Logo Tyfloświat

W marcu 2011 r. firma Del zaprezentowała cztery nowe notebooki z biznesowej rodziny Vostro odpowiednio oznaczone numerami 3350, 3450, 3550 i 3750. Mają one przekątną ekranu: 13,3, 14, 15,6 oraz 17 cali. Jak oznajmił producent, nowe notebooki mają znaleźć zastosowanie w małych i średnich firmach, jednak możliwość montażu opcjonalnej karty graficznej Radeon w wyższych modelach  ma również zadowolić użytkowników szukających raczej sprzętu multimedialnego.

Plusem omawianej serii notebooków jest ponadto aluminiowa obudowa dostępna w kolorze srebrnym, złotym i czerwonym, nowe procesory Intel, porty USB 3.0, dostępność modemu 3G w niektórych konfiguracjach, na życzenie podświetlana klawiatura i wreszcie 3-letnia gwarancja. Jedyne, na co skarżą się na forach i w serwisach specjalistycznych osoby przywiązujące wagę do cichej pracy laptopów, to hałas. Nie są to może urządzenia nadmiernie głośne, ale ich nierównomierna kultura pracy ze zrywami wiatraczka nie wszystkim się podoba. Tyle komentarza odredakcyjnego, streszczającego dyskusje internetowe. Zapraszam do przeczytania nadesłanej recenzji użytkownika.

W niniejszym tekście postaram się sprawdzić czy nowa propozycja firmy Del ? 14-calowy Del Vostro 3450 zasługuje na uwagę konsumentów.

Pierwsze wrażenia

Zdjęcie Dell Vostro 3450_fot. DellDo naszej redakcji trafiło niewielkie pudełko z logo Del. Szczerze mówiąc, rozmiary opakowania były pewnym zaskoczeniem. Najwyraźniej producent zrozumiał, że ogromne pudła raczej nie są mile widziane i nastręczają trudności z ich przechowaniem. Po wyciągnięciu zawartości, okazało się, że wszystkie elementy, tj. kable, zasilacz i komputer, zostały osobno zapakowane i solidnie zabezpieczone. Uwagę zwraca również dodatkowe zabezpieczenie samego notebooka poprzez oklejenie go taśmą zabezpieczającą. Klawiatura komputera także została zabezpieczona specjalną nakładką, którą niekoniecznie trzeba usuwać, bowiem w trakcie użytkowania niespecjalnie przeszkadza.

Notebook z zamkniętą matrycą nie wygląda na swoje 14 cali. Wydaje się, że zajmuje mniej miejsca, co jest naprawdę dużym atutem. Cała konstrukcja jest zwarta i solidnie wykonana. Wszystkie materiały wyglądają na te z wyższej półki. Zamknięta klapa przy nacisku na nią nie ugina się, podobnie rzecz się ma z elementami w miejscu podparcia nadgarstków, co jest dużym plusem tego modelu. Przy mocniejszym nacisku klawiatura lekko się ugina, jednak podczas pisania nie jest to zbyt uciążliwe.

W testowanym modelu ramka w lewym dolnym rogu monitora lekko się ugina i trzeszczy, a zatrzaski mocujące akumulator nie zawsze można zablokować. Na problem montażu baterii zwróciło uwagę więcej osób, toteż wydaje się, że jest to jednak błąd konstrukcyjny. Nie ma on większego znaczenia, jednak moim zdaniem takie niedopatrzenia nie powinny mieć miejsca.

Projektanci firmy Del zdecydowali się na pokrycie zewnętrznej obudowy notebooka srebrno-stalowym kolorem, na tle którego raczej nie będzie widać odcisków palców lub lekkich zabrudzeń. Podparcie nadgarstków oraz klawisze zostały zabarwione na czarno. Na szczęście funkcja podświetlenia klawiatury sprawia, że wszystkie oznaczenia klawiszy są dobrze widoczne. Niektórych użytkowników może razić jaskrawa ramka otaczająca klawiaturę, jednak takie rozwiązanie może być przyjazne osobom słabowidzącym.

Wyposażenie

Vostro 3450 ma być notebookiem nowoczesnym i wszechstronnym. Dlatego wyposażono go w naprawdę dużą ilość złączy. Uwagę zwracają w szczególności dwa porty USB 3.0, jeden port USB. 2.0 z możliwością podłączenia urządzeń eSATA, oraz Bluetooth 3.0.

