Logo Tyfloświat

Wstęp

Większość dostępnych obecnie na rynku telewizorów, to telewizory smart, co oznacza, że oprócz tradycyjnej telewizji cyfrowej możliwe jest również oglądanie zawartości z sieci lokalnej, internetu oraz urządzeń zewnętrznych takich, jak dysk USB, komputer, dekoder czy konsola do gier. Nowe telewizory, nawet bardzo tanie posiadają wiele funkcji i możliwości pozwalających na połączenie ich z innymi urządzeniami inteligentnego domu np. sterowanie pilotem do telewizora kompatybilnymi urządzeniami takimi jak klimatyzatory. Dzięki temu pojawiła się też szansa dla osób niewidomych na pełniejsze korzystanie z takich urządzeń, ponieważ coraz więcej telewizorów różnych producentów ma wbudowane udźwiękowienie. W tym artykule opiszę właśnie taki udźwiękowiony i co najważniejsze niedrogi telewizor, a jednak znakomicie wyposażony, jak na swoją wielkość i cenę. Mowa o urządzeniu Firmy LG, 32 calowym telewizorze FULL HD, czyli LG 32LM6300PLA. Uwaga nazwy „LM6300PLA” i „LM6300” są używane zamiennie i oznaczają to samo urządzenie.
Telewizor ten dostępny jest również w wielkości 43 cali, wtedy jego nazwa kodowa producenta to 43lm6300PLA lub 43LM6300.  Test, który czytacie, dotyczy modelu 32-calowego. Nie jest to test porównawczy, ale z powodu ograniczonej oferty udźwiękowionych dobrych telewizorów w wielu sytuacjach będę porównywać poszczególne cechy testowanego modelu z innymi popularnymi telewizorami firmy Samsung, a oto pierwsze z odniesień.
Chociaż najpopularniejszymi obecnie telewizorami wśród niewidomych z Polski są urządzenia Samsunga, to jednak w Portfolio tej firmy nie znajdziemy dobrego telewizora 32-calowego, tak dobrze wyposażonego jak telewizory 43-calowe i większe. Przykłady takiego stanu rzeczy znajdziecie w dalszej części artykułu. Poszukując mniejszego, a przy tym naprawdę dobrze wyposażonego telewizora zacząłem rozglądać się po ofertach innych producentów. Ostatecznie zdecydowałem się na przetestowanie telewizora LG 32LM6300PLA. Można go kupić nawet za 1000 PLN w dobrej promocji, ale ogólnie jego cena zawiera się w przedziale 1000 – 1400 Złotych. Finalną cenę podwyższyć może też opcjonalny pilot, którego jednak warto kupić ze względu na dodatkowe możliwości, o czym w dalszej części artykułu. Znaczna część telewizorów 32-calowych to telewizory nieposiadające funkcji smart i uboższe w wyposażenie względem większych urządzeń (jest nawet sporo modeli HD ready), ponieważ ogólna tendencja jest taka, że w 2019 roku producenci skupili wszystkie siły na modelach 4k UHD w rozmiarze 43 cali i większych, również 8k UHD. Rok 2020 kontynuuje ten trend, przez co jeszcze trudniej będzie znaleźć niewielki telewizor z wysokiej lub nawet średniej półki. Na szczęście można jeszcze znaleźć dobrze wyposażony telewizor mniejszy niż 43 cale. 32LM6300 jest na to świetnym przykładem, ponieważ nie pozostaje w tyle za większymi telewizorami z wyższych serii zarówno LG jak i Samsunga pod względem wyposażenia i możliwości w większości sytuacji, A nawet, jak w przypadku 32-calowych odpowiedników Samsunga… je przewyższa. To świetny wybór dla osób całkowicie niewidomych, ponieważ nie płacimy tutaj za wysoką rozdzielczość czy duży ekran, ale za udźwiękowiony telewizor, bogato wyposażony w m. in. Złącza i w przystępnej cenie. Jak jednak ostatecznie sprawdzi się produkt firmy LG? Dowiecie się czytając cały artykuł.
Wszystkie następne części tego artykułu są ułożone w ten sposób, żeby wygodnie rozpocząć pracę z tym konkretnym telewizorem.

Zacznijmy od początku, czyli od rozpakowania urządzenia. Co znajdziemy w opakowaniu?

Telewizor ten nie jest duży i rozmiar opakowania nie przytłacza tak, jak w wypadku telewizorów 50-calowych i większych. Jest też znacznie lżejszy i nawet jedna osoba może samodzielnie przetransportować urządzenie bez pomocy. Niewidomym mimo wszystko nie polecam takiego rozwiązania.
Po otwarciu w pudełku znajdziemy następujące elementy: po pierwsze sam telewizor LG 32LM6300PLA z ramką oklejoną folią, po drugie podstawowy pilot na podczerwień i baterie, po trzecie dwie nóżki umożliwiające postawienie telewizora, po czwarte instrukcję i kartę gwarancyjną. Zwykle nazywam to standardową porcją makulatury, ponieważ karta gwarancyjna często nie jest już używana w wypadku gwarancyjnej naprawy lub wymiany urządzeń. Potrzebny w takiej sytuacji jest dowód zakupu i wystarcza numer seryjny urządzenia.
Telewizor jest zapakowany porządnie i bezpiecznie. W kartonie znajdują się styropianowe wypełniacze i piankowa elastyczna mata, w którą owinięto urządzenie, a zatem spełniają one swoją funkcję i dobrze zabezpieczają telewizor.
W opakowaniu znajdują się też śrubki potrzebne do przykręcenia nóżek tworzących podstawę do dolnej powierzchni telewizora.
Jeżeli zwróciliście uwagę na to, że nie wymieniłem przewodu zasilającego wśród wyposażenia, to punkt za czujność, bo właśnie czas przedstawić w tym miejscu pierwszą wadę tego telewizora. Kabel zasilający jest połączony na stałe z tylną powierzchnią urządzenia. Nie ma możliwości jego odłączenia i podłączenia nowego lub dłuższego przewodu. Może to być kłopotliwe w wypadku uszkodzenia przewodu, co może się przecież zdarzyć, gdyż ten kabel nie sprawia wrażenia szczególnie mocnego. To standardowy, lekko spłaszczony i niegruby kabel zasilający RTV, niczym szczególnym się niewyróżniający. Trzeba też zwracać uwagę, jak wysoko lub jak daleko od gniazdka elektrycznego telewizor zostanie powieszony, ponieważ przewód nie jest zbyt długi. W przypadku postawienia urządzenia problem jest mniejszy, gdyż można ratować się listwą antyprzepięciową na dłuższym kablu. W przypadku chęci powieszenia telewizora na ścianie długość przewodu mocno ogranicza pole manewru i należy pilnować, by to listwa nie wisiała w powietrzu na kablu od zbyt wysoko umieszczonego telewizora.
Wielkość i waga urządzenia powodują, że do jego postawienia wystarczy mebel o nawet dość niskim udźwigu do 10 kg np. mała szafka RTV, stół lub stolik. W przypadku powieszenia urządzenia na ścianie, nawet w małym pomieszczeniu w większości sytuacji powinno dać się wygospodarować miejsce. Urządzenie zyska na wygodzie codziennego użytkowania, kiedy skorzysta się z wieszaka naściennego umożliwiającego regulację położenia telewizora w kilku płaszczyznach np. obrót, pochylenie, oddalenie od ściany lub przybliżenie. To lekki odbiornik, więc jego codzienne ustawianie na wieszaku w przeciwieństwie do telewizorów znacznie większych np. 55 cali nie sprawi problemu. Dla osoby widzącej to możliwość uzyskania najlepszego możliwego widoku, a dla niewidomej… dobry dostęp do wszystkich złączy w urządzeniu.

Wygląd, wyposażenie i budowa fizyczna LG 32LM6300PLA z perspektywy osoby niewidomej.

Telewizor opiszę w ten sposób, że osoba go oglądająca stoi przed frontem urządzenia możliwie blisko środka.
32-calowy Telewizor LG jest naprawdę wdzięcznym urządzeniem. Jest bardzo lekki, ponieważ waży mniej niż 5 kilogramów, a dokręcone nóżki nie dodają mu tej wagi w sposób odczuwalny. Same nóżki sprawiają wrażenie dość delikatnych, jednak to tylko pozory są wystarczająco mocne, by wytrzymać nacisk większy niż waga urządzenia. Telewizory w rozmiarach 43 cali i mniejszych nie posiadają już obecnie podstawy przykręcanej na środku urządzenia, a jedynie nóżki dokręcane w odpowiednim miejscu. Nóżki przykręcane są do dolnej powierzchni telewizora, blisko prawego i lewego boku. Obie nóżki rozgałęziają się w tył i w przód, tak, że razem podtrzymują telewizor kilka centymetrów nad powierzchnią, na której go ustawiono.
W jednej z opinii w Internecie przeczytałem, że ten telewizor, to taki tłuścioszek. Istotnie sprawia takie wrażenie. O ile front telewizora jest płaski i oparty na kontach prostych, tak boki i krawędzie po tylnej stronie są zaokrąglone. Powoduje to, że telewizor sprawia wrażenie znacznie grubszego i bardzo obłego, bardziej, niż jest w rzeczywistości. A jak jest w rzeczywistości? Jest on tylko o około 2 centymetry grubszy niż przeciętny telewizor 50-calowy np. Samsunga z serii ru71 lub RU74. Jego wymiary przedstawiają się następująco. Szerokość zarówno z przykręconymi nóżkami jak i bez nich wynosi dokładnie 736 MM (73,6 cm). Urządzenie bez przykręconych nóżek ma wysokość 437 mm (43,7 cm), a jego głębokość bez podstawy liczona od frontu do tylnej powierzchni w najgłębszym miejscu wynosi 82,9 mm, czyli (8,3 cm). Gdy zostaną przykręcone nóżki, to wysokość stojącego telewizora jest trochę większa i wynosi 464 MM (46,4 cm), a głębokość urządzenia wyznacza rozpiętość nóżek tworzących podstawę od frontu do tyłu i mierzy ona dokładnie 180 MM (18 cm).
Front urządzenia prawie w całości zajmuje oczywiście wyświetlacz LED Full HD. Ramka wokół ekranu jest dość cienka i wyczuwalnie wypukła względem powierzchni ekranu. Szerokość ramki jest delikatnie mniejsza niż np. palca na niej położonego, jednak trochę większa niż w droższych, lepszych i znacznie większych telewizorach 4k UHD.
Opis wyglądu górnej i dolnej powierzchni oraz boków może być trochę skomplikowany. Od strony frontowej, górna i boczne powierzchnie przylegające bezpośrednio do ramki wokół ekranu są płaskie, bliżej tylnej powierzchni urządzenia górna i boczne powierzchnie są zaokrąglone i płynnie przechodzą w tylną ścianę z wyjątkiem miejsc, gdzie umieszczono złącza bliżej lewego boku telewizora. Większość złączy znajduje się na tylnej powierzchni urządzenia i tylko pewna część jest bardzo blisko lewego boku. Telewizor na znacznie większej powierzchni ma podobną głębokość, największą bliżej dolnej części i zmniejszającą się coraz bardziej bliżej boków i góry urządzenia. Dolna powierzchnia telewizora nie jest tak gładka jak ramki i boki blisko ramek, ponieważ znajdują się na niej plastikowe kratki osłaniające 2 głośniki o mocy łącznej równej 10 watów, a także przycisk kontrolera telewizora pozwalający na sterowanie urządzeniem w podstawowym zakresie np. zmniejszenie i zwiększenie głośności, przełączenie na kanał następny lub poprzedni, zmiana źródła odtwarzania lub wyłączenie urządzenia. Przycisk kontrolera, w przeciwieństwie do znanych mi urządzeń Samsunga jest wyraźny, łatwo wyczuwalny i łatwo go zlokalizować na urządzeniu.
Skoro już wiemy, jak wygląda obudowa, to pora uzyskać odpowiedź na kolejne ważne pytania. Jak jest wyposażony ten telewizor?
LG 32LM6300PLA, to absolutnie najlepszy telewizor wśród 32-calowych urządzeń wypuszczonych na rynek w roku 2019, a wątpliwości nie pozostawiają opinie ekspertów i użytkowników. Posiada 3 złącza HDMI, 2 złącza USB, złącze Audio/video typu CINCH, cyfrowe wyjście optyczne dźwięku oraz złącze sieci LAN RJ45. Wyposażony jest w złącze CI+(1.4) pozwalające na oglądanie telewizji kablowej lub satelitarnej bez użycia dekodera od dostawcy, złącze anteny satelitarnej oraz złącze anteny naziemnej/kablowej. Telewizor, co ważne ma pełen komplet wymaganych dziś tunerów tv. Dostępny jest tuner cyfrowy satelitarny DVBS/DVBS2, a także cyfrowy naziemny DVBT i DVBT 2, więc jest on gotowy na aktualizację cyfrowej telewizji naziemnej w 2022 roku w Polsce. Oczywiście tuner telewizji kablowej DVBC znajduje się na pokładzie. Kolejna ciekawostka to fakt, że telewizor ten nadal posiada analogowy tuner, mimo braku telewizji analogowej w wielu krajach. Co bardzo ważne dostępny jest również Bluetooth, o czym można pomarzyć tylko w przypadku droższych konkurencyjnych 32-calowych modeli Samsunga z 2018 roku. Oprócz tego, że te modele nie mają BLUETOOTHA, to mają również mniej od LG 32LM6300PLA złączy USB czy HDMI. Jeżeli jesteście z jakiegoś powodu zmuszeni do zakupu możliwie najmniejszego udźwiękowionego telewizora, a mniejszego, niż 32 cale dziś po prostu nie znajdziecie, jeżeli ważne jest również wyposażenie i dodatkowe możliwości obsługi telewizji cyfrowej i multimediów, to już teraz, na początku testu mogę śmiało powiedzieć, że LG 32LM6300 mimo pewnych wad jest najlepszym wyborem dla osoby niewidomej w tym segmencie i zakresie cenowym. Ma on jeszcze jedną ważną funkcję, której próżno szukać w telewizorach Samsunga z niskiej półki. Po dokupieniu dodatkowego pilota Magic zyskuje się dostęp do sztucznej inteligencji LG ThinQ AI wbudowanej w system webOS, a więc te same funkcje, które można znaleźć najdroższych telewizorach LG OLED. O poleceniach głosowych i ich działaniu napiszę w dalszej części artykułu.
Jaki jest układ złączy w urządzeniu? W przeciwieństwie do znanych mi telewizorów Samsung, większość złączy w LG 32LM6300PLA jest umieszczona bliżej lewej strony. W zagłębieniu wyprofilowanym w tylnej ścianie blisko lewej krawędzi znajduje się złącze CI, 2 złącza USB i jedno złącze HDMI. Bliżej środka urządzenia, już na płaskiej stronie tylnej powierzchni złącza są umieszczone w sposób następujący. Naj bliżej dołu i lewej strony, w samym rogu zagłębienia złącze antenowe naziemne/kablowe, bliżej środka telewizora za złączem anteny naziemnej znajduje się złącze anteny satelitarnej. Za złączem anteny satelitarnej jest cyfrowe optyczne wyjście audio oraz na końcu w tym rzędzie złącze sieci Ethernet (LAN RJ45) o prędkości maksymalnej 100 Mb/s. Można by pomyśleć, że standardem powinno być już złącze gigabitowe, jednak biorąc pod uwagę rozdzielczość, rozmiar i cenę telewizora, to prędkość przewodowego połączenia w zupełności wystarcza do obsługi FULL HD. Zdecydowanie ciekawiej i lepiej jest w przypadku Wi-Fi, ale o tym trochę dalej. Nad złączem LAN, cyfrowym wyjściem audio i dalej, wysunięte jeszcze bliżej środka telewizora znajduje się złącze audio/video. To 5 gniazd typu CINCH, które służą do podłączenia urządzeń starszego typu o wysokiej rozdzielczości sygnału np. odtwarzacze DVD.
Nad złączem komponentowym znajdują się 2 złącza HDMI umieszczone jedno nad drugim w ten sposób, że płaskie dłuższe powierzchnie wtyczek podłączanych do nich są równoległe do górnej i dolnej powierzchni telewizora.
O ile telewizor nie został umieszczony zbyt blisko ściany w pozycji stojącej lub wiszący, to nie będzie problemu, ale przy bardzo małej odległości urządzenia od ściany umieszczenie dwóch gniazd HDMI w ten sposób, że przewody odchodzą od urządzenia w kierunku ściany jest dość niefortunne. Wtyczki HDMI są dłuższe niż np. wtyczki CINCH czy rj45, a więc korzystanie z tych dwóch gniazd bez odpowiedniego oddalenia telewizora od ściany grozi uszkodzeniem przewodów, wtyczek, a nawet gniazd w telewizorze. Rozplanowanie wypada tutaj lepiej w konkurencyjnych telewizorach Samsung. Oczywiście czy lepiej mieć złącza bardziej po lewej czy prawej stronie urządzenia, to już kwestia indywidualnych potrzeb. Jeżeli chodzi o złącze CI, to z jednej strony jest lepiej niż w telewizorach Samsunga, a pod innym względem jest mniej ergonomicznie. Zawsze lepsze jest złącze, które nie wymaga dodatkowych możliwych do zagubienia elementów w celu podłączenia modułu CAM. Z drugiej strony podłączony Moduł CAM w 32LM6300 wystaje trochę z gniazda CI zakłócając przy tym geometrię urządzenia, więc można po prostu przypadkowo o niego zaczepić w czasie podłączania lub odłączania kabla HDMI czy USB. Na środku tylnej powierzchni telewizora nie znajduje się nic oprócz czterech otworów montażowych w standardzie VESA 200X200 MM. Dwa otwory znajdują się bliżej lewej strony, a 2 bliżej prawej strony urządzenia. Otwory te służą do powieszenia telewizora na ścianie. Po prawej stronie na tylnej powierzchni znajduje się już tylko połączony na stałe z urządzeniem kontowy kabel zasilający.
Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego LG WEBOS 4.5 lub nowszego. Bardzo pozytywnie zaskakuje fakt, że telewizor ten posiada nie tylko Bluetooth, ale również bardzo dobrą kartę sieci bezprzewodowej. Obsługuje WI-FI 2.4 GHz (802.11 A/B/G/N) oraz sieci bezprzewodowe rozgłaszane na częstotliwości 5 GHZ, czyli 802.11 N (według nowego nazewnictwa WI-FI 4) i sieci bezprzewodowe 802.11 AC (WI-FI 5). W tak tanim i niedużym telewizorze spokojnie można było się spodziewać Wi-Fi 2.4 GHz i z obsługą najwyżej Wi-Fi A/B/G/n. U konkurencji, czyli firmy Samsung, nawet w znacznie droższych i lepszych telewizorach są starsze i wolniejsze możliwości łączenia się z sieciami WI-FI, niż w testowanym obecnie budżetowym LG 32LM6300.

