Logo Tyfloświat

Ukazała się dziesiąta wersja bardzo popularnego programu powiększająco-udźwiękawiającego dla osób słabowidzących ZoomText. Na razie dostępna jest w Stanach Zjednoczonych, w Polsce premiera odbędzie się w przyszłym roku. Poniżej krótka informacja o nowościach, w większości dostępnych z poziomu nowej zakładki ?Narzędzia? w panelu Zoomtexta.

Zoom Camera to funkcjonalność umożliwiająca użycie przenośnej kamery HD do powiększania oraz przeglądania rozmaitych druków, rachunków, etykiet, ulotek itp. i sterowanie jej opcjami z poziomu ZoomTexta. Tym sposobem możemy powiększać rozmaite teksty i przedmioty, a kamera wraz z ZoomTextem 10 może stanowić konkurencję dla drogich powiększalników CCTV.

ZoomText Recorder to funkcja nagrywania mową syntetyczną zaznaczonego tekstu, którym może być fragment strony internetowej, ale również cały artykuł czy książka. Nagrywanie odbywa się w tle i realizowane jest do plików MP3 oraz WMA. Można nawet zażyczyć sobie utworzenie nagrania audio zintegrowanego z playlistą Windows Media Playera, albo iTunes w celu późniejszego eksportu na np. iPoda Touch, iPhone?a, czy iPada.

Funkcja czytania w tle pozwala na zapoznanie się z zaznaczoną stroną lub artykułem, podczas gdy użytkownik może poszukiwać i powiększać sobie innego typu informacje.

Zoptymalizowane wyszukiwanie na stronach pozwala, dzięki selekcji po słowach kluczowych, szybciej znajdować, wyróżniać i w razie potrzeby odczytywać pożądane informacje.

?Czytanie od wskaźnika? to z kolei nowa komenda ZoomTexta, dzięki której możemy zadecydować, od którego miejsca ekranu program ma zacząć odczytywać tekst. Aby tego dokonać, należy wskazać dowolne miejsce kursorem myszy, a następnie użyć kombinacji Alt+Shift+klik lewym przyciskiem.

Dodatkowo, producent zapowiedział swoje wejście na rynek oprogramowania OCR. W przyszłym roku ma ukazać się, sterowany z poziomu ZoomTexta program o nazwie ImageReader, sprzedawany w komplecie z dedykowaną, niewielkich rozmiarów kamerą. Przy pomocy ImageReadera będzie możliwe skanowanie tekstów czasopism, książek i innych dokumentów, a następnie odczytywanie ich za pomocą mowy syntetycznej.

Wygląda więc na to, że po dwóch potentatach w dziedzinie screenreaderów, tzn. Freedom Scientific oraz GW-Micro, również Aisquared będzie próbował zaistnieć na tym rynku. W jakimś sensie zadanie to spełniają już dostępne w amerykańskim App Store dwie aplikacje na iOS: Zoom Reader i Zoom Contact. Pierwsza pozwala na powiększenie i odczyt, druga w bardziej przystępny sposób prezentuje listę kontaktów.

Z nowościami w ZoomTexcie 10 , w formie krótkiej prezentacji wideo można zapoznać się w tym miejscu.

Informacje na stronie firmy Harpo dostępne pod linkiem:

http://www.harpo.com.pl/index.php?prtlid=1095&kat_id=126&art_id=715

Źródło: Aisquared, Harpo

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top