O serwisie Audioboo napisał już dość dużo Paweł Masarczyk w tekście poświęconym serwisom, w których możemy umieszczać obraz i dźwięk, nie będę zatem zanudzać Was przydługim wprowadzeniem i przypomnę lub opiszę tu tylko pokrótce podstawy oraz to, co się zmieniło, aby następnie skupić się głównie, chociaż nie tylko, na aplikacji Audioboo dla Systemu iOS.
Serwis Audioboo oferuje nam do wyboru 2 rodzaje kont. Darmowe umożliwia publikowanie boo, nagrań do maks 10 minut. Inne plany taryfowe, już płatne, pozwalają na publikowanie nawet godzinnych boo oraz umożliwiają publikowanie naszych podcastów w iTunes Store. Warto zatem rozważyć tę opcję, jeżeli chcemy użyć Audioboo jako platformy do podcastingu. Możliwość umieszczania treści w iTunes Store zwiększy zasięg naszej publikacji. Plany do wyboru to 6, 99 funta miesięcznie lub 60 funtów rocznie. Moim zdaniem jednak, dla zwykłego użytkownika, który chce wykorzystać ten serwis do dzielenia się swoimi boo ze znajomymi, konto darmowe jest w zupełności wystarczające.
Pobieranie aplikacji z App store i rejestracja w Audioboo
Pierwszym i najważniejszym argumentem, aby do rejestracji użyć aplikacji na naszym iPhonie, iPadzie lub iPodzie Touch dla wielu osób będzie to, że strona serwisu Audioboo, wprawdzie jest dostępna dla czytników ekranu, ale serwis proponuje nam tylko angielską wersję językową, podczas gdy aplikacja jest w języku polskim. Kolejny argument, to fakt, że strona zawiera bardzo dużo linków, przez co trudniej odnaleźć interesujące nas opcje, a przy wyborze metody rejestracji przez aplikację nie mamy takiego kłopotu. opiszę więc metodę rejestracji przy użyciu aplikacji dla iOS.
Aby rozpocząć przygodę z Audioboo w systemie mobilnym firmy Apple, należy oczywiście udać się do App store. Jeżeli czytacie ten tekst na urządzeniu iOS, proponuję kliknąć w ten link:
https://itunes.apple.com/pl/app/Audioboo/id305204540?mt=8
Po otwarciu sklepu App store, należy odszukać przycisk „free” i nacisnąć go. Następnie, gdy opcja ta zmieni nazwę na „install”, ponownie ją aktywujemy. W zależności od wersji systemu i/lub urządzenia, jakiego używamy, konieczne może być wpisanie hasła do konta Apple ID lub użycie czytnika odcisków palca Touch ID w celu potwierdzenia chęci instalacji aplikacji.
Jeżeli chcecie samodzielnie wyszukać aplikację Audioboo w App store, to po otwarciu sklepu z aplikacjami na Waszym urządzeniu mobilnym, trzeba przejść na zakładkę „search” (szukaj). Znajduje się ona w prawym dolnym rogu ekranu urządzenia, gdy aplikacja App store jest otwarta, obok zakładki „updates” (aktualizacje).
Po aktywowaniu zakładki „szukaj”, w górnej części okna App store pojawi się pole wyszukiwania. Po wejściu do pola edycyjnego przez dwukrotne stuknięcie jednym palcem, należy wpisać bez cudzysłowów następujący ciąg znaków: „Audioboo”. Po wpisaniu i dotknięciu ekranu w jego górnej części, obok pola wyszukiwania znajdziecie sugerowane wyniki. Pojawi się tam mnóstwo propozycji ze słowem Audiobook, Audiobooks itd. Opcja Audioboo, czyli dokładnie tak jak wpisano w polu wyszukiwania, znajduje się kilka propozycji dalej. Należy dwukrotnie tapnąć palcem w propozycję Audioboo, co spowoduje przejście do wyników tylko z tą frazą.
