Dostosowanie przeglądarek do potrzeb słabowidzących użytkowników
Przeciętny użytkownik, po włączeniu komputera, nie wypuszcza myszki z ręki. Niewidomy natomiast wolałby nie musieć zadawać się z gryzoniami. Całą zawartość ekranu czyta mu oprogramowanie warte tyle, ile cały pecet.
A co z nami, słabowidzącymi? Kto ma dobry program powiększający, nie będzie miał żadnych problemów z buszowaniem po Internecie. Jeśli jednak siądziemy przed komputerem przeciętnego klikacza, niewyposażonym w specjalistyczne oprogramowanie, po wejściu na interesującą stronę zobaczymy gdzieś na środku ekranu mnóstwo maleńkich literek. Jak sobie radzić z tym fantem?
Nasze problemy z przeglądarkami możemy podzielić na trzy grupy: interfejs przeglądarki (pasek menu, adresu, przyciski) jest za mały lub mało kontrastowy; zawartość stron internetowych jest za mała; zawartość stron internetowych jest mało kontrastowa.
Poniżej przedstawiam kilka porad, mogących pomóc w radzeniu sobie z tymi problemami. Przy każdej z nich znajdziesz ikony przeglądarek, w których działa dane rozwiązanie.
Internet Explorer 8
Mozilla Firefox 3.5.1
Opera 9.64
Google Chrome 2.0.172.37
Czy wiesz, że…
Zmniejszając rozdzielczość ekranu, powiększysz jego zawartość
W pustym miejscu ekranu kliknij prawym przyciskiem myszy, następnie z menu podręcznego wybierz Właściwości, potem zakładkę Ustawienia. Znajdziesz tu pole z suwakiem o nazwie Rozdzielczość ekranu. To właśnie w nim możesz wybrać odpowiadającą Ci rozdzielczość, np. 1024×768.
Większość stron optymalizowana jest dla rozdzielczości 1024×768, więc ich zawartość zajmie cały ekran, a nie mały fragment na środku.
Łatwo powiększysz stronę, używając rolki i klawisza [CTRL]
Kiedyś skutecznym powiększaniem dysponowała tylko Opera. Dziś potrafią to wszystkie wiodące przeglądarki, i to w ujednolicony sposób, więc nie musisz szukać na ekranie stosownej ikonki.
Umieść myszkę nad obszarem strony, wciśnij lewy [CTRL] i, trzymając go, przewijaj rolką myszki w górę lub w dół, w zależności od tego, czy chcesz powiększyć, czy zmniejszyć stronę. Jeśli obydwie ręce trzymasz na klawiaturze, zamiast rolki użyj numerycznego plusa lub minusa.
Przywrócisz oryginalny rozmiar, używając [CTLR]+0
Przydatne to powiększanie, ale czasem trzeba wrócić do równych 100%. W większości przeglądarek najszybsze jest [CTRL] i numeryczne [0].
Strona nie mieści się w oknie przeglądarki? Użyj [CTRL]+[-]
Gdy zmienimy rozdzielczość ekranu, strony optymalizowane do innych rozdzielczości mogą nie mieścić się w oknie przeglądarki na szerokość, co utrudnia ich przeglądanie. Kombinacja klawisza [CTRL] z rolką myszki lub numerycznym [-] pozwoli zmniejszyć wielkość strony. Sposób korzystania z tej opcji jest identyczny we wszystkich wiodących przeglądarkach.
Wrócisz bez myszki ? [ALT]+strzałka [W LEWO]
Szukanie słabo widocznym kursorem myszki przycisku “wstecz”, to zwykła strata czasu. Jeśli nie masz biurowego gryzonia ze specjalnymi przyciskami, najlepiej naciśnij lewy [ALT] ze strzałką [W LEWO].
Zaoszczędzisz cenną przestrzeń, używając pełnego ekranu – F11
Tekst, zajmujący dużo miejsca, ma to do siebie, że najwygodniej czyta się go na dużej powierzchni. Tymczasem część ekranu zajmuje menu Start i sporo pasków przeglądarki. Aby na chwilę się ich pozbyć, a stronę przewijać rolką lub strzałkami – wystarczy wcisnąć [F11]. Kolejne wciśnięcie [F11] przywróci normalny wygląd ekranu.
Bardzo łatwo możesz zmienić wygląd i rozmiar elementów interfejsu
Wybierając z głównego menu podmenu Narzędzia, a następnie Wygląd, znajdziesz się w centrum zarządzania wyglądem Opery. Możesz tu m.in.:
? zmienić rozmiar ikon programu,
? ustawić schemat kolorystyczny,
? lub całkiem zmienić jego wygląd używając skórek. Po kliknięciu Znajdź więcej skórek w tym samym okienku zobaczysz dziesiątki skórek z Internetu.
