Logo Tyfloświat

W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić czytelnikom zasadę działania serwisu Twitter, który, obok portali takich jak Facebook, Myspace czy Google+, jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie oraz programu Qwitter – dostępnego dla niewidomych klienta tego serwisu.

Czym jest Twitter?

Twitter to serwis mikroblogowy.

Co to jest? Po co to komu?

Mikroblog to, jak sama nazwa wskazuje, pomniejszony blog, w którym wpisy skrócone są do 140 znaków.

Co można umieścić w tak krótkim wpisie?

Pytanie, jakie pojawia się na stronie Twittera, tuż przed polem do wpisania Tweeta, czyli wpisu na Twitterze, brzmi: ?Co robisz??. Możemy więc zamieścić informację o tym, co robimy, jak się czujemy, czego słuchamy, czego właśnie doświadczyliśmy, czego się dowiedzieliśmy. Wiele serwisów informacyjnych używa Twittera jako alternatywy dla kanałów RSS, więc Twitter może być także scentralizowanym agregatorem informacji z wielu portali.

Przykładowe treści tweetów:

  • Jestem w supermarkecie i właśnie zauważyłem nowe czekoladki. Ciekawe czy są dobre?

  • Właśnie ukazała się nowa wersja programu X. Lista zmian tutaj: http://…

  • Teraz słucham: IX Symfonia ? Ludwik Van Beethoven

  • Firma Y wypuściła na rynek nowy produkt. Szczegóły tutaj: http://…

  • Dzień dobry!

Tego typu wpisy można, pamiętając o limicie 140 znaków, komentować. Istnieje także możliwość wysyłania sobie wiadomości prywatnych, widocznych tylko dla nas oraz ich adresatów.

Jak tego serwisu używają osoby niewidome?

Przez długi czas, podobnie jak teraz w przypadku Facebooka, sposobów było wiele, lecz były one dość karkołomne, ponieważ opierały się korzystaniu ze stron internetowych o różnej dostępności, transportach jabberowych i innych, połowicznie zaspokajających potrzeby przeciętnego użytkownika, rozwiązaniach. Na szczęście powstał program kliencki, stworzony z myślą o niewidomych – Qwitter.

Możemy pobrać go ze strony http://qwitter-client.net. Polecam ściągnięcie wersji 5.0 beta 5, a nie stabilnej wersji 4.5.1 ? mimo pewnych denerwujących błędów, ma ona więcej ciekawych funkcji i działa w niej odbieranie wiadomości bezpośrednich. Przed instalacją powinniśmy zaopatrzyć nasz komputer w biblioteki Visual Basic 2008 Redistributable. Link do nich jest również podany na stronie programu.

Po instalacji i uruchomieniu aplikacji ukazuje się okno tworzenia nowej sesji. Sesja to konto w programie. Oprócz Twittera, Qwitter oferuje też takie funkcje, jak dostęp do serwisu odczytywania kodów Captcha Solona, minutnik, wyszukiwarkę Bing czy niedostępny w Polsce serwis Google Voice. Tu, z pola typu sesji wybieramy ?Twitter? i nadajemy zakładanej sesji nazwę.

Po przejściu do następnego kroku jesteśmy przekierowani na stronę Twittera. Oczywiście konto w serwisie musimy założyć przedtem na stronie http://twitter.com. Proces jest przyjazny ? często nawet nie wymaga kodu odczytania kodu CAPTCHA.

Na stronie, na której się znaleźliśmy, logujemy się na konto Twittera oraz przyciskiem ?Allow? zezwalamy Qwitterowi na pełny dostęp do naszego konta.

Twitter poda nam na stronie siedmiocyfrowy PIN, który należy skopiować i wpisać w polu edycyjnym, wyświetlonym przez Qwittera. Po udanej operacji Qwitter oznajmi, że uzyskano dostęp i zalogowano do Twittera. Wtedy stronę możemy już zamknąć.

Na pewno zastanawia Was fakt, dlaczego wszystko zniknęło bez żadnego śladu na pasku zadań.

Qwitter jest programem, który nie posiada żadnego graficznego okna, a całość generowanych przez niego komunikatów jest odczytywana tylko i wyłącznie przez nasz screenreader. Nawigacja zaś odbywa się najczęściej przy pomocy kombinacji CTRL+Windows ze strzałkami i innymi klawiszami.

