Wstęp
Drodzy czytelnicy, w zeszłym roku mieliście możliwość przeczytać moją opinię o internecie Orange.
W ofercie tego operatora mamy do dyspozycji różne usługi takie jak Telewizja, Telefon, Internet, a nawet prąd.
W kolejnym artykule o pomarańczowej firmie, nie chciałbym jednak rozpisywać się na temat poszczególnych usług, tylko wziąć pod lupę oferowany przez tego operatora Dekoder 4K stream, który został oparty na systemie Android TV. Sprawia to że niewidomi użytkownicy mają możliwość uruchomienia na nim czytnika ekranu TalkBack, a dzięki temu całkiem przyjaznego korzystania nie dość, że z telewizji, to jeszcze dodatkowych aplikacji dostępnych na systemAndroid (Google) TV. Zapraszam Was więc do podróży po świecie tego dekodera, który gości u mnie od prawie roku i całkiem dobrze zdążył się już zadomowić.
Opis Dekodera 4K Stream od Orange
Dekoder 4K Stream to niewielkie, kwadratowe urządzenie o wymiarach około 13,5 cm na 13,5 cm i wysokości mniej więcej 2,5 do 3 cm. Jego płaska, szorstka powierzchnia nadaje mu nowoczesny i elegancki wygląd.
Gniazda i przyciski dekodera są intuicyjnie rozmieszczone. Patrząc na dekoder od tyłu, od lewej strony urządzenia znajduje się przycisk włącznika, wejście na zasilacz, port Ethernet, kabel HDMI, wyjście optyczne, oraz USB. Dekoder posiada także możliwość połączenia przez Wi-Fi.
W pudełku otrzymałem: pilota, kabel HDMI, zasilacz, kabel ethernet oraz instrukcje.
Pilot jest ergonomiczny i intuicyjny w użyciu. Posiada płaską powierzchnię i jest wyposażony w mikrofon, gumowe przyciski nawigacyjne oraz inne – przeznaczone do wywoływania różnych funkcji, usług i aplikacji.
U samej jego góry mamy z lewej strony przycisk do włączania urządzenia, natomiast po prawej stronie znajduje się przycisk wyciszania dźwięku. Co ciekawe przycisk ten wyłącza dźwięk oglądanych treści, ale nie mowy czytnika ekranu. Pomiędzy tymi dwoma przyciskami znajduje się mikrofon do obsługi przy pomocy asystenta Google.
Poniżej znajdują się przyciski przeznaczone do sterowania nagraniami takie jak do tyłu, do przodu, nagraj oraz pauza. Tutaj też umieszczono przycisk do wywołania asystenta Google.
Poniżej umieszczono dużą sekcję ze strzałkami kierunkowymi i przyciskiem zatwierdź. W czterech narożnikach tej sekcji są przyciski funkcji dodatkowych, takich jak: Szukaj, Ekran domowy, Wstecz, Info. Kolejno poniżej umieszczono przyciski do zmiany głośności po lewej i zmiany kanałów po prawej stronie. Pomiędzy nimi znajdują się 2 kwadratowe przyciski, górny do włączania aplikacji Orange TV i dolny do uruchamiania Netflixa.
Pod tą częścią znajduje się dopiero cały, typowy panel numeryczny. Obok zera z lewej strony uruchamia się EPG, a z prawej strony sekcję dla ciebie. Pilot zasilany jest dwoma paluszkami R3 (AAA).
Dekoder który otrzymałem to 4K Stream w wersji DV8555, natomiast w momencie pisania tego tekstu, jego system zaktualizowany jest do wersji 1.2.84. Do dyspozycji system pokazuje pamięć o pojemności nieco ponad 4GB, więc wydaje się, że wystarczy to na całkiem sporo dodatkowych aplikacji.
