Artykuł: Wybryki z techniki - Wooffy T ? Kontroler baterii i akumulatorków

Całkiem niedawno w moje ręce trafiło urządzenie austriackiej firmy Caretec - Wooffy T, za pomocą którego możemy sprawdzić stopień naładowania baterii i akumulatorków. Na pewno przyda się ludziom, którzy dużo korzystają ze sprzętu zasilanego bateriami.

Wygląda jak batonik, jest małe i poręczne, wyposażono je w sondę na kablu oraz trzy wypustki, przypominające w dotyku małe żaróweczki. To właśnie za pomocą sondy i wypustek sprawdzamy ilość energii zawartej w baterii.

Urządzenie należy trzymać w ten sposób, aby kabel z sondą na końcu skierowany był w przeciwną do Nas stronę.

Na wierzchniej stronie znajduje się wypukły głośnik. Zaraz pod nim znajdziemy pierwszą wypustkę do pomiaru wszystkich 1,5-woltowych baterii w kombinacji z kablem i sondą. Na spodniej stronie umieszczono dwie okrągłe, lekko zapadnięte wypustki do pomiaru 9-woltowych baterii. Trochę dalej, poniżej tych wypustek, znajdziemy pokrywę schowka baterii. Wyczuwalne zaznaczenia (punkt i koło) pomagają w poprawnym włożeniu obu baterii AAA. Na dolne urządzenia znajduje się wcięcie do przewleczenia rzemyka, umożliwiającego zawieszenie Wooffy np. na szyi.

Wynik pomiaru

Uzyskanie informacji o stanie naładowania baterii jest stosunkowo proste. Należy przyłożyć baterie z biegunem ujemnym do wypustki pod głośnikiem urządzenia, a następnie, trzymając baterię na wypustce, dotknąć sondą drugiego bieguna baterii. W taki sposób mierzymy stopień naładowania wszystkich baterii i akumulatorków o napieciu 1,2 lub 1,2 Wolta.

W przypadku baterii 9-woltowych należy przycisnąć bieguny baterii do wypustek po spodniej stronie urządzenia.

Urządzenie wskazuje stan baterii, w zależności od wersji, albo przy pomocy sygnałów akustycznych (Wooffy) albo przy pomocy sygnałów i wibracji (Wooffy T).

Interpretacja wibracji i dźwięków jest dość prosta, choć wymaga pewnego rodzaju wyczucia. I tak:

- bateria 1,5-woltowa naładowana - trzy dźwięki i wibracje w ciągu sekundy,

- akumulatorek 1,2 Wolta w pełni naładowany - trzy dźwięki i wibracje w ciągu półtorej sekundy,

- bateria w połowie pełna - dwa dźwięki i dwie wibracje,

- bateria do wymiany - jeden dźwięk i jedna wibracja.

Brak dźwięków oraz wibracji może oznaczać albo rozładowaną baterię, albo rozładowane baterie w Wooffy.

Urządzenie fajne, małe i przydatne tylko ta cena? Koszt jego zakupu to 321 zł (model Wooffy jest nieco tańszy ? kosztuje 198 zł).

Dane techniczne:

- wymiary: 115 x 30 x 15 mm,

- zasilanie ? dwie baterie typu AAA (małe paluszki),

- waga z bateriami 65 g.

Robert Łabędzki

 

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminy Miejskiej Kraków