Pierwsza aplikacja, to ta, której szukamy, czyli: „Audioboo, Audioboo Ltd”. Przesuwamy raz jednym palcem w prawo na przycisk „free” i aktywujemy go w celu pobrania aplikacji.
Aby się zarejestrować w Audioboo, nie trzeba koniecznie podawać swojego e-maila, wystarczy do tego konto Twitter, jeżeli takie posiadamy. Wygodne jest wcześniejsze dodanie konta Twitter do systemu iOS. Jeżeli jednak ktoś nie ma konta na Twitterze, to powinien wybrać tradycyjną rejestrację, w której należy stworzyć własną nazwę użytkownika i hasło, podać adres e-mail, który będzie użyty do weryfikacji konta oraz oczywiście zaakceptować regulamin. Niestety, w aplikacji dla iOS nie jesteśmy w stanie w pełni zarządzać naszym kontem, jeżeli więc zostanie podjęta decyzja o logowaniu się za pośrednictwem serwisu społecznościowego Twitter, to takie zmiany jak: utworzenie hasła do konta Audioboo, powiązanie Audioboo z Facebookiem czy powiązanie konta w tym serwisie z naszym adresem e-mail, będą wymagały wizyty na stronie internetowej, ale o tym troszeczkę później. Jeżeli wybierzemy rejestrację za pośrednictwem Twittera, to nazwa użytkownika wykorzystana do utworzenia konta w serwisie Audioboo będzie taka sama jak nazwa użytkownika, której używa nasze konto na Twitterze. Jeżeli jednak nazwa konta z serwisu Twitter będzie już używana przez innego użytkownika serwisu, program wyświetli monit o wprowadzenie innej unikalnej nazwy użytkownika.
Opis interfejsu aplikacji Audioboo na iPhonie/iPodzie Touch
Po otwarciu programu, w lewym górnym rogu ekranu znajdziemy przycisk zaetykietowany jako „toggle menu”, czyli pokaż/ukryj menu. Pierwszą wybraną na starcie opcją w tym menu będzie „przeglądaj”, czyli możliwość przeglądania wrzucanych przez wszystkich aktywnych posiadaczy kont w serwisie boo, kanałów, podcastów itd. Aby odtwarzać i przeglądać boo, nie trzeba mieć konta w serwisie, ale, co dość logiczne, rejestracja jest niezbędna, gdy chcemy umieszczać w nim nasze treści.
Audioboo to w Polsce mało popularny serwis, dlatego większość materiałów, które tutaj znajdziecie, w tym przyciski służące do wyświetlania wg kategorii, kanałów itd. jest w języku angielskim.
Wrócę więc do przycisku ukrywającego i pokazującego menu i omówię menu, które on otwiera. Po naciśnięciu przycisku „toggle menu”, pojawiają się następujące opcje:
- „Search (szukaj)”. Umożliwia wpisanie w polu wyszukiwania ciągu znaków, w celu przeszukania serwisu Audioboo. Można wpisywać m.in. fragmenty nazw/opisów boo, nazwy użytkowników, jeżeli je znamy, i tak dalej.
- Kolejną opcją menu aplikacji, o czym wspomniałem już wcześniej, jest „przeglądaj”, czyli lista kanałów i boo przedstawiana nam w momencie, gdy otwieramy aplikację po raz pierwszy.
- Następna w kolejności opcja to „boo, które śledzisz”. Prezentuje ona listę wg czasu opublikowania wszystkich boo, które umieścili śledzeni użytkownicy, a także obserwowane kanały podcastów.
- Opcja „my posts” (moje posty) wyświetla wszystkie boo naszego autorstwa.
Jak możecie zauważyć, spolszczenie samej aplikacji nie jest najlepszej jakości i tam, gdzie napisy są po angielsku, umieszczam tłumaczenia.
