Logo Tyfloświat

Kolejny numer czasopisma „Tyfloświat” ukazuje się w ważnym dla wszystkich okresie. Okoliczności przyczyniających się do wyjątkowości jest wiele. Dla niektórych będą to, rozpoczynające się właśnie, wakacje, dla innych złożenie wniosku o dofinansowanie sprzętu czy wzięcie czynnego udziału w wyborach, czasem pierwszych w życiu. Z pewnością przyczyn jest tyle, ilu Czytelników. Postanowiliśmy wybrać kilka z nich i zatrzymać się nad nimi na chwilę.
Jako że lato to nastrajająca optymistycznie pora roku i od kilku dni możemy wejść z naszym psem przewodnikiem do sklepu bez większych przeszkód, z nadzieją moglibyśmy patrzeć w przyszłość, którą, z założenia, kształtujemy my sami. Niestety praktyka kłóci się często z teorią.
Wszyscy obywatele zachęcani są do udziału w kształtowaniu rzeczywistości społeczno-politycznej, która, bądź co bądź, oddziałuje na nasze życie. Kiedy jednak wreszcie nadarza się okazja, by, poprzez swój głos, wskazać pożądane przez nas kierunki rozwoju całego społeczeństwa europejskiego, okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Mogliśmy się o tym przekonać 7 czerwca, gdy wybieraliśmy posłów do Parlamentu Europejskiego, o czym piszemy w artykule „Eksperyment wyborczy”. Pomimo, iż instytucjom odpowiedzialnym za ich przebieg zaprezentowane zostały gotowe rozwiązania, pozwalające osobom niewidomym głosować zgodnie z zasadą tajności, kwestia nie została rozstrzygnięta na czas i trzeba było skorzystać z pomocy mediów, by sprawą zainteresował się ktokolwiek, poza samymi niewidomymi. Mamy nadzieję, że wątek tajnego głosowania osób ze znaczną dysfunkcją wzroku nie zostanie zepchnięty do lamusa, gdy echa akcji zorganizowanej przez Jacka Zadrożnego wybrzmią.
Czekając na efekty eksperymentu, o których z pewnością poinformujemy, i nie chcąc, by pesymizm zdominował aktualny numer, postanowiliśmy przybliżyć Czytelnikom urządzenia, które z pewnością przydadzą się podczas wakacyjnych wyjazdów, a mianowicie odtwarzacze książek audio.
Otwieramy również nowy cykl poświęcony bezpłatnym aplikacjom dla osób niewidomych i słabowidzących. W tym numerze prezentujemy bezpłatny screenreader, udostępniany również w wersji Portable, a więc takiej, z której możemy korzystać na każdym komputerze, bez konieczności instalacji programu na dysku twardym. Mamy nadzieję, że zapoznanie się z tym programem okaże się dla Was impulsem do poszukiwania innych wartych uwagi, bezpłatnych aplikacji.

Redaktor Naczelny
Joanna Piwowońska

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top