Od czasu do czasu powraca temat zamiennika systemowego Notatnika, czyli prostego edytora plików tekstowych, który jednak posiada szereg dodatkowych możliwości. Są to m.in.:
- otwieranie wielu plików jednocześnie
otwieranie plików w zakładkach
- automatyczne zapisywanie wyników pracy
- wsparcie różnych języków programowania, wyrażeń regularnych
- można wymieniać dalej…
Niestety nie ma edytora idealnie spełniającego wszystkie wymagania. Każda ze znanych mi aplikacji zawiera jedynie część prezentowanych powyżej możliwości.
Opisywany już dawno stary i nierozwijany Edsharp skupia się na sortowaniu tekstu, języku Python, wyrażeniach regularnych, nawigacji po tekście i szybkim dostępie do zakładek oraz swoich plików. W pewnych aspektach to program wciąż niemający następcy.
Znacznie lepiej znany Notepad++ wspiera autozapis, operacje na wielu plikach, otwieranie w różnych przeglądarkach, wtyczki, języki programowania i wiele więcej. Też wymaga on z pewnością opisania na łamach Tyfloświata.
I w reszcie bohater tego mini artykułu – zupełnie nowy edytorek o nazwie Advanced Notepad. To aplikacja wspominanego tutaj niedawno Abdalaha Hadera z Iraku, Twórcy odtwarzacza https://tyfloswiat.pl/mediaplayerpro-ciekawy-i-dostepny-odtwarzacz-multimediow-dla-windows/MediaPlayerPro. To dopiero pierwsza wersja programu. Nie oferuje on nawet połowy funkcji jego znamienitych poprzedników, ale za razem zawiera nowości, których tamte aplikacje nie miały, albo zastosowane w nich rozwiązania należały do niefunkcjonalnych, a w innych przypadkach przestały już działać.
Co potrafi Advanced Notepad?
To klasyczny, prosty edytor tekstowy, działający jak Notatnik w systemie Windows. Nietrudno się domyślić, że podstawowe funkcje edycji i operacji na tekście, otwieranie i zapisywanie plików, działa tak jak zazwyczaj. Do tego dochodzą unikalne cechy, które wyróżniają program pośród innych w tej kategorii:
- Tłumaczenie tekstu
- Wyodrębnianie linków i adresów e-mail z tekstu
- Ciekawe statystyki tekstu
- ułatwione tworzenie znaczników języka HTML
- oraz dodawanie tekstu do schowka.
Tłumaczenie tekstu
To funkcja swoim działaniem zbliżona do znanego wielu Czytelnikom portalu, programu QTranslate.
Do dyspozycji mamy dwie możliwości:
- translate the selected text: ctrl+t- tłumaczy zaznaczony tekst
- Translate the entire file: ctrl+shift+t – tłumaczy cały plik.
Obie opcje są zawarte w menu Tools i podmenu Translate.
Sposobem tłumaczenia możemy zarządzać w nie wspominanych tutaj jeszcze ustawieniach (Settings – Alt-s), które znajdziemy w menu File.
W sekcji Selected text translation settings możemy:
- Translate from i Translate to – wybrać język źródłowy i docelowy tłumaczonego tekstu
- Get the result by – uzyskaj wynik jako. Tutaj do dyspozycji: powiedz przetłumaczony tekst, powiedz przetłumaczony tekst i skopiuj go do schowka, tylko skopiuj przetłumaczony tekst o schowka.
Wyodrębnianie adresów stron WWW oraz adresów e-mail z tekstu
To kolejna praktyczna funkcja tego niewielkiego programu.
W otwartym pliku wystarczy nacisnąć:
- CTRL-u – by wyświetlić listę wszystkich adresów stron internetowych
- CTRL-e – by pokazać wszystkie adresy e-mail. Ten drugi skrót klawiszowy niestety nie chciał mi działać. Obie opcje znajdziemy w menu Tools i podmenu Extract.