Podłączenie i pierwsze uruchomienie LG 32LM6300

Skoro już znamy specyfikację urządzenia, zostało ono odpakowane i przygotowane do podłączenia, czas na pierwsze uruchomienie telewizora. Przed pierwszym uruchomieniem polecam podłączyć wszystkie urządzenia, z którymi będzie połączony telewizor np. dekoder, komputer PC, źródło sygnału tv (antena kablowa, naziemna lub satelitarna). Należy w pierwszej kolejności podłączyć te przewody, do których dostęp może być później utrudniony np. urządzenia podłączane do tylnych portów HDMI, kabel Ethernet lub odtwarzacz DVD do złącza komponentowego. Gdy będziemy korzystać z telewizji kablowej lub satelitarnej bez użycia zewnętrznego dekodera, to należy oczywiście podłączyć moduł CAM od dostawcy telewizji kablowej lub satelitarnej. Zauważyć również trzeba fakt, że nie jest możliwe naprzemienne jednoczesne korzystanie z telewizji satelitarnej i kablowej, natomiast możliwe jest jednoczesne korzystanie z usługi telewizji naziemnej i cyfrowej telewizji satelitarnej. Korzystanie z telewizji kablowej lub satelitarnej przy użyciu modułu CAM jest najkorzystniejsze dla niewidomych użytkowników, ponieważ wtedy można zarządzać listą kanałów i wszystkimi innymi funkcjami związanymi z cyfrową telewizją bezpośrednio z poziomu telewizora i co najważniejsze przy pełnym udźwiękowieniu tych funkcji, z wyjątkiem teletekstu, znanego lepiej pod nazwą telegazeta. Po podłączeniu można uruchomić urządzenie. Robi się to wciskając przycisk zasilania umieszczony w lewym górnym rogu pilota. Ponieważ podstawowy pilot dostarczany w zestawie z tym telewizorem jest pilotem na podczerwień, czyli urządzeniem klasycznym znanym od lat, należy jego przednią część, w której znajduje się wypukła dioda skierować w stronę ekranu telewizora i dopiero wcisnąć przycisk.
Jeżeli chodzi o pierwszą konfigurację, to niestety nie mam dobrych wiadomości. Uruchomienie przewodnika głosowego jest możliwe dopiero po całkowitym przejściu pierwszej konfiguracji. Część z jej etapów można oczywiście pominąć, ale nie wszystkie i będzie niestety wymagana pomoc osoby widzącej. Taka pomoc będzie też potrzebna w przypadku resetu urządzenia do ustawień fabrycznych z powodów takich jak np. niepoprawne działanie jakichś funkcji lub aplikacji, co może się zdarzyć. Jest to przecież urządzenie z systemem operacyjnym i programami od dostawców zewnętrznych ze wszystkimi tego konsekwencjami. Na pocieszenie dodam, że podobny problem dotyczy wszystkich do tej pory używanych przeze mnie udźwiękowionych telewizorów, więc LG nie wypada pod tym względem gorzej niż inni producenci.
Na początku pierwszej konfiguracji telewizor wyświetla dość typowe opcje takie, jak kraj i język, wybór rodzaju telewizji lub źródła, z jakiego będziemy oglądać itd. Niestety samodzielne przeprowadzenie pierwszej konfiguracji przez osobę niewidomą nie jest możliwe, więc przejdę teraz do opisu tego, co na obecnym etapie zapoznawania się z urządzeniem jest najważniejsze, czyli do opisu dwóch pilotów do LG 32LM6300PLA.

Pilot dołączony do telewizora, czyli opcja podstawowa

Z telewizorem LG 32LM6300 otrzymujemy pilota służącego do tradycyjnej obsługi urządzenia, więc posiada on klawiaturę numeryczną, przyciski do regulacji głośności, poprzedni i następny kanał, przycisk włącz/wyłącz itd. Nie uświadczymy tutaj nowoczesnych funkcji dostępnych w pilotach droższych np. mikrofonu do wydawania poleceń głosowych, czy BLUETOOTH, co jest standardem w lepszych pilotach do telewizorów smart. Przy takiej cenie telewizora to w pełni zrozumiałe. Na szczęście producent nie zamyka drogi do dokupienia pilota Magic Remote, który jest dostarczany z telewizorami z wyższych serii LG. Pilot może być mało intuicyjny, zwłaszcza dla osób, które z telewizorami LG nie miały wcześniej do czynienia lub miały do czynienia bardzo mało. Ja kwalifikuję się do obu przypadków, bo 32LM6300 to pierwszy telewizor smart firmy LG, z jakim mam do czynienia i używam go względnie krótko, zatem moja opinia może być zniekształcona porównaniami do telewizorów innego, lepiej mi znanego producenta. Nie znaczy to jednak, że jest zły. Jak każda nowość wymaga zapoznania się z nim. Jak wygląda to urządzenie? Muszę przyznać, że mi się nie podoba, bo nie jest to płaski pilot, niezbyt wygodnie też trzyma się go w dłoni. Moja opinia nie jest odosobnioną, ponieważ wielu klientów sklepów, użytkowników serwisów z recenzjami i opiniami potwierdza moje zdanie. Urządzenie od strony włącznika i diody podczerwieni jest cienkie, jego grubość zwiększa się aż do tylnej strony. Spodnia strona pilota jest zaokrąglona tak, że pilot położony na stole czy szafce nie leży stabilnie i jest to znacznie bardziej odczuwalne, niż np. telefon z wystającym obiektywem aparatu położony na płaskiej powierzchni bez etui. Pilot niemiłosiernie się przechyla na boki, zatem szybkie przełączenie kanału jednym palcem, zwłaszcza przyciskami numerycznymi umieszczonymi bliżej krawędzi pilota, gdy urządzenie leży jest raczej trudne. Rozkład przycisków też na początku jest nieoczywisty, później nabiera on sensu. Nim rozpoczniemy obsługę telewizora przy użyciu pilota, trzeba jeszcze umieścić w nim baterie. Jak to zrobić? W spodzie pilota, bliżej jego tylnej grubszej części znajduje się wsuwana klapka, wyżłobienie w klapce jest wyczuwalne tak, że położenie w tym miejscu palca i przesunięcie go w stronę tyłu pilota wysunie klapkę, pod którą umieszczamy baterie. Podstawowy pilot wymaga baterii AAA, czyli tzw. Cienkich paluszków.
Po poprawnym umieszczeniu baterii można przystąpić do uruchomienia telewizora.
Ponieważ nie doszukałem się żadnego samouczka dla osób korzystających z funkcji ułatwień dostępu, pilota trzeba się nauczyć naciskając poszczególne przyciski i zapamiętać ich funkcje, lub ewentualnie zapisać sobie stosowne informacje do czasu nauczenia się ich na pamięć, bo przycisków jest naprawdę sporo, aż 48. Zapewniam jednak, że najczęściej wykorzystywać będziecie najwyżej połowę tych przycisków. Dodatkowo nie zawsze wiadomo, kiedy używać przycisku ok, a kiedy strzałki w prawo, żeby rozwinąć lub aktywować to, czego w systemie WEB OS szukamy. Dla ułatwienia opisu działań w tym telewizorze na potrzeby tego testu i dla późniejszego wykorzystania przez użytkowników ten artykuł czytających, opiszę tutaj większą część przycisków, jakie znajdują się na tym podstawowym pilocie.
Na samej górze pilota znajdują się 2 okrągłe przyciski, umieszczone w lewym i prawym rogu. Lewy przycisk jest trochę większy od prawego i jest to przycisk włączający i wyłączający telewizor. Prawy natomiast, w przypadku korzystania z telewizji, w której dostępne są również kanały radiowe przełącza między ostatnio/obecnie oglądanym kanałem telewizyjnym a ostatnio/obecnie słuchaną stacją radiową lub odwrotnie. Tutaj na chwilę się zatrzymam, bo to Bardzo użyteczna funkcja przy dużej ilości kanałów, ponieważ nie trzeba otwierać programu telewizyjnego lub listy kanałów albo ulubionych, żeby odnaleźć te kilka lub kilkanaście kanałów radiowych pośród setek kanałów telewizyjnych, często powtarzających się na liście dostarczanej przez operatorów kablowych czy satelitarnych. Przycisk ten to znaczna przewaga ergonomiczna nad… pilotem Magic Remote, który takiego przycisku niestety nie posiada.
Poniżej dwóch przycisków już opisanych znajdują się 4 bardzo przydatne przyciski funkcyjne. Pierwszy od prawej, to wybór wejścia odtwarzania np. telewizja na żywo, dysk USB, komputer PC i inne. Drugi w kolejności od prawej, to ustawienia, który wywołuje po prostu aplikację ustawienia. Trzeci przycisk w tej grupie, to przycisk pozwalający na szybki wybór języka napisów lub ich wyłączenie, a czwarty i ostatni umożliwia wywołanie panelu wyszukiwania, w którym można wpisać treść, jakiej szukamy np. nazwę kanału TV i przeszukanie zawartości dostępnej online, jeżeli dostępne jest połączenie internetowe. Pod tymi czterema przyciskami znajduje się klawiatura numeryczna. Przyciski numeryczne są dłuższe od tych czterech już opisanych przycisków, prostokątne i ułożone krótkimi bokami w lewą i prawą stronę, zatem łatwiej je zidentyfikować. Oczywiście klawisz 5 oznaczony jest wyczuwalną kropką tak, aby zorientować się w układzie przycisków.
Pod siódemką, czyli tam, gdzie w telefonach znajduje się przycisk gwiazdki, na pilocie podstawowym LG znajduje się przycisk wywołujący listę kanałów, którymi można następnie zarządzać lub po prostu przełączyć się na wybrany kanał telewizyjny. Co ciekawe, na pilocie opcjonalnym, przycisk kanały znajduje się również w tym samym miejscu, co wiele ułatwia użytkownikom.
Bezpośrednio pod klawiaturą numeryczną znajdują się 2 podłużne przyciski po lewej i prawej stronie pilota. Lewy służy do regulacji głośności, tzn. wciśnięcie górnej końcówki przycisku zwiększy głośność, a dolnej zmniejszy, a wciśnięcie górnej końcówki prawego przycisku przełączy na następny kanał, natomiast dolnej na poprzedni kanał.
Pomiędzy dwoma podłużnymi przyciskami znajdują się 3 przyciski ułożone jeden nad drugim. Pierwszy od góry odpowiada za… włączanie lub wyłączanie audio deskrypcji. Jest to niewątpliwie zaletą, że na pilocie umieszczono przycisk przeznaczony na funkcję potrzebną relatywnie niewielkiej grupie użytkowników tych urządzeń.
Pod przyciskiem włączania i wyłączania Audio deskrypcji znajduje się przycisk przewodnik telewizyjny. Po jego wywołaniu pojawia się lista dostrojonych kanałów i możliwość przejrzenia informacji na temat przyszłych programów, które będą na poszczególnych kanałach emitowane w najbliższych godzinach i dniach. Z poziomu przewodnika telewizyjnego można też zaprogramować automatyczne nagrywanie programu lub jego oglądanie, temat rozwinę w innym miejscu. Pod przyciskiem przewodnika telewizyjnego znajduje się przycisk wycisz. Służy przede wszystkim do szybkiego wyciszenia urządzenia i przywrócenia poprzedniego poziomu głośności. Dłuższe przytrzymanie tego przycisku uruchomi aplikację ustawienia i umieści kursor w sekcji dostępność. Niestety ta sekcja ustawień nie jest automatycznie udźwiękowiona, nie ma też dostępu do prostego menu służącego wyłącznie do uruchomienia i zatrzymania poszczególnych funkcji dostępności. Wróćmy do opisu układu przycisków na pilocie podstawowym. Pod lewym długim przyciskiem znajduje się przycisk uruchamiający aplikację Netflix. Obok niego, po środku pilota tuż pod przyciskiem wyciszania znajduje się przycisk domowy. Uruchamia po prostu ekran początkowy z aplikacjami dostępnymi na urządzeniu. Po prawej stronie przycisku domowego znajduje się przycisk uruchamiający aplikację amazon prime video. Pod przyciskiem Netfliksa znajduje się przycisk wstecz, który najczęściej powraca do poprzednich elementów np. przełącza na poprzedni kanał, wywołuje nadrzędną opcję w ustawieniach lub jakiejś aplikacji, po wyjściu z aplikacji wraca do ekranu domowego. Przycisk znajdujący się natomiast pod przyciskiem aplikacji amazon prime video to po prostu wyjście. Opuszcza aktywną aplikację i wraca do telewizji na żywo lub ekranu domowego. Między przyciskami wstecz i wyjście znajduje się strzałka w górę, nad strzałką w górę, a pomiędzy przyciskami aplikacji netflix i amazon prime video znajduje się przycisk domowy. Pod strzałką w górę znajduje się przycisk OK, który służy do wybierania podświetlonych wcześniej opcji. Po lewej i prawej stronie przycisku ok znajdują się strzałki w lewo i w prawo, natomiast strzałka w dół znajduje się pod przyciskiem ok. Przyciski strzałek są wyraźnie wyprofilowane i ich wysokość względem powierzchni pilota jest tym mniejsza im bliżej przycisku ok, tak, że można się zorientować w położeniu przycisków mimo ich dużej liczby i gęstego upakowania na powierzchni pilota. Pod przyciskiem strzałki w lewo znajduje się przycisk uruchamiający funkcję teletekstu, podobnie jest pod strzałką w prawo, gdzie znajduje się przycisk uruchamiający opcje teletekstu. Między tymi przyciskami znajduje się oczywiście strzałka w dół. Pod strzałką w dół i przyciskami teletekstu patrząc od prawej strony pilota znajdują się 3 przyciski, z których pierwsze 2 uruchamiają funkcję live PlayBack, czyli TimeShift i pozwalają też rozpocząć trwały zapis emitowanej audycji na dysk USB, a trzeci aplikację rakuten.tv. Niżej umieszczone przyciski służą do obsługi multimediów np. odtwarzaj/pauza, następny i poprzedni oraz stop. Kolejna grupa, to przyciski kolorowe, które służą do interakcji w przypadku korzystania z telewizji hybrydowej oraz są często przydatne w różnych miejscach interfejsu WEB OS do skorzystania z jakiejś funkcji szybciej, niż przy użyciu strzałek i klawisza wyboru np. żółty, niebieski itd.