- Kolejna opcja głównego menu aplikacji to „My Boards” (moje playlisty). Z poziomu aplikacji dla iOS można w łatwy sposób tworzyć listy ulubionych lub chętnie z jakichś względów słuchanych boo, np. listę efektów dźwiękowych itd. Pierwsze wejście na listę playlist (boards) może być trochę rozczarowujące, ponieważ nie ma tu żadnej opcji pozwalającej na utworzenie pustej listy board. Aby taką stworzyć, najlepiej zrobić to w szczegółach pierwszego boo, które chcemy dodać do takiej nowo tworzonej listy. Usuwanie jest już jednak znacznie prostsze, ponieważ polega na zaznaczeniu kursorem VoiceOvera odpowiedniej playlisty, a następnie, po przesunięciu palcem w górę lub w dół, odszukanie i wybranie czynności „usuń”.
- Kolejna opcja w menu głównym to: „downloads” (pobrane). Jeżeli często słuchamy jakiegoś lub jakichś boo, możemy chcieć je pobrać na nasze urządzenie, aby zaoszczędzić na kosztach transmisji internetowej. Do tego służy zakładka „pobrane”. Aby pobrać interesujące nas boo na urządzenie, należy dwukrotnie stuknąć palcem w przycisk „boo details” (szczegóły boo) przy interesującym nas nagraniu, wcisnąć przycisk „options” (opcje) , a następnie przycisk: „download this boo”. W opcji „pobrane” znajdują się dwie zakładki: „pliki boo”, zawiera ona wszystkie pojedyncze boo zapisane na urządzeniu, oraz „boards”, czyli playlisty utworzone z boo pobranych na nasze urządzenie.
- Następna pozycja w menu głównym to „kontakty”. Niestety tutaj możecie poczuć się rozczarowani ograniczonymi możliwościami aplikacji, ponieważ, jeżeli lista kontaktów jest pusta, a tak zapewne będzie, gdy rozpoczyna się przygodę z Audioboo, to nie ma tutaj żadnej opcji, która w łatwy sposób umożliwiłaby w miarę wygodne i szybkie wyszukanie naszych przyjaciół i znajomych posiadających Audioboo. Jednak nic straconego, ponieważ można zawsze użyć wspomnianej wcześniej opcji: „search” (szukaj) i wpisać nazwę użytkownika, gdy ją znamy, lub imię i nazwisko, jeżeli jest podane w profilu, to taki użytkownik, a przynajmniej jego boo zostaną znalezione. Dalej można dodawać kontakty na zasadzie powiązań znajomości i jest już łatwiej. Jeżeli wyszukana przez nas osoba śledzi naszych znajomych, to możemy łatwo przejść do profili tych znajomych, z profili tych znajomych do następnych i tak dalej. Tak najczęściej wygląda też wyszukiwanie na portalach społecznościowych, gdy zapisujemy się na nie, a mamy tam już naszych znajomych, w każdym razie ta metoda sprawdziła się świetnie w moim przypadku.
- Kolejna opcja menu aplikacji to „wiadomości”. Nie są to tak do końca, jak można by się spodziewać, wiadomości tekstowe od naszych znajomych, z ewentualną możliwością dodania dźwięku czy obrazka. Tutaj to wiadomości prywatne, które nagrywają nam nasi znajomi. Są to standardowe boo, jednak dostęp do nich mają tylko osoba, która je do nas wysyła oraz my, jako jej odbiorcy. Bardzo ciekawa forma wiadomości prywatnej, w której nie tylko można coś napisać w treści, ale przede wszystkim powiedzieć.
- Następna opcja, to: „My profile” (mój profil). Można tutaj dokonać podstawowej edycji profilu i wyświetlić takie dane jak: ilość naszych ulubionych boo, liczba śledzonych i śledzących nas osób. Obok każdej z tych informacji znajduje się stosowny przycisk (niestety niezaetykietowany), którego naciśnięcie przeniesie nas odpowiednio do: listy naszych ulubionych boo, które oznaczyliśmy przyciskiem „like”, do listy osób, które obserwujemy lub osób, które nas obserwują.
