Logo Tyfloświat

Do naszej redakcji na testy trafił notebook Acer Aspire TimelineX 3830TG. Wprowadzona dwa lata temu na rynek seria Aspire Timeline firmy Acer charakteryzuje się płaskim profilem notebooków oraz długim czasem działania bez zasilania. Nie inaczej jest w odświeżonych wiosną tego roku notebookach tej serii. Dziwić jedynie może ciężar komputera zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że jest on pozbawiony napędu optycznego. Do redakcji trafił laptop o przekątnej matrycy 13,3′ cala, dzięki czemu notebook ten może być wykorzystywany jako urządzenie mobilne. Z uwagi na stanowiący jego serce procesor Core I5, 4 GB pamięci RAM oraz pojemny dysk twardy, komputer ten może zaspokoić potrzeby niejednego wymagającego użytkownika.

Co otrzymujemy?

Acer Aspire TimelineX 3830TG znajduje się w pudełku, które nie wyróżnia się niczym szczególnym. Po jego otwarciu ukazuje nam się zapakowany, w osłonkę z materiału notebook, a tuż pod nim zasilacz z trójżyłowym kablem, pasującym do gniazd w Polsce i drugim uniwersalnym dla gniazd innego typu. W zestawie nie otrzymujemy torby na komputer.

Notebook jest małych rozmiarów, czego nie można powiedzieć o jego zasilaczu (jest to jeden z większych modeli na rynku). Trójżyłowy kabel o długości około 2 metrów to również niezbyt mobilne rozwiązanie.

Wraz z Acerem nie otrzymujemy żadnych płyt. W zamian, podczas pierwszego uruchomienia program do tworzenia kopii zapasowych proponuje nam utworzenie i wypalenie takowej na nośniku optycznym.

Gdy pierwszy raz weźmiemy Acera do ręki, sprawia on bardzo korzystne wrażenie. Pokrywa wykonana jest z aluminium w kolorze niebieskim, a jego pulpit roboczy z bardzo solidnego plastiku, który, dzięki efektownemu wzornictwu, wygląda jak aluminium. Cała konstrukcja ugina się nieznacznie pod naciskiem tylko na samym środku. Pomimo tego, iż TimeLineX 3830TG nie posiada napędu optycznego waży nieco ponad 2kg, jest za to bardzo cienki.

Matryca o przekątnej 13,3′ jest pokryta powłoką lustrzaną, co pociąga za sobą negatywne konsekwencje dla osób pracujących z programami powiększającymi. Kąt nachylenia ekranu jest na szczęście bardzo duży.

Wyposażenie i podzespoły

Na lewym boku Acera, patrząc od tyłu znajdziemy kolejno: wtyczkę zasilania, otwory wentylacyjne, D-Sub, HDMI oraz dwa wejścia USB. Od strony prawej natomiast blokadę Kensington, wejście rJ45, gniazdo USB oraz wyjścia na mikrofon i słuchawki. Na tylniej ściance znajduje się bateria, która nie wystaje poza obudowę. Od frontu ulokowano czytnik kart pamięci.

Za połączenie LAN odpowiada karta przewodowa Atheros AR 8151, a za łączność bezprzewodową karta Atheros AR5b97 Wi-Fi 802.11 b/g/n.

Sercem Acera Aspire TimelineX 3830TG jest procesor Intel Core i5-2410M (Sandy Bridge) o taktowaniu 2.3 GHz, który dzięki temu, że wytwarzany jest w technologii 32-nanometrowej jest procesorem bardzo wydajnym, a jednocześnie pobierającym mało energii.

Ekran to matryca o przekątnej 13,3 z powłoką lustrzaną, a jego natywna rozdzielczość wynosi 1366 x 768 pikseli.

Karta graficzna to Intel GMA HD 3000 + NVIDIA GeForce GT 540M.

