Logo Tyfloświat

Robienie zakupów to czynność codzienna i popularna tak jak pieniądz, dzięki któremu stała się ona możliwa. Niestety cechą znajdującej się w naszym posiadaniu gotówki zwykle jest jej niewystarczająca ilość w porównaniu do tego, co chcielibyśmy za nią kupić. Co za tym idzie, najrozsądniej jest kupować rzeczy jak najtańsze, ale i jak najlepszej jakości.
Dawniej nieodzowna była w takim przypadku piesza wycieczka po sklepach w naszym miejscu zamieszkania, sprawdzenie cen lub, jeśli był to produkt nietypowy, nawet wycieczka do odległego miasta. W epoce Internetu i nowoczesnych technologii możemy oczywiście w dalszym ciągu kupować w ten sposób, jednakże globalna sieć daje znacznie więcej możliwości.
Dziś, za pomocą kilku kliknięć myszki możemy bez problemu dowiedzieć się, gdzie na terenie Polski dana rzecz jest najtańsza, a także co o danym sprzedawcy czy sklepie sądzą inni internauci, wyrazić swoją pozytywną lub negatywną opinię po zrealizowaniu zakupów.
Wszystko to umożliwiają nam tzw. porównywarki cenowe czy portale aukcyjne. Dla przykładu, jeśli upatrzyliśmy sobie wygodny fotel biurowy, odnaleźliśmy najlepszą cenę, którą akurat oferuje dla nas jeden ze sklepów, chcemy ten fotel kupić. Oczywiście, jak wiadomo, za każdy zakup trzeba zapłacić. Jak zrobić to tak, by uniknąć ryzyka oszukania nas przez sprzedawcę? Zachęcamy do lektury niniejszego artykułu, w którym autor postara się opowiedzieć o systemach płatności internetowych, skupiając się na tym, aby zapłacić sklepowi za towar i żeby towar – upragniony i wymarzony przez nas – do nas dostarczono. Jeśli zaś towaru nie dostaniemy, to abyśmy nie byli stratni finansowo, wszak ludzie i firmy są różne i wszystko zdarzyć się może.
Grafika ozdobna – Kobieta z komputerem, autor: Shutterstock.com

Tradycyjny przelew

Najczęściej spotykaną formą płatności za towar w sklepach internetowych jest przelew na konto bankowe.
Po dokonaniu zamówienia wyświetlana jest strona z podsumowaniem – numerem zamówienia, wskazówkami dotyczącymi przelewu i albo idziemy na pocztę i płacimy, albo płacimy sami, z własnego konta bankowego, wszak praktycznie wszystkie polskie banki oferują już obsługę kont osobistych przez Internet.
Należy jednak pamiętać, że sklepy, które dają jedynie możliwość przelewu na konto, a nie udostępniają innych form płatności, o których poniżej, należy traktować z dużą rezerwą.
W razie dostania wadliwego towaru i odmowy reklamacji dochodzić swoich praw możemy tylko na drodze cywilno-prawnej. Takie sprawy toczą się długo i są dość kosztowne, a poza tym psują nasze nerwy, więc warto czasami kupić nasz towar być może trochę drożej, jednakże z gwarancją jakości i jego dostarczenia.

Serwisy finansowo-płatnicze

Kolejną formą płatności, na którą możemy się natknąć w sklepach internetowych jest płatność przez bank za pomocą stworzonego przez tę instytucję serwisu finansowo-płatniczego.
Taką płatnością jest przykładowy mTransfer czy „Płacę z Inteligo”.
Sklep jako formę płatności oferuje przykładowo kliknięcie w przycisk „Zapłać za towar przez ‘Płacę z inteligo’”, efektem czego jest bardzo wygodna, a przede wszystkim szybko zrealizowana płatność. Taki sklep ma umowę z bankiem i ta umowa jest obwarowana odpowiednimi procedurami, chroniącymi klienta sklepu.
Autor tego opracowania nie zna przypadku, w którym handlowiec, podpisawszy umowę z serwisem płatnościowym banku, oszukiwał czy nie reklamował wadliwego towaru. Poza tym, kupując w takim sklepie z wykorzystaniem płatności bankowej, zapewniamy sobie ubezpieczenie transakcji przez sam bank.

Karty kredytowe

Trzecią formą płatności, oferowaną przez sklepy internetowe, jest płatność kartą kredytową.
Sklep zawiera umowę z uprawnioną instytucją – akceptantem kart płatniczych – operatorem i dzięki temu posiadacze odpowiednich kart mogą za towar zapłacić. W Polsce operatorem kart płatniczych jest Polcard, znany internautom jako Firstdata SA.
Karta kredytowa jest najczęściej kartą z wypukłymi, wyraźnymi numerami, wybitymi na wierzchu karty i składającymi się z 16 cyfr. To właśnie ten numer należy podać po przekierowaniu na stronę z płatnościami. Ponadto znajdują się na niej dane personalne posiadacza karty i dane właściciela karty, czyli banku, który kartę wydał. Jest też opatrzona logiem organizacji płatniczej, do której należy – np. Visa, Mastercard czy Diners Club.
Karty kredytowe
fot. Dzięki systemom płatniczym możemy zapłacić za towar w danym sklepie albo przy pomocy karty płatniczej, za pośrednictwem rachunku bankowego albo przedpłaconych środków, autor: Shutterstock.com
Na karcie podaje się także:
• expiration date – data ważności karty, również wymagana w trakcie płatności internetowych,
• kod CVV – trzy cyfry, wydłużające numer karty i znajdują się na jej spodzie (nie są wypukłe i najczęściej są napisane małą czcionką), a stanowią kod zabezpieczający karty, który podajemy w odpowiednim polu.
Grafika ozdobna – klawiatura komputerowa i symbol wózka sklepowego, autor: Shutterstock.com
Płacąc kartą, podajemy swoje dane osobowe: imię, nazwisko, adres i kod pocztowy.
Jeśli autoryzacja przebiegnie poprawnie, wyświetli nam się, obok innych danych, nasz adres mailowy. Po tym poznamy, że transakcja kartą przebiegła pomyślnie.
Transakcje kartą płatniczą są najkorzystniejsze, jeśli kupujemy za granicą, gdyż opłaty prowizyjne, jakie są pobierane, mieszczą się w przedziale kilku złotych, a przelew zagraniczny może nas kosztować nawet 100 złotych.
Transakcje kartą płatniczą są także ubezpieczone tak od strony sprzedawcy, jak i od strony kupującego.