Na lewym boku notebooka, zaczynając od tyłu, odnajdujemy wyjście VGA/D-Sub, kratkę wentylatora, HDMI, USB 2.0/eSATA, USB 2.0, czytnik kart 8 w 1 i ExpressCard/34. Na prawym boku natomiast umieszczono odpowiednio USB 3.0/SuperSpeed, gniazdo mikrofonowe, wejście audio oraz napęd DVD. Niestety w tym modelu zdecydowano się na zastosowanie napędu tackowego, a nie szczelinowego. Jest to niefortunne, ponieważ podczas użytkowania, np. trzymania notebooka na kolanach albo nierównej powierzchni, możliwe są problemy z wysunięciem tacki DVD, a przy jej zamykaniu możemy przytrzasnąć kabel od mikrofonu lub słuchawek.

Na tylnej części obudowy, patrząc od prawej strony, umieszczono RJ-45, drugie gniazdo USB 3.0, blokadę Kensingtona i gniazdo zasilacza.

Na przedniej części notebooka umieszczono tylko kontrolki, co wydaje się dobrym rozwiązaniem, ponieważ podczas pisania nie plączą się nam zbędne kable.

Podzespoły

Testowany Dell Vostro został wyposażony w mocny procesor Intel Core I5-2410M drugiej generacji (Sandy Bridge). Producent podaje, że moc tego procesora podczas zwykłej pracy wynosi 2.3 GHZ jednak funkcja Turbo Boost 2.0 pozwala podczas bardziej wymagających obliczeń osiągnąć taktowanie na poziomie 2.6 GHZ. W tym miejscu można zauważyć, że bardziej wymagający użytkownicy mogą wyposażyć swój notebook np. w Intel Core I7-2620M, jednak trzeba mieć świadomość, że taki mocny procesor będzie miał wpływ na zdecydowanie większe nagrzewanie jednostki, a co za tym idzie, pracę wiatraczka, oraz skróci pracę na baterii.

Standardowo Vostro 3450 wyposażany jest w dyski twarde o pojemności 500 GB, choć należy przyznać, że na rynku można napotkać notebooki o innym rozmiarze dysku np. 320 lub 640 GB. Dell oferuje również notebooki wyposażone w dyski SSD, które zdecydowanie poprawiają kulturę pracy, jednak ich cena ciągle jest bardzo wysoka. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do dysku twardego w Vostro 3450 jest bardzo utrudniony i, zgodnie z wytycznymi pomocy technicznej firmy Dell, użytkownik nie powinien sam dokonywać jego wymiany. Niezastosowanie się do tego zalecenia grozi utratą gwarancji. Jest to zaskakujące, bowiem inne modele nowej serii Vostro np. 3350 zostały wyposażone w kieszenie na dyski twarde i dostęp do nich oraz ich wymiana nie jest trudna.

Multimedia

Omawiany Dell Vostro 3450 w różnych rzutach_fot. DellDell Vostro 3450 wyposażono w monitor o przekątnej 14 cali, co wydaje się dobrym rozwiązaniem dla osób mobilnych. Jasność ekranu jest zadowalająca i pozwala na dobre odwzorowanie kolorów. Użytkowników może nie zachwycić rozdzielczość natywna, która wynosi tylko 1366 x 768.

Również dźwięk nie zachwyca. Głośniki zostały umieszczone w dolnej części notebooka, co negatywnie wpływa na jakość dźwięku. Syntezator Speak podczas użytkowania wydaje dziwne, wysokie tony, które sprawiają lekki dyskomfort. Praca mikrofonu jest poprawna, co może potwierdzić załączona próbka.

Klawiatura

Notebook został wyposażony w klawiaturę wyspową, która w swoich założeniach ma ułatwić pisanie na niej, a także uchronić nasz sprzęt przed zalaniem go małą ilością płynów. Co do pierwszej rzeczy, to faktycznie pisanie na Vostro 3450 było przyjemne. Wpływ na to miał dobry skok klawiszy, a także wielkość płytek, bowiem w tym modelu zdecydowano się na klawisze o rozmiarze 14 milimetrów. Co do kwestii odporności notebooka na zalanie, to nie zdecydowałem się na przeprowadzenie odpowiedniej próby.

Osoby słabowidzące może zachwycić fakt, że klawiatura jest podświetlona. Ta funkcja jest niezwykle przydatna w ciemnych pomieszczeniach albo gdy uznamy, że podpisanie klawiszy jest niewystarczające. Dla wymagających producent zaimplementował dwa tryby pracy, ograniczonej jasności i pełnej mocy oświetlenia. Sposób oświetlenia możemy wygodnie kontrolować oraz wyłączyć skrótem ?FN+F6?.

