Logo Tyfloświat

iPad, iPhone 4 i OS od wersji 4.0 oraz Apple TV i nowe odtwarzacze multimedialne z VoiceOverem na pokładzie – tak w skrócie przedstawia się portfolio osiągnięć firmy z Cupertino w odniesieniu do interesujących nas przyjaznych technologii.

Niby niewiele, ale jak na jedną firmę, produkującą zresztą sprzęt ogólnodostępny, a nie specjalistyczne urządzenia dla niewidomych, to niezły wynik.

Najpierw rozrywka

Kolejne odsłony iPodów Shuffle, Nano i Touch przyniosły nowe rozwiązania także w dziedzinie dostępności. VoiceOver stał się standardem. Jedynym iPodem nieposiadającym dotąd własnej syntezy mowy jest Classic, który można jednak przystosować nieco do potrzeb osób niewidomych przy pomocy alternatywnego oprogramowania RockBox.

Miłą niespodzianką jest fakt, iż w najnowszej wersji Apple TV i jego oprogramowaniem w wersji 4.1 Apple TV przemówił! Udźwiękowiono zarówno treści wyświetlane przez urządzenie, jak i jego własne menu.

Rozwiązania z przyszłością

Wiosną na łamach ?Makowiska? pisałem o potencjalnych możliwościach wykorzystania iPhone?ów i iPadów dla naszych potrzeb. Było tam jeszcze kilka ?jeżeli? i ?o ile?, ale na pół roku po ukazaniu się iPada oraz nowego iPhone?a wraz z czwartą wersją mobilnego systemu operacyjnego, można o tym powiedzieć znacznie więcej.

Oba mobilne urządzenia Apple (a nie należy zapominać także o iPodzie Touch), wyposażone w system 4.0 lub nowszy mogą współpracować z linijkami brajlowskimi wyposażonymi w łącze BlueTooth. Prócz tego, można je obsługiwać przy pomocy klawiatury bezprzewodowej, dzięki czemu stają się pełnowartościowymi mobilnymi urządzeniami, w pełni dostępnymi dla niewidomych.

Linijki brajlowskie wyświetlają polskie znaki, a nawet polskie ortograficzne skróty brajlowskie. Wydaje się, że programiści z Apple nie dopracowali jednak wszystkich szczegółów polonizacji, bo pomimo usilnych starań nie udało mi się uzyskać polskich znaków z klawiatury mojego przenośnego brajlowskiego monitora. Znając skrupulatność ekipy z Cupertino, spodziewam się jednak rychłej aktualizacji dotyczącej tej materii.

Klawiatury bezprzewodowe radzą sobie z obsługą VoiceOvera bardzo dobrze, przy czym skróty klawiszowe są tu, o ile to możliwe, zbliżone do tych znanych z systemu mac OS X.

I wreszcie koszty? Najtańsze rozwiązanie to najnowszy iPod Touch 8 GB za 850 zł, który może współpracować z klawiaturą bezprzewodową (np. oryginalna Apple za 300 zł). Taki zestaw ma o wiele więcej funkcjonalności niż jakikolwiek ze znanych notatników głosowych, a wyposażony dodatkowo w linijkę brajlowską, np. RefreshaBraille 18 (koszt ok. 5500 zł razem z transportem i VAT – urządzenie sprowadzane z USA) staje się najtańszym i najbardziej wszechstronnym mobilnym rozwiązaniem brajlowskim.

Dla przypomnienia? iPady, iPhone?y i iPody Touch pozwalają między innymi na:

– prowadzenie notatek,

– gromadzenie danych teleadresowych,

– obsługę poczty elektronicznej,

– surfowanie w Internecie,

– słuchanie/oglądanie plików multimedialnych,

– instalowanie dodatkowego oprogramowania.

Wśród aplikacji dostępnych w App Store na uwagę zasługują:

– darmowy program iBooks do czytania książek,

– darmowy program do czytania książek w standardzie DAISY (niedostępny w polskim App Store),

– darmowy Skype, GG, Facebook, Twitter i inne aplikacje obsługujące sieci społecznościowe,

– programy umożliwiające szybkie i wygodne przeglądanie informacji dostępnych w różnych serwisach internetowych (np. wiadomości, informacje o numerach telefonów, prognozy pogody, kursy walut, informacje z giełdy itd. itp.).

W dziale z aplikacjami dla iPhone?a znajdziemy dodatkowo programy do nawigacji satelitarnej GPS.

Wiele z wymienionych aplikacji to programy darmowe lub stosunkowo niedrogie – od kilkudziesięciu eurocentów do kilku, kilkunastu euro. Tylko najbardziej złożone aplikacje uszczuplą nasz budżet o kilkadziesiąt euro.

Rok 2010, mimo pozornie skromnej oferty nowych rozwiązań Apple, przynosi nam więc, prócz nowości, nadzieje na rozwój mobilnych rozwiązań dla osób niewidomych, a mnie pozostaje życzyć Czytelnikom, aby były to rozwiązania dostępne także dla Waszych kieszeni.

Robert Hetzyg

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top