Notebook posiada 4 GB DDR3 pamięci RAM oraz preinstalowaną 64-bitową edycję Home Premium Windows 7. Sprawia to, że jest to komputer bardzo wydajny i jednoczesne uruchomienie kilku wymagających programów nie stanowi dla niego żadnego problemu.

Dysk twardy ST9500325as o pojemności 500 GB 5400 obr/min bez problemu pomieści wiele naszych danych.

Multimedia

Dźwiękiem w testowanym TimeLine zarządza karta Conexant High Definition Audio, która sprawdza się bardzo dobrze, jeśli chodzi o nagrywanie dźwięku. Niestety z odtwarzaniem dźwięku jest już nieco gorzej. Mikrofon Acera jest bardzo czuły i podczas rozmowy na komunikatorach zbiera niestety nie tylko nasz głos, ale wszystkie odgłosy z naszego otoczenia.

Notebook posiada klasyczną kamerę 1,3 Mpx.

Znajdujące się tuż nad klawiaturą głośniki nie generują może dźwięku o dużym natężeniu, jest on jednak wystarczająco głośny do słuchania syntezy mowy w dalszej odległości od komputera oraz na tyle czysty i można usłyszeć nawet sporo niskich tonów.

Klawiatura

Klawiatura w tym modelu Acera jest bardzo czytelna, płytki są doskonale wyczuwalne, a na klawiszach ?F? oraz ?J? widnieją kreski, które pozwolą nam szybko zorientować się w jej układzie.

Blok klawiszy funkcyjnych oraz klawisz Escape nie są od siebie oddzielone, ale odległość między nimi jest wystarczająco wyraźna. Klawisze Home, Page Up, Page Down oraz End znajdują się z prawej strony klawiatury. Tuż nad klawiszem Escape, znajduje się włącznik komputera. Kursory są nieco pomniejszone, ale wyraźnie oddzielone od pozostałych.

TimeLineX 3830TG nie posiada klawiatury numerycznej. Jej funkcje przejmuje blok alfanumeryczny wraz z klawiszem FN. Klawiatura ma standardowy układ i wymiary. Po użyciu klawisza FN oraz strzałek ?w górę? i ?w dół? możemy sterować głośnością komputera, natomiast strzałkami ?w lewo? i ?w prawo? sterujemy jasnością monitora. Pozostałe skróty z klawiszem FN to:

  • F3 – Launch manager – nieobsługiwany przez programy odczytu ekranu,

  • F4 – Uśpienie systemu,

  • F5 – Przełączenie sygnału na zewnętrzny monitor,

  • F6 – Wygaszacz ekranu,

  • F7 – Wyłącznik Touchpada,

  • F8 – Wyciszenie głośników.

Touchpad posiada chropowatą powierzchnię, a jego przyciski charakteryzują się dość dużym skokiem. Zarządzany jest sterownikami Synaptic, dzięki czemu w prosty sposób można go na stałe wyłączyć.

Oprogramowanie

Notebooka Acer Aspire TimelineX 3830TG otrzymujemy z preinstalowanym systemem Windows 7 64-bit w edycji Home Premium.

Jak niestety większość producentów, także Acer “uszczęśliwia” nas ogromem swojego oprogramowania i tak znajdziemy tutaj np.: Acer Recovery Management, Acer Update, Acer USB Charge Manager, Acer VCM itp. Tego oprogramowania jest naprawdę sporo i niestety większość nie jest dostępna z poziomu czytników ekranu. Dodatkowo, znaczna jego część startuje wraz z uruchomieniem systemu, co zdecydowanie wydłuża oczekiwanie na gotowość notebooka do pracy. Na szczęście, po drobnych modyfikacjach w “msconfig” komputer odzyskuje nieco wigoru.