Jak więc używać Qwittera?

Qwitter na starcie uruchomione ma cztery bufory, czyli zakładki przechowujące pewną zawartość. Są to:

  • ?Gówny? (?Home?) ? wszystkie tweety nadesłane przez nas i ludzi, których śledzimy,

  • ?Wspomnienia? (?Mentions?) ? tweety, będące odpowiedziami na nasze tweety bądź te, w których nas wspomniano,

  • ?Wysłane? (?Send?) ? wszystkie tweety wysłane przez nas,

  • ?Wiadomości bezpośrednie? (?Direct messages?) ? wiadomości prywatne, które otrzymaliśmy.

Aby przemieszczać się pomiędzy buforami, używamy skrótu Ctrl+Win+strzałki lewo-prawo. Aby przemieszczać się pomiędzy elementami w buforze, naciskamy Ctrl+Win+strzałki góra-dół.

Teraz pora na nasz pierwszy wpis. Aby otworzyć okno tworzenia nowego tweeta, naciskamy Ctrl+Win+n. Pojawia się okno składające się z pola edycyjnego, w którym wpisujemy treść Tweeta, czyli naszego wpisu. W oknie znajduje się także kilka dodatkowych przycisków: ?Dołącz audio? ? pozwala opatrzyć wpis dźwiękiem, ?Przetłumacz wiadomość? ? pozwala przetłumaczyć nasz wpis na inny język, ?Skróć adres? ? pozwala skrócić zbyt długi adres internetowy oraz ?Zaplanuj wiadomość? ? czyli ustalenie tweeta, który ma zostać wysłany o podanym czasie. Po ukończeniu kompozycji tweeta naciskamy Enter, a komunikat ?Aktualizacja powiodła się? oraz sygnał dźwiękowy upewnią nas, że nasz wpis został pomyślnie umieszczony.

Wskazówka: aby wspomnieć naszego znajomego w sweecie, należy w jego treści podać jego nazwę użytkownika, poprzedzoną symbolem małpy. Przykładowo, jeżeli nasz znajomy używa Twittera pod nickiem ?jankowalski? i chcemy wspomnieć go we wpisie traktującym o tym, że jesteśmy z nim na wycieczce w górach, nasz tweet będzie wyglądał tak:

“Jestem w górach z @jankowalski”

Wskazówka: kolejnym ważnym elementem nowego tweeta są hashtagi. Są to umowne hasła wykorzystywane często przez użytkowników, by ułatwić dyskusję i uwidocznić się w danym temacie pośród całej twitterowej społeczności. Hashtagi ułatwiają także filtrowanie tweetów, które czytamy tak, by pozbyć się tych, których tematyka nas nie interesuje.

Hashtag poprzedzony jest zawsze znakiem hash (Shift+3), tak więc przykładowo, gdyby wszystkie tweety dotyczące wyborów parlamentarnych oznaczano tagiem ?wybory2011? to w treści tweeta należałoby umieścić #wybory2011.

Hashtagi są oczywiśćie opcjonalne. Po pewnym czasie nasz wpis pojawi się w buforach ?Główny? i ?Wysłane?.

Na taki wpis możemy odpowiedzieć skrótem Ctrl+Win+r, wysłać jego autorowi ? w tym przypadku nam samym ? wiadomość bezpośrednią (skrótem Ctrl+Win+d) lub zretweetować ? przekopiować na swój Twitter (odpowiednik Facebookowego ?Lubię to!?), do czego służy skrót Ctrl+Win+Shift+r.

Teraz czas, by zacząć kogoś śledzić. Aby to zrobić, należy wpierw wyszukać daną osobę, do czego służy skrót Ctrl+Win+Slash. W kolejnym buforze pojawi się lista znalezionych sugestii. Jeśli wyszukiwanie się udało, na nazwie danego użytkownika należy wcisnąć Ctrl+Win+l. Pojawi się pole edycji, w które wpisujemy nazwę użytkownika osoby, którą chcemy śledzić. Domyślnie jest tam wpisana osoba, której tweeta ostatnio czytaliśmy. Po wpisaniu i naciśnięciu Enter, wyświetlany jest komunikat ?Śledzenie x powiodło się?, gdzie X to nazwa użytkownika. Możemy być pewni, że od teraz będziemy widzieć tweety nadsyłane przez tą osobę. Jeżeli chcemy wykonać operację odwrotną, używamy skrótu Ctrl+Shift+Win+l – okno, które się ukazuje, pozwala nam także zablokować użytkownika lub zgłosić go jako spam.

