Jakiś czas temu, opisując możliwości wtyczki WebVisum na łamach Tyfloświata, wspominałem o kilku jej funkcjach, w tym o mechanizmie pozwalającym na tworzenie własnych etykiet na stronach internetowych oraz dzielenie się nimi z pozostałymi użytkownikami tej wtyczki. Idea słuszna, niestety, jak to z ideami bywa, można je wykorzystać w dobrej lub złej wierze i tym razem właśnie z tym ostatnim przypadkiem mamy do czynienia.
To, co od pewnego czasu obserwuję na popularnych stronach internetowych, z pewnością wyróżnia się w sposób negatywny. Można tam spotkać etykiety, które są w najlepszym wypadku żartobliwe, często bywają dezinformujące, a w skrajnych przypadkach po prostu wulgarne. To z pewnością nie to, czego spodziewali się twórcy WebVisum, implementując ten mechanizm. Jako, że jest on domyślnie uruchomiony po instalacji wtyczki w przeglądarce Firefox, na oglądanie tego typu twórczości narażony jest każdy użytkownik, pracujący na domyślnych ustawieniach dodatku.
Jak to wyłączyć?
Aby wyłączyć wyświetlanie etykiet innych użytkowników, przechodzimy do menu „Narzędzia”, następnie otwieramy podmenu „WebVisum” i wybieramy „Preferences” (Preferencje). Teraz , na liście opcji wybieramy zakładkę „General” (ogólne) i klawiszem Tab przechodzimy do opcji „Annotate or modify pages on load automatically” (dodawaj etykiety lub modyfikuj strony automatycznie podczas ładowania) i odznaczamy ją za pomocą Spacji. Gdy już to zrobiliśmy, przechodzimy do przycisku „OK” i potwierdzamy zmianę ustawień naciskając Spację lub Enter, aby je zapisać.
Sytuacja opanowana, pozbyliśmy się dziwnych komunikatów generowanych na różnych stronach internetowych przez sieciowych żartownisiów. Smutne jednak jest to, że ktoś, najprawdopodobniej również niewidomy, w taki właśnie sposób postanowił wykorzystać daną zupełnie za darmo technologię, która powinna pomagać, zamiast szkodzić.
Michał Dziwisz