Parametry Techniczne Dekodera 4K Stream od Orange
Dekoder 4K Stream TV od Orange obsługuje najnowsze standardy obrazu, w tym 4K Ultra HD. Dzięki temu użytkownicy mogą cieszyć się niezwykle wysoką jakością obrazu, z intensywnymi kolorami i głębią szczegółów. Obsługa rozdzielczości 4K jest szczególnie ważna dla widzów ceniących wysoką jakość wizualną filmów, seriali i transmisji sportowych.
Dekoder jest wyposażony w zaawansowane funkcje dźwiękowe, w tym obsługę formatu Dolby Atmos, który zapewnia przestrzenny, trójwymiarowy dźwięk. Dzięki temu użytkownicy mogą doświadczać bogatego i immersyjnego dźwięku.
W kwestii połączeń sieciowych, dekoder oferuje zarówno połączenie przez kabel Ethernet, jak i Wi-Fi, co daje użytkownikom elastyczność w wyborze sposobu łączenia z Internetem. Ta wszechstronność połączeń jest ważna dla zapewnienia stabilnego dostępu do treści online i płynnego streamingu.
Warto tutaj nadmienić, że pomimo technicznych możliwości najwyższych standardów zarówno obrazu jak i dźwięku, sama telewizja od Orange oferuje bardzo mało treści w 4K. Nie ma sensu wspominać o dźwięku w Dolby Atmos, gdyż u pomarańczowych, ten dekoder na większości kanałów oferuje dźwięk jedynie stereofoniczny. Samo połączenie przez Wi-Fi działa u mnie naprawdę dobrze, jednak Dekoder i Router u mnie w mieszkaniu są oddalone od siebie zaledwie o około 80 cm. Mimo to preferuję połączenie kablowe, dlatego moje urządzenia od samego początku spięte są ze sobą połączeniem ethernet. Przez prawie rok korzystania, nie zaobserwowałem spadków wydajności, zacinania obrazu czy dźwięku.
Interfejs i nawigacja
Cały interfejs prezentowany jest w formie siatki, czyli poruszamy się po nim zarówno góra, dół, jak i lewo, prawo. W trakcie poruszania się po całym systemie możemy zaobserwować, że nawigacja nie odbywa się w płynny sposób. Mowa przekazywana jest nam z lekkim opóźnieniem. Nie jest to może bardzo uciążliwe, jednak osoby przyzwyczajone do korzystania z telefonów komórkowych, zauważą dużo mniejszą responsywność.
W siatce na ekranie początkowym naszą nawigację zaczynamy albo od ostatniego miejsca, w którym się znajdowaliśmy, albo od pierwszej opcji dostępnej na samej górze. Sekcja ta nazywa się główna i poruszając się w prawo mamy w niej dostępne do wybrania: aplikacje, ustawienia i godzinę. Natomiast idąc w dół trafiamy na sekcje: „Ulubione aplikacje”, „Następne”, i kolejne sekcje dostępne już z elementami specyficznymi dla innych zainstalowanych i skonfigurowanych usług. Gdy więc czytnik ekranu oznajmia nam np. “Ulubione aplikacje” naciskając w dół trafimy do siatki z aplikacjami “Orange TV”, Netflix” i innymi które sobie zainstalujemy ze sklepu Play. Poszczególne ikony jak i sekcje na ekranie startowym można sobie dostosowywać. Wyświetlanie sekcji znajdziemy w ustawieniach urządzenia, natomiast dostosowania poszczególnych ikon możemy dokonać przytrzymując dłużej klawisz wybierz.
Ustawianie dekodera
Urządzenie ma całkiem spore możliwości konfiguracji. Postaram się je tutaj omówić w miarę szczegółowo. Osobny podrozdział poświęcę jednak na ustawienia związane z dostępnością.
