W dzisiejszych czasach telefon komórkowy, albo, ściślej rzecz biorąc, smartphone, jest naszym nieodłącznym towarzyszem i zastępuje nam z powodzeniem wiele niezbędnych w przeszłości urządzeń. Za pomocą nowoczesnego telefonu wykonamy zdjęcie, napiszemy maila, przejrzymy naszą elektroniczną skrzynkę pocztową, czy wreszcie skorzystamy z mediów społecznościowych. Telefon od teraz może pełnić również funkcję interwencyjną, bo właśnie do gry wkracza Naprawiacz.
Naprawiacz to mobilna aplikacja, stworzona przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Główne cele, które postawiliśmy sobie przy jej projektowaniu, to prostota użytkowania i dostępność. Chodzi o to, aby w każdej sytuacji Naprawiacz był pod ręką i pozwolił na wygodne zgłoszenie nieprawidłowości i uchybień w zakresie dostępności.
Jak to działa?
Wiele jest w naszym otoczeniu miejsc, procedur, instytucji, które mają na sumieniu większe lub mniejsze grzechy dostępnościowe. Z drugiej strony jesteśmy my, użytkownicy i beneficjenci, którym brak platformy pozwalającej na zgłaszanie tego typu problemów. Ile to razy przymykaliśmy oko na niedostępność strony czy budynku, bo przecież żeby wywalczyć swoje, niezbędne byłoby pisanie wielu pism, walka z niejednokrotnie oporną materią urzędniczą. Obywatel nie musi się na tym znać, nie interesują go przecież procedury, dla obywatela ważne jest to, że coś mu w życiu przeszkadza i idealnie byłoby, gdyby taki problem udało się rozwiązać. Obecnie, dzięki aplikacji Naprawiacz i wykwalifikowanym pracownikom Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego, jest to możliwe.
Za pomocą Naprawiacza zgłaszamy problem, który przekazywany jest do pracowników Fundacji. Skoro już o nich mowa, są to krótko mówiąc, specjaliści w swoim fachu. Obudzeni w środku nocy recytują WCAG na wyrywki, doskonale wiedzą, gdzie i do kogo się zwrócić, aby rozwiązać każdy problem dostępnościowy, nie tylko dotyczący Internetu.
Jak skorzystać z Naprawiacza?
Skoro już pochwaliliśmy się szanownym czytelnikom naszą nową aplikacją, słusznym jest sądzić, że zechcą oni to rozwiązanie jak najszybciej wypróbować. Nie trzymając Was dłużej w niepewności wyjaśniamy jak, w ciągu zaledwie kilku minut użyć Naprawiacza do zgłoszenia swojego problemu.
Wersja przeglądarkowa
Choć w nowoczesny smartphone wyposażony jest już w zasadzie każdy, tradycjonalistom proponujemy wersję webową naszego rozwiązania. Aplikacja dostępna jest pod adresem: http://www.naprawiacz.firr.org.pl. Serwis zbudowany jest z uwzględnieniem wytycznych Web Content Accessibility Guidelines 2.0, więc powinien być dostępny dla każdego bez względu na używane technologie czy ograniczenia. Po wejściu na stronę możemy od razu przystąpić do dzieła, używając odnośnika opisanego jako „Zgłaszanie uwag”. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu na rejestrację, używając do tego celu łącza „Logowanie i rejestracja”. Podstawową korzyścią płynącą z założenia konta jest możliwość śledzenia postępów nad naszym zgłoszeniem. Oczywiście, zawsze zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby załatwić daną sprawę, ale jeśli ktoś ma ochotę patrzeć nam na ręce, nie mamy nic przeciwko, co więcej, zachęcamy do tego!
W formularzu zgłoszenia, będącym centralnym elementem Naprawiacza, istotne jest nadanie tytułu zgłaszanej przez nas sprawie oraz wprowadzenie opisu problemu. Ważne jest również, by przypisać sprawę do jednej z dziesięciu kategorii: edukacja, informacja, praca, architektura, przestrzeń publiczna, obsługa klienta w urzędach, wybory, transport, zabezpieczenie społeczne, inne. Kolejną bardzo ważną informacją jest podanie adresu miejsca, którego dotyczy sprawa. Aby to zrobić, wystarczy wprowadzić adres i użyć przycisku „Lokalizuj po adresie”.
Jeśli istnieje możliwość, najlepiej swoje zgłoszenie poprzeć materiałem dowodowym w postaci fotografii. Aby tego dokonać, używamy przycisku „Dodaj załączniki”. Takie dokumentowanie nie jest jednak wymagane i jeśli do zgłoszenia nie zostanie dodane zdjęcie, z pewnością nie wpłynie to negatywnie na proces jego realizacji.
Wszystko gotowe? Jeśli tak, wystarczy tylko użyć przycisku „Wyślij zgłoszenie” i resztę pozostawić pracownikom naszej Fundacji.
Aplikacja mobilna
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że na różnego rodzaju uchybienia dostępnościowe trafiać możecie w trakcie poruszania się po terenie, gdzie z pewnością pod ręką nie będzie komputera. Aplikacja dostępna tylko i wyłącznie przy użyciu przeglądarki WWW byłaby zatem, co najwyżej, rozwiązaniem połowicznym. Drugą połową są dwie aplikacje mobilne, dostępne na dwa najpopularniejsze i oferujące największą dostępność systemy operacyjne iOS i Google Android. Z taką aplikacją zgłaszanie problemów dostępnościowych to czysta przyjemność. Obecne smartphone’y wyposażone są w wysokiej jakości aparaty, tak więc i z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji fotograficznej nie powinno być problemu. Aby zainstalować naszą aplikację interwencyjną, wystarczy w wyszukiwarce AppStore lub Google Play wpisać po prostu „Naprawiacz”. Program jest darmowy i zajmuje bardzo mało miejsca w pamięci naszego telefonu. Istotne jest, aby po uruchomieniu aplikacji wyrazić wszelkie niezbędne zgody, o jakie nas poprosi. Dzięki temu automatycznie zostanie wczytana nasza informacja lokalizacyjna, nie będzie również problemu z wykonaniem zdjęcia lub dodaniem go z galerii. Pozostałe możliwości mobilnych wersji Naprawiacza są analogiczne do tego, co oferuje omówiona powyżej wersja przeglądarkowa. Możemy więc wprowadzić tytuł zgłoszenia oraz jego opis i dodać informacje lokalizacyjne, możemy również wysłać nasze zgłoszenie z poziomu zalogowanego, bądź niezalogowanego użytkownika. Istnieje również możliwość utworzenia bezpłatnego konta oraz edycji informacji o naszym profilu.
Podsumowując
Zachęcamy wszystkich do naprawiania otaczającego nas świata. Nie musicie rozmawiać z urzędnikami, nie musicie redagować skomplikowanych pism i walczyć o swoje. Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego zrobi to za Was. Dajcie nam tylko powody do działania, zgłaszając jak najwięcej różnorakich uchybień dostępnościowych przy użyciu aplikacji Naprawiacz. Program dostępny jest w wersji przeglądarkowej, znajdziecie go również w postaci aplikacji mobilnej dla iOS i Androida. Pobierajcie, instalujcie, a przede wszystkim aktywnie korzystajcie, z pożytkiem dla wszystkich.