Pilot Magic Remote, czyli lepsza ergonomia i większe możliwości.

Pilotem opcjonalnym, który można dokupić w celu rozszerzenia możliwości obsługi telewizora LG 32LM6300 jest pilot Magic Remote, który jest dostarczany standardowo w zestawie z telewizorami wyższych serii. LG na szczęście nie blokuje w żaden sposób możliwości używania inteligentnego pilota Bluetooth z telewizorami najmniejszymi i najtańszymi, jeżeli tylko są to urządzenia z EB OS, ponieważ równie dobrze przy tak budżetowym modelu obsługa LG ThinQ AI i sterowanie głosem mogłyby być mocno okrojone względem wyższych serii lub w ogóle niedostępne w telewizorze LM6300PLA, a i tak byłby to telewizor o świetnych możliwościach w swojej cenie i rozmiarze. Skoro jednak pilota Magic można kupić i bez przeszkód używać z tym telewizorem, to również zostanie on tutaj opisany.
Na początek kilka pozytywnie zaskakujących informacji. Pilot ten jest zdecydowanie bardziej ergonomiczny od tego podstawowego. Jest też trochę cięższy, co sprawia wrażenie dużej solidności i trwałości mimo tego, że to po prostu nic innego, jak tworzywo sztuczne, czyli plastik. Jest to urządzenie Bluetooth, posiada również mikrofon, z którego korzysta się przy wydawaniu poleceń głosowych. Posiada też pokrętło wbudowane w przycisk ok, które służy do powiększania wskazanej wskaźnikiem zawartości. Poruszanie wskaźnikiem jest możliwe po kilkukrotnym poruszeniu pilotem w lewo i w prawo. Oczywiście osobom niewidomym funkcje związane ze wskazywaniem czy powiększaniem w ogóle się nie przydadzą, więc niczego to nie zmienia dla użytkowników korzystających z przewodnika głosowego. Jest to dobrze dopracowane, ponieważ po uruchomieniu przewodnika głosowego funkcje związane z potrząsaniem czy poruszaniem pilotem są albo wyłączone albo nieodczuwalne w codziennym użytkowaniu. Za to słabowidzącym może się to jak najbardziej przydać np. do powiększenia wybranego fragmentu na ekranie. Przejdźmy jednak do dalszego opisu pilota Magic. Urządzenie może zarówno stać na tylnej ściance pionowo, jak i tradycyjnie leżeć poziomo np. na szafce czy stole. Również jest on z przodu bardzo cienki, a z tyłu dość gruby, ale musi taki być, skoro przewidziano możliwość jego pionowego umieszczenia. Jeżeli chodzi o ergonomię przełączania, gdy pilot położony jest poziomo, to jest znacznie lepiej, niż w przypadku tradycyjnego pilota. Magic Remote jest cięższy i znacznie mniej zaokrąglony po spodniej stronie, dzięki czemu naciskanie przycisków na leżącym pilocie jest znacznie wygodniejsze. Co ciekawe, po sparowaniu urządzenia z telewizorem jego oprogramowanie jest również aktualizowane przez internet, jeżeli telewizor jest z nim połączony.
Klapka na baterię jest solidnie osadzona i sama też jest dość trwała. Pilot korzysta z baterii AA, czyli tzw. grubszych paluszków. Podobnie jak w tradycyjnym pilocie można je umieścić w urządzeniu po odsunięciu w tył i zdjęciu klapki.
Przejdźmy do przycisków, ich rozmieszczenia i opisu ich działania. Podobnie jak w pilocie podstawowym w przedniej części pilota Magic znajdują się tylko dwa przyciski. Między nimi znajduje się też mikrofon. Lewy przycisk to włącznik, natomiast prawy umożliwia skonfigurowanie obsługi dekodera lub innego urządzenia przez pilota Magic. Zaraz pod tymi dwoma przyciskami umieszczona jest klawiatura numeryczna. Przyciski są dobrze wyczuwalne i łatwe do identyfikacji. Piątka tradycyjnie jest oznaczona jedną kropką. Pod siódemką znajduje się przycisk wyświetlający listę kanałów, natomiast pod dziewiątką znajduje się przycisk umożliwiający otwarcie okienka z różnymi podręcznymi opcjami np. wyświetlenie informacji o aktualnie oglądanym kanale. Dłuższe przytrzymanie przycisku pod klawiszem 9 włącza i wyłącza Audio deskrypcję. Pod przyciskiem z numerem zero znajduje się okrągły i niezbyt duży przycisk wyciszania. Po lewej stronie od tego przycisku znajduje się przycisk w kształcie czarnodrukowego znaku plus, czyli zwiększenie głośności. Po prawej stronie od przycisku wyciszania znajduje się przycisk o kształcie strzałki skierowanej w górę, czyli następny kanał. Pod nimi znajdują się analogiczne przyciski, czyli odpowiednio po lewej stronie przycisk o kształcie czarnodrukowego znaku minus zmniejszający głośność, a po prawej stronie pilota przycisk o kształcie strzałki skierowanej w dół służący do przełączenia na poprzedni kanał. Dodatkowo, przy wyłączniku, przycisku plus zwiększającym głośność, przy przycisku strzałki w górę (następny kanał) znajdują się wypukłe symbole wyróżniające te podstawowe funkcje, gdyby ktoś miał problemy z przyswajaniem informacji o przyciskach na podstawie ich kształtów. LG dołożyło starań, aby pilot był wygodny w obsłudze dla możliwie dużej grupy użytkowników, w tym niepełnosprawnych. Pod przyciskiem wyciszania znajduje się przycisk aktywujący polecenia głosowe. To wyraźny, podłużny i okrągły przycisk łatwy do lokalizacji. Wygląda trochę tak, jak połówka jajka leżącego na pilocie, rzecz jasna znacznie mniejszy od tej przykładowej połówki jajka. Aby skorzystać z funkcji obsługi głosem należy przytrzymać ten przycisk, a po usłyszeniu dźwięku w głośnikach telewizora wypowiedzieć komendę i następnie puścić przycisk.
Po lewej stronie pilota, pod przyciskiem zmniejszania głośności znajduje się przycisk ekranu domowego, czyli tego miejsca, z którego uruchamiamy zainstalowane w systemie aplikacje. Pod przyciskiem poprzedni kanał znajduje się przycisk uruchamiający aplikację ustawienia. Pod tymi wszystkimi przyciskami znajduje się kółko, którego dół, góra i boki to po prostu klawisze strzałek, a w środku znajduje się przycisk wyboru, który, jak wspomniałem na początku opisu tego pilota, jest pokrętłem podobnym do tych znanych z myszek komputerowych. Można nim po prostu kręcić w górę i w dół oraz wciskać. Obracanie tego pokrętła przy włączonym przewodniku głosowym nie powoduje żadnych słyszalnych efektów. Oczywiście podstawowa funkcja przycisku działa, ponieważ jest to przycisk zatwierdzający wybór podświetlonych elementów. Pod kółkiem, po lewej stronie znajduje się przycisk wstecz. Podobnie jak w klasycznym pilocie przełącza na poprzedni kanał, przechodzi do nadrzędnej funkcji w aplikacjach czy ustawieniach. Jego dłuższe przytrzymanie działa jak przycisk wyjdź na pilocie podstawowym. Po prawej natomiast znajduje się przycisk uruchamiający przewodnik telewizyjny. Pod przyciskiem wstecz znajduje się przycisk aplikacji netflix, a pod przyciskiem przewodnika telewizyjnego przycisk aplikacji amazon prime video. Bezpośrednio pod strzałką w dół, a pomiędzy przyciskami netflix i amazon prime video znajduje się przycisk wejścia, czyli nic innego jak wybór źródła odtwarzania. Poniżej od lewej do prawej znajdują się 4 kolorowe przyciski służące do interakcji w czasie używania telewizji hybrydowej oraz w przypadku niektórych funkcji wywoływanych w telewizorze.
Na samym dole znajdują się 3 przyciski. Lewy uruchamia aplikację rakuten.tv, a środkowy i prawy związane są z funkcjami Live playback (TimeShift), i nagrywaniem na USB.
Po tak dokładnym omówieniu obu pilotów mogę teraz przystąpić do opisu korzystania z wybranych funkcji i możliwości tego telewizora. Celowo najpierw opisałem oba piloty, aby później łatwiej było przybliżyć czytelnikom różne procedury postępowania w celu skorzystania z jakiejś możliwości telewizora bez wdawania się w szczegóły dotyczące przycisków czy różnic między pilotami. Tylko w wymagających dodatkowego wyjaśnienia różnic między pilotami w obsłudze jakichś funkcji będę wyszczególniał obsługę na obu pilotach. W innych przypadkach będę stosować nazwy funkcji, które mają zostać wywołane.
Znamy już budowę telewizora i obu pilotów, podstawowego i dodatkowego, teraz pora sprawić, aby LG 32LM6300PLA do nas… przemówił.

Jak włączyć przewodnik głosowy po wykonaniu pierwszej konfiguracji?

Kiedy telewizor został już uruchomiony i zakończono pierwszą konfigurację można już samodzielnie uruchomić przewodnik głosowy. Jak zatem uruchomić udźwiękowienie? Aby to zrobić należy dłużej przytrzymać przycisk wyciszenia. Po przytrzymaniu przycisku wycisz otworzy się aplikacja ustawienia z otwartą sekcją dostępność. Z powodu braku udźwiękowienia na tym etapie Trzeba to niestety zrobić na tzw. pamięć, czyli bez komunikatów zwrotnych o wykonywanych akcjach. Dwukrotne wciśnięcie strzałki w prawo, a następnie dwukrotne wciśnięcie przycisku ok powinno uruchomić przewodnik głosowy. WEB OS korzysta z dobrze znanego z innych urządzeń głosu Zosi, niestety nie ma możliwości wyboru Krzysztofa lub Ewy, które przecież również są dostępne na wielu systemach operacyjnych.
Kiedy przewodnik głosowy uruchomi się, to telewizor wyświetli ostrzeżenie, że część funkcji aplikacji może być nieobsługiwana, gdy włączony jest przewodnik głosowy. Po wciśnięciu przycisku OK kursor wraca do aplikacji ustawienia.
Jeżeli chodzi o ustawienia przewodnika głosowego, to nie ma zbyt wielu ustawień do modyfikacji. Są dostępne te podstawowe, czyli szybkość mowy, głośność i wysokość. W każdym z tych ustawień mamy do dyspozycji kilka poziomów. Moim zdaniem jest to w zupełności wystarczający zestaw parametrów, w końcu telewizor, to nie komputer czy telefon.
Można już korzystać z udźwiękowionego telewizora, więc sprawdźmy, co on potrafi, a na co nie możemy liczyć.

Funkcje związane z cyfrową telewizją tradycyjną (naziemną, satelitarną lub kablową).

Skoro omawiamy urządzenie, którego podstawową funkcją jest możliwość oglądania przy jego pomocy telewizji, trzeba zacząć od najważniejszego, czyli od… wyszukania kanałów. Jak to zrobić w LG 32LM6300PLA?

Wyszukiwanie kanałów cyfrowych w telewizji naziemnej, kablowej lub satelitarnej.

