Backup utworzony w Time Machine umożliwia nam przede wszystkim 3 najważniejsze rzeczy: przywrócenie uszkodzonych lub utraconych plików, odzyskanie idealnej kopii całego systemu macOS, a także przeniesienie naszych danych na nowy komputer w wyjątkowo wygodny sposób. Osobiście korzystałem z backupu w każdej z wymienionych sytuacji, dlatego z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że Time Machine to jedna z najlepszych i najważniejszych funkcji systemu macOS.
Dziś chciałbym Wam opisać jak z VoiceOver skorzystać z backupu aby przywrócić kopię systemu lub określone dane.
Przywracanie kopi zapasowej z backupu Time Machine
Tytułem wstępu muszę wyjaśnić, że kopię bezpieczeństwa z backupu Time Machine w systemie macOS przywracamy przy pomocy Asystenta Migracji. Nie jest to najbardziej oczywisty wybór, dlatego o tym wspominam na samym początku.
- Uruchamiamy Asystenta Migracji. W tym celu udajemy się do Findera, gdzie przechodzimy do okna Aplikacje, np. naciskając Command+Shift+a, rozwijamy folder Narzędzia i tam otwieramy Asystenta Migracji.
- Na ekranie pojawi się okno powitalne: Asystent migracji pozwala przenosić informacje (dane, ustawienia komputera i aplikacje) na tego Maca z innego Maca, komputera PC z systemem Windows, backupu Time Machine lub dysku. Możesz też przenosić dane z tego Maca na innego Maca. Po kliknięciu w Dalej działanie wszystkich innych aplikacji zostanie zakończone.
- Zgodnie z sugestią, klikamy w przycisk Dalej. W odpowiedzi na naszą akcję na ekranie wyświetli się komunikat: Asystent Migracji chce dokonać zmian. Wpisz hasło, aby na to pozwolić. Wpisujemy nasze hasło i klikamy w przycisk Dalej.
- W kolejnym kroku Asystent Migracji będzie konfigurował swojego kreatora. W tym czasie VoiceOver będzie jedynie odczytywał komunikat: Konfiguruje, a przycisk Dalej będzie niedostępny. Po chwili już systemowa synteza mowy zaanonsuje nam następujący komunikat: Przełączanie Użytkownika – SetUp User Na szczęście systemowy głos mówi w języku naszego systemu. Tak więc jeśli system macie po polsku, to i głos będzie polski. Co ważne, działają również wszystkie skróty i gesty VoiceOver.
- Na ekranie otwarte zostanie okno Witamy w macOS. Asystent Migracji. Wyświetli się w nim poniższy komunikat: Jeśli masz ważne dane na innym macu lub PC z systemem Windows, możesz je przenieść na tego maca. Możesz także przenieść na niego dane z backupu Time Machine lub innego dysku startowego. Jak chcesz przenieść swoje dane?
- Do wyboru mamy następujące opcje: • Z Maca, backupu Time Machine lub dysku startowego • Z PC z Windows • Na innego Maca Po zaznaczeniu pierwszej opcji klikamy przycisk Dalej.
- W kolejnym oknie, z siatki wybieramy dysk zewnętrzny, na którym znajduje się nasz backup. Upewniamy się jeszcze, czy wybraną mamy właściwą sieć Wi-Fi, a jeśli wszystko jest OK, klikamy przycisk Dalej.
- W kolejnym kroku w tabeli zaznaczamy backup, z którego chcemy przenieś dane. W tym miejscu wyświetlają się jedynie nazwy komputerów, z których pochodzą backupy. Po dokonaniu wyboru klikamy w przycisk Dalej.
- Następny etap stanowi wybór danych do przeniesienia. W tabeli do wyboru mamy różne elementy takie jak Aplikacje, System i Sieć, Konto użytkownika i inne pliki i foldery. Możemy obserwować jak Asystent Migracji oblicza ich wielkość. Przykładowo w moim przypadku wielkość konta użytkownika wyniosła 344,8 GB. W zależności od naszych potrzeb, w tym miejscu możemy zaznaczyć wszystkie elementy albo jedynie te, które nas interesują, ponieważ np. tylko te uległy uszkodzeniu.
- Jeśli już wskażemy wybrane elementy, a przywracamy dane bez instalacji systemu, to na ekranie może pojawić się następujący komunikat: Brak wystarczającej ilości miejsca na potrzeby transferu. Aby kontynuować wybierz mniej rzeczy. Jak łatwo się domyślić, ten problem występuje tylko w sytuacji, gdy na dysku mamy za mało miejsca. Aby z backupu przeprowadzić przywracanie pełnej kopii. W podobnym wypadku możemy precyzyjnie poodznaczać część lokalizacji, co do których wiemy, że nie zawierają istotnych danych, np. katalogi z muzyką, filmami czy foldery chmurowe. Szczególnie te ostatnie mogą generować sporo miejsca, a one przecież i tak się same zaktualizują. Wtedy w tabeli wystarczy rozwinąć konto użytkownika i odznaczyć niepotrzebne katalogi.
- Po wskazaniu danych do przywrócenia klikamy w przycisk Dalej. VoiceOver zaanonsuje nam: Przenoszę twoje dane – Postęp migracji. Na ekranie pojawia się informacja skąd i dokąd migrują dane, pasek postępu oraz informacja o pozostałym czasie migracji. Jedynym aktywnym elementem jest przycisk Anuluj, którego klikania stanowczo odradzam.
- Gdy zakończy się migracja, VoiceOver powie: Proces migracji ukończony. Do sfinalizowania przeniesionych ustawień wymagane jest ponowne uruchomienie komputera.
- Komputer nie czeka na naszą reakcję. Sam się wyłączy, a następnie uruchomi ponownie. Co ciekawe, przy ponownym uruchomieniu system nie poprosi nas o hasło, lecz wyświetli okno Asystenta Migracji z następującym komunikatem: Proces migracji ukończony. Migracja do nowego Maca została ukończona.
- Nie pozostaje nam nic innego jak kliknąć w przycisk Gotowe. Gdy tego dokonamy, dopiero wtedy zostaniemy poproszeni o nasze hasło, a po jego podaniu system załaduje się już w tradycyjny sposób.
Podsumowanie
Korzystanie z backupów tworzonych przez Time Machine jest bajecznie proste i intuicyjne. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu macOS i jeszcze nie posiadasz kopi bezpieczeństwa, nie czekaj aż będzie za późno. Time Machine stanowi kolejne ogniwo w systemie bezpieczeństwa danych tworzonym przez Apple. Nieużywanie tej funkcji może cię sporo kosztować.
Opracowano na podstawie artykułu: https://mojaszuflada.pl/voiceover-i-przywracanie-kopi-zapasowej-z-backupu-time-machine/
Zachęcam przy okazji do czytania strony Piotra Witka http://www.mojaszuflada.pl