Logo Tyfloświat
Na zdjęciu widzimy dwie dłonie, jedna człowieka, druga dłoń robota. Obie wskazują na siebie palcem wskazującym.

Coraz bardziej popularny format – E-pub, który znalazł zastosowanie przede wszystkich we wszelkiego typu książkach elektronicznych, nie jest niestety wspierany przez popularne przeglądarki internetowe, takie jak chociażby Google Chrome.

oczywiście można powiedzieć myślnik nic straconego. Wielu z Czytelników Portalu zapewne zna i na co dzień używa programu https://www.voicedream.com

na swoich IPhone’ach. Znane też są dostępne i dobrze działające czytniki plików E-Pub dla Windows. Jeden z nich to darmowy BookWorm,a drugi to płatny QRead.

Obie aplikacje są godne uwagi i wymagają przedstawienia na łamach Tyfloświata. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy jakąś zawartość E-Pub jedynie szybko otworzyć lub nie chcemy – nie mamy czasu na instalację i konfigurację jednej z wyżej wymienionych aplikacji. Z pomocą przychodzi 1Paragraph.

1paragraph to oparty na przeglądarce, pierwszy w trybie offline czytnik epub. Dla każdej książki przechowuje ostatni przeczytany akapit, pokazuje ten akapit w widoku biblioteki i przewija do niego kursor akapitu po otwarciu książki.

Taką informację można przeczytać na stronie aplikacji. Problem w tym, że albo to przewijanie nie chce działać, albo nie funkcjonuje ono z uruchomionym screenreaderem.

Co jeszcze warto wiedzieć

Aplikację można zainstalować, wybierając stosowną opcję z menu Chrome.

Po wpisaniu w pasku adresu 1paragraph.app, otwierany jest ostatnio czytany plik.  Ukazuje się jego tytuł i pierwsze wiersze tekstu. Naciśnięcie na nim klawisza enter (pomimo że nie jest to żaden link czy nagłówek) spowoduje rozwinięcie – otwarcie całej książki.

Tak czy inaczej warto dać szansę tej mini aplikacji.

Sprawdź

https://1paragraph.app/

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top