Logo Tyfloświat

Coraz częściej można usłyszeć głosy, że urządzenia dedykowane osobom niewidomym zaczynają powoli wychodzić z obiegu, że projektowanie uniwersalne jest najlepszą metodą na kompromis cena/jakość. Okazuje się jednak, że można upiec niejako dwie pieczenie na jednym ogniu. Dowodzi tego firma EuroBraille, która na tegorocznych targach CSUN zaprezentowała urządzenie, będące połączeniem netbooka oraz brajlowskiego notatnika, mające konkurować z brajlowskimi notatnikami i przeznaczone raczej dla uczniów i studentów. Komputer wyposażony jest w 32 znakowy monitor brajlowski, ośmio-punktową klawiaturę, oraz 2 joysticki do manipulowania kursorami w trakcie pracy. Urządzenie, swoją specyfikacją nawiązuje do netbooków. Posiada procesor Intel Atom N550 Dual Core, 1GB RAM, dysk twardy 250GB, 3 porty USB, port VGA, wbudowany mikrofon, moduł komunikacji bezprzewodowej BlueTooth, kartę sieciową przewodową, jak i bezprzewodową.

Czas działania na wymienialnej baterii, zdaniem twórców, wynosi około 8 godzin. Komputer pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 7 Starter, jednak istnieje możliwość odpłatnej aktualizacji do dowolnej bardziej zaawansowanej wersji tego systemu. Jak zapewnia producent, laptop współpracuje ze wszystkimi, dostępnymi dla systemu Windows czytnikami ekranu, może być także używany jako monitor współpracujący z drugim komputerem, łączność w takim przypadku realizowana jest za pomocą USB lub BlueTooth. Niestety, nie jest możliwa współpraca z systemem iOS.

EsyTime zagości na polskim rynku dzięki poznańskiej firmie Harpo, jednakże z uwagi na skomplikowany proces adaptacji urządzenia do polskich warunków, przetłumaczenia i dostosowania tablic brajlowskich, notacji muzycznych itp., przewidywany czas premiery jest jeszcze odległy.

Cena urządzenia to najprawdopodobniej aż około 8000 Euro.

  • Wymiary urządzenia: 26 x 18 x 2,5 cm

  • Waga: 1.2 kg

Źródło: Blindbargains, Eurobraille, Harpo.

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top