Po wyświetleniu listy adresów, możemy:
- Nacisnąć Enter, aby otworzyć pożądaną stronę internetową albo program pocztowy w celu napisania maila na wskazany wcześniej adres
- Za pomocą klawisza Tab wybrać jedną z opcji: skopiować podświetlony adres do schowka albo skopiować do niego wszystkie wyświetlone linki lub adresy.
Statystyki tekstu
Po wciśnięciu kombinacji klawiszy Alt-i zyskujemy dostęp do dosyć obszernych statystyk tekstu. W wyświetlonym oknie możemy za pomocą strzałek góra/dół przeczytać poszczególne informacje. Każda z nich wyświetlana jest w osobnym wierszu, dzięki czemu można ją łatwo zaznaczyć i skopiować. Dodatkowo korzystając z klawisza Tab, tak jak w przypadku listy adresów stron i e-mail, możemy całość skopiować do schowka. Informacje statystyczne to:
- Liczba znaków
- Liczba słów
- Liczba wierszy
- Słowo, które najczęściej się powtarza
- Liczba adresów stron WWW
- Liczba adresów e-mail.
Ułatwione wstawianie znaczników HTML
Moim zdaniem nie działa ono tak efektywnie, jakby mogło. Wstawianie znaczników oparte zostało na mini kreatorach. Po wybraniu jednej z opcji, należy wpisać treść, która potem ma zostać ujęta w określony znacznik. Niestety nie można wcześniej zaznaczyć tekstu i dodać do niego fragment kodu HTML. Do dyspozycji mamy następujące możliwości:
- create heading – alt+h. Pozwala na utworzenie nagłówków poziomu od 1 do 6.
- create URL – alt+u. umożliwia utworzenie linku normalnego, graficznego i przycisku.
- create list – alt+l. Wstawia listę punktowaną lub numerowaną.
- create paragraph – alt+p. Tworzy tekst otoczony znacznikami akapitu.
Wszystkie opcje dostępne są również w menu HTML.
Dodawanie tekstu do schowka
Możliwość ta nie jest niczym nowym dla użytkowników screenreadera NVDA. Posiada ją również edytor Edsharp.
Naciskając CTRL-d możemy dodać do schowka zaznaczony wcześniej tekst. Zależnie od ustawień programu może on zostać po prostu doklejony do wcześniejszej zawartości schowka albo poprzedzony znakiem nowego wiersza, spacją lub przecinkiem. Zmiany możemy dokonać w sekcji General Ustawień (Settings).
Na koniec
Tak przedstawia się Advanced Notepad – nowy edytor stworzony z myślą o użytkownikach czytnika ekranu NVDA. Program odznacza się kilkoma wartościowymi funkcjami, ale czy to wystarczy, by stał się on aplikacją edycyjną pierwszego wyboru, jeżeli chodzi o operację na zwykłym tekście? Trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.
Tłumaczenie tekstu zostało dobrze zaprojektowane, ale podobnie już funkcjonuje ono w oparciu o qTranslate. Tutaj jednak działa bez ograniczeń. To na plus.
Możliwość wyświetlenia adresów stron i maili jest rzadko spotykana w innych aplikacjach edycyjnych, a statystyki tekstu to z pewnością mocny punkt programu. To kolejne jego atuty. Nieco gorzej przedstawia się możliwość wstawiania znaczników HTML, ale też trudno powiedzieć, żeby zastosowany pomysł był tak do końca zły.
Z ciekawością będę się przyglądał aplikacji. Miejmy nadzieję, że to nie koniec, a dopiero początek jej rozwoju. Na razie nie może ona dla mnie stać się głównym „prostym” edytorem. Zbyt mocno przyzwyczaiłem się do niektórych funkcji Notepada++ oraz szybkiego dostępu do ulubionych plików, zakładek w tekście i nawigacji po akapitach, a właściwie tekście z pominięciem pustych linii, którą z kolei oferuje Edsharp.
Tak czy inaczej polecam przyjrzeć się programowi i o nim pamiętać.
Michał Kasperczak
Linki
Informacja o programie Advanced Notepad na Forum audioGames:
Strona aplikacji Advanced Notepad na GitHub.
Źródło: Forum audiogames, Strona autora na GitHub.