Logo Tyfloświat

Omawiany model w kolorze czarnym_fot. AcerTym razem, do redakcji Tyfloświata trafił netbook Acer Aspire One D255. Przez dwa tygodnie mieliśmy możliwość testowania go pod kątem waszych potrzeb i dokładnego przyjrzenia mu się z każdej strony. Poniżej nasze wrażenia i uwagi.

Co otrzymujemy?

Acer dotarł do nas w bardzo praktycznym pudełku, stylizowanym na podręczną walizeczkę. Jeśli dotychczas nie mieliśmy żadnej torby na netbooka, standardowe pudełko doskonale może nam służyć do przechowywania w domu lub nawet przewożenia komputera. Po otwarciu kartonowej walizki, od razu natrafimy na Aspire One D255. Netbook dostarczany jest w cienkim futerale z tworzywa sztucznego. Z nieco innego materiału powstała ochronna szmatka, którą po podniesieniu ekranu, znajdziemy na klawiaturze urządzenia. Pod podwójnym dnem natrafimy na zasilacz, baterię, szmatkę czyszczącą, płytę ze sterownikami i dołączane materiały drukowane (instrukcja, gwarancja). Na uwagę zasługuje zasilacz D255. Kształtem nieco przypomina dużą ładowarkę telefoniczną. W ogóle nie posiada tzw. trzyżyłowego kabla. Mimo to, przewód łączący zasilacz z komputerem jest bardzo długi. Ładowarka posiada możliwość wymiany wtyczek, co może się przydać osobom wyjeżdżającym za granicę. Niestety, w standardzie otrzymujemy tylko wtyczkę pasującą do polskich gniazdek.

Pierwsze Wrażenia

Po założeniu akumulatora, netbook prezentuje się bardzo zgrabnie i elegancko. Kąty proste, brak obłości początkowo mogą sprawiać nieco surowe wrażenie. Testowany model występuje w kilku zestawach kolorystycznych. Barwa egzemplarza, który trafił do naszej redakcji określana jest przez producenta jako Diamond Black. Część spodnia netbooka, wraz z klawiaturą, otaczającą ją ramką i przednia część obudowy matrycy, posiadają kolor czarny. Powierzchnia poniżej klawiatury, po bokach touch pada jest srebrna. Na białej pokrywie znajduje się czarny napis Acer Aspire One. Obudowa urządzenia dopasowana jest idealnie. Żaden z elementów nie trzeszczy przez co D255 sprawia niezwykle solidne wrażenie. Producent podaje iż gabaryty tego netbooka to 25,9 x 18,5 x 2,6 cm. Warto zwrócić uwagę na ten ostatni parametr. Z reguły podawana w nim jest informacja odnosząca się do najwęższego miejsca urządzenia. W przypadku D255 oddaje ona najgrubszą wartość. Komputer ten jest niezwykle płaski i lekki. Waży zaledwie 1,11 kg. Dzięki temu w torbie podróżnej czy plecaku zajmie na prawdę niewiele miejsca. Ekran urządzenia także jest niezwykle płaski. Na pierwszy rzut oka, zawiasy łączące matrycę z netbookiem wydają się dość słabej konstrukcji. Wrażenie jest jednak mylące. Nie dość że solidne, stawiają odpowiednio sztywny opór to pozwalają jeszcze na uzyskanie niezwykle szerokiego kąta rozwarcia.

Wyposażenie

Aspire One D255 posiada klasyczne wyposażenie. Trzy porty USB 2.0, złącza na słuchawki i mikrofon. czytnik kart SD/MMC oraz blokadę kradzieżową Kensington. Zewnętrzny monitor podłączany jest za pośrednictwem portu D-Sub. Dostęp do internetu zapewniają klasyczna karta sieciowa z gniazdem RJ45 oraz łączność bezprzewodowa WiFi 802.11 B/G/N. Moduł Bluetooth umożliwia dodatkową komunikację z telefonem, drukarką czy innymi urządzeniami peryferyjnymi. Niektóre modele D255 posiadają wbudowany modem 3G. Niestety, testowany egzemplarz nie był w niego wyposażony. Minusem konstrukcji i rozlokowania poszczególnych gniazdek jest zbyt bliskie ulokowanie dwóch sąsiadujących portów USB. Wystarczy, aby jedna wtyczka była nieco grubsza, a uniemożliwi nam to wykorzystanie drugiego portu.