Aby wyszukać kanały musimy oczywiście wiedzieć, z jakiego rodzaju sygnału korzystamy. W przypadku odbioru telewizji kablowej lub satelitarnej w wariancie, w którym operator dostarczył swój dekoder, funkcja wyszukiwania kanałów i zarządzania ich listą oraz nadawania sygnału do telewizora zależy wyłącznie od dekodera i nie będzie udźwiękowiona. W przypadku korzystania z darmowej cyfrowej telewizji naziemnej oraz cyfrowej telewizji satelitarnej lub telewizji kablowej z wykorzystaniem modułów CAM podłączanych bezpośrednio do telewizorów sprawa robi się prosta, ponieważ wszystko związane z obsługą listy kanałów i innych funkcji telewizji cyfrowej zależeć będzie od naszego telewizora. Aby wyszukać kanały w Lg32LM6300 należy otworzyć ustawienia, strzałką w górę przejść na opcję wszystkie ustawienia i wybrać ją klawiszem OK. Zostaną załadowane ustawienia w pełnej wersji, gdzie strzałką w dół lub w górę trzeba odszukać grupę kanały. Należy rozwinąć ją strzałką w prawo i wybrać strojenie kanałów i ustawienia. Po wybraniu tej opcji otworzy się aplikacja związana z tą funkcją. Domyślnym wyborem będzie: „strojenie automatyczne”. W ogromnej większości sytuacji to najlepszy wybór, który pozwoli szybko i możliwie prosto wczytać listę kanałów. Jest to też najsensowniejszy wybór dla osób, które nie posiadają wiedzy na ten temat. Należy je wybrać. W kolejnym kroku trzeba określić typ podłączonej anteny telewizyjnej, czyli naziemna, satelitarna lub kablowa. Po wybraniu odpowiedniej opcji trzeba przejść strzałką w dół na przycisk dalej i aktywować go klawiszem ok. Kolejne opcje będą się różnić w zależności od wybranego rodzaju sygnału np. po wybraniu telewizji kablowej konieczny będzie wybór operatora kablowego. Jeżeli na liście nie ma naszego operatora, należy skorzystać z opcji inni operatorzy. W kolejnym kroku wymagane będzie podanie danych wymaganych do prawidłowego wyszukania kanałów takich jak ID sieci lub inne parametry. W przypadku telewizji naziemnej potrzebny jest tylko wybór typu kanałów, jakie mają zostać znalezione, mogą być wyszukiwane kanały cyfrowe, analogowe lub oba jednocześnie.
Po podaniu wszystkich parametrów i wybraniu właściwych ustawień rozpoczyna się wyszukiwanie kanałów. Niestety przewodnik głosowy jest tutaj mało gadatliwy, ponieważ w czasie trwania procesu nie udziela informacji o jego postępie, a jedynie na sam koniec pojawia się przycisk zamknij. To znaczna strata, bo od osób widzących wiem, że w trakcie wyszukiwania kanałów widać informacje o postępie i o liczbie i typie znalezionych kanałów. Po zamknięciu okienka z podsumowaniem wyszukiwania rozpocznie się odtwarzanie jednego z kanałów. Od tej pory można przeglądać listę kanałów i przewodnik telewizyjny, a także korzystać z przycisków zmiany w górę/w dół, aby sprawdzać, co jest obecnie nadawane na różnych kanałach.

`Menedżer kanałów, czyli przyjazne zarządzanie główną listą kanałów i listami ulubionych

W telewizorze LG 32LM6300 zarządzanie kanałami jest bardzo rozbudowane. Można edytować kolejność kanałów nie tylko sortując je według np. Nazw czy numerów, ale również ustawiając kanał na liście pod konkretnym numerem, tak, aby było najwygodniej szybko go włączyć. Ta ostatnia możliwość jest jednak dostępna bez ograniczeń tylko w przypadku telewizji naziemnej. Jak zmienić numer konkretnego kanału z takiego, jaki przypisał telewizor na własny? To bardzo proste. Trzeba otworzyć ustawienia, rozwinąć grupę kanały i wybrać menedżer kanałów. W menedżerze kanałów wybieramy pierwszą opcję, czyli edytuj wszystkie kanały. Po wybraniu tego polecenia trzeba przejść strzałkami w górę i w dół na typ telewizji telewizja naziemna i wybrać tę grupę kanałów przyciskiem wyboru. Następnie należy zaznaczyć przyciskiem wyboru opcję telewizja cyfrowa i strzałką w prawo przejść na listę kanałów. Na liście należy odnaleźć wybrany kanał i zaznaczyć go używając klawisza wyboru. Teraz w celu wywołania funkcji zmiany numeru kanału wystarczy wcisnąć kolorowy przycisk niebieski, to ten skrajny po prawej stronie w rzędzie przycisków kolorowych zarówno na pilocie Magic jak i podstawowym. Uwaga warto sprawdzić, jakie funkcje pełnią tu inne przyciski kolorowe, ponieważ łatwiej będzie skorzystać z przycisku w celu wykonania pewnej czynności na liście kanałów niż przeszukiwać wszystkimi czterema strzałkami kafelkowy interfejs systemu w poszukiwaniu właściwej opcji.
Po wciśnięciu niebieskiego przycisku Pojawi się pole edycji numeru kanału wraz z klawiaturą numeryczną i wprowadzonym aktualnym numerem kanału. Trzeba strzałką w prawo odnaleźć przycisk BACK Space i wcisnąć go tyle razy klawiszem wyboru ile cyfr ma obecnie wybrany kanał, jeżeli jedną, to raz, jeżeli dwie to 2 itd. Następnie można przejść do przycisków numerycznych strzałkami poziomymi i wpisać przy użyciu klawisza wyboru numer nowego kanału, pod który ma zostać przeniesiona nasza obecnie wybrana telewizja. Uwaga po usunięciu z pola tekstowego aktualnego numeru kanału można też wprowadzić nowy numer za pomocą klawiatury numerycznej, co jest znacznie szybsze, niż szukanie strzałkami poszczególnych cyfr, czy nawet jednej cyfry i wprowadzanie ich przyciskiem wyboru. Po wpisaniu nowego numeru wciskamy strzałkę w prawo tyle razy, aż znajdziemy przycisk wprowadź i wciskamy go. Numer kanału zostanie zmieniony.
W menedżerze kanałów można znacznie więcej m. in. Blokować kanały hasłem dostępu lub pomijać je na liście kanałów do przełączania, ale te funkcje pozostawiam już do eksploracji wszystkim, do których ten telewizor trafi.
Niestety w przypadku korzystania z predefiniowanych ustawień operatorów kablowych lub satelitarnych często możliwość zmiany numeru kanału pozostaje zablokowana. Tylko ręczne przeszukanie wszystkich kanałów na satelicie lub ręczne przeszukanie częstotliwości sygnału telewizji kablowej bez uwzględnienia predefiniowanych ustawień operatorskich pozwoli w pełni skorzystać z dowolnej numeracji kanałów na głównej liście. Niestety, jak już wspomniałem to zabawa dla osób zaawansowanych, dobrze obeznanych z tajnikami nadawania i odbioru różnych rodzajów sygnałów telewizyjnych. Lepiej również korzystać z ustawień predefiniowanych operatorów, dlatego, że w przypadku zmian na liście kanałów, takich jak usunięcie kanału, zmiana jego parametrów nadawczych czy pozycji na liście lub pojawienie się nowych kanałów w ofercie łatwiej będzie zaktualizować tę listę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z wielu list ulubionych kanałów. Telewizor LG oferuje aż 8 programowalnych list ulubionych kanałów. Jak z nich skorzystać? Należy otworzyć ustawienia. Uwaga w przypadku pilota Magic można przytrzymać przycisk ustawienia dłużej tak, aby aplikacja została załadowana w trybie pełnych ustawień. Niestety pilot klasyczny otwiera ustawienia tylko w uproszczonej wersji, przez co wymagany jest jeden krok więcej, bo trzeba przemieścić się strzałką w górę na polecenie wszystkie ustawienia i wybrać je przyciskiem ok. W ustawieniach trzeba odnaleźć sekcję kanały i rozwinąć ją strzałką w prawo, a następnie strzałką w dół przejść na funkcję menedżer kanałów i aktywować ją przyciskiem Ok.
Pojawią się trzy opcje, pierwsza, znana już edytuj wszystkie kanały, druga: edytuj kanały telewizji satelitarnej (zaawansowane), natomiast trzecia i ostatnia to: edytuj listę kanałów ulubionych. Po jej wybraniu trzeba wcisnąć strzałkę w prawo, aby przejść na opcję zaznacz wszystko. Najpierw określmy, którą listę ulubionych będziemy edytować. Z przycisku zaznacz wszystko trzeba przenieść kursor strzałką w prawo na przycisk dodaj. Strzałka w górę przeniesie kursor z przycisku dodaj na opcję „ulubione YXZ”, zaznacz wszystko. Literki XYZ to nazwa aktywnej listy ulubionych. Kolejne wciśnięcie strzałki w prawo przeniesie kursor na przycisk ulubione poprzedni element, a jeszcze następne wciśnięcie przycisku na przycisk ulubione następny element. Pierwsze ulubione, to ulubione 1, kiedy telewizor jest nowy lub krótko użytkowany, a w miarę coraz dłuższego używania, gdy urządzenie ma połączenie z internetem nazwa listy ulubione 1 może zmienić nazwę na ulubione AI. Następne są listy ulubionych od 2 do 8. Wciskając przyciski poprzedni lub następny trzeba wybrać odpowiednią listę. Uwaga nazwy list ulubionych można dowolnie zmieniać np. ulubione Kamila, Ulubione Oli. Zmniejsza to prawdopodobieństwo pomyłki i zepsucia innemu współużytkownikowi telewizora listy ulubionych. Po wybraniu listy ulubionych, która ma być dostosowana wciśnięcie strzałki w dół przeniesie nas na pierwszy kanał na liście wszystkich dostępnych kanałów wcześniej przez telewizor dostrojonych w trakcie wyszukiwania. Jeżeli tak się nie stanie, a kursor wyląduje na jakimś odległym numerze np. 44, to należy strzałką w lewo przejść przez przycisk dodaj i dotrzeć do numeru pierwszego na liście. Możemy przejść po liście od początku do końca i zaznaczać kanały, które chcemy dodać do ulubionych. Uwaga telewizor ostrzega, że lista ulubionych zostanie ułożona według rejestrowanej kolejności. Oznacza to tylko, że zostanie stworzona w takiej kolejności, w jakiej zaznaczamy poszczególne kanały. Jeżeli ktoś chce wyszczególnić z pełnej listy wszystkie kanały, które lubi, a kolejność nie ma znaczenia, to wystarczy przejść od początku do końca i zaznaczyć te, które się lubi. Jeżeli natomiast zależy nam na konkretnych kanałach w konkretnych miejscach listy, to zabawy będzie trochę więcej. Trzeba mianowicie zaznaczać kanały w takiej kolejności, w jakiej mają pojawiać się na liście, a to oznacza żmudne planowanie i przemieszczanie się wielokrotnie po pełnej liście dostępnych kanałów. Przykład, jeżeli chcę, żeby listę moich kanałów ulubionych otwierał kanał TVN7, który jest na kanale 41, to muszę przejść po liście od początku aż do numeru 41 i zaznaczyć kanał przyciskiem wyboru. Jeżeli drugi w kolejności wyświetlania ma być kanał super Polsat, który znajduje się pod numerem 120, muszę przesunąć się o kilkadziesiąt pozycji w dół i teraz zaznaczyć kanał numer 120… i tak dalej. Można oczywiście najpierw zaznaczyć wszystko, co lubimy, a później skorzystać z funkcji przenoszenia, ale będzie to najprawdopodobniej jeszcze bardziej mozolny wariant. Mało to ergonomiczne, jednak po wykonaniu takiej żmudnej pracy osiągniemy ostateczny efekt w postaci dokładnie takiej listy kanałów, jaka ma się znaleźć w danej grupie ulubionych. Po skomponowaniu swojej listy należy wrócić na pierwszy element głównej listy kanałów, a następnie strzałką w górę wrócić na przycisk zaznacz wszystkie. Teraz strzałką w prawo przesunąć się na przycisk dodaj i wcisnąć go. Gotowe nasza pierwsza lista ulubionych powstała. Domyślnie system WEB OS w telewizorze LM6300 nazywa listy ulubionych używając numerów np. ulubione 2, ulubione 3 itd. Wyjątkiem jest wspomniana już wyżej pierwsza lista ulubionych, która z czasem zmienia nazwę z ulubione 1 na Ulubione AI. AI oznacza, że ulubione zostały dobrane przez sztuczną inteligencję LG THINQ AI. Muszę przyznać, że działa to naprawdę świetnie, ponieważ mechanizm ten analizuje czas, przez jaki dany kanał jest odtwarzany oraz częstość jego włączania, dlatego dodawane są tam te kanały, które rzeczywiście oglądane są najdłużej. Nie trafi na tę listę kanał, na którym okazjonalnie obejrzeliśmy jakiś film, a przez kolejne tygodnie nawet na niego nie przełączamy. Oczywiście błędy się zdarzają i można tam znaleźć kanały, które nie kwalifikują się do ulubionych, ale zależy to też od czasu, w którym telewizor jest włączony i ile na nim oglądamy, no i oczywiście nie ma rozwiązań idealnych. Telewizory pozbawione sztucznej inteligencji najczęściej dodają do ulubionych te kanały, przez które się przełączamy, a zatem niestety pierwszych kilkadziesiąt z głównej listy, co jest znacznie gorszym rozwiązaniem.

Lista kanałów i przewodnik telewizyjny, czyli esencja telewizji… w telewizji.

