Logo Tyfloświat

Niedawno ukazała się nowa wersja oprogramowania udźwiękawiająco-powiększającego firmy Dolphin, oznaczona numerem 12.
Producent zdecydował się na zmianę – uporządkowanie nazewnictwa swoich rozwiązań technologicznych, wprowadził wsparcie pracy z kilkoma monitorami, nowe możliwości powiększania, funkcję łatwiejszego dostępu do internetowych źródeł informacji i multimediów. Ponadto zoptymalizowana została praca z nowymi aplikacjami, jak Windows 7 i Office. Pojawiła się też usprawniona możliwość aktualizacji.

Już nie Hal i Lunar, czyli o nowym nazewnictwie


Począwszy od wersji 12, SuperNova staje się ogólną nazwą rodziny produktów powiększająco-udźwiękowiających Dolphin. W jej skład wchodzą:
– SuperNova Access suite (kiedyś SuperNova) – program udźwiękawiający i powiększający w jednym pakiecie,
– SuperNova Magnifier (dawny Lunar) – program powiększający,
– SuperNova Reader (dawny Hal) – program udźwiękawiający,
– SuperNova Reader Magnifier (dawny LunarPlus) – program powiększający wzbogacony o pomocne funkcje czytające, jednak nie tak bogaty w możliwości typowego screenreadera, jak SuperNova Reader.

True Fonts – wyraźniejszy wygląd tekstu przy dużych powiększeniach


True Fonts to technologia wygładzania czcionek ekranowych. W wersji 12 została udoskonalona, dając jeszcze lepsze efekty niż w poprzednich wersjach. Funkcja ta daje obecnie możliwość wygładzania czcionek ekranowych w niestandardowych proporcjach napisanych skośnie lub pionowo. Producent zapewnia, że działa ona dobrze nawet przy najwyższych poziomach powiększenia.

Wsparcie pracy z kilkoma monitorami


Już nie tylko ZoomText i Magic, ale również SuperNova daję możliwość pracy z wieloma monitorami oraz powiększania obrazu na ekranie podstawowym i (lub) na ekranach pomocniczych.
To ciekawa funkcja, którą będzie można np. wykorzystać do prowadzenia prezentacji przez osoby słabowidzące, przy wykorzystaniu projektora.

Nowe możliwości dostosowania kursora myszy


Mouse Buffer, czyli zabezpieczenie wskaźnika myszy, służy do ochrony przed niekontrolowanym, automatycznym przechodzeniem wskaźnika myszy na drugi ekran. Użytkownik ma możliwość ustawienia miękkiej bariery oraz siły przesunięcia myszy, jakiej potrzeba, aby wskaźnik przeszedł na drugi ekran.

LaunchPad


LaunchPad to wbudowane narzędzie do szybkiego dostępu do różnych serwisów takich jak: podcasty, stacje radiowe, kanały RSS. Działa na podobnej zasadzie, jak narzędzia do tworzenia list np. łączy czy nagłówków. Po uruchomieniu LaunchPada pojawia się lista kategorii. Po wybraniu jednej z nich, np. stacji radiowych, pojawia się lista dostępnych elementów. Kliknięcie na jednej z nazw na liście spowoduje uruchomienie odtwarzacza multimediów i odtwarzanie tej stacji.

Poza tym dokonano Szeregu ulepszeń i usprawnień w dostępności różnych aplikacji takich jak: wsparcie odtwarzacza iTunes 10, Adobe Reader, Pakiet Microsoft Office 2003, 2007 i 2010.

Ponadto pojawiły się nowe tablice brajlowskie i syntezatory Vocaliser z rodziny Nuance (RealSpeak).

Źródło: Dolphin, Harpo

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top