Po otwarciu ustawień mamy możliwość zarządzania wszystkimi parametrami naszego dekodera oraz jego współpracy z innymi, podłączonymi urządzeniami. Należy pamiętać że zawsze nasz fokus ustawiany jest na pierwszym aktywnym elemencie, dlatego warto słuchać podpowiedzi czytnika ekranu. Z tego powodu podpowiedzi i komunikaty mam cały czas włączone. Wchodząc w ustawienia trafiamy na listę po której poruszamy się strzałkami góra, dół, a kolejne opcje zatwierdzamy przyciskiem na środku, czyli zatwierdź. Pierwszym elementem są Sieć i internet, jednak jak możemy usłyszeć, jest to drugi element z siedmiu. Dzieje się tak dlatego, że nad nim znajduje się jeszcze nagłówek z informacją w jakiej części ustawień się znajdujemy. Ciekawe jest to, że sam system nie zachowuje się w tej kwestii przewidywalnie. Czasami nazwy sekcji opcji odczytywane są jako nagłówki i wtedy jest to element listy, a czasami jako zwykła nazwa i wtedy czytnik ekranu oznajmia nam że nie jest to nagłówek i znajduje się on poza listą. W ustawieniach możemy zarządzać takimi opcjami jak:
- Sieci i internet – w tym miejscu mamy możliwość Zarządzać łączeniem się z siecią Wi-Fi, oraz połączeniem kablowym. Są tu także opcje związane z ustawianiem proxy, czy adresów IP;
- Konta i logowanie – Te ustawienia pozwalają nam na połączenie się z naszym kontem google, a także synchronizację z nim danych poszczególnych aplikacji dekodera, m. In. Kontaktów czy filmów google play;
- Aplikacje – Trzecim elementem na naszej liście ustawień są opcje dotyczące zainstalowanych na naszym dekoderze programów. W tym miejscu dostajemy możliwość zarządzania poszczególnymi ich ustawieniami, a także nadawania uprawnień, czy zarządzanie bezpieczeństwem i ograniczeniami. Gdy wybierzemy na tym ekranie konkretną aplikacje, otworzy nam się menu, w którym do wyboru jest otwórz, wymuszenie jej zamknięcia, odinstalowanie ostatniej aktualizacji, oraz wyczyszczenie danych. Otrzymamy też informację ile zajmuje ona miejsca na dysku urządzenia;
- Ustawienia urządzenia – W tym miejscu znajdziemy sporo ustawień związanych z naszym dekoderem. Są tutaj informacje o modelu naszego urządzenia i wersji systemu. Możemy ustawić datę i godzinę, język, czy wybrać klawiaturę. W ustawieniach związanych z dźwiękiem, możemy określić jakich technologii audio chcemy używać, czy jego format ma być określany automatycznie, czy chcemy korzystać z dźwięku przestrzennego, oraz czy mają być odtwarzane dźwięki systemowe. Dalej są tutaj opcje związane z zarządzaniem pamięcią dekodera. Z kolei w ustawieniach związanych z ekranem głównym mamy możliwość skonfigurować wszystko to co znajduje się na naszym ekranie startowym. Czy mają być odtwarzane podglądy obrazu i dźwięku, dostosowanie poszczególnych jego sekcji oraz poszczególnych wyświetlanych aplikacji. Kolejne dwa parametry dostępne w ustawieniach urządzenia dotyczą zarządzania asystentem google oraz funkcją ChromeCast. Kolejne ustawienia dotyczące wygaszacza ekranu, pozwalają nam określić typ wykorzystanego wygaszacza, po jakim czasie ma się on aktywować, oraz po jakim czasie ma nastąpić uśpienie całego urządzenia. Możemy tutaj także aktywować funkcję oszczędzania ekranu. Jedenastym elementem tych ustawień jest zarządzanie lokalizacją i jej pozyskiwaniem przez nasz dekoder. Ostatnie 3 ustawienia w tej części dotyczą Użycia i diagnostyki. Ułatwień dostępu, które omówimy sobie w osobnym rozdziale i Przycisk do ponownego uruchomienia całego dekodera;
- Ustawienia TV – kolejną sekcją na którą trafiamy są opcje telewizora. W tym miejscu mamy możliwość określenia parametrów wyświetlacza, czyli rozdzielczości oraz skalowania obrazu. A także zarządzania sterowaniem SEC-Anynet, czyli wykorzystania m. In. Pozwolenia na włączanie i wyłączanie, oraz sterowanie głośnością wszystkimi pilotami pozostałych urządzeń, które mamy podłączone do telewizora przy pomocy gniazd HDMI-CEC;
- Piloty i akcesoria – w ostatniej sekcji dostępnej z ekranu głównego ustawień, jesteśmy stanie dodawać kolejne urządzenia Bluetooth oraz zarządzać naszymi sparowanymi pilotami i akcesoriami.
