Czasy, w których tak zwane stałe łącza były awaryjne, często zawodziły, a my co rusz napotykaliśmy na kłopoty związane z pobieraniem plików, chyba na dobre już minęły. Co jednak z tego, gdy na dobre zadomowił się w naszym kraju Internet mobilny i coraz więcej z nas z niego korzysta. Nawet jeśli nie, to przecież nie tylko nasze łącze przysparza nam problemów. Często niedoskonałość narzędzi systemowych lub inne, jak się to zwykło w takich razach mawiać, przyczyny obiektywne, nie pozwalają nam komfortowo i szybko pobrać z sieci tego, co jest nam w danej chwili potrzebne. Mnogość narzędzi wspomagających sprawia, że stoimy przed trudnym wyborem. Pozwolą więc Państwo, że ten wybór nieco Wam ułatwimy, opisując proste, a jednocześnie rozbudowane, a przy tym dostępne narzędzie do wspomagania pobierania.
Co to jest?
Internet Download Manager to niezwykle przydatny program, dający nam gwarancję, że plik, który chcemy pobrać z sieci, zostanie zapisany na naszym dysku szybko i w całości. Z pewnością nie trafi nam się przerwa w pobieraniu, nie okaże się, że pobrane archiwum nie jest kompletne lub też, że z powodu ewentualnej przerwy, podyktowanej brakiem zasilania lub innym czynnikiem, duży plik, pobrany w 90%, będziemy musieli pobierać od początku. Jak każdy tego typu program, IDM umożliwia nam wznawianie przerwanego pobierania, ale ma też cały szereg innych przydatnych i łatwych w konfiguracji funkcji, a uwagę przyciąga ponadto prostota interfejsu i dostępność dla screenreaderów.
Konfiguracja i wybrane funkcje
Zacznijmy może od tego, że program występuje w polskiej wersji językowej – począwszy od pierwszego kliknięcia w plik instalacyjny, aż po uruchomienie i konfigurację, wszystko dostępne jest w języku polskim.
Po zainstalowaniu i uruchomieniu program wykrywa prędkość łącza, jakie mamy do dyspozycji, oraz zainstalowane przeglądarki i dokonuje wstępnej konfiguracji. To znaczy, dostosowuje swoje parametry tak, aby zoptymalizować pobieranie oraz integruje się z zainstalowanymi przeglądarkami, tak, aby po kliknięciu w interesujący nas link w wybranej przeglądarce, pobieranie rozpoczęło się automatycznie.
Po wejściu w ‘Opcje’, mamy kilka zakładek, które pozwolą nam ostatecznie skonfigurować program tak, aby w przyszłości nie musieć już tam zaglądać. Ponieważ program funkcji ma bardzo wiele, a autor artykułu obcuje z nim od około dziesięciu lat, opiszę zaledwie kilka z nich.
Sprawą podstawową jest wskazanie folderu, do którego mają być pobierane interesujące nas pliki. Mamy możliwość wyboru istniejącego folderu lub utworzenia własnego. To jednak nie wszystko, ludzie lubiący porządek, a takich na pewno jest wielu, mają możliwość wskazania wybranego folderu dla poszczególnej kategorii plików. I tak:
Skompresowane |
Dokumenty |
Muzyka |
Programy |
Filmy |
Dla każdej z tych kategorii, możemy wybrać sobie inny folder, do którego automatycznie będą pobierane pliki o określonym rozszerzeniu. Rzecz jasna i tę opcję, tj. jakie rozszerzenia program pobiera, możemy modyfikować w odpowiednim miejscu.
Kolejną opcją wartą podkreślenia, jest możliwość pobierania plików umieszczonych w schowku. Parokrotnie spotkałem się z sytuacją, w której ktoś twierdził, że po kliknięciu na link pojawia mu się jakiś błąd. W IDM można po prostu użyć kombinacji klawiszy CTRL +C i po chwili wyskakuje okienko pobierania. W sytuacji, gdy pobieramy plik i wystąpi krótka przerwa w dostępie do sieci lub po stronie źródła, z którego pobieramy jakiś plik program automatycznie wznowi pobieranie. W momencie, gdy na przykład zabraknie prądu lub jesteśmy zmuszeni do wyłączenia komputera i następnie wyjścia z domu, po powrocie i uruchomieniu programu w głównym oknie, na czytelnej liście odnajdujemy interesujący nas plik i po wybraniu z menu kontekstowego opcji „dokończ”, spokojnie czekamy, aż plik zostanie pobrany do końca od miejsca, w którym pobieranie zostało uprzednio przerwane.