Warto również zwrócić uwagę na inne skróty FN, za pomocą których można:

  • przełączyć tryb pracy monitora (?FN+F1?),

  • wyłączyć kartę sieciową (?FN+F2?),

  • wyłączyć TouchPad (?FN+F3?),

  • zwiększyć i zmniejszyć jasność ekranu (?FN+F4? i ?FN+F5?),

  • obsługiwać odtwarzacz (?FN+F8? i ?FN+F10? – poprzedni i następny utwór, ?FN+F9? – zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania utworów, ?FN+F11? i ?FN+F12? ? zmiana głośności i wyciszanie).

Gładzik TouchPada jest duży i dobrze się na nim pracuje. Faktura gładzika jest przyjemna i pozwala na precyzyjne sterowanie kursorem. Na prawo od TouchPada, pod klawiszami strzałek znajduje się czytnik linii papilarnych. W lewym, górnym rogu nad klawiaturą umieszczono przycisk ?Power?. Wykonanie tego elementu zadowoli osoby niewidome, bowiem przycisk jest dobrze wyczuwalny i raczej łatwo go odnaleźć. Ponadto, w prawym górnym rogu nad klawiaturą producent umieścił trzy niepozorne przyciski funkcyjne, które umożliwiają nam dostęp do takich funkcji, jak Centrum Mobilności Systemu Windows, Dell Support Center, Dell Instant Launch Manager. Dodatkowo oprogramowanie sterujące kartą graficzną wykorzystuje klawisze ?Alt+Ctrl+strzałki? do obracania wyświetlanego obrazu, co niestety pokrywa się z funkcjami niektórych screenreaderów.

Oprogramowanie

Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie firmy Dell, zaleca się instalację systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 na notebookach tego producenta. Na rynku dostępne są maszyny sprzedawane bez systemu operacyjnego, lecz takie rozwiązanie jest dedykowane bardziej zaawansowanym użytkownikom. Standardowo Dell do swoich produktów dołącza zestaw narzędzi, które w założeniu mają ułatwić i uprzyjemnić pracę z tymi komputerami. Uwagę zwracają narzędzia do tworzenia kopii zapasowej systemu (Dell Backup and Recovery Manager) oraz oprogramowanie do aktualizacji sterowników. Przy zakupie notebooka otrzymamy również Microsoft Office 2007 Starter oraz demonstracyjną wersję programu antywirusowego firmy Symantec.

Działanie

Jak przystało na sprzęt wyposażony w tak mocny procesor, Dell Vostro bardzo dobrze radzi sobie z pracą pod dużym obciążeniem. Szczególnie widać to podczas pracy w programie Finereader 10. Rozpoznawanie przeskanowanych stron jest zdecydowanie efektywne i szybkie. Co do rozruchu notebooka i pracy polegającej na zwykłych czynnościach, Dell radzi sobie również zadowalająco. Standardowo notebook wyposażony jest w baterię posiadającą sześć ogniw, która pozwala na cztery godziny zwykłej pracy. Oczywiście praca wymagająca większego obciążenia procesora albo napędu CD zdecydowanie skraca czas działania notebooka.

Omawiając działanie notebooka, nie sposób nie zwrócić uwagi na wiatraczek, który podczas normalnej pracy z Vostro 3450 uruchamia się co kilka minut na ok. kilkanaście sekund. Dźwięk pracującego wiatraka nie jest jednak głośny, dlatego fakt, że w ten sposób obniża się temperaturę notebooka jest do przyjęcia. Podczas testów nie zauważyłem, aby Dell Vostro znacząco przegrzewał, co jest niezaprzeczalnym dużym plusem.

Podsumowanie

Dell Vostro 3450 jest naprawdę godną polecenia propozycją. Do mocnych stron tego notebooka można zaliczyć w szczególności solidną konstrukcję, szybką pracę oraz bogate wyposażenie w nowoczesne złącza typu USB 3.0. Również klawiatura jest dużym atutem tego modelu. Osobom słabowidzącym spodoba się regulowane podświetlenie klawiatury, a osobom niewidomym przypadną do gustu dobrze wyczuwalne klawisze. Dużą wadą prezentowanego notebooka jest natomiast kiepska jakość dźwięku głośników, wydaje się, że projektanci Dell powinni większą uwagę zwrócić na ten element.

Reasumując, Dell Vostro 3450 jest bardzo interesującym notebookiem i powinni na niego zwrócić uwagę użytkownicy, którzy szukają jednostek mobilnych, odpornych na uszkodzenia i radzących sobie z bardziej wymagającymi zadaniami. W tym miejscu również nie sposób zapomnieć o znakomitej 36-miesięcznej gwarancji firmy Dell, której okres jest naprawdę długi.

Jarek Świerz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top