Jak widzimy w ustawieniach jest bardzo dużo różnych funkcji i parametrów, które pozwalają nam dostosować działanie dekodera naszej telewizji. Polecam na początku się z nimi zapoznać i ustawić tak, aby korzystanie z urządzenia było dla nas ergonomiczne, a chociażby wygląd ekranu głównego zawierał wszystkie aplikacje i sekcje w takiej kolejności z jakich będziemy najczęściej korzystać.
Ułatwienia dostępu w dekoderach 4K Stream
Kiedy pierwszy raz usłyszałem o możliwości uruchomienia mowy w dekoderze dostępnym w sieci Orange, niezwykle się ucieszyłem. Od kilku miesięcy, szukałem na forach związanych z pomarańczowym operatorem czy jest możliwość w jakiś sposób skorzystania z udźwiękowienia telewizji, przez przejście na moduł Ci+ i użycie mowy z poziomu telewizora, lub zastosowanie jakiegoś innego rozwiązania, które dałoby mi większą kontrolę nad oglądanymi treściami. Niestety sam fakt posiadania przeze mnie telewizji w technologii IPTV, sprawiał, że jedynym sposobem na odbieranie sygnału jest podłączenie przez połączenie sieciowe z odpowiednim dekoderem obsługującym tę technologię.
W końcu pojawiła się informacja, że w Dekoderach 4K Stream zastosowano system operacyjny Android TV i że dzięki temu jest tam możliwe uruchomienie funkcji ułatwień dostępu. Wiadomo że sam system od Google’a daje możliwości różnych dostosowań przez poszczególnych producentów sprzętu, dlatego nie jest oczywiste, że jeśli w jednym dekoderze opartym na systemie Android TV mamy możliwość włączenia np. TalkBacka to w drugim będzie tak samo. Na szczęście okazało się że Orange nie wycięło funkcji dostępności w tych urządzeniach i dzięki temu mój problem z dostępnością telewizji się rozwiązał.
W momencie, gdy podłączyłem dekoder do telewizora i po raz pierwszy go uruchomiłem, zaczął on odtwarzać muzykę startową wraz z ekranem pierwszej konfiguracji. Niestety w tym miejscu nie była dostępna opcja aktywowania mowy. Przeglądając internet, natknąłem się na różne skróty dotyczące włączania TalkBacka w różnych systemach operacyjnych, jednak u mnie żaden nie zadziałał. Dlatego niestety pierwsze uruchomienie, konfigurację aż do momentu włączenia mowy z poziomu ustawień, przeprowadziłem z osobą widzącą.
Po wejściu w ustawienia dostępności, odnalazłem funkcję “Skrót ułatwień dostępu”. Jeśli ta funkcja jest włączona i przypisany do niej jest TalkBack, mamy możliwość uruchamiania czytnika ekranu, gdy przytrzymamy przez 3 sekundy klawisz wstecz i strzałka w dół. Jestem bardzo ciekawy, czy u Was drodzy Czytelnicy zadziała to przy pierwszym uruchomieniu.