Gdy telewizor został już podłączony i uruchomiony, zostały wyszukane kanały i stworzone listy ulubionych, można teraz go włączyć i rozpocząć przeglądanie kanałów i tego, jakie programy aktualnie na nich są nadawane, a jakie będą w najbliższym czasie.
Gdy jeszcze nie istniały telewizory z udźwiękowieniem, niewidomi byli raczej ograniczeni do kilku funkcji telewizora takich jak przełączanie na konkretny numer kanału, ewentualne włączenie/wyłączenie audio deskrypcji, jeżeli ktoś widzący pokazał, jak to zrobić lub przełączanie na poprzedni i następny plusem i minusem. Udźwiękowiony telewizor otwiera znacznie szersze pole do popisu, co LG 32LM6300 świetnie udowadnia.
Aby poznać program telewizyjny na najbliższe dni lub godziny na dowolnym dostępnym w naszym telewizorze kanale, należy posłużyć się EPG, czyli przewodnikiem telewizyjnym. Wystarczy wcisnąć na pilocie przycisk przewodnika telewizyjnego. Kursor zostanie umieszczony na informacji o obecnie odbieranym kanale, typie telewizji, i aktualnej godzinie. Po liście kanałów poruszamy się strzałkami w górę i w dół. Natomiast po osi czasu poruszamy się strzałką w prawo, a wracamy do bieżącej godziny w lewo. Wciśnięcie strzałki w lewo przy aktualnej godzinie zwinie przewodnik telewizyjny. Natomiast pierwsze wciśnięcie strzałki w prawo odczyta nazwę aktualnie emitowanego programu na zaznaczonym kanale. Kolejne wciśnięcie strzałki w prawo przeniesie kursor na przycisk więcej informacji o programie i ustawień. Wciśnięcie tego przycisku klawiszem wyboru spowoduje wyświetlenie przez telewizor i odczytanie przez przewodnik głosowy dokładniejszego opisu aktualnie emitowanego programu. Pojawią się też dodatkowe opcje: m. in. Nagraj (umożliwia nagranie odtwarzanej zawartości na dysku USB), opcja podgląd (wyświetla w małym okienku aktualnie odtwarzaną zawartość) i wreszcie polecenie oglądaj, które zamknie informacje i wybór opcji powracając do programu na żywo. Między dodatkowymi opcjami przemieszczamy się strzałkami poziomymi. Jeżeli nie zdecydujemy się na wybranie żadnej z opcji, przycisk wstecz przeniesie kursor ponownie do listy kanałów i programów w przewodniku telewizyjnym. Po powrocie wciskanie strzałki w prawo będzie wyświetlać informacje o kolejnych zaplanowanych emisjach na wybranym kanale. Wciśnięcie przycisku ok, na jakimś zaplanowanym do nadania w najbliższej przyszłości programie również spowoduje pojawienie się okienka z dokładniejszym opisem audycji i dodatkowymi opcjami, ale opcje te będą się już różnić od tych dotyczących aktualnie nadawanego programu. Pierwsza z nich, to przypomnienie. Dzięki tej funkcji można zaplanować oglądanie interesującego nas programu, a telewizor sam się włączy, jeżeli będzie wyłączony lub przełączy się na odpowiedni kanał o zaplanowanej godzinie, gdy będzie włączony. Oczywiście w tym drugim przypadku wyświetli stosowne powiadomienie, bo przecież może będziemy chcieli zmienić zdanie i anulować zaprogramowane oglądanie lub nagrywanie na rzecz czegoś ciekawszego. Takie przypomnienie można też dostosować po wybraniu przycisku dodawania przypomnienia np. może ono być cykliczne, w wybranych dniach tygodnia. Druga opcja, to: „zaplanowane nagrywanie”. Myślę, że to po prostu tłumaczeniowa pomyłka. Powinno być zaplanuj nagrywanie. Przycisk ten pozwala na zaplanowanie nagrania na dysku USB programu wskazanego w przewodniku telewizyjnym. Podobnie jak planowanie przypomnienia można dostosować parametry planowanego nagrania, czy ma to być jednorazowe, czy cykliczne, a także, w jakich dniach ma się odbywać. Więcej o planowaniu oglądania i nagrywania, samym nagrywaniu i jego ograniczeniach przeczytacie w dalszej części tego artykułu. Wracając do przewodnika telewizyjnego, to trzeba dodać jeszcze jedną ważną informację. Nadawcy planują emisje i udostępniają o tym informację często nawet do dwóch tygodni przed planowaną datą. Niestety telewizor 32LM6300 obsługuje tylko wyświetlanie informacji o przyszłych emisjach do ośmiu dni w przód. Uważam to za dość istotne ograniczenie w kontekście wygody użytkowników. Mamy już omówiony przewodnik telewizyjny, a co z klasyczną listą kanałów i możliwością ich filtrowania np. według ulubionych lub typu kanału tak, aby można było przeglądać tylko te, które się chce? Z pomocą przychodzi funkcja kanały. Aby ją wywołać, należy wcisnąć przycisk kanały. Pojawi się prosta lista z kanałami, a będzie przefiltrowana według kryteriów ostatnio wybranych pod przyciskiem filtry. Przycisk filtry można wywołać żółtym przyciskiem z rzędu przycisków kolorowych, to drugi przycisk od prawej, obok niebieskiego. Są 2 rodzaje filtrów, Pierwszy, to typ anteny, można wybrać naziemną, kablową lub satelitarną. Wciśnięcie strzałki w prawo przejdzie do drugiego rodzaju filtru, typ kanału. Można wybrać m. in. Wszystko, tv, radio, i wszystkie dostępne listy ulubionych. Jeżeli zostanie wybrany filtr ulubione 2, to pojawią się tylko kanały określone na tej liście, a wszystkie inne zostaną ukryte. Jeżeli nie można zmienić numerów kanałów, to numeracja pozostanie taka, jaka jest na liście głównej, natomiast kolejność wyświetlania i typ kanałów na liście będą zgodne z filtrem, jaki został wybrany np. kanał o numerze 30 może wyświetlić się nad kanałem o numerze 2, jeżeli w takiej kolejności ułożono listę ulubionych. Co ciekawe, filtr ten działa również w przewodniku telewizyjnym. Ta uproszczona lista kanałów ma jeszcze dwie interesujące funkcje. Po jej wywołaniu możemy zobaczyć, oprócz nazw kanałów również aktualnie emitowane programy. W górnej części okna tej listy znajduje się przycisk teraz, po jego wciśnięciu pojawią się programy, które będą emitowane w następnej kolejności i taka zmiana dokona się przy każdym kanale. Oprócz tego przy każdym kanale znajduje się przycisk informacje, który pokazuje więcej szczegółów na temat programu wyświetlanego przy nazwie kanału, gdy jest to aktualnie emitowany program natomiast, gdy jest to jakikolwiek następny program po skorzystaniu z przycisku teraz i następny1, 2… itd., przycisk informacje znika i pojawiają się 2 przyciski poprzedni i następny program, których możemy używać do wyświetlania wybranych informacji przesuwając się o jeden program przy każdym kanale.

Jak skorzystać z audio deskrypcji w telewizorze LG 32LM6300?

Ok, urządzenie podłączone i uruchomione, skonfigurowany odbiór telewizji i odpowiednio poukładane kanały, to teraz coś, co jest bardzo ważne dla niewidomych użytkowników, czyli Audio deskrypcja. Wspomniałem już, że na klasycznym pilocie znajduje się dedykowany przycisk włączający i wyłączający tę funkcję. Wystarczy go wcisnąć, a telewizor poda zmieniony stan funkcji. To wszystko, Na ogół nie trzeba robić nic więcej, chociaż czasem może być konieczne ręczne wybranie odpowiedniego języka audio (ścieżki dźwiękowej.

Inne ciekawe funkcje związane z telewizją tradycyjną

Jeżeli chodzi o inne ciekawe funkcje związane z telewizją cyfrową, to w LG 32LM6300 można też uzyskać informacje dotyczące m. in. Siły sygnału, rozdzielczości nadawanej zawartości, rodzaju kodowania audio aktualnie odtwarzanego programu oraz o proporcjach obrazu. Jak to zrobić? W czasie oglądania telewizji wystarczy wcisnąć strzałkę w lewo lub w prawo, a pojawi się dodatkowe okienko z opcjami, z których można skorzystać. Pierwsza z nich to informacje o kanale. Wciśnięcie przycisku wyboru wyświetli opis aktualnie emitowanego programu i dane, o których wcześniej wspomniałem.
Pozostałe opcje dostępne po wciśnięciu strzałki w lewo lub w prawo, również są istotne, zatem opiszę je krótko. Przejście strzałką w lewo przeniesie kursor na opcję Łącze Magic (Magic link), a po wybraniu tego polecenia wyświetli się proponowana zawartość z sieci na podstawie aktualnie oglądanego programu np. propozycje filmów na YouTube. Możliwości tej funkcji będą ograniczone, jeżeli nie będzie dostępne połączenie internetowe. Kolejne wciśnięcie strzałki w lewo przeniesie kursor na opcję kanały, którą też łatwo wywołać odpowiednim przyciskiem na pilocie i została ona opisana wyżej. Po wciśnięciu strzałki w dół dostępne są 3 kolejne opcje związane z nagrywaniem i Live PlayBack. Live Playback można wywołać dedykowanym przyciskiem na obu pilotach w czasie oglądania w dowolnym momencie, więc nie trzeba korzystać z tej dłuższej drogi, interesującymi opcjami w tym miejscu są: przycisk rozpocznij nagrywanie umożliwiający rozpoczęcie nagrywania aktualnie nadawanej zawartości i przycisk nagrania, który wywołuje listę nagrań, gdzie dostępne są wszystkie nagrane wcześniej programy. Oprócz tych sześciu opcji dostępnych przy użyciu strzałek można skorzystać w czasie wyświetlania tego okienka z przycisków kolorowych, z których żółty pozwala na szybką zmianę języka audio, a czerwony na zmianę języka napisów lub ich całkowite wyłączenie. Pod strzałkami również znajdziecie w tym okienku te opcje, jednak łatwiej i szybciej użyć przycisków dedykowanych. Wspomniałem wyżej, że czasem może być konieczny ręczny wybór języka audio w celu włączenia audio deskrypcji. Tutaj właśnie można tego dokonać, gdyby standardowy tryb AD nie zadziałał. Oczywiście dostępność różnych ścieżek dźwiękowych zależy od nadawcy i od operatora dostarczającego sygnał telewizyjny. Jeżeli wiemy, że jakiś program na pewno powinien być nadawany z audio deskrypcją, a nawet ręczna zmiana ścieżki dźwiękowej nie pomogła, trzeba sprawdzić, czy nie wkradły się błędy po stronie nadawcy treści lub dostawcy telewizji.

Korzystanie z funkcji TimeShift… wróć, LIVE PlayBack

Wiadomo, że dobrze odróżniać się od konkurencji, więc LG funkcję TimeShift nazywa w swoich telewizorach po prostu Live Playback. Nagrywanie, o którym więcej przeczytacie dalej… na szczęście pozostało nagrywaniem.
Dla ułatwienia będę używać wymiennie obu terminów oznaczających tę samą funkcję, czyli TimeShift i Live Playback. Na początek kilka informacji wprowadzających. Czym jest Live Playback? Jest to funkcja, która pozwala na tymczasowe nagrywanie programu na żywo w celu umożliwienia wstrzymania jego odtwarzania na przykład po to, żeby nie ominąć jakichś ważnych wydarzeń w ciekawym filmie, gdy przez chwilę nie możemy oglądać telewizji. Można wznowić odtwarzanie oglądanego programu dokładnie tam, gdzie odtwarzanie wstrzymano, przy czym telewizor nagra wszystko, co jest emitowane i zostało przez nas ominięte w czasie rzeczywistym. To świetna funkcja, którą można też wykorzystać do ominięcia lub znacznego skrócenia czasu wyświetlanych reklam w przerwach w czasie oglądanych programów.  Telewizor LG nie zaakceptuje żadnego Pendrive’a, a przynajmniej nie zaakceptuje do celu korzystania z funkcji Live Playback czy nagrywania. O ile Samsung zaleca dyski USB 2.0 lub wyższe o minimalnej prędkości równej 5400 RPM (Obrotów talerzy na minutę) i nie wyklucza przy tym, że niektóre pendrive’y zadziałają bez przeszkód przy użyciu funkcji TimeShift lub nagrywania, tak LG po prostu mówi jasno, że żadnych Pendrive’ów, tylko dyski USB o prędkości obrotów 5400 na minutę lub szybsze mogą być używane do korzystania z Live PlayBack i nagrywania. Oczywiście odtwarzanie filmów, zdjęć czy muzyki wcześniej zapisanych na dysku flash USB przy użyciu komputera lub innego urządzenia będzie działało bez przeszkód nawet na najwolniejszych Pendrive’ach.
W celu skorzystania z Live PlayBack zalecany jest dysk o pojemności 80 GB lub większej, natomiast minimalną pojemnością, przy której można uruchomić tę funkcję jest 1 GB. Każdy współczesny dysk twardy USB spełni to minimalne wymaganie, a ogromna ich większość wielokrotnie przekracza pojemność zalecaną. Takie informacje uzyskałem na infolinii LG, i to samo wynikło z moich testów porównawczych. Niektóre pendrive’y w telewizorach Samsung z powodzeniem mogą być wykorzystywane, jako urządzenia do nagrywania lub TimeShift, natomiast telewizor LG 32LM6300 tych samych urządzeń nie akceptuje i informuje, że tego urządzenia magazynującego nie można wykorzystać do nagrywania zawartości i użycia funkcji Live Playback. Z jednej strony to duże ograniczenie i pewnego rodzaju wada, gdy ktoś okazjonalnie korzysta z tych funkcji np. czasem nagra 2 odcinki serialu, gdy nie może oglądać albo włączy TimeShift, żeby odebrać telefon czy zrobić sobie kawę. W takiej sytuacji pendrive jest jak znalazł, bo zajmuje mało miejsca i nie ma potrzeby podłączania kolejnych kabli do telewizora. Jest i druga strona medalu, a mianowicie rozmiar nagrywanych plików oraz różna ich jakość i prędkość, często niewystarczająca w przypadku tanich, nieznanych konstrukcji pendrive’ów. Trudno mi sobie wyobrazić korzystanie z pendrive’a o pojemności nawet 128 GB do regularnego nagrywania wielu programów. Dyski zapewniają pewien minimalny standard zapisu i odczytu pod względem pojemności, jakości i prędkości, który w przypadku materiałów w jakości HD lub często coraz lepszej emitowanych w telewizji jest po prostu konieczny, żeby zapis nagrania był w ogóle możliwy, stąd dla mnie w pełni zrozumiała decyzja LG o braku wsparcia funkcji live playback i możliwości nagrywania na tak zróżnicowanej pod względem jakości grupy pamięci masowych, jakimi są pamięci flash.
Kolejna rzecz, która cieszy, to czas nagrywania dostępny dla funkcji Live playBack. W telewizorach LG jest to aż 120 minut, czyli dwie godziny. W telewizorach Samsung czas nagrywania w trybie TimeShift jest o pół godziny krótszy.

Nagrywanie z telewizji na USB na żywo i zgodnie z harmonogramem.

