Logo Tyfloświat

Tym artykułem rozpoczynamy kolejny cykl na łamach Tyfloświata, w ramach którego, przybliżymy naszym czytelnikom narzędzia, za pomocą których w wygodny i łatwy sposób korzystać można z kanałów RSS.

Na dobry początek jednak kilka słów wyjaśnienia, czym właściwie jest RSS.

RSS (ang. Realy Simple Syndication) to specjalne kanały informacyjne, dzięki którym możliwe jest wygodne śledzenie wielu witryn internetowych bez konieczności ich bezpośredniego odwiedzania. Oprócz kanałów RSS, część witryn internetowych udostępnia tzw. kanały Atom, które pełnią identyczną co RSS funkcję, są jednak bogatsze w techniczne możliwości, a także mają bardziej ustandaryzowaną i otwartą specyfikację.

Programy, które zajmują się odczytywaniem kanałów RSS, umożliwiają bardzo szybkie przeglądanie wielu informacji, bowiem zazwyczaj wysyłane są one do nich w formie nagłówków i pierwszych kilku zdań danego artykułu, dzięki którym użytkownik może stwierdzić, czy dana informacja go zainteresuje, czy też nie chce się z nią zapoznawać. Dzięki temu, że w czytniku RSS wszystkie informacje z subskrybowanych kanałów znajdują się w jednym miejscu, możemy przeglądać je znacznie szybciej, niż wchodząc na każdą z witryn z osobna, czekając na załadowanie się strony głównej i wreszcie czytając nagłówki nowych publikacji. Doliczmy do tego konieczność zapamiętania wszystkich adresów interesujących nas stron, fakt, że być może autor danej witryny w momencie jej odwiedzenia nie opublikował niczego nowego. Na pierwszy rzut oka widać, że RSS to idealne rozwiązanie, by odnaleźć się w sieciowym zalewie informacji.

Kanały RSS przeglądać można na kilka sposobów, należą do nich m.in.:

– Aplikacje internetowe, takie jak Google Reader ?średnio użyteczne dla niewidomych rozwiązanie,

– Mechanizmy wbudowane w przeglądarki internetowe Internet Explorer czy Mozilla Firefox albo w programy do obsługi poczty elektronicznej (Windows Live Mail, Mozilla Thunderbird, Apple Mail), którym przyjrzymy się w kolejnych odcinkach cyklu,

– Zewnętrzne aplikacje, projektowane specjalnie z myślą o tym konkretnym celu.

Dziś postaram się opisać program, który niestety od kilku lat nie jest już rozwijany, ale jego prostota i wygoda użytkowania przekonała mnie do niego od pierwszego uruchomienia.

Program SharpReader, bo o nim mowa, to niewielkich rozmiarów czytnik RSS i Atom. Narzędzie pobrać można pod adresem http://www.sharpreader.net. Aby instalacja programu była możliwa, w systemie konieczna jest obecność pakietu Microsoft.Net Framework 1.1 SP1 lub 2.0.

Główne okno programu to trzy panele, między którymi przełączamy się za pomocą klawiszy F6, F7 i F8, a są to:

– Drzewo kategorii i podkategorii, w którym umieszczamy interesujące nas kanały ? klawisz F6,

– Lista z elementami konkretnego kanału lub kanałów z całej kategorii, w zależności od tego, jakiego wyboru dokonamy w pierwszym panelu ? klawisz F7.

– Wewnętrzna przeglądarka internetowa, która wykorzystuje zainstalowanego w systemie Internet Explorer ? klawisz F8.

Jeśli sobie tego życzymy, w Sharp Readerze możemy podzielić subskrybowane przez nas kanały na kategorie. Jakie to będą kategorie, zależy oczywiście od preferencji konkretnego użytkownika. Każda kategoria, może mieć rzecz jasna swoje podkategorii, jeśli tylko sobie tego zażyczymy. Kategorie lub podkategorie dodajemy wciskając kombinację ?CTRL+INSERT?, ustawiając się na elemencie nadrzędnym.

Niestety, czas na łyżkę dziegciu w tej beczce miodu. Sharp Reader nie umożliwia przeciągania kanałów za pomocą klawiatury, a wszystkie domyślnie umiejscawia w głównej kategorii. Jeśli zatem będziemy chcieli umieścić zasubskrybowany przez nas kanał gdzieś głębiej, musimy skorzystać z funkcji przeciągnij i upuść, którą na szczęście posiadają wszystkie dobrze rozwinięte czytniki ekranu.

