Dzięki postępom w medycynie już od jakiegoś czasu lekarze umieją udrażniać naczynia krwionośne w sercu, nerkach i innych narządach, a do utrzymania trwałych efektów takiej procedury używają tzw. Stentów – małych rozprężalnych pod ciśnieniem w naczyniu krwionośnym rurek, wykonanych z bardzo drobnej siatki zrobionej z tworzywa o odpowiednio dobranych właściwościach.
Podobną metodę postępowania w leczeniu jaskry zaprojektował 26 lat temu dr Arnold Prywes. Opracował on stent, który po wszczepieniu do oka pacjenta obniży ciśnienie śródgałkowe, zapobiegając tym samym utracie wzroku.
W Stanach Zjednoczonych pierwszy zabieg z użyciem tej nowej metody przeprowadzono miesiąc temu. Ze względu na skomplikowane procedury prawne oraz konieczne w przypadku wprowadzania do leczenia nowej metody badania, droga od pomysłu do realizacji trwała aż 26 lat.
Dlaczego wynalazek jest przełomowy?
Kontrola ciśnienie śródgałkowego u osób chorujących na jaskrę zawsze stanowiła poważny problem. Leki obniżające ciśnienie pomagają pewnej grupie pacjentów, ale jest spora grupa takich, u których leki te nie są skuteczne. Proponowanym postępowaniem w takich przypadkach jest laseroterapia lub operacja. Zabiegi nie zawsze są skuteczne, a ponadto postępowanie operacyjne, którego celem jest stworzenie sztucznej drogi odpływu nadmiaru płynu z oka, może prowadzić do powikłań w postaci zbyt niskiego ciśnienia śródgałkowego.
Wszczepienie stentu, który ma zaledwie średnicę ludzkiego włosa, jest rozwiązaniem, które daje możliwość odprowadzania płynu, ale jednocześnie zapobiega nadmiernemu obniżaniu ciśnienia śródgałkowego.
Choć samo wymyślenie procedury nie stanowiło dla dobrego specjalisty problemu, dr Prywes dość długo musiał szukać zespołu, który podjąłby się wykonania stentu nadającego się do wszczepienia do oka. Bardzo małe rozmiary i ogromne wymagania dotyczące techniki wykonania sprawiły, że większość wytwórców materiałów medycznych odmówiła wykonania stentu. Dopiero w roku 2006 z Prywesem skontaktowała się firma Innovation Factory – inkubator startupów technologicznych z Georgii. Jednym z projektów wspieranych przez tę firmę była AqueSys Inc. Podjęła się ona opracowania potrzebnego stentu.
Pierwszy zabieg wszczepienia odbył się na Dominikanie w roku 2012, a wyniki okazały się na tyle dobre, że w roku 2014 procedura została dopuszczona do stosowania w Europie.
Źródło: https://coolblindtech.com/one-of-the-worlds-smallest-medical-devices-helps-glaucoma-patients/