Telewizor LG 32LM6300 potrafi również nagrywać na dyski USB zawartość emitowaną w cyfrowej lub analogowej telewizji. Mowa oczywiście o sytuacji, gdy korzystamy z telewizji naziemnej, a także z telewizji kablowej lub satelitarnej podłączonej bez pośrednio do telewizora. Nie można nagrywać zawartości przesyłanej do telewizora za pośrednictwem dekodera.
Niestety nagrywanie, zwłaszcza kanałów cyfrowych od dostawców kablowych i satelitarnych, które nie są darmowe niesie ze sobą kilka ograniczeń. Nie ma możliwości nagrywania i oglądania więcej niż jeden kanał jednocześnie. Oznacza to, że nie można oglądać programu A i nagrywać program B w tym samym czasie. Program aktualnie oglądany można bez problemu nagrać, chociaż dla poszczególnych kanałów dostawcy telewizji mogą nakładać dodatkowe ograniczenia. W czasie nagrywania nie można skorzystać z przewodnika telewizyjnego. Telewizor ostrzega przy próbie jego otwarcia, że w przypadku kontynuowania nagrywanie zostanie zatrzymane i wyświetla stosowny dialog z pytaniem, czy chcemy zatrzymać nagrywanie. Nie można również zmienić kanału w trakcie nagrywania, chyba, że wyrazimy zgodę na jego zatrzymanie.
Uwaga, jeżeli podłączono więcej niż jeden dysk USB, z którym działa nagrywanie i Live PlayBack, należy upewnić się, że został wybrany ten, którego chcemy użyć do nagrywania zawartości z telewizji. Ważne jest też to, aby podłączane dyski miały zawartość nieistotną dla użytkownika lub tylko taką, którą chce się odtwarzać lub nagrywać. Na ogół telewizory LG i Samsunga tego nie robią, ale w wyjątkowych sytuacjach dysk może zostać sformatowany, aby można było go użyć do nagrywania i Live Playback.
Jak widać możliwych trudności i ograniczeń jest całkiem sporo, ale do domowego wykorzystania PVR w LG 32LM6300 jest wystarczające.
Jak uruchomić nagrywanie aktualnie oglądanego programu? W czasie oglądania wystarczy wcisnąć strzałkę w lewo lub w prawo, a w okienku, które wcześniej opisałem wystarczy wybrać przycisk rozpocznij nagrywanie. Uwaga, jeżeli nie podłączymy dysku USB, to w tym momencie telewizor wyświetli stosowny monit z prośbą o podłączenie dysku. Jeżeli dysk jest podłączony, to mogłoby się wydawać, że nagrywanie rozpocznie się natychmiast, ale nie w tym przypadku, co ja osobiście uznaję za wadę. Po pierwsze, dlatego, że jeżeli uruchamiam nagrywanie tu i teraz, to chcę, żeby rozpoczęło się w chwili, w której uruchamiam tę funkcję. Po drugie, jestem świadom, że będzie ono trwało tak długo, jak będzie dostępne miejsce na dysku USB albo do czasu, aż nie zatrzymam nagrywania. W LG specjaliści od projektowania interfejsów wyszli z innego założenia. Po pierwsze, po wciśnięciu przycisku rozpocznij nagrywanie trzeba jeszcze dostosować czas trwania nagrywania, a domyślnym wyborem jest czas, w którym kończy się aktualnie emitowana audycja.
Po drugie, maksymalny czas, jaki byłem w stanie ustawić dla nagrywania spontanicznego, to dokładnie 10 i pół godziny. Uważam to za poważne ograniczenie. Pewnie, że na ogół ciągłe nagrywanie dziesięciogodzinnego pasma raczej często się nie zdarza i ma sens bardzo mały, nie mniej jednak zdarzyć się może, dlatego uważam, że brakuje opcji bez ograniczeń czasowych, która znosiłaby limit czasowy dla osób tego z jakichś powodów potrzebujących. To tyle, jeżeli chodzi o nagrywanie programu bez wcześniejszego planowania.
W LG 32LM6300 dostępne są również harmonogramy planowania nagrywania i planowania oglądania. Opiszę te dwie funkcje razem, ponieważ ich użycie jest bardzo zbliżone i różni się w niewielu kwestiach.
Zanim o ręcznym, dość skomplikowanym i w wykonaniu i w opisie planowaniu, Proponuję znacznie wygodniejszy i prostszy sposób planowania nagrywania i przypomnień, z którego zapewne najczęściej będzie się korzystać, czyli przy pomocy przewodnika telewizyjnego.
Jak zaplanować przypomnienie o programie lub nagranie wybranego w przewodniku telewizyjnym programu? To dość proste. Trzeba w przewodniku telewizyjnym odnaleźć interesujący kanał i program, który ma zostać nagrany.
Po odnalezieniu właściwego kanału i programu trzeba wcisnąć klawisz wyboru. Teraz trzeba strzałkami poziomymi (w lewo i prawo) wybrać właściwą funkcję, jakiej chce się użyć, czyli zaplanowane nagrywanie albo przypomnienie. Domyślnym wyborem niewymagającym użycia strzałek jest nowe przypomnienie. Po wciśnięciu wybranego przycisku właściwe zadanie w harmonogramie zostanie utworzone, natomiast można jeszcze wcisnąć strzałkę w dół, aby dostosować powtarzanie zaplanowanego zadania w wybrane dni tygodnia. Czas trwania nagrywania lub godzina przypomnienia są oczywiście określone przez czas podany w przewodniku telewizyjnym. To świetna opcja dla tych, którzy oglądają jakiś program emitowany w wybrane dni tygodnia o tej samej godzinie.
Uwaga w przypadku planowania nagrywania można jeszcze ustawić dodatkowy czas nagrywania przed planowaną godziną emisji programu wybranego w przewodniku telewizyjnym i po zakończeniu tego programu również, aby nagrywanie rozpoczęło się tyle minut przed programem ile wskazano i zakończyło tyle minut po zakończeniu planowanego programu ile wskazano.  Funkcja przydatna w wypadku chęci nagrania programu, w którym w czasie emisji pojawić się mogą dodatkowe przesunięcia w postaci opóźnień, dłuższych reklam czy innych nieprzewidzianych przerw. Teraz droga trudniejsza, ale dająca zdecydowanie więcej możliwości, zwłaszcza tym, którzy lubią wszystko dostosować dokładnie do swoich wymagań.
Jak zaplanować nagrywanie w konkretnym czasie przy użyciu harmonogramu z ręcznym ustawieniem czasu trwania nagrywania i bez korzystania z przewodnika telewizyjnego EPG?
Aby najpierw dostać się do harmonogramów, najwygodniej wywołać funkcję kanały, przyciskiem pod klawiszem 7. Teraz trzeba wcisnąć raz strzałkę w lewo, aby funkcję kanały zwinąć, a następnie 3 razy strzałkę w dół, aby przejść na polecenie Harmonogram zadań i aktywować je przyciskiem wyboru. Telewizor poinformuje o ilości zaplanowanych przypomnień o oglądaniu i zaplanowanych nagrań a także wyświetli informację o tym, że do harmonogramu można dodawać zadania z poziomu przewodnika telewizyjnego i ręcznie w harmonogramie zadań, pojawią się też 2 przyciski umożliwiające przejście do harmonogramów i do przewodnika telewizyjnego. Strzałka w dół przeniesie kursor na przycisk „przejdź do harmonogramów”. Po jego wciśnięciu otwiera się aplikacja harmonogram zadań. W tym miejscu znajduje się wspólna dla przypomnień i nagrań lista zadań już utworzonych. Strzałkami w lewo i w prawo trzeba odnaleźć i przenieść kursor na przycisk „nowe zaplanowane nagrywanie”. Po jego wciśnięciu ponownie pojawia się monit o skorzystanie z przewodnika telewizyjnego i opcja do niego prowadząca, ale w celu ręcznego utworzenia zaplanowanego zadania nagrywania trzeba przejść strzałką w prawo na przycisk utwórz ręcznie i wybrać go. Wreszcie i nareszcie docieramy do sedna, czyli do kreatora planowanego nagrywania. Na początku kursor znajduje się na przycisku dalej. Strzałka w dół przeniesie go na dostępne niżej opcje. Pierwsza określa cykliczność, czyli, czy nagrywanie będzie się powtarzać i jeżeli tak, to w jakie dni. Po jej zaznaczeniu pojawi się lista dni tygodnia do zaznaczenia. Można też pola nie zaznaczać, jeżeli nagrywanie ma być jednorazowe. Strzałką w lewo można przejść na drugą opcję, czyli wybór dysku USB, na jaki ma zostać nagrana zawartość wskazana w zadaniu harmonogramu. Jeżeli podłączono jedno urządzenie lub tylko jedno z podłączonych urządzeń może być używane do nagrywania, to będzie ono domyślnie wybrane i nie trzeba dokonywać żadnych zmian w tym miejscu. Wybór może być też konieczny w przypadku dwóch lub więcej partycji na podłączonym dysku. Strzałka w górę wraca do rzędu przycisków anuluj i dalej. Aby zobaczyć następne opcje, trzeba oczywiście wcisnąć przycisk dalej. W drugim kroku kreatora planowania nagrywania, w przypadku, gdy nie zostały włączone żadne ustawienia cykliczności mamy do dyspozycji takie pola jak data nagrania, godzina zakończenia i godzina rozpoczęcia. W wypadku wyboru cyklicznego nagrywania w co najmniej jednym dniu tygodnia, pola wyboru daty nie są dostępne, ponieważ nagrywanie będzie odbywało się cyklicznie w wybrane dni tygodnia i jedyne, co zostaje do ustawienia, to godzina rozpoczęcia i zakończenia nagrania w wybranych w poprzednim kroku dniach tygodnia. Między poszczególnymi parametrami jak miesiąc, rok, godzina, minuta przemieszczamy się strzałkami poziomymi, natomiast strzałkami pionowymi dostosowujemy wybrany parametr. Po wybraniu tego, który chcemy ustawić konieczne jest wciśnięcie klawisza wyboru przed użyciem strzałek pionowych. Po ustawieniu właściwego dnia, miesiąca czy minuty trzeba również użyć przycisku ok w celu zatwierdzenia i wyjścia z kontrolki wyboru. Bardzo mylące jest to, że pole daty w wypadku nagrania planowanego jednorazowo dostępne jest tylko jednokrotnie, tzn. możemy wskazać dzień, miesiąc i rok tylko raz, a następnie odpowiednio dobrać godzinę rozpoczęcia i zakończenia zapisu. Moim zdaniem dla przejrzystości ustawianego czasu nagrywania brakuje rozróżnienia daty początkowej i końcowej. Po dostosowaniu czasu trwania planowanego nagrywania wracamy strzałką w górę do przycisków wstecz, anuluj i dalej. Wybierając dalej przejdziemy do trzeciego kroku, czyli wyboru kanału, z którego chcemy nagrywać. Trzeba odnaleźć kanał na liście strzałkami i zaznaczyć przy nim pole wyboru, a następnie przejść do przycisku dalej. Uwaga domyślnym wyborem będzie aktualnie oglądany kanał, w chwili, gdy rozpoczęto tworzenie zadania w harmonogramie. Wybór ten bez przeszkód da się oczywiście zmienić na inny. Po wciśnięciu przycisku dalej pojawia się okno z przyciskiem gotowe, w którym zapiszemy zadanie w harmonogramie lub ewentualnie wstecz, z którego można skorzystać w przypadku chęci edycji zadania przed jego utworzeniem. Przycisk gotowe zapisze zadanie w harmonogramie, a po jego wciśnięciu telewizor poinformuje stosownym komunikatem o zapisaniu zadania. W przypadku chęci jego edycji po zapisaniu, stosowny przycisk jest dostępny na liście zadań harmonogramu.
Ręczne planowanie przypomnienia i dodawanie go do harmonogramu zadań różni się w bardzo niewielkim stopniu od planowania nagrywania. Rzecz jasna, przypomnienie tylko włączy telewizor o wskazanej godzinie na wybranym kanale i nic nie będzie nagrywane. Jak ustawić ręcznie przypomnienie? Na początek rzecz oczywista nie wybiera się przycisku nowe zaplanowane nagrywanie, a nowe przypomnienie. W pierwszym kroku określa się cykliczność i wybiera dni tygodnia lub pomija tę opcję. Wybór dysku USB nie jest konieczny i nie jest też tutaj dostępny, bo i po co? W drugim kroku trzeba tylko ustawić datę i czas początkowy, a godzina zakończenia jest tu parametrem niemającym sensu, więc nie ma tutaj tej opcji. W przypadku wybrania przypomnienia cyklicznego, telewizor będzie się włączał w wybrane dni tygodnia na wybranym kanale we wskazanej godzinie. W przypadku przypomnienia jednorazowego stanie się to tylko raz we wskazanym dniu i o wskazanej godzinie.

Funkcje multimedialne, smart tv i sztuczna inteligencja w telewizorze LG 32lm6300

Jak do tej chwili, z nielicznymi dodatkami opisane zostało to, co oferuje LG 32LM6300 w kontekście korzystania z tradycyjnej telewizji cyfrowej. Możliwości jest jednak znacznie więcej, a przeczytacie o nich właśnie tutaj.

Odtwarzanie zawartości z dysków USB.