W samych ustawieniach dostępu znajdziemy takie opcje jak:
- Napisy – możemy tu włączać napisy, określić ich język, kolor, rozmiar i inne parametry;
- Tekst o dużym kontraście – funkcje tę możemy włączyć, jednak u mnie w dekoderze oznajmiana jest jako eksperymentalna;
- Przetwarzanie tekstu na mowę – Kolejnym elementem tych ustawień są parametry związane z mową. Aby prawidłowo działał nam czytnik TalkBack, musimy w tym miejscu ustawić sobie wszystkie parametry, oraz co ważne pobrać dane językowe z głosami. Ustawiamy język, oraz czy ma być on wykrywany automatycznie, czy nie. Dalej konfigurujemy prędkość mowy i możemy posłuchać jak będzie brzmiał wybrany przez nas głos. Jest tutaj także kilka dodatkowych opcji, które warto sobie przejrzeć;
- Skrót ułatwień dostępu – następną pozycją jest już wcześniej wspominana możliwość dostosowania ustawień dotyczących jego działania. To tu wybierzemy czy ma być on włączony i którą z funkcji dostępności ma wywoływać. Dostaniemy też informacje jak dokładnie ona działa;
- TalkBack – W tym miejscu mamy możliwość włączenia oraz dostosowania już do naszych preferencji samego czytnika ekranu. Możemy ustawić głośność, szczegółowość mowy, dostosować mowę do sygnału dźwiękowego pozostałych aplikacji. Uzyskać pomoc, włączyć ustawienia zaawansowane, a także otworzyć TalkBack w sklepie Play. Pamiętajcie, że aby czytnik działał prawidłowo, należy dobrze ustawić opcje i pobrać pakiety językowe w sekcji przetwarzania tekstu na mowę;
- Switch Access – “Dostęp Przełącznikowy) w systemie Android to funkcja ułatwień dostępu zaprojektowana dla osób z ograniczeniami ruchowymi, które mają trudności z tradycyjnym korzystaniem z ekranu dotykowego lub fizycznych przycisków. Dekoder daje możliwość szerokiego ustawiania parametrów do konkretnych potrzeb. Jest tu możliwość przypisywania przełączników do skanowania, czynności globalnych i skrótów. Jest możliwość dostosowania menu, skanowania, wyświetlacza i dźwięku oraz, działania przełącznika.
W dekoderze, który otrzymałem od Orange mamy dużo ustawień związanych z dostępnością. Bardzo cieszy mnie fakt, że jestem wstanie obsługiwać całe urządzenie bezwzrokowo przy pomocy screenreadera TalkBack.
Oglądanie telewizji przy pomocy aplikacji Orange TV
Kiedy jesteśmy już na etapie znajomości wszystkich ustawień i możliwości naszego dekodera, oraz mamy włączoną jego obsługę przy pomocy czytnika ekranu TalkBack, żeby móc oglądać telewizję musimy uruchomić aplikacje Orange TV. Możemy to zrobić z poziomu aplikacji dostępnych na ekranie głównym. Jednak najszybciej będzie wykorzystać do tego specjalny przycisk na pilocie urządzenia. Znajduje się on między przyciskami zwiększania głośności oraz przełączania kanału do przodu (w górę).
Sama aplikacja Orange TV służy do odbierania programów telewizyjnych dostarczanych poprzez protokół IPTV. W dużym skrócie IPTV, czyli Internet Protocol Television, to sposób dostarczania treści telewizyjnych za pomocą internetu, zamiast tradycyjnymi metodami, takimi jak nadawanie naziemne, satelitarne czy przez kabel. Jednak aplikacja oferuje także inne dodatkowe funkcje, które z czytnikiem ekranu są dla Nas dostępne. Nie jest tu niestety aż tak fantastycznie, bo są też takie okna, w których nie możemy po włączeniu TalkBack, aktywować niektórych przycisków. Sprawdzałem je również z osobami widzącymi i po wyłączeniu screenreadera działają one bez zarzutu.
