Logo Tyfloświat

W artykułach pod tytułem ?wybryki z techniki? opisujemy przydatne dla niepełnosprawnych rzeczy, które można znaleźć w zwykłych sklepach lub w Internecie i, co najważniejsze, kosztują niewiele.

Przykładem takiego urządzenia jest mówiący radiobudzik chińskiej firmy C.A.

Za 37 złotych (z przesyłką) otrzymujemy urządzenie, które posiada wbudowane radio FM oraz zegar z budzikiem.

BUDOWA

Radiobudzik wygląda jak połowa bochenka chleba. Na szczycie urządzenia umieszczono eliptyczny przycisk talk/światełko. Po przeciwnej stronie umieszczono gniazdo do zasilacza 2,5 mm.

Po lewej stronie wbudowano antenę teleskopową o długości 15 cm, a po prawej przełącznik clock/radio oraz pokrętło włączające radio i regulujące jego głośność.

Wierzch urządzenia zajmuje okrągły głośnik, z którego prawej strony zgromadzono 5 przycisków do regulacji radia i zegara: ?scan?, ?reset?, ?set?, ?hour? i ?min?.

Z przodu radiobudzika wbudowano duży, podświetlany ekran LCD, na którym wyświetlana jest godzina w standardzie 12-stogodzinnym ? AM/PM.

W omawianym urządzeniu rozdzielono funkcję radia i zegara i jedyną rzeczą, która łączy te dwie funkcjonalnosci to możliwość budzenia przy pomocy radia.

Urządzenie cały czas wyświetla godzinę, nie wyświetla częstotliwości, ani nazwy danej stacji.

Po przełączeniu przełącznika w pozycję ?clock?, zyskujemy dostęp do funkcji zegara.

Po przyciśnięciu przycisku ?talk? z prawej strony, urządzenie powie godzinę lub czas alarmu, gdy jesteśmy w trybie alarmu.

Gdy naciśniemy przycisk ?talk? z lewej strony, wyświetlacz urządzenia zostanie podświetlony, przy czym czas podświetlenia zależy od długości przyciskania.

Przyciskiem ?set? przemieszczamy się między ustawieniami zegara, ustawieniami alarmu, normalnym trybem bez alarmu i trybem z alarmem włączonym, który jest sygnalizowany wysokim dźwiękiem podczas jego aktywacji.

Guzikami ?hour? i ?min? ustawiamy minuty i godziny zegara lub budzika, choć nie tylko?

W trybach normalnych (obojętnie czy alarmowych czy nie) przycisk ?hour? jest odpowiedzialny za wybór sygnałów budzenia, którymi są: ?kogut?, ?kukułka? i wysoki piskliwy sygnał elektroniczny. Natomiast przycisk ?min? włącza funkcję anonsowania czasu, co godzinę.

W trybie alarmu przycisk ?talk? mówi, na jaką godzinę jest ustawiony.

Urządzenie posiada funkcję drzemki, Gdy jesteśmy budzeni należy przycisnąć przycisk ?talk? i alarm zamilknie na 5 min, a po upływie tego czasu znowu zacznie nas budzić, aż nie wyłączymy go przyciskiem ?set?.

Ta funkcja nie działa podczas budzenia radiem.

Wszystkie omawiane funkcjonalności są oczywiście dostępne dla niewidomych.

ODBIORNIK FM

Odbiornik w urządzeniu działa w zakresie FM od 88 do 108 MHz. Jest to bardzo proste radio cyfrowe, w którym wyszukujemy stację przyciskiem ?scan?, a gdy dojdziemy do końca zakresu, by rozpocząć wyszukiwanie od początku, przyciskamy ?reset?.

Tryb radia uruchamiamy przez przełączenie przycisku znajdującego się z prawej strony.

Aby obudzić się przy dźwięku swojej ulubionej stacji radiowej, należy przełączyć urządzenie na tryb zegara, ustawić alarm, a następnie przejść do trybu radia, ustawić pożądaną stację i wyłączyć radio pokrętłem. Zamiast alarmu od teraz będzie włączać się ustawiona przez nas stacja.

Radiobudzik jest prostym i tanim urządzeniem, którego plusem są cena i funkcjonalność. Do wad z pewnością należy brak regulacji głośności budzenia oraz komunikatów w języku polskim.

Urządzenie zasilane jest dwoma bateriami typu AA (tzw. paluszki).

Robert Łabędzki

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top