Korporacje płatnicze

Kolejną formą płatności, oferowaną przez sklepy internetowe, jest opłata za towar za pośrednictwem korporacji płatniczych. Korporacja płatnicza zawiera umowę ze sklepem i bankami, jak również akceptantami kart płatniczych i to ona pośredniczy w transakcjach między klientem a sklepem.
W Polsce do takich korporacji należą płatności.pl, PayU czy Dotpay.
Karta kredytowa
fot. Transakcje kartą płatniczą także są ubezpieczone, tak od strony sprzedawcy, jak i od strony kupującego, autor: intuitives
Należy podkreślić, że nie trzeba się bać takich transakcji. To sklep decyduje z kim i na jakich warunkach podpisze umowę handlową. Często jest tak, że umowa z korporacją płatniczą jest dla handlowca bardziej korzystna od umów z bankami czy operatorami kart.
Należy dodać, że znany portal aukcyjny allegro.pl jest obsługiwany przez korporację płatniczą – PayU – dawniej znaną jako Płatności Allegro czy „Płacę z Allegro”. W przypadku płatności przez PayU i natrafienia na sprzedawcę – oszusta łatwiej jest odzyskać klientowi utraconą kwotę w ramach programu ochrony kupującego, prowadzonego przez ten portal. Należy uważać na oferty sprzedaży poza Allegro, gdyż portal nie zwróci w ich przypadku pieniędzy i nie będzie mieć znaczenia, czy sprzedawca i kupujący mają aktywne konta na portalu czy też nie.

Systemy płatnicze

Ostatnią formą realizacji płatności internetowych są tzw. systemy płatnicze. Do tej grupy należy m.in. PayPal czy rzadziej spotykany Skrill (dawniej Moneybookers).
Screenshot strony Skrill
fot. Skrill (dawniej Moneybrookers) umożliwia płacenie w sklepach internetowych osobom, które nie posiadają karty kredytowej, autor: FIRR
Dzięki takim systemom możemy zapłacić za towar w danym sklepie albo przy pomocy karty płatniczej, za pośrednictwem rachunku bankowego albo przedpłaconych środków.
Screenshot strony PayPal
fot. PayPal – jeden z najpopularniejszych systemów płatniczych, autor: FIRR
W systemie PayPal przy płatności i rejestracji karty płatniczej automatycznie zakładane jest konto klienta, z którego możemy korzystać, płacąc PayPalem w sklepach, w których sprzedający udostępnił taką możliwość. System PayPal odpowiada za transakcję i przechowuje nasze dane finansowe.
Można powiedzieć, że w pewnym sensie PayPal jest swego rodzaju bankiem w określonych przypadkach reagującym znacznie wolniej na wydawane dyspozycje.
Adresem konta w systemie PayPal jest nasz adres poczty elektronicznej, w odróżnieniu od składającego się z 26 cyfr numeru konta, jaki stosują tradycyjne banki.
PayPal umożliwia realizację różnorodnych zleceń: płatności zbiorczych, przesyłu pieniędzy między użytkownikami, wypłaty pieniędzy na osobisty rachunek bankowy. Autor tego artykułu poleca go jako system do płacenia za zakupy w Internecie, bo tu PayPal sprawdza się znakomicie.
Jednym ze znanych portali aukcyjnych obsługiwanych przez PayPal jest eBay, na którym, po przejściu odpowiednich procedur weryfikacyjnych, możemy kupić różne towary znacznie taniej niż w kraju.
Należy jednak pamiętać, że czasem, gdy otrzymujemy przesyłkę spoza granic Unii Europejskiej, możemy być poproszeni o zapłacenie cła, które stanowi pewien procent wartości towaru, więc jeśli wydaje nam się, że towar ściągnięty ze Stanów Zjednoczonych będzie tańszy od zakupionego w Polsce, musimy dobrze przemyśleć sprawę.
Sklepów internetowych nie należy się bać. Stanowią one alternatywną dla tradycyjnych form handlu.
W przypadku stron, na których nie udostępniono płatności w innej niż przelew bankowy formie, należy zwrócić uwagę, jakie sklep ma opinie w Internecie. Na stronach porównywarek cenowych, np. opineo.pl czy ceneo.pl, natrafimy na opinie i komentarze wystawiane przez użytkowników. Warto je poczytać przed zakupem.
Jeśli sklep oferuje inne formy płatności, za pomocą karty lub za pośrednictwem korporacji płatniczych, można z jego usług korzystać. Nasza transakcja będzie ubezpieczona i w razie problemu łatwiej będzie odzyskać stracone pieniądze bez wstępowania na drogę sądową, która w naszym kraju do przyjemnych nie należy.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top