Szablony

Na pewno wielu z was chciałoby zmienić sposób, w jaki Qwitter odczytuje tweedy, np. zmienić kolejność informacji lub niektórych w ogóle się pozbyć, tym bardziej że zaproponowane domyślnie wyświetlanie eksponuje na pierwszym planie, nie treść wiadomości, a nadawcę i czas jej nadejścia. Qwitter umożliwia nam także wykonanie takiej operacji. Do tego właśnie służą nam szablony.

Aby przystąpić do edycji szablonu, otwieramy konfigurację buforów (Ctrl+Win+Alt+o), a następnie przechodzimy do zakładki buforu, który chcemy wyedytować. Następnie znajdujemy pole szablonu i edytujemy je według naszego uznania. Aby zrobić to poprawnie, musimy znać zmienne. Zmienne to fragmenty tekstu, które podczas działania są przetwarzane na konkretne informację, które mają reprezentować. Kilka zmiennych możemy dostrzec już w polu edycyjnym szablonu. Zaczyna się on od zmiennych warunkowych, które mówią, by Qwitter wypowiadał słowo ?audio?, gdy tweet zawiera dźwięk oraz ?geo?, gdy zawiera informację o geolokacji, następnie słowo ?about? (ang. około), a potem zmienną ?$when? ? określenie jak dawno temu tweet nadszedł, ?$name? ? nazwa wyświetlana nadawcy oraz ?$message? ? treść wiadomości. Taki szablon możemy już teraz swobodnie edytować, podając takie zmienne, jakie chcemy, w miejscach, w których one nam odpowiadają.

Poniżej lista dostępnych zmiennych:

  • $time ? dokładny czas nadejścia tweeta (godzina i minuty),

  • $date ? data nadejścia tweeta,

  • $when ? jak dawno tweet został opublikowany ? tak jak domyślnie (około x temu),

  • $name ? nazwa wyświetlana nadawcy tweeta (tak jak domyślnie),

  • $screen_name ? nazwa użytkownika nadawcy,

  • $message ? treść tweeta,

  • $from ? źródło tweeta ? klient, jakim posłużył się nadawca ? przydatne, gdy chcemy np. sprawdzić, czy tweet został wysłany z komputera, z telefonu itp.,

  • $index ? numer tweeta w buforze ? np. tweet pierwszy,

  • $total ? ile tweetów jest w buforze,

  • $geo ? sprawdza, czy w tweecie jest geolokacja,

  • $DM ? ogłasza, gdy tweet jest wiadomością bezpośrednią (przydatne w buforze ?Wysłane?, gdzie znajdują się zarówno tweedy,  jak i wiadomości),

  • $rcpt_name ? podaje odbiorcę tweeta (przydatne, by określić odbiorcę wiadomości bezpośredniej w buforze ?Wysłane?),

  • $nl ? tworzy nową pustą linię (przydatne w szablonach kopiowania tweeta do schowka).

Listy

Kolejną ważną funkcją Twittera są listy, umożliwiające nam utworzenie zbioru użytkowników, których tweety z jakichś względów szczególnie nas interesują i obserwowanie tylko ich wpisów w obrębie listy. Przykład: interesują nas nowości firmy Apple. Możemy więc stworzyć listę, do której dodamy wszystkie źródła informacji, dotyczące nadgryzionego jabłka i śledzić je w osobnym buforze.

Menedżer list

Menedżer list umożliwia nam zarządzanie naszymi listami. Aby go uaktywnić, naciskamy Win+Alt+l. Wyświetlone okno prezentuje drzewo z naszymi listami oraz kilka przycisków, pozwalających nam na dodanie, edycję, usunięcie lub uruchomienie bufora listy.

Po wciśnięciu ?Dodaj? pojawia się kreator nowej listy. W nim podajemy nazwę nowej listy oraz określamy, czy ma być prywatna ? tylko my o niej wiemy, czy publiczna ? każdy może ją zobaczyć i ją zasubskrybować.