Podzespoły

Netbook posiada jedno rdzeniowy procesor Intel Atom N450 taktowany na 1,660 mhz. Standardowo wyposażony jest w 1 Gb pamięci ram, którą można rozszerzyć do 2 Gb. Procesor obsługuje technologię Hyper-Threading. Zintegrowany jest z kartą graficzną Intel GMA 3150. Dysk twardy o pojemności 250 Gb i prędkości 5400 w zupełności wystarcza dla mobilnych zastosowań. Podświetlana diodami LED matryca 10.1 cala posiada natywną rozdzielczość 1024 x 600. Niestety, błyszcząca powłoka będzie utrudniać osobom słabo widzącym korzystanie z D255 na świeżym powietrzu.

Multimedia

Testowany Acer posiada standardowy już zestaw, wbudowane głośniki stereo, kamerę i mikrofon. Dźwiękiem zarządza Realtek HD Audio. Mikrofon znajdujący się tuż obok kamery, nie rejestruje pracy wentylatora ani uderzeń w klawisze. Odbierany przez niego dźwięk jest dość cichy i kierunkowy. Nie przyda się do nagrywania sygnałów z otoczenia ale do rozmów przez komunikatory internetowe, jego jakość jest wystarczająca.

Posłuchaj jak działa mikrofon w Acer Aspire One D255

Stereofoniczne głośniki znajdują się od dołu i przodu netbooka. Umiejscowione są w taki sposób, iż trzymając komputer na kolanach nie tłumimy dźwięku. Maksymalna głośność nie jest zbyt wysoka ale D255 nie należy też do cichych urządzeń. Słabe natężenie rekompensuje jakość dźwięku. Jak na netbooka jest bardzo przyzwoita. Przy maksymalnej głośności w głośnikach nic nie trzeszczy i nie charczy. Syntezatory mowy, zarówno SAPI4 jak i SAPI5 brzmią bardzo czysto.

Klawiatura

Aspire One D255 posiada klawiaturę, która początkującym użytkownikom może nastręczyć nieco trudności. Całość stanowi jeden zbity blok. Odstęp między poszczególnymi klawiszami praktycznie nie istnieje. Krawędzie przycisków wyczuwalne są głównie za sprawą samej faktury klawiszy. Pokryte są chropowatą powierzchnią, ułatwiającą szybkie pisanie. Większość przycisków jest bardzo duża więc wprawieni użytkownicy docenią klawiaturę, która dodatkowo posiada krótki, twardy i cichy skok klawiszy.

Włącznik Aspire One znajduje się tuż nad klawiszem ESC.

Minus klawiatury stanowią małe przyciski funkcyjne oraz niewielkie kursory. Osoby przyzwyczajone do pisania dziesięcioma palcami, będą narzekać na wąską SPACJĘ. Przycisk odstępu został skrócony z prawej strony, co przy szybkim pisaniu powoduje odruchowe naciskanie prawym kciukiem klawisza ALT. Bardzo wygodna jest kombinacja przycisków FN i strzałek w górę i dół odpowiadająca za regulację głośności. Strzałki w lewo i prawo pomagają ustawić jasność ekranu. Pozostałe opcje dostępne z klawiszem funkcyjnym to:

F3 – Launch manager – nieczytelny przez programy odczytu ekranu,

F4 – Uśpienie systemu,

F5 – Przełączenie sygnału na zewnętrzny monitor,

F6 – Włącza wygaszacz ekranu,

F7 – Wyłącza Touchpad,

F8 – Wycisza głośniki.

Touchpad jest duży i gładki. Nie posiada opcji Multi Touch, za to wyposażony został w wyraźnie oddzieloną część, odpowiadającą za funkcje Scroll. Gładzik zarządzany jest sterownikami Synaptic, które umożliwiają wyłączenie na stałe tego urządzenia.

Oprogramowanie

Omawiany model w kolorze niebieskim_fot. AcerTestowany Acer wyposażony został nader obficie w dodatkowe aplikacje. Przede wszystkim netbook działa na systemie operacyjnym Win7 Starter. Dodatkowo, równolegle w tym komputerze, zainstalowany jest system Android 1.6. Z uwagi na charakterystykę przeprowadzanych przez nas testów i braku programów odczytu ekranów dostępnych dla platformy Android, nie sprawdzaliśmy tego drugiego rozwiązania.

Wśród dodatkowych aplikacji działających pod Windows znajdziemy antywirusa McAfee Security Suite, program archiwizujący Norton Online Backup, szyfrujący pakiet EgisTek MyWinLocker Suite, czytnik RSS eSobi i wiele, wiele innych. Dla nas najbardziej interesujące i przydatne to Skype, dodatki do przeglądarek jak Adobe Flash Player czy Microsoft Silverlight, Microsoft Office Starter 2010 i Adobe Reader 9.1. Co ciekawe, ten ostatni w języku angielskim. Oprócz wymienionych i pominiętych dodatków, w systemie znajduje się cała masa aplikacji Acera, od programu wspomagającego reinstalacje systemu, po pakiet kilkunastu gier.