Telewizor 32 LM6300 posiada 2 wejścia USB, więc wyposażony jest bogato pod tym względem. Podłączenie pendrive’a lub dysku twardego z różnymi plikami multimedialnymi takimi jak zdjęcia, filmy czy muzyka pozwoli wyświetlać je na dużym ekranie lub po prostu słuchać muzyki.
Telewizor ten odtwarza większość najpopularniejszych formatów plików, czego niestety nie można powiedzieć o telewizorach Samsunga z 2019 roku. W LG 32LM6300 pliki zakodowane w formacie XVID i DIVX, a więc bardzo popularnych formatach wideo są odtwarzane bez przeszkód. Po podłączeniu dysku USB można skorzystać z dwóch dostępnych w WEB OS aplikacji służących do odtwarzania multimediów. Zdjęcia i wideo oczywiście będzie odtwarzać filmy i wyświetlać zdjęcia dostępne na podłączonych nośnikach. Aplikacja muzyka służy do odtwarzania plików audio z pamięci masowych.
Aby otworzyć aplikację muzyka albo zdjęcia i wideo wystarczy wcisnąć przycisk domowy na pilocie podstawowym lub Magic, a następnie na ekranie domowym strzałką w prawo odnaleźć właściwy program i otworzyć go przyciskiem wyboru.
Po uruchomieniu aplikacji zdjęcia i video kursor zostanie umieszczony na nazwie jednego z podłączonych nośników lub jedynym podłączonym nośniku USB. Strzałką w prawo możemy przemieścić się na pamięć wewnętrzną telewizora, w której mogą być zapisane m. in. Przechwycone zdjęcia z programu telewizyjnego (takie klatki migawki) albo po prostu przykładowe obrazy zapisane przez LG. Strzałka w lewo wróci do dostępnych pamięci zewnętrznych. Aby wybrać właściwy dysk i przejrzeć jego zawartość trzeba wskazać poziomymi strzałkami ten właściwy i wcisnąć przycisk wyboru.
Pojawi się lista folderów i plików dostępnych w głównym katalogu dysku. Przemieszczamy się po nich strzałkami we wszystkich kierunkach, ponieważ domyślnie są one ułożone w wierszach i kolumnach w kolejności alfabetycznej i wyświetlane w widoku miniatur. Najpierw wyszczególniono wszystkie katalogi, a niżej pliki, z tym, że pliki są układane w kolejności alfabetycznej niezależnie od folderów, ale dopiero pod wszystkimi folderami. Ogólnie to podobny układ znany z widoku folderu miniatury lub kafelki w Windowsie. Można oczywiście przełączyć na widok listy, a w tym celu trzeba wcisnąć strzałkę w górę i znaleźć przycisk filtruj i wyświetl. Po jego wciśnięciu pojawią się filtry dotyczące typu wyświetlanej zawartości, domyślny wybór to zdjęcia i video. Strzałka w prawo wciśnięta teraz zmieni zawartość i dostępne będą różne widoki, a jednym z nich będzie widok listy. Po jego wybraniu system zamknie okno z filtrami. Oprócz przycisku filtruj i wyświetl, w eksploratorze plików WEB Os znajduje się również funkcja szukaj, która umożliwia przeszukiwanie pamięci masowej pod kątem słów kluczowych. Aby otworzyć wskazany podfolder, wciskamy klawisz wyboru po wskazaniu właściwego folderu, aby powrócić do katalogu nadrzędnego, wystarczy wcisnąć przycisk wstecz na pilocie. Po wskazaniu pliku w obsługiwanym przez telewizor formacie np. zdjęciu lub filmie i wciśnięciu przycisku ok zostanie wyświetlone wybrane zdjęcie lub rozpocznie się odtwarzanie wybranego filmu. W przypadku zdjęć i folderu, w którym znajduje się więcej tego typu lub podobnych plików obrazu obsługiwanych przez telewizor, można wcisnąć strzałkę w prawo i przejść na przycisk dalej, a następnie używać przycisku wyboru w celu otwierania kolejnych plików w aktywnym katalogu i wygodnie przeglądać następne zdjęcia.
Po rozpoczęciu odtwarzania filmu dostępne są standardowe możliwości takie jak wstrzymywanie i wznawianie odtwarzania lub przewijanie w obu kierunkach. Odtwarzacz filmów w LG 32LM6300PLA jest jednak ciekawszy, ale nie wszystko tu opiszę i zostawię pole do odkryć tym, którzy zaopatrzą się w ten telewizor. Podpowiem tylko, że warto skorzystać np. z przycisków poprzedni i następny kanał, bo jest tam ciekawa funkcja, która często w innych odtwarzaczach jest niedostępna z racji braku dźwięku w czasie korzystania z niej. W telewizorze LG funkcja ta jest używalna i może się przydać, również niewidomym.
Jeżeli z ekranu domowego zostanie aktywowana aplikacja muzyka, to jej wygląd również nie jest skomplikowany. W pierwszej zakładce dostępna jest funkcja moja lista odtwarzania. To taka swoista mini biblioteka utworów, które mogą być umieszczone w wielu folderach lub nawet na wielu partycjach czy nawet dyskach. Wciśnięcie strzałki w prawo przeniesie kursor z nazwy moja lista odtwarzania na listę pamięci masowych. Na końcu znajduje się też pamięć wewnętrzna z przykładową muzyką.
Po wybraniu właściwego folderu z plikiem lub plikami audio na dysku i wybraniu jednego z plików do odtwarzania rozpocznie się oczywiście jego odtwarzanie, gdy telewizor obsługuje dany format pliku audio. Jeżeli chodzi o widoki folderów, to raz ustawione są pamiętane również w drugiej z aplikacji. Niestety ustawienia widoku folderu można zmieniać tylko w aplikacji zdjęcia i Video. W aplikacji muzyka można sortować zawartość według różnych parametrów, domyślnym jest folder, ale dostępnych jest więcej innych np. album, wykonawca itp. Wyszukiwanie plików też jest dostępne z poziomu aplikacji muzyka.
Na sam koniec opisu odtwarzania zawartości z pamięci masowych podłączanych do portu USB bardzo miła niespodzianka.
Telewizor LG 32lm6300 obsługuje… bezpieczne usuwanie sprzętu, czym wiele osób nie zawraca sobie głowy, a ja bardzo sobie chwalę. Tak, dobrze czytacie. Jeżeli pamięć USB zostanie odłączona bez wcześniejszego odłączenia jej programowo w telewizorze, to wyświetlane jest ostrzeżenie na ten temat.
Jak zatem odłączyć wybrany nośnik od telewizora w sposób bezpieczny i zalecany?
W tym celu trzeba użyć dostępnego na obu pilotach przycisku wejścia, a następnie strzałką w prawo odnaleźć dysk, który ma zostać odłączony. Strzałką w górę trzeba przejść na przycisk odłącz i wcisnąć go. Teraz dopiero można bezpiecznie odłączyć od telewizora urządzenie pamięci masowej USB.

Współpraca z urządzeniami zewnętrznymi, podłączanymi do portów HDMI

Telewizor LG 32LM6300 nie zaskoczył mnie niczym, jeżeli chodzi o współpracę z urządzeniem zewnętrznym, w tym przypadku laptopem z Windowsem 7. Jeżeli oglądany jest jakiś program telewizyjny, to urządzenie po połączeniu się z komputerem informuje tylko o numerze portu, który został podłączony. Nie przełącza się automatycznie na nowe źródło sygnału, co uważam za właściwe zachowanie. Można to zrobić samodzielnie używając przycisku wejścia na pilocie i wybierając port, do którego podłączono urządzenie zewnętrzne. Port boczny, to HDMI 1, a porty tylne to HDMI 2 i 3. Można nawet wyświetlić informacje o wejściu takie jak rozdzielczość przesyłanego sygnału czy też kodek audio. Dźwięk i obraz z urządzeń zewnętrznych odtwarzany jest bez najmniejszych problemów, a w przypadku komputera z systemem Windows można przełączać wyjście audio zgodnie z oczekiwaniem między LG tv a kartami dostępnymi w podłączonym komputerze PC. Telewizor sam wykrywa typ podłączonego urządzenia tak, że nie trzeba dokonywać żadnych dodatkowych zmian oprócz podłączenia i wyboru źródła odtwarzania. Współpracy telewizora z urządzeniami zewnętrznymi nie można nic zarzucić.

Podłączamy do internetu telewizor LG 32LM6300

Do tej chwili, opisałem funkcje, które nie wymagały bezwzględnie połączenia z internetem, chociaż telewizor może tylko na tym zyskać, gdyby był on podłączony wcześniej np. szybsze i dokładniejsze komponowanie listy ulubione AI. Jak zatem uzyskać te możliwości? Trzeba podłączyć telewizor do internetu. W przypadku połączenia przewodowego nic prostszego, jak podłączyć telewizor kablem sieciowym do punktu dostępu do internetu np. routera. Na ogół, jeżeli w sieci nie zdefiniowano niestandardowych ustawień telewizor uzyska automatycznie połączenie z internetem po nawiązaniu połączenia z punktem dostępowym. Gdy to się nie stanie, bo np. nie ma możliwości automatycznego uzyskania adresu IP, telewizor pozwala na ręczne wprowadzenie adresu IP z zakresu, na jaki pozwolił administrator punktu dostępu do sieci. W przypadku bezprzewodowego dostępu do internetu w celu uzyskania połączenia WI-FI trzeba wykonać kilka kroków więcej. Zaczynamy od otwarcia aplikacji ustawienia, nawet w uproszczonej wersji i wybrania polecenia Sieć. Co ciekawe przy tym poleceniu system WEB OS wyświetla informację o tym, czy telewizor jest połączony z Internetem, a jeżeli jest, również podaje typ połączenia (przewodowe czy bezprzewodowe). Wybranie polecenia sieć w uproszczonych ustawieniach otworzy pełną wersję ustawień i umieści kursor na grupie połączenie. Po rozwinięciu strzałką w prawo grupy ustawień połączenie trzeba strzałką w dół odnaleźć polecenie: „WI-FI Nie połączono” i wybrać je przyciskiem wyboru. Telewizor przeskanuje otoczenie sieciowe w poszukiwaniu dostępnych sieci bezprzewodowych. Jak wspomniałem przy okazji opisu wyposażenia telewizora, będą widziane sieci działające na częstotliwościach 2.4 GHz oraz 5 GHz. Strzałkami pionowymi trzeba odnaleźć właściwą sieć i wybrać ją przyciskiem wyboru. Uwaga telewizor pozwala też na połączenie się przy użyciu WI-FI protected setup (WPS) bez konieczności wpisywania hasła lub przy użyciu WPS PIN. Możliwe jest też połączenie się z bezprzewodową siecią, która nie rozgłasza publicznie swojego identyfikatora. W tym celu trzeba wybrać polecenie „Dodaj ukrytą sieć bezprzewodową”. Po skorzystaniu z tej opcji trzeba podać nazwę identyfikator sieci SSID oraz inne parametry takie jak typ zabezpieczeń czy klucz sieci WLAN.
Po wybraniu jednej z dostępnych sieci znalezionych w pobliżu pojawi się klawiatura ekranowa, a przy jej użyciu trzeba wprowadzić hasło sieci, jaka została wybrana i aktywować opcję połącz. Uwaga, jeżeli chcemy sprawdzić, czy popełniliśmy błąd w czasie wprowadzania hasła, to można wyświetlić wprowadzone już znaki korzystając z pola wyboru pokaż hasło. Po jego zaznaczeniu w polu tekstowym zostaną wyświetlone jawnie wprowadzone do tej pory znaki. Jeżeli wszystko jest w porządku można wybrać opcję połącz, w przeciwnym wypadku wprowadzić poprawnie hasło i dopiero wtedy skorzystać z przycisku połącz. Gotowe. Telewizor uzyskał połączenie z internetem.

LG ThinQ AI, czyli sztuczna inteligencja w akcji

Po połączeniu z internetem można przystąpić do testowania tych możliwości telewizora, które przy braku dostępu do sieci nie były dostępne lub mogły działać w ograniczonym zakresie.
Uwaga w tej części zostanie opisany sposób interakcji z telewizorem, który jest dostępny tylko w przypadku posiadania pilota Magic Remote.
Kiedy sam czytałem recenzję LG 32LM6300 trochę nie chciało mi się wierzyć, że w tej cenie możemy otrzymać takie możliwości, a jednak. To największa moim zdaniem przewaga 32-calowego telewizora LG nad nawet znacznie droższymi i lepszymi telewizorami firmy Samsung. Nie dość, że Bixby Voice nie obsługuje języka polskiego, a asystenta google możemy znaleźć tylko w dość drogich i bardzo drogich Samsungach, to jeszcze komfort obsługi głosowej urządzenia LG znacznie przewyższa to, co udało mi się osiągnąć z telewizorem Samsunga.
Dla przykładu opiszę kilka czynności, które można wykonać mówiąc do mikrofonu pilota Magic w połączeniu z telewizorem 32LM6300 i sami oceńcie, czy warto, nawet kosztem innych wad, jakie też ten telewizor ma.
Jak spowodować, żeby telewizor wyłączył się o właściwej godzinie bez zagłębiania się w ustawienia? Wystarczy mu to… powiedzieć. Aby wykonać to polecenie, przytrzymujemy przycisk służący do wywołania obsługi głosem aż do chwili usłyszenia dźwięku. Po usłyszeniu dźwięku, nadal cały czas trzymając wciśnięty przycisk można wypowiedzieć przykładowe polecenie, takie, jak: „Wyłącz telewizor o Dwudziestej drugiej”. Teraz można puścić przycisk, a telewizor dźwiękiem potwierdzi przyjęcie polecenia. Otrzymamy informację, że urządzenie wyłączy się o godzinie 22:00, zgodnie z czasem wskazanym w poleceniu. Można oczywiście próbować i eksperymentować z różnymi poleceniami, jakie tylko przyjdą do głowy i gdy tylko w telewizorze są dostępne funkcje, jakie chce się wywołać. Warto też poszukać w sieci listy komend, które możemy urządzeniu wydawać. Telewizor dzięki połączeniu z internetem i serwerami LG zapisuje nasz głos, charakterystyczne zwroty i słowa i z czasem coraz lepiej uczy się rozpoznawać to, co chce osoba mówiąca do mikrofonu pilota Magic osiągnąć.
Inne przykłady możliwości wykorzystania Poleceń głosowych i LG ThinQ AI: „przełącz na kanał nr 46”, „głośność 25”, „uruchom YouTube”.
Uwaga, jeżeli ma się dostęp do dwóch sygnałów telewizyjnych, takich jak naziemna i satelitarna, a w obu występują 2 kanały o tym samym numerze, trzeba wypowiedzieć pełną nazwę dostępnego pod danym numerem kanału np. przełącz na Polsat HD, w telewizji naziemnej brak dopisku HD, więc wystarczy powiedzieć przełącz na Polsat. Wypowiedzenie samego numeru w przypadku istnienia dwóch numerów takich samych np. 1, włączy kanał nr 1 z telewizji naziemnej, a nie satelitarnej.
Polecenia głosowe nie miałyby wiele wspólnego ze sztuczną inteligencją, gdyby nie dodatkowe funkcje. Oprócz wykonywania poleceń związanych z obsługą urządzenia i telewizji, 32LM6300 potrafi przeszukać dla nas internet w poszukiwaniu właściwych treści. Po wypowiedzeniu nazwy jakiegoś programu lub pliku video dostępnego np. w serwisie YouTube, otworzy się okno wyników wyszukiwania z wpisaną wypowiedzianą frazą. Jakby tego było mało, to rozpoznawanie tego, co się mówi cechuje się bardzo dużą dokładnością. Oznacza to, że niewiele jest błędów w tym, co telewizor sam wprowadził do pola wyszukiwania na podstawie dyktowania, a jeżeli takie błędy się wkradają, to bez wielkiego wpływu na ostateczny cel, czyli odnalezienie tego, czego się szuka, bo najczęściej zostaje to znalezione.
Uwaga posiadacze wyłącznie podstawowego pilota LG 32LM6300 mogą wywołać panel wyszukiwania odpowiednim przyciskiem i wpisywać szukane treści przy użyciu klawiatury ekranowej. Zdecydowanie wygodniej jest jednak używać klawiatury bezprzewodowej lub pilota Magic. Po wyświetleniu wyników wyszukiwania Dla ułatwienia zostaną one pogrupowane np. filmy i kanały z YouTube w jednej grupie, wyniki wyszukiwania na innych stronach czy w innych aplikacjach w kolejnych grupach. Po grupach wyników wyszukiwania i wyszukiwanych elementach przemieszczamy się strzałkami kierunkowymi. Można też wywołać przeglądarkę w celu eksploracji wyszukanych treści lub konkretną aplikację, jeżeli chcemy ograniczyć się tylko do tej aplikacji.
LG ThinQ AI nie jest asystentem głosowym, takim jak np. asystent Google, czy Siri, ale potrafi również wykonać zadania takie, jak specjalizowani asystenci Apple’a czy google’a np. można zapytać go o pogodę w konkretnej miejscowości.
Jak widać, ThinQ AI od LG to świetne rozwiązanie i nawet, jeżeli czasem może irytować brak rozumienia poleceń, to na pewno będzie rozwijane i ma potencjał na przyszłość, przy czym dużo można osiągnąć już dziś.

