Logo Tyfloświat

Minęło trochę czasu od publikacji najnowszego systemu mobilnego firmy Apple – IOS 7. Wśród nowości, jakie znalazły się w kolejnej wersji systemu, wymienić wypada nowy wygląd interfejsu, przeorganizowany kalendarz, niektóre funkcje sklepu AppStore oraz Safari, iTunes Radio (na razie w USA), Centrum sterowania, automatyczne aktualizacje aplikacji w tle i wiele więcej. Z uwagi na profil naszego portalu przyjrzyjmy się zmianom, jakie zaszły w systemie, przede wszystkim z perspektywy użytkowników korzystających z asystenta VoiceOver.

Nowy głos syntetyczny

Już od jakiegoś czasu dochodziły do nas informacje, że w najnowszym systemie firmy Apple nie będzie już lubianego i akceptowanego przez wielu głosu syntetycznego Nuance Agata. Miał on zostać zastąpiony głosem Zosia, powstałym w nowej technologii Vocalizer Expressive. Sama technologia przyczyniła się do poprawy responsywności syntezy oraz jej wyraźności, a w urządzeniach z IOS dodatkowo umożliwiła instalowanie wielu głosów wysokiej jakości w różnych językach jednocześnie. Problem w tym, że nie wszystkie one brzmią równie dobrze. Nasz polski głos Zosia, choć zdaje się być bardziej wyraźny od Agaty, a jest z pewnością od niej głośniejszy, charakteryzuje się tzw. kresowym akcentem i innymi błędami wymowy. Sprawia to, że mowa zdaniem wielu jest mniej zrozumiała. Naszym zdaniem nie jest aż tak źle i spokojnie zarówno głosu, jak i całego systemu można używać.

Nowe gesty

W IOS 7 wprowadzono kilka nowych gestów. I tak:

  • Czterokrotne stuknięcie trzema palcami  kopiuje ostatnio wypowiedziany tekst do schowka (przydatne przy kopiowaniu zaznaczonego tekstu bez konieczności używania pokrętła).
  • Dotknięcie linii statusu i przesunięcie trzema palcami od dołu do góry uruchamia Centrum sterowania. Bez zmian pozostaje gest aktywujący Centrum powiadomień (3 palce w dół z linii statusu).
  • Dwukrotne stuknięcie czterema palcami przywołuje pomoc VoiceOvera.

Nowy gest uruchamiający Spotlight

Aby uruchomić wyszukiwanie, wystarczy przeciągnąć trzema palcami z góry do dołu ekranu. Nie można już aktywować Spotlight klawiszem Home.

Zamykanie aplikacji

Nareszcie można w prostszy sposób zamykać uruchomione programy. W tym celu po uruchomieniu menu zamykania programów (dwukrotnie Home), wybieramy interesujący nas program, po czym trzema palcami w górę powodujemy jego zamknięcie. Można też zrobić to jeszcze inaczej. Na danym programie palcem w górę, aktywujemy coś w rodzaju edycji, a potem “klikamy” w każdy z programów do usunięcia.

Kontenery

W końcu pojawiła się ta, znana użytkownikom iPada i iPoda, funkcja. Kontenery to istotne elementy interfejsu danej aplikacji, po których możemy nawigować za pomocą pokrętła, np. w programie Mail – nagłówek wiadomości i jej treść.

Możliwość wyłączenia dźwięków VoiceOver

Obecnie wyciszenie dźwięku fizycznym przełącznikiem umieszczonym z boku urządzenia nie powoduje już wyciszenia dźwięków VoiceOver, a jedynie dźwięków systemowych. Akustyczne sygnały wydawane przez VoiceOver można na stałe wyłączyć w ustawieniach dostępności.

Pisanie ręczne

W tej wersji systemu pojawiła się innowacyjna i nieźle działająca funkcja – ‘Pisanie ręczne’. Nie umożliwia ono wprawdzie wprowadzania polskich znaków narodowych, za to pozwala na wpisywanie liter łacińskich, cyfr, znaków interpunkcyjnych, spacji i nowej linii. Aby je włączyć należy wejść w Ustawienia – Ogólne – Dostępność – VoiceOver – Przycisk Pokrętło. W ustawieniach Pokrętła zaznaczamy opcję ‘Pisanie Ręczne’. Od tej pory, mając włączony program VoiceOver, będąc w dowolnym polu edycyjnym, wystarczy na pokrętle, czyli dotykając dwoma palcami ekranu zasymulować obracanie gałki, wybrać pozycję ‘Pisanie Ręczne’.

Podczas pisania na wirtualnej klawiaturze można teraz wprowadzać litery drukowane i znaki, kreśląc je jednym palcem na ekranie. Poniżej przytaczamy kilka szczegółowych informacji, które na swojej stronie internetowej zamieścił Piotr Witek.

  • Gestem przeciągnięcia trzema palcami w górę lub dół zmienia się aktywny tryb między małymi, wielkimi literami, interpunkcją i cyframi.
  • Gestem przeciągnięcia trzema palcami w prawo wstawiamy znak przejścia do nowej linii.
  • Przeciągnięcie dwoma palcami w prawo powoduje wstawienie znaku spacji.
  • Przeciągnięcie dwoma palcami w lewo usunie właśnie wstawiony znak.
  • Przeciągnięcie dwoma palcami w górę lub dół wywoła zmianę wstawionego znaku na inny, zbliżony kształtem znak.

Przykładowo, przeciągając palcem w poprzek ekranu możemy wpisać znak minus lub podkreślenie. Jeśli rozpoznany znak nam nie odpowiada, przeciągając dwoma palcami w górę lub dół możemy zmienić go np. z podkreślenia na minus.

Ręczne wprowadzanie znaków na ekranie systemowym powoduje wyświetlenie aplikacji rozpoczynających się wpisywaną sekwencją liter. Przestawienie pokrętła na inną pozycję dezaktywuje ‘Pisanie ręczne’.

Omawiana funkcja jest ściśle związana z opcjami dostępności i VoiceOver. Niestety powszechnie dostępna jest tylko dla języka chińskiego i chińskiego IOS.

Obsługa Brajla. Nowe kombinacje klawiszy

Zmian niewiele. Wspomnę o dwóch nowych skrótach klawiszowych, które możemy wywołać, obsługując IOS za pomocą urządzeń brajlowskich.

  • Skrót otwarcia Centrum Sterowania – spacja+2.5.
  • Skrót otwarcia Centrum Powiadomień – spacja+4.6.

Więcej informacji można znaleźć choćby na blogu Makowisko. Zachęcamy także do wysłuchania audycji o nowościach w iOS7, jaka dostępna jest w serwisie Tyflopodcast.

Ciekawy test nowego systemu, z naciskiem na funkcje dostępności, zamieszczony został w serwisie Maccessibility.

Już wkrótce na naszej stronie pojawi się tłumaczenie na język polski.

Michał Kasperczak, Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top