Po wciśnięciu przycisku: „Edit profile” (edytuj profil) możemy edytować takie pola jak: moja strona internetowa, o sobie, miejscowość, a nawet nasze imię i nazwisko. Można też dodać zdjęcie. Zaawansowana edycja konta, taka jak zmiana hasła, zmiana naszego identyfikatora, czyli nazwy użytkownika w Audioboo jest możliwa tylko poprzez stronę WWW, co opiszę pod koniec tego tekstu.
- Kolejna opcja menu to „ustawienia”. Nie ma ich zbyt wiele i możemy tutaj zmieniać następujące opcje: używanie lokalizacji przy publikowaniu naszych boo, korzystanie z transmisji danych po sieci komórkowej, co również można włączyć i wyłączyć w ustawieniach systemu iOS. Kolejne ustawienie to możliwość zapisywania zdjęć do naszej biblioteki. Jest tu też opcja „wyloguj”, umożliwiająca zalogowanie się do innego konta w Audioboo. Znajdują się tutaj jeszcze informacje o wersji aplikacji oraz odnośnik do pomocy (help), oczywiście w języku angielskim, stąd szczegółowy opis aplikacji w tym artykule.
Nagranie i publikacja naszego pierwszego boo.
Po omówieniu interfejsu i dostępnych opcji, pora przejść do sedna sprawy, czyli jak nagrać i opublikować nasze pierwsze boo.
Po otwarciu aplikacji dostępny jest zawsze w lewym dolnym rogu okna przycisk „nagrywaj”. Po jego naciśnięciu otworzy się okno, które zawiera następujące przyciski: „rozpocznij nagrywanie”, „close” (zamknij), „odtwarzaj” oraz „opublikuj”.
Zawiera też informacje o czasie naszego nagrania oraz, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pisania Tweeta, informację o ilości pozostałego miejsca, czyli mówiąc krótko o tym, ile jeszcze mamy czasu do dyspozycji.
Po naciśnięciu przycisku „rozpocznij nagrywanie” rozpocznie się nagrywanie dźwięku w otoczeniu naszego urządzenia.
Przycisk zmieni nazwę na „Nagrywanie zatrzymane”, czyli będzie umożliwiać wstrzymanie nagrywania. Gdy go naciśniemy, zmieni nazwę ponownie, tym razem na „wznów nagrywanie” i będzie umożliwiał kontynuację nagrania.
Po zatrzymaniu nagrywania pojawi się jeszcze jeden przycisk, a mianowicie „trim audio” (przytnij audio). Jest to funkcja, która umożliwia wycięcie końca i początku nagrania, których możemy nie chcieć publikować ze względu np. na mówiący VoiceOver, który psuje efekt naszego nagrania, lub po prostu ze względu na zwykłe niepotrzebne dźwięki występujące tuż po rozpoczęciu i tuż przed zakończeniem nagrywania. Po naciśnięciu przycisku „trim audio” pojawi się okno, w którym mamy do dyspozycji 2 suwaki regulacji. Jeden z nich umożliwia przycięcie pliku od początku do miejsca, w którym zostanie ustawiony początek nagrania, a drugi spełnia podobną funkcję, analogicznie od końca pliku. VoiceOver podaje czas, na jakim znajdują się obydwa suwaki, np. możemy ustawić suwak początkowy na 3 sekundy i końcowy na 4 sekundy. Nie jest to jednak aż tak precyzyjne, jak w edytorach audio, z drugiej strony nie powinno się wymagać zbyt wiele od programu, który daje możliwość przycinania plików jako funkcję dodatkową. Po ustawieniu suwaków w rządanych pozycjach możemy użyć przycisku „odtwarzaj”, który umożliwia odsłuchanie pliku z uwzględnieniem ustawionych zmian. Jeżeli