Logo Tyfloświat

 

Inteligentne zegarki od Apple, podobne urządzenia z systemem Android, czy wreszcie inne nafaszerowane elektroniką gadżety do noszenia, to coraz silniejszy trend w rozwoju elektroniki użytkowej. Pojawienie się tego rodzaju urządzeń wspierających osoby z niepełnosprawnościami było zatem jedynie kwestią czasu. Przykładem takiego rozwiązania jest BuzzClip. Ten niewielki i lekki, przeznaczony do noszenia na ubraniu wykrywacz przeszkód, został zaprojektowany jako urządzenie wspomagające osoby poruszające się z psem przewodnikiem lub białą laską.

Urządzenie można łatwo przypiąć do swetra czy płaszcza. Dla zabezpieczenia przed ewentualnym odpięciem od ubrania wykrywacz został zaopatrzony w łatwą do odpięcia i przypinania smycz. Bateria ładowana przez USB wystarcza na około 10 godzin pracy.

BazzClip oznajmia o przeszkodach za pomocą wibracji oraz cichego dźwięku. Rekomendowany przez producenta sposób użycia to noszenie urządzenia na piersi. Do dyspozycji mamy dwa tryby pracy. Urządzenie może wykrywać przeszkody z odległości jednego lub dwóch metrów. Zalecany sposób użycia to dystans 2 metry na zewnątrz a 1 metr w pomieszczeniach. Producent pomyślał o tym, by urządzenie przechodziło automatycznie w tryb uśpienia, gdy odległość od przeszkody jest stała, czyli nie zmienia się więcej niż o 10 centymetrów np. wtedy, gdy z kimś rozmawiamy i stoimy blisko rozmówcy. Tryb uśpienia włącza się automatycznie po około 10 sekundach. Wykrywacz radzi sobie dobrze z ostrzeganiem przed gałęziami czy krzakami wystającymi na chodnik na wysokości głowy, jest także pomocny w wykrywaniu latarni, znaków drogowych czy koszy na śmieci. Wprawdzie urządzenie nie jest wodoszczelne, lecz producent twierdzi, że bez ryzyka zniszczenia można je nosić w czasie deszczu. Mróz do -30 stopni także nie stanowi problemu. W pomieszczeniach sprawdza się np. w sytuacjach wymagających poruszania się za ludźmi w jakimś kierunku – jak wtedy, gdy stoimy w kolejce. Czy oferowane przez iMerciv Inc za 284 dolary urządzenie jest warte swej ceny? Rzecz pozostawiam do rozstrzygnięcia czytelnikom.

Źródło: http://www.afb.org/afbpress/pub.asp?DocID=aw180307&utm_source=AFB&utm_medium=email#content

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top