Logo Tyfloświat

Piłka w siatce, autor: makeitdouble
fot. autor: makeitdouble
Audiodeskrypcja przebojem wdziera się do kin, teatrów, muzeów i telewizji. Od paru lat coraz śmielej gości również na stadionach, zwłaszcza podczas transmisji meczów piłkarskich. Upowszechnienie nowych technologii oraz zaangażowanie osób tworzących na żywo komentarz sportowy dostosowany do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących, sprawiły, że na polskich trybunach nikogo już nie dziwi widok głośno dopingujących osób z białymi laskami.
Po raz pierwszy w Polsce osoby niewidome miały możliwość uczestniczyć w meczu z audiodeskrypcją 19 października 2007 r. – podczas spotkania pomiędzy Jagiellonią Białystok i Zagłębiem Lubin. Na dużą skalę technikę tę wykorzystano do opisu meczy piłkarskich podczas EURO 2012. Dzięki działalności Fundacji Katarynka audiodeskrypcja jest również dostępna na meczach Reprezentacji Polski, Legii Warszawa i Śląska Wrocław – nie tylko na stadionie, ale również w naziemnej telewizji cyfrowej. Ponadto przychylny dla kibiców z niepełnosprawnością wzroku jest również stadion Wisły Kraków, gdzie prężnie działa Fundacja Otwarte Ramię Białej Gwiazdy, która nie tylko organizuje audiodeskrypcję, ale również wyjazdy i spotkania z piłkarzami.
Kibice na trybunach, autor: Piotr Pawłowski
fot. autor: Piotr Pawłowski

Co usłyszymy?

Audiodeskrypcja meczu różni się od komentarza radiowego rodzajem podawanych informacji. Zawiera ona m.in. szczegółową lokalizacją piłkarzy, dokładnym opisem akcji i biorących w niej udział zawodników, wielokrotnie podawanym czasem oraz wynikiem meczu i relacją z tego, co dzieje się na trybunach.
– Dzięki audiodeskrypcji mogłam w końcu “widzieć”, co dzieje się na boisku. To nie to samo, co słuchanie meczu relacjonowanego w radio, a tym bardziej w telewizji. Dodatkowych wrażeń dostarczała nam atmosfera i wrzawa wśród kibiców na stadionie – mówi Katarzyna, która wraz z grupa kilkunastu osób wzięła udział w zorganizowanym przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego wyjściu na mecz.
Kibice na trybunach, autor: Piotr Pawłowski
fot. Ogromnym przeżyciem może okazać się doświadczenie atmosfery panującej na trybunach, autor: Piotr Pawłowski
To właśnie atmosfera na trybunach najbardziej przyciąga kibiców z niepełnosprawnością. – Mecz z audiodeskrypcją był dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem. Fakt, że mogłam usłyszeć to, co się dzieje na murawie, pomógł mi w lepszym odbiorze meczu, a reakcja kibiców na żywo była bardzo emocjonująca, przez co z zaangażowaniem włączyłam się do wspólnego dopingu. Z chęcią wezmę udział jeszcze w nie jednym meczu tego typu – mówi Sylwia, która dzięki FIRR-owi, po raz pierwszy oglądała spotkanie piłkarskie na żywo.

Jak to działa?

Obecnie najbardziej popularną formą audiodeskrypcji jest transmitowanie sygnału na częstotliwości FM, dzięki czemu osoba posiadająca w telefonie komórkowym radioodbiornik i zestaw słuchawkowy, może korzystać z audiodeskrypcji na każdym sektorze i wokoło stadionu.
Dla kibiców, którzy z różnych względów nie mogą wybrać się na trybuny, pozostaje audiodeskrypcja dostępna dzięki możliwościom, jakie daje telewizja cyfrowa. Podczas transmisji meczów Reprezentacji Polski na Stadionie Narodowym można, poprzez zmianę ścieżki dźwiękowej w dekoderze, cieszyć się audiodeskrypcją w swoim odbiorniku TV. Jak to zrobić, krok po kroku, można dowiedzieć się z poradnika audio, zamieszczonego na stronie http://www.tyflopodcast.net.
Warto jednak chodzić na mecze na stadiony, bo przeżycia są bardziej intensywne, a koszt biletu jest dla osób niepełnosprawnych zazwyczaj niewielki (na sektor dla kibiców niepełnosprawnych Wisły cena wynosi 1 zł!). Wprowadzenie audiodeskrypcji na arenach sportowych to nie tylko sposób na pozyskanie nowych kibiców, ale również okazja do powrotu na stadiony i hale osób, które przed utratą wzroku regularnie dopingowały swoich ulubionych sportowców.
Piłkarz rozdający autografy, autor: Piotr Pawłowksi
fot. Osoby niepełnosprawne mogą uczestnicznyć w organizowanych dla nich spotkaniach z piłkarzami, autor: Piotr Pawłowski
*Autor pracuje w Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego jako Specjalista ds. Public Relations. Ukończył Politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wolnych chwilach zajmuje się fotografią.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top