ustawienie nam odpowiada, używamy przycisku „trim”, który znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu i wracamy do okna nagrywania/publikacji boo. Można też użyć przycisku „anuluj”, jeżeli chcemy jednak ze zmian zrezygnować i opublikować oryginalne nagranie. W oknie publikacji/nagrywania boo przycisk „close” umożliwia zamknięcie okna. Po jego naciśnięciu program zadaje pytanie, czy nagranie ma zostać usunięte, czy należy zachować wersję wstępną. Wersja wstępna będzie widoczna w „my posts” pod nagłówkiem „wersje wstępne”, a do jej edycji i publikacji lub też w celu jej usunięcia będzie można zawsze wrócić. Jest to przydatne w przypadku, gdy nagrywamy dość długie boo, a nie mamy dostępu do sieci Wi-Fi. Wersje wstępne można bowiem zachować do momentu, gdy dostęp do sieci pozwoli nam je bezpiecznie i bez kosztów wysłać. Po naciśnięciu przycisku „opublikuj”, pojawi się okno, w którym trzeba koniecznie podać tytuł, można podać opis, dołączyć zdjęcie oraz ustawić kategorię, w jakiej umieszczamy nasze boo. Domyślnie, jeżeli nie zdecydujemy się na zmiany, boo zostanie opublikowane bez kategorii. Po naciśnięciu przycisku „upload” (wyślij) nastąpi wysłanie pliku do serwisu i jego publikacja w naszych postach.
Jeżeli Audioboo powiązaliśmy z Twitterem przy zakładaniu konta, to zostanie również wysłany tweet z linkiem do naszego boo.
Publikacja zakończona. Teraz każdy, kto nas śledzi, może odsłuchać nasze boo.
Zaawansowane ustawienia konta poprzez stronę WWW
Przy okazji opisywania ustawień aplikacji, funkcji społecznościowych wspomniałem nie raz, że pełna możliwość zarządzania kontem aplikacji nie jest dostępna. Opiszę teraz te ustawienia, których nie można dokonać z poziomu aplikacji, a są ważne, bo wszystkich oczywiście niesposób opisać.
Utworzenie/zmiana hasła
Aby zmienić swoje hasło do serwisu Audioboo lub je utworzyć, gdy logujemy się przez Twittera, trzeba wejść na stronę www.audioboo.fm Teraz trzeba odszukać i aktywować łącze „Login”. Po przejściu na stronę logowania, w zależności od wybranej przy rejestracji metody, aktywujemy link „Sign in with Twitter”, jeżeli do rejestracji wykorzystano Twittera, w przeciwnym razie podajemy w odpowiednich polach „Audioboo username” (nazwę użytkownika Audioboo) oraz „Audioboo password” (hasło do konta w Audioboo) i naciskamy przycisk „Login to Audioboo”.
Po zalogowaniu na stronie odszukujemy przycisk „Awatar nasza nazwa”, gdzie nasza nazwa to nasz login w serwisie Audioboo. Po naciśnięciu tego przycisku na stronie pojawią się linki dotyczące naszego konta i profilu. Aby zmienić hasło, trzeba aktywować link „Settings”, a następnie na stronie ustawień i profilu odszukać i aktywować link „Account Settings Password, email, and notifications”.
Jeżeli hasła jeszcze nie posiadamy, a logowanie odbywa się za pośrednictwem Twittera, to może pojawić się taka informacja: „You currently log into Audioboo using your Twitter @xxx account. Want to log in with a password?”
XXX to przykładowa nazwa użytkownika na Twitterze, a pytanie „Want to log In with a password?” jest linkiem, w który należy kliknąć, aby utworzyć hasło.