Skoro już jesteśmy przy liście pobieranych plików, dodajmy, że po lewej stronie głównego okna programu, z czytelnej listy wybieramy, które pliki aktualnie chcemy mieć wyświetlone. Ułatwia to bardzo znalezienie interesującego nas pliku. Poza oczywistą zaletą, czyli porządkiem, ma to jeszcze jedną, o której twórcy programu i fora milczą. Załóżmy sytuację, w której na liście dyskusyjnej prosi ktoś o jakiś link do konkretnego pliku. Zwykle w takich razach należy wejść na stronę, plik odnaleźć i następnie przesłać link do pobierania zainteresowanemu. Sami Państwo dobrze wiecie, że bardzo często, podanie linku do pobrania sprowadza się do tego, że musimy wejść na stronę i mozolnie pośród reklam, grafik i kilkudziesięciu, a nierzadko kilkuset linków, odnaleźć coś co pozwoli nam uruchomić pobieranie. Tymczasem w wypadku IDM wystarczy tylko na liście pobranych plików wybrać z menu kontekstowego parametry pliku i skopiować z pola źródło bezpośredni link do żądanego pliku. Nam zajmie to krótką chwilę, a potencjalnemu adresatowi naszej wiadomości bardzo ułatwi życie.
Kolejkowanie i pobieranie wielu plików jednocześnie
Bardzo często zdarza się, że chcielibyśmy pobrać wiele plików jednocześnie. Ciekawe archiwum, duża ilość muzyki, książek czy filmów. Mamy co najmniej dwie możliwości. Możemy bezpośrednie linki do plików zapisać w pliku TXT, a następnie z poziomu programu, po wybraniu odpowiedniej opcji, zaimportować je do pobierania, bądź też skopiować je do schowka i analogicznie, po wyborze odpowiedniej opcji, rozpocząć kolejkę pobierania.
Program daje nam również możliwość zaplanowania pobierania. Załóżmy, że mamy do pobrania kilkadziesiąt gigabajtów, a jak wiadomo, nawet w dobie szybkich łączy, pobieranie dużej ilości danych obciąża tak sieć, jak i komputer. W takiej sytuacji planujemy pobieranie na określoną godzinę i zaznaczamy, aby program po zakończeniu procesu, wyłączył komputer. Gwarantuje nam to spokojny sen oraz pewność, że gdy rano uruchomimy naszą maszynę, wszystko będzie znajdować się na dysku twardym. Planowanie pobierania czy kolejkowanie plików to funkcje posiadające również opcje zaawansowane, umożliwiające np. ustawienie, ile plików ma się pobierać jednocześnie, ograniczenie prędkość pobierania tak, aby nasze łącze nie było zajęte w stu procentach i temu podobne. Raz jeszcze warto chyba w tym miejscu podkreślić, że program jest spolszczony.
Pobieranie całych witryn
Dziś stosunkowo rzadkie są sytuacje, w których potrzebujemy pobrać całą witrynę, ale na wypadek, gdyby ktoś szukał właśnie takiej opcji, z pomocą przychodzi nam funkcja Grabber. Polega ona na tym, że użytkownik podaje adres URL witryny, a następnie określa, jakiego typu pliki mają być pobierane. Dodatkowo można ustalić poziom zagnieżdżenia linków.