Ekran domowy, jego obsługa, korzystanie z aplikacji, aktualizacje systemu i programów, sklep LG Content store i inne ciekawe informacje o systemie smart LG WEB OS

Wiele razy wspomniałem już o ekranie domowym w kontekście otwierania pewnych programów czy korzystania z funkcji telewizora, przyszedł czas, żeby przyjrzeć mu się bliżej. Po wywołaniu ekranu domowego stosownym przyciskiem mamy dostęp do aplikacji zainstalowanych w urządzeniu. Jedną z możliwości jest oczywiście wybór opcji telewizor lub Live TV. Strzałkami w prawo i w lewo przemieszczamy się po ich liście, Natomiast użycie strzałki w górę przy każdej z aplikacji wyświetli nieco inne opcje. Na przykład dla aplikacji YouTube będą to proponowane do obejrzenia popularne obecnie filmy, a dla aplikacji Live TV, czyli telewizji na żywo najczęściej oglądane kanały czy szybki dostęp do panelu nagrań. Kolejność aplikacji można dostosować do własnych preferencji lub skorzystać z inteligentnego układania ich na ekranie, co system WEB OS również proponuje. Aby ręcznie zmienić kolejność wyświetlania aplikacji, trzeba odnaleźć polecenie edytuj i je aktywować. Po wciśnięciu edytuj odnajdujemy aplikację, którą chcemy przesunąć i zaznaczamy ją przyciskiem wyboru. Teraz można przesuwać wybraną aplikację strzałkami w lewo i w prawo. Niestety przewodnik głosowy nie informuje o tym, między jakimi aplikacjami znajduje się przesuwany program tak, że trzeba to wcześniej sobie policzyć albo sprawdzać zapisując bieżącą pozycję w chwili, gdy nie jesteśmy pewni, czy aplikacja jest tam, gdzie ma być umieszczona. Nieużywane aplikacje można również usunąć z ekranu domowego lub odinstalować całkowicie. Co interesujące, do ekranu głównego można dodawać nie tylko programy, ale również inne elementy np. kanały YouTube. Polecam przyjrzeć się dostępnym tam możliwościom dokładniej.
 Jeżeli chodzi o aplikacje, które udało mi się obsłużyć z przewodnikiem głosowym, to jest trochę gorzej, niż w przypadku Samsunga. Gdy zależy wam na dostępności np. netfliksa, to mam złą wiadomość, ponieważ dostępność tej aplikacji praktycznie nie istnieje, a przynajmniej jest tak w telewizorze i wersji systemu oraz wersji aplikacji, z których korzystałem w czasie testu. Podobnie jest w przypadku większości tych zainstalowanych w systemie oryginalnie programów, jak i innych dostępnych w LG Content store aplikacji. Player, cda.pl, i inne solidarnie z netfliksem milczą. Niewykluczone, że zmieni się to w przyszłości po aktualizacji lub w testowanym przeze mnie urządzeniu wystąpiły jakieś inne problemy wymagające np. zresetowania do ustawień fabrycznych, czego niewidomy nie jest sam w stanie wykonać, więc u innych aplikacje mogą zachowywać się poprawniej z przewodnikiem głosowym. Jest całkiem spora szansa, że w innych telewizorach lub w czasie późniejszym programy te będą dostępniejsze. Oprócz aplikacji do odtwarzania multimediów lokalnych, udało mi się użyć jedynie aplikacji YouTube, filmy i tv google oraz amazon prime video. W przypadku aplikacji amazon Prime Video, na początku przewodnik głosowy mówił w języku angielskim, tzn. angielskim głosem odczytywał polski interfejs, ale później wrócił do polskiego, po pierwszych interakcjach z programem.
Aplikacje systemowe związane z obsługą np. telewizji albo ustawienia są z nielicznymi wyjątkami dostępne bardzo dobrze lub dobrze. To wszystko wygląda na ironię losu, bo LG ma bardzo elastyczne podejście, w przeciwieństwie do Samsunga nie wymaga tworzenia konta i logowania się w celu pobierania i instalowania aplikacji na telewizorze. Oczywiście warto założyć konto w witrynie LG w przypadku, gdy posiadamy inne urządzenie LG lub inne kompatybilne, którym można sterować przy użyciu pilota do telewizora albo wtedy, gdy sterowanie telewizorem ma się odbywać przy użyciu aplikacji w smartfonie. W przypadku bezwzględnie wymaganej aktualizacji jakiejś aplikacji system WEB OS pobierze aktualizację sam, po jej uruchomieniu. Tylko dostępności dla przewodnika głosowego w nich brak, niestety, bo Aplikacje od Google, amazon i aplikacje dostarczone przez LG wyglądają na wyjątek od reguły. Sam sklep LG Content Store jest również świetnie dostępny.
Udało mi się skorzystać z przeglądarki internetowej, a przewodnik głosowy radzi sobie w niej poprawnie. Oczywiście nie można spodziewać się komfortu porównywalnego z obsługą przeglądarki na komputerze, czy nawet telefonie, ale jak wiadomo nie to jest głównym zadaniem telewizora, a przewodnik głosowy też nie ma żadnych możliwości spersonalizowanego czytania stron internetowych, jak czytniki w tym wyspecjalizowane dla różnych systemów operacyjnych na telefonach i komputerach.
Ważną kwestią pozostaje jeszcze aktualizacja systemu. Aby ją przeprowadzić, należy otworzyć ustawienia, rozwinąć sekcję ogólne i wybrać opcję „o telewizorze. Pojawi się informacja o aktualnie używanej wersji oprogramowania, a strzałką w dół można odnaleźć opcje związane z aktualizacją, pierwsza z nich pozwala po jej zaznaczeniu na to, aby telewizor sprawdzał aktualizacje automatycznie. Druga pozwala na ręczne samodzielne sprawdzenie dostępności aktualizacji. W czasie sprawdzania, przycisk pozwalający ręcznie wywołać sprawdzanie aktualizacji zniknie i będzie dostępna tylko opcja związana z automatycznym aktualizowaniem. Po pewnym czasie system poinformuje, czy dostępne są nowe aktualizacje, czy też nie znaleziono aktualizacji. W menu o telewizorze znajduje się jeszcze kilka ważnych opcji np. instrukcja obsługi, czy też powiadomienia. W powiadomieniach zapisują się informacje dotyczące różnych czynności i sytuacji np. informacje, że dostępne są nowe aktualizacje niektórych aplikacji albo nastąpiły zmiany w regulaminie korzystania z usług online firmy LG, takich jak LG ThinQ AI lub innych. Można tam znaleźć inne informacyjne powiadomienia takie jak informacje o zakończeniu nagrywania.

Funkcja szybki dostęp, czyli szybkie uruchamianie ulubionych kanałów i programów

Jeżeli aplikacja, z której korzystacie nie ma przypisanego na pilocie własnego przycisku np. YouTube albo kanał, który najczęściej lubicie oglądać ma jakiś 3-cyfrowy numer, który trzeba zawsze wpisywać, aby na niego przełączyć, to na sam koniec opiszę jeszcze jedną funkcję, która może się przydać. W czasie oglądania ulubionego kanału albo używania jakiejś aplikacji np. muzyka, YouTube albo przeglądarki internetowej można wcisnąć i dłużej przytrzymać jeden z przycisków numerycznych od 1 do 8. Pojawi się propozycja przypisania aktualnie używanej aplikacji lub oglądanego kanału tv do tego przycisku. Jeżeli zostanie wybrany przycisk tak, to następne dłuższe przytrzymanie tego samego przycisku wywoła odpowiednią aplikację lub przełączy na przypisany do przycisku kanał telewizyjny, niezależnie od miejsca w systemie telewizora, w którym się znajdujemy. Przycisk 9 na stałe jest przypisany do funkcji szybka pomoc i nie można tego zmienić. Przycisk 0 zarezerwowany jest na potrzeby edycji klawiszy szybki dostęp od 1 do 8. Uważam, że 8 możliwych skrótów do najczęściej używanych aplikacji i oglądanych kanałów to wystarczająca liczba, by cieszyć się komfortową możliwością dostępu do najczęściej odwiedzanych miejsc w telewizorze LG lm6300.

Wybrane informacje o specyfikacji urządzenia i zasoby dodatkowe

To już wszystko, co uznałem za istotne w kontekście informacji o telewizorze LG 32LM6300. Poniżej, przed podsumowaniem przedstawiam wybrane dane ze specyfikacji tego telewizora, natomiast więcej informacji znajdziecie na stronie producenta poświęconej temu urządzeniu pod adresem
https://www.lg.com/pl/telewizory/lg-32LM6300PLA

Dane podstawowe

Parametry fizyczne

Waga z podstawą
4,8 kg
Szerokość z podstawą
73,6 cm
Głębokość z podstawą
18 cm
Wysokość z podstawą
46,4 cm
Waga bez podstawy
4,7 kg
Szerokość bez podstawy
73,6 cm
Głębokość bez podstawy
8,3 cm (w najgłębszym miejscu)
Wysokość bez podstawy
43,7 cm
Głębokość podstawy
18 cm
Kolor obudowy
czarny

Podsumowanie, czyli trochę wad i wiele zalet

Telewizor LG lm6300 jest urządzeniem godnym polecenia, osoby, które oczekują niewielkiego i lekkiego odbiornika, przyzwoitych możliwości udźwiękowienia w zakresie obsługi telewizji tradycyjnej zadowoli z nawiązką. Niestety idealnie nie jest, bo większość aplikacji VOD z nielicznymi wyjątkami zdaje się nie współpracować z dostępnym udźwiękowieniem. Za to już nie koniecznie odpowiada firma LG, tylko najczęściej niestety dostawcy tych aplikacji, tacy jak Ipla, HBO czy netflix. Ten netflix właściwie uwiera mnie najmocniej i gdyby na sto procent współpracował z przewodnikiem głosowym, to na pewno nie miałbym żadnych wątpliwości, czy ten telewizor polecić. Netflix, to firma, która w dość dużym stopniu bierze pod uwagę dostępność, choćby w telewizorach Samsunga spisuje się świetnie z użyciem przewodnika głosowego, a w urządzeniach od Apple jak iPhone czy iPad odczytuje nawet napisy w filmach przy współpracy z VoiceOVerem. W przypadku systemu LG WEBOS z dostępnością netfliksa dobrze nie jest, jeżeli komuś zależy na netfliksie, to telewizora LG z pełnym przekonaniem polecić nie mogę, ponieważ funkcja najistotniejsza może po prostu nie być udźwiękowiona, w przypadku testowanego przeze mnie telewizora Przewodnik głosowy nie czyta kompletnie nic.
Ale to największy minus, jaki znalazłem w tym telewizorze. Drugi minus jest trochę mniejszy, ale najprawdopodobniej związany z tym, że to tańsze urządzenie o słabszych podzespołach. Po włączeniu telewizor potrzebuje trochę czasu, żeby wszystkie funkcje działały poprawnie i bez spowolnień. Najlepiej dać mu te 30 sekund lub poczekać do czasu, gdy przemówi Zosia. Dalej jest już znacznie lepiej. Dźwięk jest przyzwoity i choć ma on tylko 2 5-watowe głośniki, to virtual surround i Clear Voice III potrafią sporo dobrego z niego wycisnąć, nawet, jeżeli to tylko programowe ulepszacze. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie głośność urządzenia i czystość tonów wysokich, które nawet przy wysokim poziomie głośności brzmią świetnie i nie są przesterowane. Z dźwiękami o niskich częstotliwościach jest trochę gorzej, ale to nieduże urządzenie i głośniki po prostu nie są w stanie dobrze odgrywać pełnego zakresu częstotliwości. Mniejsza ilość basu nie powinna jednak raczej przeszkadzać, przeciwnie w telewizorze umieszczonym np. w sypialni, to nawet swego rodzaju zaleta. LG LM6300 bardzo dobrze radzi sobie z większością popularnych w ostatnich 20latach formatów plików video czy audio, a w przeciwieństwie do niektórych producentów telewizorów nie rezygnuje z obsługi starszych, ale nadal bardzo popularnych formatów plików jak DIVX. Intuicyjność obsługi, to już rzecz gustu i nie każdemu spodoba się sposób, w jaki ten telewizor się obsługuje, układ funkcji i opcji czy ich nazewnictwo. Zalety zdecydowanie przeważają, bo chociaż można znaleźć w nim niezrozumiałe sztuczne ograniczenia jak np. czas nagrywania na żywo maksymalnie 10,5 godziny albo dość często ukryte głęboko ciekawe funkcje i skomplikowane kreatory, których tylko niewielką część opisałem, to najważniejsze jest istnienie tych możliwości i moja ocena jest taka, że telewizor ten potrafi bardzo dużo i jest znacznie lepiej wyposażony niż 32-calowe telewizory Samsunga dostępne w latach 2018 i 2019. Na korzyść 32LM6300 przemawiają jego parametry i bogate wyposażenie. Wystarczy wymienić choćby świetną kartę sieci bezprzewodowej, nagrywanie na USB czy ilość złączy godną telewizora znacznie większego, droższego i o wyższej rozdzielczości. Obsługę pilota Magic i tym samym dostęp do LG ThinQ AI w telewizorze za trochę ponad 1000 zł uważam za bardzo niski próg wejścia w świat sztucznej inteligencji w telewizorach. Możliwość dokupienia pilota to możliwość wyboru, czyli coś, czego wielu producentów nie daje. Może wykazuję się, jako niewidomy totalną ignorancją w tej dziedzinie, ale moim zdaniem płacenie za wielkie ekrany i wyższą rozdzielczość kosztem innego praktycznego wyposażenia w mniejszych telewizorach np. mniejsza ilość złączy wejścia/wyjścia lub funkcji w systemie to marny argument za droższymi telewizorami i przepychanie na rynek wielkich telewizorów, Zwłaszcza w ostatnim czasie, gdy na siłę próbuje się szukać odczuwalnych dla ludzi różnic między oglądaniem obrazów w rozdzielczości 4k lub 8k UHD. Szczególnie to przykre dla tych, którzy na wielki telewizor z różnych przyczyn np. przestrzennych pozwolić sobie nie mogą. Jeżeli są przywiązani do konkretnej marki, są często zmuszeni do zakupu urządzenia o gorszych parametrach. Na szczęście firma LG pozostawia, w przeciwieństwie do wielu innych firm, nadal wybór również w tej kwestii. 32-LM6300 to telewizor, który jest tego przykładem. To tani telewizor, owszem o rozdzielczości Full HD, ale za to posiadający większość tych możliwości, co znacznie większe i droższe urządzenia.
Osoby, które kupią ten telewizor, mogą być poirytowane pewnymi elementami czy zastosowanymi rozwiązaniami takich czy innych kwestii, ale po dłuższym użytkowaniu i przyzwyczajeniu się będą bardzo zadowolonymi użytkownikami telewizora LG lm6300.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top