Działanie

Po włączeniu komputera, natychmiast możemy się zorientować, iż ten netbook posiada jednordzeniowy procesor. Tempo włączania się Aspire One D255 podkusiło nas do testów z wykorzystaniem stopera. Czas uruchomienia netbooka, od momentu naciśnięcia włącznika do chwili wygenerowania dźwięku systemowego wyniósł prawie dwie minuty. Program odczytu ekranu Jaws odezwał się po kolejnych czterdziestu sekundach. Po odinstalowaniu całego szeregu zbędnego oprogramowania czas startu znacznie się skrócił. Dźwięk systemowy pojawiał się po minucie i piętnastu sekundach, a Jaws startował dwadzieścia pięć sekund później. Program odczytu ekranu NVDA działał znacznie żwawiej. Uruchamiał się już w pięć sekund po dźwięku systemowym. Generalnie, NVDA działał zdecydowanie szybciej niż Jaws. Największe różnice pojawiały się w momencie otwierania różnych menu i przełączania się między oknami. Chwilami trzeba było czekać kilka sekund na odezwanie się syntezy Jawsa. Jednordzeniowy procesor jest zdecydowanie zbyt słaby na SAPI5. Syntezatory SAPI4 działały na tym netbooku znacznie szybciej.

Oprogramowanie Adobe Reader dość sprawnie otwierało dokumenty PDF. Podobnie, w miarę szybko, działał FineReader przetwarzający dokumenty PDF. Strony internetowe otwierały się szybko i generalnie z pracą tzw. biurową nie było problemów. Jednoczesna muzyka w tle, działający komunikator, korzystanie z programu odczytu ekranu i przeglądanie stron internetowych także przebiegało stabilnie. Sześciokomorowa bateria wytrzymała przy wyłączonym WiFi i przyciemnionym ekranie nieco ponad siedem godzin. Po włączeniu sieci bezprzewodowej, maksymalny czas pracy zamyka się w czterech godzinach. Niestety, Acer D255 mocno się grzeje. Dzieje się tak zapewne za sprawą niestandardowo zamontowanego wentylatora. W zamian za to, że mamy do dyspozycji bardzo płaskiego netbooka, musimy się przyzwyczaić do odczuwalnie wyższej temperatury pod lewą dłonią. Wiatraczek, mimo tego iż działa jednostajnie, bez gwałtownych zrywów i nagłych zatrzymań, za sprawą głośnej pracy, nie daje o sobie zapomnieć.

Podsumowanie

Acer Aspire One D255 to bardzo porządnie wykonany netbook. Jest mały, zgrabny i elegancki. Działa stabilnie i jeśli szukamy taniego rozwiązania z nowym systemem i całym pakietem podstawowych aplikacji to będzie to dobry wybór. Jeśli jednak chcemy używać Acera D255 do pracy zawodowej, warto się zastanowić nad jakąś mocniejszą konfiguracją. Jednordzeniowy procesor obciążony programem odczytu ekranu i syntezą SAPI5 nie jest demonem prędkości. W pracy, gdzie istotne jest tempo działania, nie możemy pozwolić sobie na tak wolny sprzęt. Jeśli jednak potrzebujemy netbooka tylko okazyjnie, na wakacje lub rzadkie wyjazdy, to gdy zestawimy jakość Aspire One z ceną urządzenia, okaże się on idealnym rozwiązaniem.

Specyfikacja

Procesor: Intel?  Atom  N450

Taktowanie: 1,66 GHz

Matryca LED: 10,1 cale

Rozdzielczość: WSVGA 1024 x 600 (5:3)

Powłoka: świecąca

Pamięć RAM: 1 GB

Dysk twardy Sata: 250 GB

Prędkość dysku: 5400 obr/min

Karta graficzna: Intel GMA 3150

Karta dźwiękowa: HD Audio

Wbudowany mikrofon: Tak

Wbudowana kamera: Tak

Karta sieciowa przewodowa: 10/100 Mbps Ethernet

Karta sieciowa bezprzewodowa: 802.11b/g/n/N

Bluetooth: Tak

Kensington Lock: Tak

Czytnik kart pamięci: Tak

USB 2.0: 3 szt.

System operacyjny: Win7 Starter

Akumulator: 6 cell

Wymiary: 25,9 x 18,5 x 2,6 cm

Waga: 1,1 kg

Gwarancja: 24 miesiące

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top