Logo Tyfloświat

Produkty firmy Apple to obecnie szeroka gama urządzeń ? od komputerów stacjonarnych i przenośnych Mac, poprzez odtwarzacze muzyki iPod, aż po telefony komórkowe iPhone i tablety iPad. Oferta koncernu z Cupertino to także szereg towarzyszących im usług. Jednak, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw świata ?nadgryzionego jabłka?, trzeba dysponować odpowiednim ?kluczem? o nazwie Apple ID. W niniejszym artykule postaram się objaśnić, czym ono jest, do czego służy i jak je uzyskać.

Apple ID, czyli nasza ?jabłkowa tożsamość?

Apple ID (zwane także kontem Apple ID), czyli identyfikator Apple, to nazwa logowania, którą wykorzystuje się w różnych serwisach internetowych firmy Apple. Występuje ona w formie adresu e-mail, którego użyło się przy rejestracji w wybranej usłudze Apple. Dzięki Apple ID możliwe jest m.in. przechowywanie zawartości w usłudze iCloud, pobieranie aplikacji ze sklepu App Store czy kupowanie utworów muzycznych, filmów i programów telewizyjnych w iTunes Store. Po zalogowaniu się do danej usługi, za pomocą Apple ID oraz towarzyszącego mu hasła jesteśmy jednoznacznie identyfikowani jako ten, a nie inny użytkownik. Zanim jednak będziemy z niego korzystać, warto przedstawić w kilku słowach, jak się je uzyskuje.

Rejestracja ? zakładanie Apple ID

Istnieje kilka sposobów otrzymania własnego Apple ID. Nowe konto można np. założyć z dowolnego komputera za pomocą przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na stronę http://appleid.apple.com/pl i kliknąć w znajdujący się tam przycisk ?Utwórz Apple ID?.

Tam czeka nas wypełnienie formularza rejestracyjnego. Podajemy nasz podstawowy adres e-mail (stanie się on naszym Apple ID) oraz wymyślone przez nas hasło. Ponadto wymagane jest wpisanie naszych danych osobowych, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia oraz adres korespondencyjny. Na końcu musimy jeszcze przejść zabezpieczenie obrazkowe (tzw. CAPTCHA), przepisując wyświetlony ciąg znaków. W tym miejscu, zgodnie ze stosowaną przez siebie polityką dostępności (accessibility), firma Apple, z myślą o osobach z dysfunkcją wzroku, przygotowała specjalną dźwiękową wersję obrazka.

Wystarczy kliknąć w link ?Użytkownik niedowidzący i niewidomy?, a znaki, które należy przepisać, zostaną odczytane przez lektora. Pozostaje nam już tylko zatwierdzenie wypełnionego formularz oraz zweryfikowanie naszego e-maila poprzez kliknięcie odpowiedniego linku, który zostanie wysłany na adres naszej poczty elektronicznej. W ten sposób utworzyliśmy własne konto Apple ID.

Do utworzenia Apple ID możemy także wykorzystać aplikację iTunes, służącą do zarządzania muzyką i kupowania utworów w iTunes Store. Założony w ten sposób identyfikator staje się automatycznie naszym kontem w tym sklepie muzycznym.

Warto wspomnieć, że utworzenie Apple ID możliwe jest także bezpośrednio z urządzeń firmy Apple przy pierwszym ich uruchomieniu, rejestracji i aktywacji.

Należy pamiętać, że utworzonych w różnych usługach kilku osobnych Apple ID nie można połączyć w jedno konto. Dlatego zaleca się utworzenie tylko jednego ?jabłkowego identyfikatora? i posługiwanie się nim we wszystkich serwisach firmy Apple.

Używanie Apple ID

Identyfikator Apple ID można wykorzystywać w wielu usługach firmy Apple. Poniżej przedstawię jego zastosowanie w najważniejszych z nich.

Rejestracja i aktywacja produktów Apple

Prawie każdy użytkownik urządzeń z logo ?nadgryzionego jabłka? spotkał się z procedurą rejestracji oraz ewentualnej aktywacji nowego urządzenia Apple. W przypadku komputerów stacjonarnych iMac oraz notebooków MacBook, przy pierwszym uruchomieniu systemu MacOS, przedstawiany jest nam do wypełnienia formularz rejestracji produktu. Dane, które tam podajemy są zasadniczo takie same, jak przy zakładaniu Apple ID za pośrednictwem strony internetowej. Podobną procedurę, połączoną z aktywacją, możemy napotkać w przypadku mobilnych urządzeń, takich jak iPhone, iPod Touch oraz iPad. W obu przypadkach, po wypełnieniu i wysłaniu formularza możemy cieszyć się utworzonym w ten sposób Apple ID. Wraz z tym identyfikatorem na serwerach firmy z Cupertino zostaje także zapisana informacja o zakupionym przez nas urządzeniu, a w szczególności jego numer seryjny. Dzięki temu, logując się w różnych usługach, Apple będzie mogło dostosować ich profil do wszystkich urządzeń, skojarzonych z naszym kontem.

