Logo Tyfloświat

Rok 2012 dla użytkowników urządzeń Apple był interesujący, choć z punktu widzenia osób niewidomych i słabowidzących nie przyniósł żadnej rewolucji. Pokazały się nowe urządzenia, a raczej kolejne odsłony tego, co już znamy. Także systemy – zarówno dla komputerów, jak i dla urządzeń mobilnych, doczekały się swoich kolejnych wersji.

Sprzęt

Komputery i tablety z ekranami Retina to przełom w dziedzinie jakości obrazu. Zostały w niego wyposażone: iPad 3 (choć zdaje się, że formalnie tak go nie nazywano), iPad 4 i wyższe modele MacBooka Pro. Dla osób słabowidzących oznacza to możliwość coraz silniejszego powiększania obrazu bez utraty jego jakości. Wydaje się jednak że dla osób niewidomych te właśnie najnowsze urządzenia mogą okazać się zbytnim luksusem, ponieważ ich ceny, a zwłaszcza ceny MacBooków Pro z ekranem Retina, znacząco odbiegają od linii urządzeń z tradycyjnymi ekranami. iPad 2 wydaje się urządzeniem wystarczającym dla osoby niekorzystającej ze wzroku.

A skoro mowa o iPadach, uwagę zwraca jeszcze jedna interesująca propozycja: iPad Mini z tradycyjnym ekranem o przekątnej 7,9 cala, ważący 308 g i mający 7,2 mm grubości. W towarzystwie którejś z mobilnych linijek brajlowskich jest to chyba najbardziej atrakcyjny notes brajlowski na rynku.

Nie należy również zapominać o nowym iPhonie, który otrzymał czterocalowy ekran oraz znacznie cieńszą obudowę (7,6 mm). Stał się również sporo lżejszy i waży teraz 112 g. Podobny lifting spotkał również iPoda Touch, który przy grubości 6,1 mm waży 88 g. Oba te urządzenia, podobnie jak ich poprzednie modele, posiadają także ekran typu Retina.

Wśród nowości sprzętowych Apple’a warto jeszcze zwrócić uwagę na nowe modele Maca Mini, wreszcie wyposażone w procesory czterordzeniowe, oraz na nowego iMaca, który, w wersji z ekranem o przekątnej 21,5 cala, waży teraz zaledwie niespełna 5,7 kg. iMac, w swojej najnowszej odsłonie, został pozbawiony napędu CD/DVD. Naturalnie firma Apple oferuje wciąż zewnętrzny napęd, podłączany przez USB.

Tym, co sprawia, że najnowsze komputery Apple cechuje znacznie większa wydajność, są zarówno nowe procesory, jak i rozwiązania pamięci masowej oparte na technologii Flash. W MacBookach z Retiną są to dyski Flash, a w komputerach stacjonarnych – rozwiązanie hybrydowe, nazwane przez producenta Fusion Drive. To ostatnie polega na programowym i sprzętowym połączeniu zwykłego, wirującego dysku twardego i dysku Flash w jedną jednostkę logiczną, czyli w dysk komputera. System oraz programy i dokumenty najczęściej otwierane przez użytkownika zostają zapisane w pamięci Flash, co znacznie przyspiesza rozruch maszyny i pozwala o wiele szybciej uruchamiać aplikacje, z których szczególnie chętnie korzystamy.

Systemy

Oba systemy- komputerowy i mobilny – doczekały się nowych wersji. Widocznym trendem jest dążenie do konwergencji, czyli do uzupełniania się i możliwości wzajemnego przejmowania funkcjonalności pomiędzy komputerem a telefonem czy iPadem lub iPodem Touch. Szczególną rolę pełni tu chmura Apple, zwana iCloud, w której użytkownik przechowuje zarówno ustawienia swoich urządzeń, jak i multimedia i dokumenty. Istnieje coraz więcej usług przechowywania danych w chmurze, oferowanych przez różnych dostawców (Microsoft, Google, Dropbox i inne), dzięki czemu możliwości wymiany informacji pomiędzy różnymi naszymi urządzeniami stają się coraz bogatsze.

W dziedzinie dostępności iOS 6.0 poszedł o kolejny krok naprzód, umożliwiając jednoczesne korzystanie z czytnika ekranu i programu powiększającego obraz. W systemie OS X 10.8 (Mountain Lion), prócz różnych drobnych udogodnień, o których pisałem na Makowisku, pojawiła się obsługa czternastu nowych monitorów brajlowskich. W obu systemach polskie tablice brajlowskie zdają się wreszcie funkcjonować mniej więcej poprawnie.

Perspektywy

Na koniec miło mi podzielić się z Czytelnikami pewną obserwacją. Pomimo, iż makowe produkty wśród niewidomych i słabowidzących w Polsce znane są stosunkowo od niedawna, zyskują coraz większe uznanie, a i dostawcy sprzętu specjalistycznego zaczynają powoli zwracać uwagę na to, czy ich urządzenia są kompatybilne ze sprzętem Apple. Razem z dynamicznym rozwojem Androida i jego rozwiązań dostępnościowych propozycje te stają się ważnym elementem rynku urządzeń dla osób z dysfunkcją wzroku i pobudzają konkurencję pomiędzy poszczególnymi producentami. Dla nas to bardzo dobra wiadomość. Życzę nam wszystkim, aby ten proces trwał i aby przynosił nowe pomysły i rozwiązania zarówno sprzętowe, jak i programowe.

Robert Hetzyg

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top