Użytkownicy telefonów iPhone oraz innych przenośnych urządzeń firmy Apple doprawdy nie mogą narzekać na brak programów, dzięki którym możliwe jest oddawanie się lekturze książek elektronicznych w dowolnym miejscu, bez konieczności zabierania wyspecjalizowanego czytnika.
Niedawno do grona dostępnych narzędzi do lektury e-booków takich jak iBooks czy BLIO dołącza program Kindle. Kindle jest przede wszystkim fizycznym czytnikiem książek elektronicznych, wyprodukowanym przez firmę Amazon, i to urządzenie, póki co, nie jest dostępne dla niewidomych. Jednakże jego programowa wersja od pewnego czasu współpracuje z czytnikiem ekranu VoiceOver i trzeba przyznać – robi to dobrze. Na szczególną uwagę zasługuje sposób, w jaki możemy umieszczać książki w bibliotece Kindle’a. Otóż wystarczy nam do tego program do obsługi poczty elektronicznej, bowiem dokumenty możemy wysłać na przypisany do naszego czytnika adres e-mail, co spowoduje ich niemalże natychmiastową dostępność i gotowość do odczytu.
Mimo, że od pewnego czasu w internetowych księgarniach znajdujemy coraz więcej dostępnych, bowiem niezabezpieczonych systemem DRM książek elektronicznych w różnych formatach, warto pamiętać, że niewidomi użytkownicy komputerów na własny użytek przetworzyli już całkiem pokaźną kolekcję książek, zapisując je przede wszystkim w plikach z rozszerzeniem TXT. W tym miejscu należy dodać, że Kindle radzi sobie bez problemu z tego typu dokumentami, o ile zakodowane są w postaci ANSI, z bliżej niewiadomych przyczyn format UTF-8 generuje błędy konwersji. Oprócz czystego tekstu, Kindle jest w stanie przetworzyć pliki programu MS Word, dokumenty RTF i HTML, a także pliki PDF.
Na szczegółową prezentację czytnika Kindle w wykonaniu Jacka Zadrożnego zapraszamy w piątek, 17 maja po godzinie 19 do TyfloRadia, audycja po swojej premierze będzie jak zawsze również dostępna do pobrania ze stron Tyflopodcastu.