Dostępne dla nas są takie podstawowe funkcje jak:
- uzyskiwanie informacji o programie, w tym czas jego trwania, opis, a także kiedy można obejrzeć jego powtórki;
- odtwarzanie programu od początku, jego nagrywanie i pauzowanie;
- przewijanie programów, jednak tylko w momencie gdy nie blokuje tego nadawca dla poszczególnych programów telewizyjnych;
- ustawianie dźwięku i napisów. Jeśli dostępna będzie audiodeskrypcja dla konkretnego programu to właśnie w tym miejscu w ustawieniach języka audio będziemy mogli ją włączyć;
- korzystanie z EPG, Nawigowanie po kolejnych programach odbywa się w górę i dół. Po wybraniu z pilota tej funkcji trafiamy na listę kanałów, a podświetlony jest aktualnie oglądany, z jego numerem i nazwą. Natomiast poruszając się w poziomie w prawo od danego kanału mamy aktualnie trwający program na kanale i kolejny. Z tego miejsca używając przycisku wybierz możemy także go odtwarzać. Ponieważ jednak EPG prezentowane jest w formie tabelarycznej, fokus czytnika potrafi przeskakiwać w niespodziewane miejsca, a zrozumienie niektórych informacji nie jest proste.
Jest też cały panel zarządzania aplikacją, w której mamy dostęp do takich funkcji jak kanały i ich kategorie, Program TV, Powtórki, VOD, Multinagrywarka. To właśnie w tym oknie TalkBack nie jest wstanie aktywować poszczególnych przycisków wybierających kategorie. W momencie gdy wchodzimy do sekcji z naszymi kanałami, po lewej stronie okna mamy kategorie programów, takie jak ulubione, sportowe, filmowe itd. W prawej części okna są wyświetlone w siatce wszystkie programy TV. Jednak gdy chcemy wybrać kategorię np. Filmową, korzystając z przycisku wybierz słyszymy jedynie głuchy dźwięk systemowy, a kategoria nie jest zaznaczana. Tak samo jest w multinagrywarce, mamy dostęp do opcji moje nagrania, zaplanowane nagrania informacje o multinagrywarce, czy dezaktywowanie tej funkcji, jednak po wybraniu z któryś z tych opcji nie jesteśmy wstanie jej zaznaczyć. Dlatego też wyświetlana jest pierwsza, domyślna zawartość po wejściu w poszczególne ekrany, do której mamy dostęp. Ubolewam trochę, że Orange nie udało się zaprojektować tych okien w dostępny sposób, jednak i tak się cieszę że większość podstawowych funkcji związanych z oglądaniem telewizji jest dla mnie dostępna. Po cichu liczę też na to, że może w przyszłości uda się to jakoś poprawić.
Inne aplikacje dostępne na dekoderze
Ponieważ dekoder Orange 4K Stream działa pod kontrolą systemu Android TV, zasadne w tym miejscu wydaje się pytanie, jak działają inne aplikacje oraz czy można je instalować ze sklepu Play. Po pierwszym uruchomieniu dekodera na liście dostępnych aplikacji w moim dekoderze był dostępny Netflix, Youtube, Youtube Music i inne od google’a.
