Chyba nie ma w naszym kraju takiej osoby, która nie słyszała o programie Skype. Nie ma w tym nic dziwnego. Co dziewiąty Polak posiada konto w tej aplikacji. Przez okres siedmiu lat, od roku 2003, ponad dwieście milionów użytkowników na całym świecie, doceniło jej funkcjonalność. Darmowy program, wykorzystujący technologię peer-to-peer, pozwala nam wykonywać połączenia głosowe i video, czatować i wysyłać pliki do innych użytkowników. Skype przy pomocy technologii VoIP umożliwia wykonywanie połączeń na telefony stacjonarne, komórkowe i wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych. Programu można używać w różnych środowiskach systemowych, tj. Windows, Mac OS oraz Linux. Dla nas interesującą nowością jest fakt, że od niedawna Skype działa także na platformach iPhone OS oraz Symbian.
Dzięki tej nowej, mobilnej odmianie aplikacji, możemy używać Skype?a na naszych telefonach komórkowych. Z informacji, jakie podaje producent, dowiadujemy się, że wersja komórkowa obsługuje produkty takich firm, jak Apple, Nokia oraz Sony Ericsson. Na uwagę zasługuje możliwość zainstalowania programu na urządzeniu iPod Touch. Obecnie wiele telefonów posiada wbudowane kamery do rozmów video i bezprzewodową łączność WiFi, co sprawia, iż w pełni możemy wykorzystać na nich możliwości, jakie daje nam Skype.
Przy uruchomieniu programu, dokładnie tak jak w klasycznej wersji, jesteśmy pytani, czy loguje się nowy czy stały użytkownik Skype. Po wpisaniu loginu i hasła, aplikacja ostrzega nas przed ewentualnymi kosztami korzystania z połączenia UMTS. Niestety, moje doświadczenia z użytkowania Skype?a w technologii 3G są dość nieprzyjemne. Nigdy nie udało mi się nawiązać połączenia z wykorzystaniem UMTS. Zdecydowanie lepiej program działa w dowolnej sieci WiFi.
Po otwarciu aplikacji, na ekranie mamy do dyspozycji pięć zakładek.
Pierwsza zawiera tradycyjną listę naszych kontaktów, które po zalogowaniu pobierane są z serwera Skype.
Na drugiej znajdziemy prowadzone przez nas rozmowy tekstowe. W momencie, gdy otrzymamy od kogoś wiadomość, oprócz wyskakującego okienka, pojawi się ona właśnie w zakładce Wiadomości Błyskawiczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy wygodnie poruszać się między kilkoma oknami rozmów prowadzonych w tym samym momencie.
Trzecia zakładka, opisana jako ?Wybierz Numer?, dedykowana jest połączeniom z telefonami stacjonarnymi, komórkowymi oraz wysyłaniu krótkich wiadomości tekstowych.
W zakładce czwartej znajdziemy rozbudowaną historię Skype?a. Możemy przeglądać historię naszych rozmów głosowych i video, rozmów telefonicznych i wysłanych wiadomości SMS, odebranych i wysłanych plików oraz nadesłanych próśb o kontakt.
Piąta zakładka, ?Moje Dane?, pozwala nam zarządzać naszym własnym profilem, kontem Skype, numerem internetowym VoIP oraz pocztą głosową.
W momencie, gdy zwiniemy wymienione zakładki, uzyskujemy dostęp do ostatniej, która umożliwia nam zmianę ustawień programu. W tym miejscu możemy ustawić wiele parametrów aplikacji, prywatności i samego połączenia internetowego.
Z poziomu opcji na poszczególnych zakładkach mamy dostęp do większości funkcji występujących w klasycznej wersji Skype, takich jak zarządzanie kontaktami (wyszukiwanie użytkowników, zmiana ich nazw, blokowanie i usuwanie kontaktów), zmiana naszego statusu, dodawanie i zmienianie opisów czy wysyłanie plików. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość zintegrowania programu z książką telefoniczną naszego aparatu. Dzięki temu łatwiej jest nam wykonywać połączenia VoIP.
Skype na urządzenia mobilne można pobrać ze strony http://www.skype.com/intl/pl/get-skype/on-your-mobile/
Do dyspozycji mamy trzy sposoby instalowania aplikacji. Pierwszy, tradycyjny, polega na pobraniu programu z podanego adresu i zainstalowaniu go w naszym telefonie.
Drugi sposób polega na wybraniu telefonu z listy obsługiwanych modeli i wpisaniu naszego numeru w pole edycyjne. Po zatwierdzeniu tej operacji odpowiednim przyciskiem, otrzymamy na nasz telefon sms, w którym będzie znajdował się aktywny link do instalacji programu. Wystarczy w niego kliknąć, by automatycznie otworzyła się przeglądarka internetowa w telefonie. Na wyświetlonej stronie znajdziemy trzy odnośniki. Po kliknięciu odnośnika ?Loading? rozpocznie się pobieranie aplikacji i zaraz potem automatyczna instalacja programu. Jeśli nasz telefon nie jest kompatybilny z mobilnym Skypem, otrzymamy komunikat, że aktualnie program nie działa na naszym aparacie, ale że do listy obsługiwanych modeli ciągle dodawane są kolejne telefony i żebyśmy za jakiś czas ponownie zajrzeli na tę stronę.
Trzecia metoda, oszczędza nam konieczności używania do instalacji aplikacji komputera. Wystarczy z poziomu przeglądarki internetowej telefonu wejść na adres: http://skype.com/m Dalszy sposób postępowania jest identyczny, jak w przypadku drugiej metody.
Dla osób z dysfunkcją wzroku najistotniejszą informacją jest to, że Skype działa doskonale z komórkowymi programami odczytu ekranu. Wszystkie pozycje opcji, kontakty, wiadomości czatu, możliwość wysyłania wiadomości SMS są odczytywane bez najmniejszego problemu. Jedynym minusem używania Skype?a z czytnikami ekranu jest to, że te ostatnie milkną na czas trwania rozmowy głosowej. Po jej zakończeniu, wszystko wraca do normy.
Piotr Witek