Na zdjęciu ekran telefonu z widocznymi ikonami Aplikacji komunikatorów internetowych tj. WhatsApp czy Facebook
Obraz Thomas Ulrich z Pixabay

Być może kiedyś czytelnicy Tyfloświata zetknęli się już z komunikatorem o nazwie Telegram. Program ten uchodzi za narzędzie do stosunkowo bezpiecznej wymiany wiadomości, szczególnie w miejscach, gdzie możemy liczyć się z tym, że ktoś będzie chciał podsłuchiwać nasze rozmowy. Eksperci od bezpieczeństwa mają wprawdzie różne zdania na temat skuteczności zabezpieczeń Telegrama, ja jednak dziś nie o tym. Od pewnego czasu natywne aplikacje Telegrama w systemach iOS i Android zyskały poprawioną dostępność, co zdecydowanie czyni je użytecznymi dla niewidomych użytkowników. Warto też wspomnieć o komunikatorze Unigram, czyli dostępnym kliencie Telegrama dla systemu Windows 10.

Dlaczego warto?

Z pewnością ze względu na zdecydowanie lepszą, choćby w porównaniu do komunikatora WhatsApp jakość wiadomości głosowych czyli środka wymiany myśli sporej rzeszy niewidomych użytkowników. Niestety, ta dobra jakość nie zawitała jeszcze do systemu Android, użytkownicy Windowsa i iOSa mogą się nią jednak cieszyć już od jakiegoś czasu. Skoro już o wiadomościach głosowych mowa, warto tu wymienić drugą zaletę Telegrama, jaką jest możliwość odsłuchiwania tychże w przyspieszonym tempie. Jeśli mamy znajomych, którzy lubią się rozgadywać, poświęcimy zdecydowanie mniej czasu na słuchanie tego, co mają nam do powiedzenia. Dobra jakość rozmów głosowych w Telegramie nie dotyczy tylko i wyłącznie wiadomości, realizowane przy użyciu tej aplikacji połączenia również charakteryzują się przyzwoitym dźwiękiem, choć w tym przypadku bardzo dużo zależy od stabilności łącza po obu stronach konwersacji.

A jakie są problemy?

Dostępność Telegrama nie jest zła, choć mogłaby być jeszcze lepsza. W przypadku wersji na system iOS bardzo utrudnione jest odsłuchanie wiadomości, którą ktoś przekaże nam z innej konwersacji, podobnie rzecz się ma w przypadku, gdy użyta zostanie opcja odpowiedzi na wiadomość. W takiej sytuacji musimy odsłuchać wiadomość poprzedzającą, a kolejna zostanie nam odtworzona automatycznie.

Bez względu jednak na te mankamenty polecam zainteresować się Telegramem szczególnie tym, którzy mają bardzo gadatliwych znajomych, zaoszczędzicie troszkę czasu!