iTunes Store, App Store, Mac App Store, iBooks

Miejscami, w których chyba najczęściej wykorzystuje się Apple ID, są cztery sklepy internetowe, sprzedające zawartość w formie cyfrowej. Pierwszy z nich, iTunes Store ma w swojej ofercie kilka milionów utworów muzycznych, filmów, oraz programów telewizyjnych. W drugim, App Store, użytkownicy iPhone’ów, iPodów Touch oraz iPadów mogą kupować aplikacje na swoje mobilne urządzenia. Podobnie jest w przypadku Mac App Store, z tą jednak różnicą, że dostępne w nim są aplikacje dla komputerów Mac (przenośnych i stacjonarnych). Ostatnią mobilną aplikacją jest iBooks ? internetowa księgarnia z publikacjami w formie elektronicznej.

We wszystkich wymienionych sklepach stosowanie Apple ID jest obowiązkowe i ma zastosowanie zarówno do nabywania płatnych, jak i darmowych pozycji. Należy zwrócić uwagę, że dodatkowo wymagane jest wcześniejsze uzupełnienie naszych danych płatniczych (np. o karcie kredytowej), które wraz z pozostałymi informacjami przechowywane są w ramach naszego konta Apple.

Game Center

Game Center to usługa skierowana do użytkowników gier, wydanych na urządzenia mobilne z iOS. Za jej pomocą, gracze mogą wzajemnie zapraszać się do wspólnej gry, np. w grach oferujących tryb multi-player, a także dzielić się najlepszymi wynikami. Stosowany w Game Center ?nickname? (przezwisko, ksywka) wymaga wcześniejszego użycia  Apple ID (zalogowania się) i jest z nim ściśle powiązany.

iChat, iMessage, FaceTime

Apple ID wykorzystywane jest również w usługach komunikacyjnych. W iChat ? komunikatorze tekstowym na komputery z systemem MacOS, iMessage, jego odpowiedniku na urządzenia mobilne (system iOS) oraz FaceTime, służącym do komunikacji video i dostępnym na obu platformach systemowych, użytkownicy wyszukują się za pomocą Apple ID.

Find My iPhone, Find My Friends

Usługa (i aplikacja) ?Find My iPhone? umożliwia zlokalizowanie swojego iPhone’a, ale także iPoda Touch, iPada oraz komputera Mac. Ponadto, w razie potrzeby, np. kradzieży, daje również możliwość jego zdalnego zablokowania lub wyczyszczenia znajdujących się na nim danych. Z kolei usługa ?Find My Friends? pozwala odnaleźć swoich przyjaciół i znajomych oraz sprawdzić ich aktualnej pozycji na mapie, czyli gdzie znajdują się wraz z własnymi urządzeniami mobilnymi z iOS. Obie usługi, dostępne dzięki specjalnym aplikacjom mobilnym, do działania wymagają zalogowania się przy użyciu nazwy użytkownika Apple ID.

iCloud

iCloud to najnowsza usługa Apple. Pozwala ona użytkownikom przechowywać swoje dane (kontakty, zdjęcia, kalendarze, dokumenty, zakupioną muzykę) w chmurze i uzyskiwać do nich dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu. iCloud umożliwia więc synchronizację cyfrowej zawartości, przechowywanej na naszym koncie Apple, pomiędzy wszystkimi posiadanymi przez nas iMac’ami, iPhone’ami, iPodami Touch oraz iPadami. Jak łatwo się domyślić, do skorzystania z usługi również wymagane jest posiadanie Apple ID.

Apple Store

To internetowy sklep Apple, dostępny pod adresem http://store.apple.com/pl. Po zalogowaniu się do niego, używając Apple ID można kupować produkty Apple ? od komputerów po urządzenia mobilne. Tutaj, podobnie jak w iTunes Store i App Store, wymagane jest (o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej) uzupełnienie danych dotyczących sposobu płatności.

Lista usług, w których wykorzystuje się identyfikator Apple ID jest oczywiście znacznie dłuższa. Powyżej przedstawiłem tylko te najbardziej popularne. Niemniej jednak, można powiedzieć, że Apple ID to swego rodzaju tożsamość w świecie usług firmy Apple. Dzięki niemu użytkownicy mogą w pełni wykorzystać potencjał produktów z logo nadgryzionego jabłka.

Mikołaj Rotnicki

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top