Jedną z funkcji wprowadzonych w zeszłym roku przez firmę spod znaku nadgryzionego jabłuszka, jest funkcja Udostępnione Tobie. Polega ona na tym, że gdy dostaniemy wiadomość iMessage lub (prawdopodobnie) również SMS/MMS z jakimś linkiem bądź zdjęciem, zawartość takiej wiadomości przekazywana jest do konkretnej aplikacji.
Przykładowo, jeśli system wykryje, że dany link pochodzi z aplikacji Apple Podcasty, prócz wiadomości, będzie on również dostępny w specjalnie wydzielonej sekcji w tej właśnie aplikacji. Jeśli łącze pochodzi z usługi Apple Music, również to zostanie wykryte i dana treść będzie dostępna w aplikacji Muzyka.
jak działa udostępnianie w poszczególnych aplikacjach?
Jak nadmieniłem wyżej, treści udostępnione z wiadomości dotyczą aplikacji takich jak Safari, Podcasty, Muzyka, lecz także w Książki, TV oraz Zdjęcia.
Co, w której aplikacji?
W aplikacjach takich jak Podcasty czy Muzyka, udostępnione treści znajdują się w pierwszej zakładce, idąc od lewej strony ekranu, czyli w sekcji słuchaj. Udostępnione zdjęcia natomiast skrywają się w sekcji Dla Ciebie (druga zakładka). TV to zakładka obejrzyj teraz.
Najmniej oczywistą lokalizacją udostępnianych treści cechuje się Safari. Tu również dotykamy problemu mało komfortowego odnajdywania treści w innych aplikacjach. Aby odnaleźć treści udostępniane w każdej z nich, niezależnie od aplikacji, gdy przejdziemy do zakładki, w której takowe treści się znajdują, musimy przewijać ekran trzema palcami w górę / w dół i eksplorować go dopóty, dopóki nie natrafimy na sekcję udostępnione tobie. W Safari sekcja ta znajduje się, gdy utworzymy nową kartę przeglądania, a następnie przewiniemy ekran pod sekcję ulubione. Niestety zarówno w Safari, jak również w Podcastach czy Muzyce, treści te nie są oddzielone odpowiednim nagłówkiem tak, aby można było szybko się do nich przemieścić używając pokrętła VoiceOver, co stanowi dość dużą niedogodność w obszarze ogólnej dostępności funkcjonalności.
Konfiguracja oraz korzystanie z funkcji udostępniania
Jak już wiemy, wszelkie treści udostępniane są z aplikacji Wiadomości. Zatem wszelka konfiguracja funkcjonalności odbywa się w tej aplikacji a dokładniej, w jej ustawieniach. Dlatego też w pierwszej kolejności wchodzimy do ustawień, a następnie wiadomości, aby upewnić się, czy aby na pewno odpowiednia opcja jest włączona. Domyślnie raczej właśnie tak jest, w szczególności, że przy pierwszym uruchomieniu aplikacji wiadomości po aktualizacji do iOS 15 jesteśmy pytani o jej uruchomienie.
Gdy w ustawieniach wiadomości wejdziemy w przycisk udostępnione tobie, w pierwszej kolejności znajduje się przełącznik udostępniaj automatycznie. To jego właśnie włączamy, jeśli chcemy, by aplikacja wiadomości udostępniała innym aplikacjom otrzymane przez nas treści. W dalszej kolejności mamy nagłówek aplikacje, gdzie możemy przełączając odpowiednie przełączniki wybrać, w których z nich mają być prezentowane treści. I tak mamy dostępne wyżej wymienione Książki, Muzyka, Podcasty, Safari, TV oraz Zdjęcia.
Jeśli wszelkiej konfiguracji dokonamy z poziomu ustawień, ma ona zastosowanie dla wszystkich rozmów w aplikacji Wiadomości. Co, jeśli jednak chcielibyśmy, aby treści od poszczególnych naszych rozmówców nie wyświetlały się w innych aplikacjach? O tym również pomyślano, dzięki czemu możemy sobie dowolnie wyłączać i włączać tę możliwość dla każdego wątku z osobna. Aby tego dokonać, uruchamiamy tym razem aplikację wiadomości i wybieramy interesujący nas wątek rozmowy. Idąc od lewego górnego rogu ekranu, w pierwszej kolejności mamy przycisk wróć, Następnie przycisk z nazwą kontaktu, którego dopiero co wybrana rozmowa dotyczy. W ten właśnie przycisk należy kliknąć. Wśród różnych opcji, jakie nam się w tym momencie pojawią, odnajdujemy przełącznik „w Udostępnione Tobie”, który domyślnie powinien być włączony. Jeśli chcemy ukryć treści od tego rozmówcy, należy ów przełącznik ustawić w pozycji wyłączone. Od tej pory treści od tego konkretnego rozmówcy nie będą nam już więcej prezentowane w innych aplikacjach.