Firefox też potrafi zmieniać wygląd – z użyciem wtyczek lub motywów
W Firefoxie na zmianę wyglądu trzeba poświęcić troszkę więcej czasu i nie obejdzie się bez przynajmniej jednokrotnego restartu aplikacji, bowiem opiera się ona na wtyczkach lub motywach, których instalacja wymaga restartu.
Motywy i wtyczki pobierzesz ze strony Firefoxa. Najłatwiej odnaleźć ją, wybierając Pomoc / Informacje o wydaniu. Na stronie, która się załaduje – link Dodatki.
Mało kontrastowa strona? Możesz przejść na czerń i biel
Szare litery na białym tle, białe na niebieskim… niektórzy projektanci WWW zapominają o pewnych zasadach tzw. usability, a czyta się to koszmarnie. Oczy bolą po trzech minutach.
Chociaż producenci większości przeglądarek zadbali o opcje do samodzielnego ustawienia kolorów stron WWW, udostępnione możliwości różnią się zakresem i ergonomią. Jest to istotne zwłaszcza, gdy tylko sporadycznie korzystamy z tego udogodnienia i zależy nam na szybkim jego przełączaniu.
Internet Explorer opcje personalizujące wygląd strony udostępnia w menu Narzędzia \ Opcje internetowe. Znajdziemy w nim zakładkę Ogólne, a w niej dział Wygląd, w którym możemy dokonać zmian w ustawieniach kolorów i czcionek wyświetlanych witryn. Aby przeglądarka zastosowała nowe ustawienia do wszystkich witryn, ignorując style definiowane przez webmastera, należy zaznaczyć opcje: Ignoruj kolory\style\rozmiary czcionek, znajdujące się w tej samej zakładce pod przyciskiem Dostępność.
W Firefox opcje opisane powyżej znajdują się w menu Narzędzia\Opcje, w zakładce Treść. Tutaj, podobnie, jak w przeglądarce Microsoftu, możemy dobrać kolory oraz ustawienia czcionek. Aby nowe style te zostały zastosowane przy przeglądaniu wszystkich stron, należy odznaczyć opcję Pozwól stronom stosować inne kolory niż ustawione tutaj.
W Operze, oprócz dowolnych ustawień kolorów, możesz włączyć tryb czarno-biały lub biało-czarny, oba niezwykle proste w użyciu. W głównym menu wybierz Widok, następnie Styl i Widok kontrastowy (b-cz) lub Widok kontrastowy (cz-b). Aby wrócić do normalnego widoku, odznacz tę opcję.
Strona jest zbyt szeroka? Możesz ją ścieśnić
Niekiedy, gdy powiększymy stronę, uzyskując komfortowy rozmiar czcionki, okazuje się, że linie tekstu nie mieszczą się poziomo na ekranie.
Twórcy Opery udostępnili opcję dopasowanie zawartości okna do jego szerokości. Można ją znaleźć w menu Widok \ Dopasuj do szerokości (w niektórych wersjach również trzecia ikona w prawym dolnym rogu okna).
Zależnie od układu strony, po zaznaczeniu tej opcji, kolumny ścieśnią się lub ich część zostanie przeniesiona niżej, co często, acz nie zawsze, pomaga.
Chcesz szybko znaleźć informacje na stronie? Użyj szybkiego wyszukiwania
Portale internetowe przeładowane są linkami. Czytanie ich po kolei, aby znaleźć interesujące nas informacje, może zająć dłuższą chwilę. Ale jeśli znasz podstawowe skróty klawiaturowe – znajdziesz właściwy link w kilka sekund.
W Operze i Firefoxie, aby szybko coś znaleźć, wciśnij znak [/] i zacznij wpisywać interesujące Cię sformułowanie, jednocześnie obserwując ekran. Po wciśnięciu każdej kolejnej litery pierwszy pasujący fragment strony podświetli się na zielono, a ekran przewinie się do tego fragmentu. Dodatkowo w Operze wszystkie pasujące fragmenty podświetlą się na żółto. Jeśli podświetlona fraza nadal nie jest tą, która spełnia Twoje oczekiwania, wciskając F3, przeskoczysz do kolejnych dopasowań.
W podobny sposób działa skrót klawiaturowy [CTRL]+[F] w przeglądarkach Internet Explorer i Chrome. Można go również używać zamiennie z klawiszem [/] w Firefoxie.
Antoni Gerc