Aby dodać członka do listy naciskamy Ctrl+Win+alt+l, wpisujemy w polu edycji nazwę użytkownika, podobnie jak podczas śledzenia lub zaprzestawania śledzenia, a następnie wciskamy Enter. Po chwili wyświetlony zostaje spis list, z którego wybieramy tę, do której chcemy dodać użytkownika i naciskamy Enter.

Podobną operację wykonujemy w celu pozbycia się kogoś z listy, z tą tylko różnicą, że skrótem wiodącym jest w tym przypadku Ctrl+Win+Shift+Alt+l.

Solona

Jak już wspomniałem na początku tego artykułu Qwitter nie samym Twitterem żyje. Jedną z jego przydatnych funkcji jest wsparcie dla serwisu Solona.

Czym jest Solona?

Solona to serwis pozwalający nam na bezproblemowe poradzenie sobie z kodami Captcha. Działanie serwisu polega na tym, iż istnieje grupa operatorów ? osób widzących, które odczytują dla nas kod i odsyłają nam wynik. Z tego właśnie powodu serwis często jest bezużyteczny, ponieważ akurat wtedy, gdy go potrzebujemy operatorzy są nieobecni.

Aby utworzyć nową sesję ? zakładając, że Twitter jest waszą pierwszą ? wciskamy Ctrl+Win+Shift+n. Ukazuje się kreator nowej sesji tak jak przy pierwszym uruchomieniu. W polu typ sesji wybieramy Solonę. Następnie logujemy się na nasze konto uprzednio utworzone pod adresem http://solona.net

Nasza sesja jest gotowa do działania. Aby przełączać się pomiędzy Soloną i Twisterem, używamy skrótu Ctrl+Win+Shift+lewa-prawa strzałka.

Gdy na stronie napotkamy kod Captcha, naciskamy Ctrl+Win+s, a program automatycznie robi zrzut ekranu strony i wysyła go operatorom, jeśli takowi są osiągalni. Następnie wyświetla się okno z kodem, który możemy skopiować.

Wskazówka: warto zawsze przeczytać zawartość okna przed skopiowaniem, ponieważ operatorzy czasem zgłaszają nam uwagi w języku angielskim, z jakichś przyczyn nie mogą odczytać kodu.

Wskazówka: Przed zeskanowaniem kodu zawsze warto sprawdzić, czy jest dostępny któryś z operatorów. Dokonujemy tego skrótem Ctrl+Win+c.

Inne przydatne skróty klawiszowe

W tej sekcji chciałbym opisać inne skróty Qwittera ? te, które na pewno przydadzą się podczas codziennej pracy z programem.

  • Ctrl+Win+nawias kwadratowy otwarty ? pokazuje listę osób, które nas śledzą,

  • Ctrl+Win+nawias kwadratowy zamknięty ? pokazuje listę osób, które śledzimy,

Wskazówka: te same skróty z Shiftem pozwalają zobaczyć śledzonych oraz śledzących wskazanej przez nas osoby.

  • Ctrl+Win+I ? wyświetla wszystkie tweety napisane przez wskazaną osobę,

  • Ctrl+Win+o ? ustawienia sesji np. Twistera,

  • Ctrl+Win+alt+o ? ustawienia indywidualnych buforów,

  • Ctrl+Win+shift+o ? ustawienia Qwittera,

  • Ctrl+Win+k ? menedżer skrótów klawiszowych,

  • Ctrl+Win+b ? pozwala wybrać adres podany w treści tweeta, który powinien zostać otwarty w przeglądarce lub skopiowany do schowka, a także rozwinąć skrócony wcześniej adres oraz przejść do profilu nadawcy na stronie Twistera,

  • Ctrl+Win+Enter ? otwiera pierwszy link podany w treści tweeta bądź odtwarza dźwięk dołączony do tweeta,

  • Ctrl+Win+Shift+p ? pokazuje nasz profil i pozwala go edytować,

  • Ctrl+Win+Shift+średnik ? pozwala wyświetlić profil wyznaczonej osoby,

  • Ctrl+Win+średnik ? podaje informacje o osobie, której tweet jest podświetlony (m.in. ilość tweetów, śledzonych i śledzących),

