Logo Tyfloświat

Mapy to specyficzne dokumenty, pełne różnorakich informacji, w skutek czego, by były dostępne dla osób niewidomych, wymagają stosownego przygotowania. Z wypukłymi mapami w czasie szkolnej edukacji zetknął się niemal każdy, ale czas pójść o krok dalej.

Polski programista, Grzegorz Złotowicz, udostępnił właśnie aplikację, będącą mówiącą, interaktywną mapą.

Program Grmapa można bezpłatnie pobrać ze strony http://grmapa.loadstone-gps.pl/. Z tej samej lokalizacji pobrać można pliki map, dostępne dla różnych obszarów Polski. Instalacja Grmapy jest niezwykle prosta, więc nie powinna przysporzyć kłopotów nawet komputerowym nowicjuszom. Po uruchomieniu programu należy załadować do niego plik mapy, z którym chcemy się zapoznać. Mapy, w celu zmniejszenia ich objętości umieszczone są na stronie programu w postaci spakowanych archiwów .zip, zatem przed ich użyciem niezbędne jest dokonanie dekompresji. Po załadowaniu mapy do aplikacji, należy wpisać nazwę punktu początkowego, od którego chcemy rozpocząć eksplorację terenu. W każdej chwili punkt ten możemy zmienić, używając skrótu ?Ctrl+t?. Najprostszym sposobem poruszania się po mapie jest korzystanie z klawiszy kursora.

Wciskając strzałki, usłyszymy informacje o bieżącej lokalizacji, wypowiadane przez nasz program odczytu ekranu. Oprócz tego przegląd mapy zilustrują dźwięki, będące odzwierciedleniem danego punktu. I tak: inny dźwięk towarzyszyć nam będzie na drodze, inny gdy trafimy na jezioro, a jeszcze inny, gdy zawędrujemy do lasu. Program, mimo wczesnej wersji testowej, wyposażony jest w czytelną i wyjaśniającą najistotniejsze aspekty pracy z nim pomoc, a autor zapowiada rozwój Grmapy w tym dodanie bardziej atrakcyjnych efektów dźwiękowych oraz nowych funkcji, w tym m.in. możliwości importu punktów z baz programu Loadstone.

Zachęcamy do pobrania programu i eksperymentów z tą interesującą, dźwiękową mapą, a Grzegorzowi gratulujemy ciekawego pomysłu i trzymamy kciuki za rozwój Grmapy!

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top