Dodawanie kanału

Aby dodać kanał do Sharp Readera wystarczy, że w jego głównym oknie użyjemy kombinacji ?CTRL+O?. W pojawiającym się okienku możemy wpisać adres konkretnego kanału lub po prostu adres interesującej nas strony internetowej, a program spróbuje odszukać znajdujący się na niej kanał i go otworzyć. Domyślnie, kanał zostanie tylko wczytany do czytnika, dlatego dobrze jest zaznaczyć pole wyboru ?Subscribe to feed?, co spowoduje automatyczną subskrypcję kanału.

Przeglądamy RSS?y

Kiedy już wybierzemy kanał lub kategorię, z jaką chcemy się zapoznać, wystarczy klawiszem F7 lub tabulatorem przejść do listy artykułów. Poruszając się strzałkami w górę i w dół,

będziemy przemieszczać się po liście artykułów, które zasubskrybowaliśmy. Jeśli zainteresuje nas dany tekst, możemy zapoznać się z jego skrótem, wciskając F8 lub ponownie tabulator, lub od razu go otworzyć i przeczytać pełną treść, wciskając ENTER. W zależności od tego, jak ustawimy opcję Sharp Readera, program po wciśnięciu tego klawisza zachowa się na jeden z dwóch sposobów:

– Otworzy artykuł w wewnętrznej, korzystającej z Internet Explorera, przeglądarce,

– Otworzy zewnętrzną przeglądarkę, która ustawiona jest jako domyślna w systemie operacyjnym.

Opcja, która o tym decyduje, to pole wyboru ?Open links in external browser? dostępne w ?Tools?, ?Options?, na zakładce ?General?.

Możemy ponadto wymusić otwarcie artykułu w zewnętrznej (domyślnej przeglądarce) poprzez użycie opcji ?Open in separate Window? (Ctrl+S).

Filtrowanie

Filtry to bardzo ciekawa funkcja Sharp Readera, dzięki której możemy przeszukać wszystkie kanały RSS. Filtr uaktywniamy i dezaktywujemy za pomocą kombinacji ?CTRL+Shift+f?. W okienku, które się pojawi, wpisujemy interesującą nas frazę i wciskamy ENTER. Możemy oczywiście jeszcze bardziej sprecyzować kryteria filtracji, np. wyszukać artykuły przeczytane, nieprzeczytane lub takie, którym nadaliśmy jedną z dziewięciu flag albo zabezpieczyliśmy przed skasowaniem. Niestety, tu znowu jawi się niedopracowanie programu, po zatwierdzeniu filtra wyświetla się okienko z błędem. Ten błąd nie wpływa na funkcjonowanie programu, wciskamy zatem ?OK? i cieszymy się z naszego filtra, który, rzecz jasna, działa.

Podcasty

Sharp Reader to czytnik dedykowany raczej tekstowym RSS?om niż multimediom takim jak podcasty, ale jeśli chcemy, możemy również zasubskrybować w nim kanały tego typu. Tu działanie programu będzie zależne od kilku czynników. Jednym z istotniejszych jest ustawienie obsługi multimediów w naszej przeglądarce. Należy także pamiętać, że podcastowe RSS?y budowane są bardzo różnie, niektóre zawierają opisy, niektóre nie, więc każdy taki kanał będziemy musieli przetestować indywidualnie i sprawdzić jego zachowanie w Sharp Readerze.

Import i eksport

Jeśli używaliśmy wcześniej jakiegoś innego czytnika RSS, który umożliwia wyeksportowanie danych do formatu OPML, możemy w bardzo prosty sposób zaimportować subskrybowane przez nas kanały do Sharp Readera. Umożliwi nam to opcja ?Import subscriptions?, dostępna w menu ?File?. Analogicznie, gdy uznamy, że Sharp Leader nie spełnia pokładanych w nim nadziei, funkcja ?Export subscriptions? pozwoli nam wyeksportować nasze kanały do jego następcy.

Czy warto?

Sharp Reader nie jest rozwijany już od dosyć dawna, ostatnia jego wersja ukazała się w 2006 roku. Mimo tego, polecam go z czystym sumieniem. Do tej pory korzystałem z dynamicznych zakładek w Firefoxie i funkcja ta mimo tego, iż całkiem wygodna, nie spełniała moich oczekiwań. Sharp Reader spełnia swoją rolę zdecydowanie lepiej. Szczególnie wygodne jest kategoryzowanie kanałów, co ogromnie ułatwia pracę w przypadku dużych zbiorów i umożliwia wyselekcjonowanie materiałów istotnych i takich, z którymi możemy zapoznać się w wolnej chwili.

Michał Dziwisz

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top