Autoryzacja kont na serwerach hostingowych i Proxy oraz inne funkcje
Kolejną wartą podkreślenia funkcją IDN jest autoryzacja. Serwery hostingowe to obecnie chyba najszybszy i najwygodniejszy sposób pobierania dużej ilości danych. Mając konto na jednym z nich, tak czy inaczej, każdorazowo musimy wejść na stronę i zainicjować pobieranie. Znów z pomocą przychodzi nam Internet Download Manager. Wystarczy tylko w odpowiednim miejscu wpisać domenę serwera oraz dane do logowania, a następnie nawet kilkaset linków wkleić do kolejki i znów wszystko pobierze się automatycznie. Nawet jeżeli dany serwer ma limit pobierania w skali dnia czy innego przedziału czasowego, przy każdym wklejonym linku widzimy rozmiar pliku, więc w łatwy sposób możemy zdecydować o tym, ile linków chcemy pobrać jednocześnie.
Serwery Proxy to w zasadzie dla przeciętnego użytkownika przeszłość, jednak w określonych przypadkach IDM wspiera i tę opcję.
Kolejną opcją, która może zainteresować potencjalnego chętnego do zakupu program, jest przypisanie dźwięku dla konkretnego zdarzenia. Lista zdarzeń jest tak duża, że chyba nikt nie przypisałby sobie dźwięku dla wszystkich dostępnych, jednak rzecz jasna taka możliwość istnieje.
Program oferuje znacznie więcej funkcji. Dla przeciętnego użytkownika zaletą jest to, iż w wypadku gdy ograniczy się tylko do funkcji podstawowych, ich konfiguracja okazuje się być łatwa, szybka i przejrzysta. Dla bardziej zaawansowanych, mnogość konfiguracji jest naprawdę duża, aczkolwiek nie ukrywam, że w takich wypadkach, trzeba się mocno zagłębić w interfejs programu.
Ile to kosztuje?
Mam nadzieję, że powyższy tekst przekonał Państwa o jakości tego programu i wielu możliwościach, jakie daje. Zgodzimy się chyba zatem, że za tak dobre narzędzie można zapłacić, tym bardziej, jeśli płatności są w pełni dostępne, a już po krótkim czasie od dokonania zakupu, otrzymujemy w pełni działający program z roczną licencją.
Aby zakupić aplikację, należy wejść na stronę
https://secure.internetdownloadmanager.com/buy_idm.html?v=618b7&lng=pl
Jak Państwo widzicie, nie dość, że połączenie jest szyfrowane, to powyższy link od razu przenosi do polskojęzycznego serwisu. Oczywiście nim zdecydujemy się na zakup programu, najpierw przez 30 dni możemy poznać znakomitą większość jego możliwości. Standardowa cena programu to jedyne 29,95 dolarów. W przeliczeniu na polską walutę to nieco ponad 100 złotych. Producent dość często raczy użytkowników promocjami, dzięki czemu cena obniżana jest o 5 dolarów, a więc plasuje się w przedziale „poniżej 100 złotych”.
Metod płatności jest kilka. Najwygodniej i najszybciej zakupimy program, korzystając z karty kredytowej. Jednak po pierwsze nie każdy ufa takim transakcjom, a poza tym posiadanie takiej karty nie jest żadnym obowiązkiem. Udostępniono więc także płatności z pomocą: Paypala, Szybkich przelewów oraz e-Card. U innych dystrybutorów można zakupić program, korzystając z przekazu pocztowego. Cena jest wówczas nieco wyższa.
Dla wielu program może wydawać się drogi, jednak korzyści z jego użytkowania zdecydowanie przewyższają cenę, co jako posiadacz tego programu z dziesięcioletnim stażem, mogę Państwu zagwarantować.
Podsumowanie
Internet Download Manager to program, który sprawi, że pobierane pliki znajdą się na dysku twardym wielokrotnie szybciej niż przy wykorzystaniu standardowych narzędzi, oferowanych przez przeglądarki internetowe. Możliwość pobierania wielu plików jednocześnie, np. z serwerów hostingowych, prostota obsługi, dostępność dla screenreaderów oraz polski interfejs sprawią, że nawet dla osoby słabo obeznanej z komputerem, konfiguracja i użytkowanie aplikacji nie będą trudne.
Producent: Tonec Inc.
Platforma systemowa: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP/Vista/7/8
Wersja testowa:
http://mirror2.internetdownloadmanager.com/idman618build10.exe?b=1&filename=idman618build10.exe
Paweł Pluszczyk