Na stronie, która pojawi się po aktywacji odnośnika, należy odszukać nagłówek „Add a password”, w polu edycyjnym „e-mail address” podać swój e-mail lub pozostawić ten, który jest wpisany, jeżeli został dodany i zweryfikowany już wcześniej, następnie należy podać swoje nowe hasło do Audioboo w polu „New password”. Jeżeli dopiero tworzymy hasło, to w kolejnym polu edycyjnym należy powtórzyć hasło, wpisując je dokładnie tak samo i użyć przycisku „update account settings”.
Aby utworzenie/zmiana hasła powiodła się, konieczne będzie potwierdzenie adresu e-mail, jeżeli jest on podawany po raz pierwszy.
Zmiana ustawień powiązań Audioboo z innymi serwisami społecznościowymi
Po zalogowaniu i wejściu do ustawień, oprócz odnośnika umożliwiającego wejście na stronę, na której dokonujemy zmian sposobu logowania, adresu e-mail oraz hasła znajdują się tam jeszcze inne ustawienia takie jak:
- „Profile Your public profile” – Jest to łącze do podstawowych danych profilu publicznego, który możemy edytować z poziomu aplikacji. Na tej stronie, po aktywacji linka „Settings”, też otwierają się ustawienia.
- „Posting to other sites Twitter, Facebook, Tumblr, WordPress and Blogger” – Po otwarciu tego łącza możemy powiązać lub odłączyć Audioboo od wymienionych serwisów.
Kolejne ustawienia to:
- „Linked applications Currently 2 linked applications” – Wyświetla i umożliwia usunięcie połączonych z kontem aplikacji. 2 linked applications oznacza, że mam połączone z moim Audioboo 2 aplikacje.
- Link służący do zarejestrowania i stworzenia własnych aplikacji używających Audioboo.
- Łącze służące do usunięcia/dezaktywacji naszego konta.
Zasygnalizowałem tylko te pozostałe ustawienia, tutaj jednak chciałbym zwrócić szczególną uwagę na połączenie Audioboo z Facebookiem i Twitterem. Po otwarciu łącza ustawień połączenia z serwisami społecznościowymi, odszukujemy nagłówek dotyczący interesującego nas serwisu społecznościowego, na przykład Facebookaa. Mimo, że nagłówek ten nie jest łączem, to naciśnięcie na jego treści klawisza Enter spowoduje rozwinięcie opcji poniżej tego nagłówka, której aktywacja, również klawiszem Enter, przeniesie nas na stronę Facebooka, na której należy, jeżeli to konieczne, zalogować się, a następnie zezwolić na wymagany przez Audioboo dostęp, jeżeli chcemy, aby nasze boo były również publikowane na naszej osi czasu w Facebooku. Po zezwoleniu Audioboo na dostęp do profilu publicznego na Facebooku oraz na modyfikację naszej strony osi czasu, połączenie zostanie wykonane. Od tej pory każde nowe boo zostanie również podlinkowane na naszej osi czasu na Facebooku. Sytuacja jest bardzo podobna w przypadku Twittera i innych serwisów, z którymi Audioboo może zostać powiązane.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że zachęciłem do aktywnego używania Audioboo. Dla mnie, jako osoby niewidomej, zachowywanie takich pamiątkowych nagrań audio z różnych okazji, miejsc jest czymś tak sympatycznym, jak pamiątkowe zdjęcia czy pocztówki dla osób widzących.
Serwis ten będzie mi też służyć do tego, aby czasem udzielać porad, demonstrować różne rzeczy zbyt krótkie na podcast, a bardzo użyteczne, jeżeli takie przyjdą mi do głowy. Audioboo w tym przypadku sprawdzi się świetnie.
Kolejnym argumentem za Audioboo jest fakt, że razem z Foursquare, również świetnym serwisem społecznościowym, daje nam on genialne narzędzie do zapisu wrażeń i miejsc z wycieczki, podróży itd. W ten sposób na pewno będę z niego korzystać, chociaż dziś jestem dopiero nowym użytkownikiem z krótkim stażem i odkrywam jego możliwości.
Kamil Żak