Logo Tyfloświat

System, z jakiego korzystają nowe urządzenia Apple już od pewnego czasu posiada mechanizmy ułatwiające korzystanie z niego niepełnosprawnym. Jednym, z takich usprawnień jest czytnik ekranu VoiceOver, umożliwiający osobom z dysfunkcją wzroku korzystanie z telefonów, tabletów czy odtwarzaczy muzycznych firmy z Cupertino.

Oprócz udźwiękawiania samego systemu, VoiceOver potrafi współpracować z większością dostępnych na urządzenia Apple aplikacji, o ile twórca postąpił zgodnie ze stosownymi wytycznymi i uwzględnił dostępność przy tworzeniu swojej aplikacji. Autorzy programów, jak wiadomo są różni, jedni cenią sobie możliwość dotarcia do szerokiej grupy użytkowników, inni nie przejmują się tym zbytnio i zaniedbują rozwiązania dostępnościowe. Zważywszy na to, że część aplikacji w AppStore to programy płatne, warto przed zakupem wiedzieć, czy są warte swoich pieniędzy, krótko mówiąc, czy jako niewidomi będziemy w stanie z nich skorzystać. Oczywiście, jeśli dana aplikacja nie będzie współpracowała z VoiceOverem możemy zażądać zwrotu pieniędzy, jednakże to kolejna procedura, którą należy przejść, a nie każdy ma na to czas i chęci.

Dobrym pomysłem byłoby zatem stworzenie bazy dostępnych, średnio dostępnych, a także niedostępnych aplikacji dzięki której, przed instalacją danego programu na nasze nadgryzione, mobilne urządzenie wiemy, czego mniej więcej możemy się spodziewać. I tu przechodzimy do sedna sprawy, mianowicie do serwisu www.applevis.com który jest właśnie taką bazą, a przy okazji serwisem społecznościowym, skupiającym niewidomych użytkowników iOS?a z całego świata. Strona, stworzona w języku angielskim, umożliwia przeglądanie katalogu aplikacji, jakie zostały zgłoszone przez użytkowników. Wchodząc w opis danego programu możemy dowiedzieć się, czy jest on dostępny, a jeśli tak, to w jakim stopniu przy użyciu VoiceOver. Oprócz tego, do dyspozycji mamy wygodny filtr, dzięki któremu możemy przeglądać bazę danych, np. w poszukiwaniu darmowej, dobrze dostępnej gry, którą uruchomimy na wszystkich urządzeniach z systemem iOS. Oprócz katalogu aplikacji, do dyspozycji użytkowników oddano forum dyskusyjne oraz materiały instruktażowe w formie artykułów i podcastów.

Applevis to serwis typowo społecznościowy, co oznacza, że każdy może dorzucić swoją cegiełkę. Jeśli rozważamy częstszą aktywność warto się zarejestrować, dzięki czemu np. nasze recenzje aplikacji będą publikowane od razu, w przeciwnym wypadku, konieczna będzie ich akceptacja przez moderatora.

To już nie pierwszy serwis, który pokazuje, że w grupie siła i wzajemna pomoc. Życzymy powodzenia mając przy okazji nadzieję, że z czasem i polska społeczność niewidomych użytkowników nadgryzionego jabłka będzie sobie wzajemnie pomagać w podobny sposób.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top