Na początku marca 2011 r. pojawiła się nowa wersja internetowego lokalizatora Zumi. Założony w 2007 r. przez portal Onet.pl, Zumi był pierwszym tego typu serwisem w Polsce. Lokalizator pozwala odnaleźć POI (point of interest ang. punkt zainteresowania), wskazać trasę pieszo lub samochodem oraz nałożyć ustaloną trasę na wyświetlaną mapę satelitarną lub zdjęcie lotnicze. Przy pomocy Zumi możemy odnaleźć dane teleadresowe różnych POI w rodzaju przychodni lekarskiej czy restauracji. Nowa wersja serwisu pojawiła się w formie aplikacji na urządzenia firmy Apple: iPhone, iPad i iPod Touch.
Mimo tego, iż dla osób z dysfunkcją wzroku opcje pokazywania tras nadal pozostają niedostępne, inne funkcje Zumi są bardzo przydatne. Szczególnie w sytuacji, gdy osoba niewidoma znajdzie się poza swoim stałym miejscem zamieszkania. Przy pomocy lokalizatora można w szybki i łatwy sposób dowiedzieć się, jakie ciekawe POI znajdują się w najbliższej okolicy. Po kilku kliknięciach na ekranie pojawią się sklepy, bary czy pobliski dworzec.
Po uruchomieniu aplikacji wyświetlą się dwa odpowiednio opisane pola edycyjne oraz lista kategorii POI. W pierwszym polu podajemy nazwę miejsca, jakie chcemy odnaleźć. Po wpisaniu kilku znaków szukanej nazwy zmienia się lista wyświetlanych kategorii. Jeśli przykładowo wpiszemy słowo ?przychodnia?, na ekranie pojawi się lista doprecyzowująca nasze wyszukiwanie. Do wyboru będziemy mieli ?Przychodnia stomatologiczna?, ?Przychodnia ogólna? itp. Możemy skorzystać z tego szczegółowego wyszukiwania lub wybrać którąś z głównych kategorii. Jeśli interesują nas ogólnie najbliższe placówki służby zdrowia wybieramy tylko kategorię ?Zdrowie?. Jeśli chcemy odnaleźć wszystkie znajdujące się w pobliżu sklepy, wybieramy kategorię ?Zakupy?. W drugie pole wpisujemy naszą aktualną lokalizację. Najpierw podajemy miasto, a następnie po przecinku ulicę i numer domu. Użytkownicy telefonów iPhone z wbudowanym odbiornikiem GPS mają ułatwione zadanie. Aplikacja jest w stanie przy pomocy satelitarnego pozycjonowania automatycznie ustalić ich lokalizację i na tej podstawie wykonać wyszukiwanie. Właściciele iPadów lub iPodów Touch mogą się zadowolić przybliżoną lokalizacją określaną na podstawie punktu dostępu do Internetu.
U dołu ekranu znajdują się cztery przyciski: ?Koło mnie?, ?Trasa?, ?Ulubione? i ?O aplikacji?. Dwóch ostatnich objaśniać nie trzeba. Pierwszy, podświetlony automatycznie po włączeniu programu, określa sposób wyszukiwania, ograniczony do najbliższej okolicy. Drugi pozwala podać punkt początkowy i końcowy, a następnie wyznaczyć między nimi trasę na mapie. Osoba z dysfunkcją wzroku niestety, będzie mogła poznać tylko odległość między tymi punktami oraz przewidywany czas przebycia wskazanej drogi.
W wyniku wyszukiwania ?Koło mnie?, zawsze pojawia się tylko jedna pozycja. Aby przejrzeć całą listę wyników należy kliknąć przycisk ?SC List?. ?SC Map? pokazuje odnalezione punkty na wyświetlanej mapie. Po wybraniu interesującej nas pozycji z listy, otwiera się okienko z podstawowymi informacjami, nazwą danego POI i jego kategorią. Na ekranie pojawiają się także nowe przyciski, dające dostęp do dodatkowych informacji i funkcji. Przy ich pomocy można poznać dokładny tradycyjny adres interesującego nas miejsca, wysłać do niego e-mail, odwiedzić stronę internetową, dowiedzieć się, kto jest właścicielem danego POI, a nawet zadzwonić do niego bezpośrednio z poziomu samej aplikacji (tylko użytkownicy iPhone?a). Ilość dostępnych funkcji zależy od zgromadzonych w serwisie informacji i technicznych możliwości urządzenia, przy pomocy którego korzystamy z lokalizatora Zumi.
Jedną z ciekawszych funkcji jest przycisk ?Dodaj do?. Po uruchomieniu tej opcji możemy dodać jednym kliknięciem dane POI do naszego konta na Facebooku, Twitterze czy Blipie. Dane wybranego punktu mogą trafić do naszych kontaktów czy zakładek Google. Z tego miejsca możemy także wysłać wiadomość e-mail.
Zumi przyda się każdemu, kto szybko i bez wychodzenia na ulicę zechce poznać najbliższą okolicę.
Piotr Witek