Logo Tyfloświat

Wiele już widzieliśmy pomysłów na udoskonalenie białej laski. Miała być laserowa, ultradźwiękowa, elegancka jak trzcinowe laseczki noszone podczas spacerów jakieś sto lat temu, jednym słowem miała być dyskretna i nie rzucać się w oczy. Gdy okazało się, że prowadzone w tym kierunku eksperymenty nie przyniosły oczekiwanych rezultatów podjęto próbę wzbogacenia białej laski o dodatkowe czujniki lub funkcje. Na wystawie sprzętu dla osób z dysfunkcją wzroku zorganizowanej jak zwykle z okazji jednej z konferencji Reha for the Blind in Poland można było zobaczyć między innymi laskę wyposażoną w kompas wibrujący, gdy obróciliśmy się na północ. Nawiasem mówiąc wydaje się, że lepszym rozwiązaniem byłoby wyposażenie laski nie w kompas, lecz w busolę. Wynalazcy próbowali zaopatrzyć laskę w kamerę, co miało na celu rozpoznawanie obiektów w otoczeniu, a także miało dawać możliwość rozpoznawania napotykanych znajomych. W tym wypadku okazało się, że lepsze będzie umieszczenie kamery nie w lasce, lecz w okularach.

Czy zatem da się jeszcze wymyślić coś nowego?

Czternastoletnia Riya uważa, że tak.

Wszystko zaczęło się od butów z wkładkami wibracyjnymi. Funkcją wkładek nie był jednak masaż dla zmęczonych stóp, lecz udzielanie noszącej to dziwne obuwie osobie informacji o zbliżaniu się do przeszkód, oraz wskazywanie drogi, która pozwoliłaby je ominąć. Rozwiązanie wydawało się dobre, ale wynalazczyni porzuciła swój pomysł, gdy uświadomiła sobie, że rozładowanie baterii w butach oznaczałoby dla użytkownika pozbawienie go narzędzia dającego niezależność poruszania się. Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydawało się więc wzbogacenie o dodatkowe funkcje tradycyjnej białej laski. Taka laska, nawet pozbawiona swych dodatkowych funkcji, wciąż może być użyteczna.

Na rynku jest kilka modeli białych lasek ze zintegrowanymi ultradźwiękowymi wykrywaczami przeszkód. Riya uwzględniła zatem takie czujniki w swojej lasce, ale gdyby poprzestała jedynie na tym, rzecz nie byłaby godna uwagi. W lasce zainstalowano funkcję szybkiego wzywania służb ratunkowych za pomocą jednego przycisku. To zdaniem wynalazczyni bardzo ważna funkcja, ponieważ podnosi ona w istotny sposób bezpieczeństwo użytkowników w wieku podeszłym. Kolejna, wyróżniająca omawianą tutaj laskę funkcja to moduł nawigacji GPS. Laska wibruje dwukrotnie, gdy mamy skręcić w prawo i raz, gdy w lewo. Urządzenie wyposażono dodatkowo w czujnik światła wykrywacz kałuż, moduł umożliwiający lokalizację użytkownika oraz głośnik, za pomocą którego można usłyszeć wskazówki nawigacyjne lub instrukcje służb ratowniczych udzielane np. w razie jakiegoś niebezpieczeństwa lub wypadku.

Wszystkie inteligentne funkcje urządzenia działają dzięki umieszczonemu wewnątrz laski mikrokontrolerowi Arduino.

Od szkolnego zadania do wynalazku

Pomysł na nowoczesną białą laskę, który miał być początkowo pracą robioną jako zadanie z nauk ścisłych, okazał się być najlepszym projektem i wygrał konkurs w szkole, do której uczęszcza nasza czternastolatka. Następnie został zakwalifikowany do konkursu na szczeblu regionalnym, gdzie Riya wraz ze swoim partnerem, który pomagał przy realizacji projektu, zdobyli wiele nagród. Sukces sprawił, że Riya zaczęła swój projekt traktować już nie jak zwykłe szkolne zadanie konkursowe, lecz jak coś znacznie poważniejszego. Stwierdziła, że teraz jej celem jest stworzenie czegoś, co naprawdę poprawi jakość osób z dysfunkcją wzroku. Następnym krokiem było zgłoszenie wynalazku na Hacking Health Hackathon, dwudniowe zawody, których celem jest tworzenie nowych rozwiązań w dziedzinie ochrony zdrowia. Tam dopracowano „elementy inteligentne” białej laski. Riya była najmłodszą uczestniczką Hackatonu. Dwudniowe spotkanie zakończyło się zaprezentowaniem wynalazku przedstawicielom przemysłu. Laska wzbudziła tak duże zainteresowanie, że Riya otrzymała stypendium dla młodych, dobrze zapowiadających się wynalazców. Czy prace młodej dziewczyny, która jeszcze nie wie, że takie czy inne rozwiązania nie mogą się udać, doprowadzą do powstania przełomowego rozwiązania, czas pokaże.

14 Year Ole Inventor Creates a Smart Cane with GPS and Panic Button

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top