  • Ctrl+Win+j ? skok do elementu o podanym numerze w buforze,

  • Ctrl+Win+Shift+f ? filtrowanie tweetów: pozwala przefiltrować nam tweedy, by pokazywane było tylko to, co nas interesuje (według podanych kryteriów),

  • Ctrl+Win+m ? wyciszanie sesji ?  ten sam skrót z Shift wycisza całego Qwittera, a z Alt cały bufor, w którym jesteśmy

  • Ctrl+Win+g ? odczytuje informacje o geolokalizacji, jeśli tweet taką zawiera,

  • Ctrl+Win+e ? eksport zawartości bufora do pliku TXT,

  • Ctrl+Win+v ? podgląd podświetlonego tweeta w polu edycyjnym,

  • Alt+Win+strzałka w dół i w górę ? śledzenie konwersacji: gdy ktoś wyśle nam odpowiedź na tweeta, możemy się zorientować, w związku z którym wpisem nadeszła odpowiedź,

  • Ctrl+Win+Alt+strzałki góra-dół ? regulacja głośności dźwięków Qwitter,

  • Ctrl+Win+Del ? usuwa tweet z bufora (jeśli tweet był naszego autorstwa, usunie go też na zawsze z naszego profilu),

  • Ctrl+Win+Shift+Del ? czyszczenie bufora,

  • Ctrl+Win+F4 ? zamknięcie programu.

Qwitter źle wyświetla czas w polskiej wersji

Często może się zdarzyć, że czas nadejścia tweeta będzie błędnie formatowany i zamiast np. około 20 minut temu usłyszymy około 0 temu. Jest to błąd występujący w polskiej wersji językowej. Usiłowałem się dowiedzieć, co jest nie tak, ale póki co nie otrzymałem odpowiedzi. Polecam w takim przypadku wejść w konfigurację Qwittera (Ctrl+Win+Shift+O) i przestawić język komunikatów programu na angielski.

Dalsza przyszłość Qwittera

Niestety jakiś czas temu twórca Qwittera poinformował, że nie będzie dalej go rozwijał. Na szczęście jest to projekt open source, to też inne osoby wzięły się ostatnio za poprawienie tego, co nie działało zbyt dobrze w omawianej aplikacji. Spowodowało to jednak sporo zamieszania. Niewidomy użytkownik ma w chwili pisania artykułu, poza omawianym tu Qwitterem 5, do wyboru aż trzy rozwiązania. Najbardziej polecany na chwilę obecną jest program o nazwie The Qube, o tyle ciekawy, że ma od razu poprawnie działające wyświetlanie czasu w polskim języku. Program nie zawiera modułu Solona, gdyż serwis ten, bazujący na wolontariuszach, nie zawsze działa i autor The Qube postanowił nie implementować dla niego wsparcia. Aplikacja nie posiada własnej strony internetowej, a jedynie repozytorium z instalatorami do pobrania, które znajduje się pod adresem:

http://quartzprojects.co.uk

Drugie z rozwiązań to program o nazwie Twitmonger (http://twitmonger.shaned.net), bazujący na kodzie Qwittera program, który wydaje się być obiecującą alternatywą. Ostatnie z rozwiązań to po prostu zmodyfikowana wersja Qwittera 4.5.1, pozwalająca na odbieranie wiadomości bezpośrednich oraz odbiór wspomnień w czasie rzeczywistym.  Ta aplikacja dostępna jest pod adresem http://zanosoft.net/qwitter-setup.exe

Gdyby ktoś chciał śledzić moją aktywność na Twisterze, moja nazwa użytkownika to Piciok. Możecie też mi wysłać wspomnienie, by zadać pytanie o Twitter lub Qwitter czy po prostu się przywitać po przeczytaniu niniejszego artykułu, który, mam nadzieję, przyczyni się do popularyzacji tego, w Polsce jeszcze niezbyt powszechnie używanego, a tak prostego w obsłudze, serwisu społecznościowego. Pozostaje mieć nadzieję, że gdy zmieni się coś w samym Twitterze, to nadążą za tym twórcy omawianych programów.

Redakcja przypomina, że Tyfloświat i Tyflopodcast również obecne są na Twitterze pod nazwami: Tyfloswiat oraz Tyflopodcast.

Paweł Masarczyk

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top