Przesadą byłoby stwierdzenie, że niewidomi nie podejmują studiów wyższych w zakresie przedmiotów ścisłych, bowiem istnieje w naszym kraju kilka uczelni, które spod swoich skrzydeł wypuściły zdolnych matematyków czy informatyków. Kto jednak próbował się zmierzyć z przedmiotami ścisłymi ten doskonale wie, że dużym problemem w przypadku niewidomego studenta czy nawet ucznia szkoły średniej jest wykonywanie różnego rodzaju doświadczeń i praca ze sprzętem laboratoryjnym, który przeważnie nie został zaprojektowany z myślą o użytkownikach z dysfunkcją wzroku.
Znany producent oprogramowania odczytu ekranu Window-Eyes, firma GWMicro wspólnie z Independence Science opracowała zestaw narzędzi, ułatwiających niewidomemu przeprowadzanie różnego rodzaju doświadczeń z takich dziedzin nauki jak fizyka, chemia, biologia, czy elektronika.
ISci Lab Solution składa się z dwóch części: sprzętowej i programowej. Częścią sprzętową jest Vernier LabQuest, czyli wielofunkcyjne urządzenie pomiarowe. Do niego to właśnie przyłączane są odpowiednie czujniki, umożliwiające dokonywanie stosownego pomiaru, np. czujnik ciśnienia krwi, akcelerometr, monitor EKG czy kroplomierz. Pełna lista czujników dostępna jest pod adresem: http://www.vernier.com/products/sensors/
Urządzenie pomiarowe łączone jest przy pomocy kabla USB z komputerem wyposażonym w odpowiednie oprogramowanie, Vernier Logger Pro, do którego twórca Window-Eyes stworzył odpowiednie oskryptowanie. Dodatkowo, GWMicro jest autorem ISci Voice Access, będącego rozszerzeniem TTS dla modułu Vernier LabQuest, mówiącego również w języku polskim. Dzięki temu zestawowi możliwe jest dokonywanie jednorazowych lub trwających w konkretnym przedziale czasowym pomiarów. Następnie niewidomy student może odczytać mową syntetyczną, jak w kolejnych sekundach przeprowadzanego eksperymentu zmieniały się wartości przekazywane przez używane czujniki. Na tak zgromadzonych danych można oczywiście wykonywać również szereg operacji analitycznych, np. przeprowadzić ich analizę statystyczną, wyszukiwać najmniejsze lub największe wartości szczytowe, wszystko zależnie od rodzaju eksperymentu.
Niestety, wiedza kosztuje i przekona się o tym każdy, kto zainteresuje się opisywanym tu zestawem. Za całość przyjdzie nam zapłacić 2907 dolarów, przy czym w skład zestawu nie wchodzą żadne czujniki. Przykładowy koszt czujnika ciepła to 29 dolarów.
Źródło – GWMicro