Logo Tyfloświat

Coraz więcej firm proponuje swoim użytkownikom inteligentne ekosystemy. Czytelnicy Tyfloświata mieli niedawno okazję zapoznać się z jednym z takich rozwiązań proponowanych przez firmę Samsung. Możliwość sterowania sprzętem gospodarstwa domowego za pomocą asystentów głosowych sprawia, że prace nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w produktach powszechnego użytku gwałtownie przyspieszyły. Jednym z takich rozwiązań jest zestaw aplikacji tworzonych przez firmę LG. Ten producent telefonów z systemem Android ma w swojej ofercie szeroką gamę urządzeń gospodarstwa domowego. Korzystając z asystenta głosowego stworzonego przez Google dla urządzeń z systemem Android, inżynierowie z LG stworzyli środowisko, w którym sztuczna inteligencja ułatwia życie użytkownikom. Oprogramowanie zainstalowane w najnowszej wersji telefonu V30 potrafi rozpoznawać obrazy, dzięki czemu zaproponuje użytkownikowi wybór trybu fotografowania, który będzie optymalny dla widzianego obrazu.

Ale co będą z tego mieć niewidomi?

Aplikacja ma mieć możliwość rozpoznawania obrazów. Wyobraźmy sobie prostą sytuację: dostaliśmy katalog z firmy meblowej, jak wiadomo w takich katalogach jest wiele obrazków, a bardzo mało tekstu. Zwykłe rozpoznawanie tekstu nie przyda się nam zatem na wiele. Telefon wyposażony w sztuczną inteligencję nie tylko rozpozna, co jest na obrazku, ale zaproponuje nam wyszukanie podobnego produktu w Internecie i posortuje wyniki w porządku od najtańszego. Potencjał rozwiązania wydaje się być ogromny, a granice zastosowań np. w sferze zwiększania niezależności osób z dysfunkcją wzroku zdaje się wyznaczać chyba tylko wyobraźnia.

Choć rozwiązania takie proponują już inne firmy, godne uwagi wydaje się, że do grona graczy włącza się także LG. Połączenie ogromnego potencjału narzędzi i baz danych Google’a ze sztuczną inteligencją otwiera przed przyszłymi użytkownikami ogromne możliwości.

Źródło: https://coolblindtech.com/lgs-new-v30-smartphone-adding-vision-ai-and-more-google-assistant-commands/

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top