Po wejściu do sklepu dostajemy dostęp do całej masy innych aplikacji które możemy zainstalować na naszym urządzeniu. Są tutaj serwisy takie jak Disney, Primę, Spotify, VLC, CDA a nawet różne gry. Do Netflixa mamy nawet na pilocie dedykowany przycisk, który znajduje się zaraz pod tym przeznaczonym dla aplikacji Orange. Jednak po uruchomieniu tego popularnego serwisu VOD nie mogę powiedzieć, żeby korzystanie z niego na dekoderze od Orange jest komfortowe. Niestety moje testy w innych aplikacjach m. In. Youtube, czy chociażby sklep play charakteryzują się dokładnie tym samym problemem. Wygląda to tak jakby urządzenie miało na tyle słabe podzespoły, że poruszanie się po nim jest dość toporne. Mowa potrafi po przejściu na kolejne elementy, odczytywać je nawet z półsekundowym opóźnieniem, a czasami nawet zaciąć się w taki sposób, że konieczne jest wyłączenie całego urządzenia z prądu i ponowne uruchomienie. Mam porównanie do przystawki Apple TV 4K, czy systemu Tizen na telewizorze od Samsunga i na dekoderze obsługa aplikacji jest bardzo uciążliwa. Co ciekawe w samej aplikacji Orange TV również mamy opóźnienie w reakcji i mowie, jednak z testowanych aplikacji jest ono najmniejsze. Na całe szczęście, bo gdybym miał tak długo czekać na odczytywanie informacji jak w innych aplikacjach, to chyba przestałbym się cieszyć że udźwiękowienie jest dostępne. Przypuszczam, że jeśli znajdzie się ktoś z dużą dozą samozaparcia, a ten dekoder będzie jego jedynym takim urządzeniem, to jakoś będzie wstanie tego używać. Ja jednak jeśli mam inne rozwiązania to zdecydowanie wolę z nich korzystać.
Dodatkowym świetny smaczkiem tego urządzenia jest asystent google działający w naszym języku. Na pilocie mamy w górnej części mikrofony i duży przycisk służący do wywołania asystenta. Możemy dzięki niemu wchodzić w ustawienia, uruchamiać aplikacje, sprawdzać pogodę i ułatwiać sobie inne czynności. Niestety dzięki asystentowi nie byłem wstanie zmieniać programów w aplikacji OrAnge TV, czy wywoływać w niej poszczególnych funkcji. Uważam jednak, że jest to dodatkowa opcja, która działa na plus tego urządzenia.
Podsumowanie
W moim tekście starałem się przedstawić dekoder Orange 4K Stream z wielu różnych stron. Chciałem, aby każdy po przeczytaniu mógł w miarę wyrobić sobie swoją opinię na temat tego urządzenia. Jego ogromną zaletą jest to, że właściwie w całym systemie mamy pełny dostęp do czytnika ekranu. Wszelkie ustawienia, poszczególne aplikacji są dla nas dostępne i odczytywane przy pomocy mowy syntetycznej. Inną kwestią jest jak szybko działa to urządzenie, jednak gdy do tej pory miałem telewizje, w której mogłem jedynie zmieniać kanały i musiałem pamiętać kolejne numery moich ulubionych stacji, traktuję ten dekoder jako dość duży postęp w dostępie do oferty telewizji. Sam fakt że mam pełną kontrolę nad tym co oglądam, nad przeglądaniem programu telewizyjnego, obsługą nagrań, czy zmianą ścieżki audio, sprawia że wreszcie czuję się bardziej niezależny i w tym obszarze. Możliwość instalowania dodatkowych aplikacji jest całkiem miłym dodatkiem, pomimo tego, że działają one bardzo ślemazarnie. Pilot który posiada wszystkie potrzebne fizyczne przyciski ułatwia zarządzanie całym urządzeniem. Niewielki rozmiar dekodera sprawia, że nie rzuca się bardzo w oczy, a jest ciekawym elementem na półce RTV. Szkoda tylko, że pomimo obsługi obrazu i dźwięku w wysokiej jakości, treści dostarczane przez Orange charakteryzują się niestety dość przeciętną jakością. O ile jeszcze rozdzielczość 1080P może być akceptowalna, tak dźwięk stereofoniczny, to już nie koniecznie powinien być standardem. Dlatego mam nadzieję, że i w tej kwestii za jakiś czas pojawi się dążenie do dostarczania nam rozrywki na wysokim poziomie, zarówno obrazu jak i dźwięku.
Jeśli ktoś więc zastanawia się czy zmiana swojego aktualnego dekodera na ten 4K Stream oparty na systemie Android TV pozwoli mu włączyć udźwiękowienie i mieć kontrolę nad tym co ogląda i robi, to zdecydowanie mogę powiedzieć że będzie to dla niego niewątpliwie dobra zmiana.
Adrian Wyka