Tu jednak na chwilę się zatrzymajmy. Nie wspomniałem o tym wcześniej, jednak do grona aplikacji, w których zbiorczo prezentowane są treści, należą również wiadomości. – Ale jak to? – zapytacie. Aplikacja wiadomości nie dość, że udostępnia treści innym aplikacjom, to jeszcze gromadzi je, kategoryzując wg typu zawartości. Każda z kategorii oddzielona jest swoim własnym nagłówkiem. Przykładowo w danym wątku znajduje się nagłówek zdjęcia. Idąc w prawo, jeśli z daną osobą wymieniliśmy dużo zdjęć, pojawi nam się przycisk pokaż wszystkie. Przemieszczając się dalej w prawo, ukaże nam się kilka pierwszych zdjęć. Dalej, napotkamy kolejny nagłówek np. Z plikami wideo, dalej z łączami itp. Wszystko to znajduje się pod wspomnianym wcześniej przyciskiem z nazwą kontaktu.
Interakcja z treściami i zarządzanie nimi
Zarówno z poziomu Wiadomości, jak i wspomnianych już aplikacji, możemy wykonywać na udostępnianych treściach różne akcje. Dokonujemy tego poprzez dwukrotne stuknięcie jednym palcem z przytrzymaniem w daną treść lub też trzykrotne bez przytrzymania. Przypomnę jeszcze, że na Macu również jest to możliwe dzięki tzw. Menu skrótów wywoływanego za pomocą skrótu klawiszowego VoiceOver+Shift+M. Dodam również, że w systemie macOS także mamy opisywaną funkcjonalność. Ja jednak dla uproszczenia powołuję się wyłącznie na iOS / iPadOS.
Akcje, jakie możemy wykonać na danej treści to wyświetlenie jej podglądu bez fizycznego jej otwierania, otwarcie danego łącza, skopiowanie oraz wywołanie klasycznego okna jej udostępniania. Możemy także z tego miejsca daną treść usunąć, a także odpowiedzieć na wiadomość, której udostępniona treść dotyczy. Usunięcie danej treści z jednej z lokalizacji usuwa także z pozostałych. Przykładowo, jeśli dane łącze udostępnione usuniemy z przeglądarki Safari, zostanie ono również usunięte z wiadomości a co za tym idzie, cała treść wiadomości będąca tym łączem zostanie usunięta.
Oprócz wymienionych wyżej działań, z poziomu aplikacji Wiadomości możemy interesujące nas treści przypinać lub odpinać, korzystając z odpowiednich czynności na pokrętle tak, aby te najbardziej interesujące wyświetlały się na górze listy w danym wątku rozmowy w sekcji przypięte. Akurat tej możliwości szczerze mówiąc jak na razie w ogóle nie wykorzystuję.
Podsumowując:
Funkcjonalność w mojej opinii jest bardzo przydatna. Często pozwala mi ona szybko odnaleźć udostępnione treści, których w danym momencie potrzebuję. Miło jest również przeglądać różne elementy w Safari i nagle natrafić na udostępniony kiedyś od kogoś link do artykułu, do którego można co jakiś czas wracać. Tak naprawdę zastępuje mi to całkowicie potrzebę zapisywania danych treści na później do przeczytania. Całą dobrą robotę robi za mnie „Funkcja Udostępnione Tobie”.
Gdyby nie drobne dostępnościowe mankamenty, z funkcji korzystałoby się jeszcze lepiej. Prócz braku nagłówków, w aplikacji wiadomości docieranie do udostępnionych treści bywa momentami utrudnione z racji szalejącego kursora VoiceOver oraz konieczności przewijania ekranu, by w ogóle VoiceOver tę sekcję zobaczył. Mimo tych niedogodności, gorąco zachęcam do wykorzystywania tej funkcjonalności, zwłaszcza że w aplikacji wiadomości mamy dostęp nie tylko do treści otrzymanych, ale także przez siebie wysłanych.
Maciej Walczak