Logo Tyfloświat

Poniżej zamieszczamy tekst ogłoszenia opublikowanego przez serwis internetowy biblioteki DZDN.

Mamy nadzieję, że w ten sposób ta, jak nam się wydaje, ważna informacja dotrze do większej liczby potencjalnych uczestników badania.

W Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego rozpoczął się nowy projekt, który ma na celu zbadanie procesu i neuronalnych podstaw nauki czytania w systemie Braille’a. Czytanie jest umiejętnością, która otwiera możliwość uczestniczenia w kulturze i zdobywania wiedzy. Wiele wiemy już o mechanizmie czytania w czarnodruku, przez osoby widzące, a także nad zaburzeniami tej umiejętności, jednak badań związanych z czytaniem w systemie Braille’a jest bardzo mało.

Jeśli jesteś rodzicem dziecka niewidomego, które uczy się czytać w systemie Braille’a, serdecznie zachęcamy do zgłoszenia się do udziału w badaniu!

Za udział w badaniu każdorazowo rodzice otrzymują zwrot kosztów przyjazdu i wynagrodzenie za udział (łącznie w wysokości 1 000 PLN). Dla dziecka przewidziany jest upominek w postaci trójwymiarowego modelu jego mózgu. Zapewniamy także nocleg dla dziecka i opiekuna.

Kogo szukamy:

  • Pierwszoklasistów: dzieci niewidomych lub niedowidzących, bez sprzężonych niepełnosprawności, rozpoczynających naukę czytania w brajlu.
  • Uczniów klas III-VI: dzieci niewidomych lub niedowidzących, bez sprzężonych niepełnosprawności, czytających w brajlu.

W czasie każdego badania dziecko wykonuje tradycyjne testy czytania i pisania, uwagi, wrażliwości dotykowej, pamięci. Druga część badania jest związana z wykonaniem skanów strukturalnych i funkcjonalnych mózgu w skanerze rezonansu magnetycznego. Badanie to jest nieinwazyjne i zupełnie bezpieczne dla dziecka. Badanie jest podzielone na dwa dni, a termin badania jest dostosowany do możliwości przyjazdu dziecka z rodzicami do Warszawy.

Więcej informacji, a także możliwość zgłoszenia dziecka do udziału w badaniu można znaleźć na stronie internetowej projektu: www.brajl.nencki.gov.pl

Kontakt:

brajl@nencki.gov.pl

g.dziegiel@nencki.gov.pl tel. 518 641 368 j

.plewko@nencki.gov.pl tel. 883 929 493

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top