Inne preinstalowane oprogramowanie to m.in.: Microsoft Office 2010 w wersji Starter, pakiet oprogramowania Windows Live, Microsoft SilverLight, Norton Online Backup, Skype oraz oczywiście Adobe Reader. Instalowana jest również demonstracyjna wersja pakietu zabezpieczającego MC Afee Internet Security, który to do najlżejszych pakietów nie należy. Oczywiście, wymienione przeze mnie programy to nie wszystko, czym producent chciał nas na starcie uszczęśliwić. Dlatego, jak w przypadku większości sprzedawanych obecnie komputerów, jego użytkowanie należy rozpocząć od drobnego sprzątania.

Działanie

Gdy już powyłączamy w Autostarcie zbędne programy, notebook działa naprawdę bardzo szybko i płynnie. Równoczesne uruchomienie kilku wymagających zadań to dla niego nie problem. Acer bez trudu poradzi sobie z kilkoma zakładkami przeglądarki internetowej, otwartym sporym plikiem PDF i np. rozpakowywującym się archiwum.

Instalacja oprogramowania udźwiękawiającego również przebiegła bez problemów i nawet nieco bardziej wymagający syntezator Realspeak Solo Direct w duecie z Jawsem działa bardzo płynnie. Pamiętajmy jednak, iż preinstalowany system to edycja 64-bitowa i w przypadku screenreadera Jaws nie będą działały syntezatory SAPI 4. Darmowy screenreader NVDA także działał rewelacyjnie.

Sześcio ogniwowy akumulator to bez wątpienia największy atut tego notebooka. Według danych producenta, TimeLine może pracować do 10 godzin bez prądu. Przy włączonej sieci bezprzewodowej Acer spokojnie pracował przez 8 godzin na jednym naładowaniu. Także podczas obciążania TimeLine?a “ciężkimi zadaniami” nie nagrzewał się on zbyt mocno. Nieznacznie wyższą temperaturę dało się wyczuć tuż przy wylocie powietrza. Niestety, dość często dało się słyszeć niezbyt głośny, ale mimo wszystko irytujący odgłos pracy wentylatora.

Podsumowanie

Wielu z nas zastanawiało się, jakiego komputera potrzebuje. Czy ma to być bardzo wydajny desktop czy mobilny notebook? A może ultralekki i niewielki netbook?

Acer Aspire TimelineX 3830TG to po trosze ?wszystko w jednym?. Dzięki procesorowi Core i5 oraz 4 GB pamięci RAM jest bardzo wydajny. Za sprawą przekątnej 13,3 cala jest stosunkowo nieduży, a przebiegów na baterii pozazdrościć mu może nie jeden netbook. Wyraźna klawiatura jest również atutem tego Acera, a solidna obudowa sprawi, że przeżyje on nie jedną ciężką podróż.

Jego słabe punkty to bez wątpienia karta dźwiękowa, która, najogólniej rzecz biorąc, nienajlepiej radzi sobie z odtwarzaniem multimediów, oraz niewzbudzający zaufania wentylator.

Specyfikacja testowanego modelu

  • Procesor Intel Core i5-2410M (Sandy Bridge) o taktowaniu 2.3 GHz,

  • Pamięć: 4 GB DDR3 RAM,

  • Dysk twardy: 500 GB HDD,

  • Matryca: 13.3? CineCrystal HD (1366 x 768 pikseli),

  • Grafika: Intel GMA HD 3000 + nVidia GeForce GT 540M z wydzielonym 2 GB pamięci wideo + NVIDIA Optimus,

  • Łączność bezprzewodowa: Wi-Fi 802.11 b/g/n, BlueTooth 3.0 + HS,

  • Porty: 2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, HDMI, VGA, RJ-45, gniazda Audio,

  • Inne: kamera internetowa 1.3 MPix CrystalEye, czytnik kart pamięci 5 w 1,

  • Bateria: 6-komorowa o pojemności 6000 mAh,

  • Wymiary: 342 mm x 245 mm x 24-25.4 mm (szerokość x głębokość x wysokość),

  • Waga: 2,2 kg,

  • System operacyjny: Windows 7 Home Premium (64-bit).

Rafał Kiwak

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top