Logo Tyfloświat
na różowym tle rysunek apple watch z białą tarczą ekranu i niebeiskim paskiem

Bardzo często otrzymuję pytania o to, jak z wykorzystaniem mobilnych urządzeń Apple szybko i łatwo sprawdzić naszą bieżącą lokalizację. Możemy tego dokonać na wiele sposobów, ale dziś zaprezentuję tylko kilka z nich. I to takich, które działają na Apple Watch. Dzięki temu naszą lokalizację zawsze znajdziemy dosłownie na wyciągnięcie ręki.

czarny ekran apple watch, na nim tarcza latarni, napis latarnia 71 metrów przed tobą, w prawym górnym rogu godzina
Tarcza Latarnia 70 m

Siri

Jeśli nie korzystamy z niej na codzień, to często zapominamy, że Siri naprawdę może być bardzo przydatnym asystentem. Akurat w interesującej nas sytuacji wystarczy nacisnąć i przytrzymać koronkę Apple Watch a następnie zapytać asystentkę np. „Where am I?”.

W odpowiedzi Siri głosowo poinformuje nas o lokalizacji i wyświetli ją na ekranie zegarka. Oczywiście wypowiedź będzie w używanym przez nią języku. W powyższym przykładzie – angielskim.

Where Am I

Where am I to nie tylko komenda dla Siri. To także nazwa aplikacji, która w języku angielskim oznacza „Gdzie jestem?”. I w pełni oddaje ona zakres działania programu.

Aplikacja jest bardzo prosta. Składa się z trzech ekranów, które możemy przełączać albo za pomocą gestu przeciągnięcia dwoma palcami w bok, albo wykorzystując suwak u dołu ekranu.

Ekran Apple Watch z napisem Where Am I w zielonym kolorze. Pod nim znajduje się sekcja Current Location z informacją: Getting Fix…

Po uruchomieniu programu, na ekranie zegarka od razu pojawia się nasza bieżąca lokalizacja. Składa się na nią nazwa miasta i dokładny adres, który zawiera nazwę ulicy, numer posesji, kod pocztowy, miasto i kraj.

Czasem aplikacja może potrzebować chwili, aby wychwycić wystarczającą do określenia lokalizacji liczbę sygnałów GPS. Wtedy na ekranie przez jakiś czas wyświetla się komunikat: Getting Fix.

A jeśli spróbujecie określić własną lokalizację w miejscu, gdzie nie ma żadnych adresów – na przykład w lesie, to na ekranie pojawi się jedynie nazwa Miasta i kod pocztowy okolicy, w której aktualnie przebywacie.

Ekran Apple Watch z zawierający informację o bieżącej lokalizacji i napisem Where Am I w zielonym kolorze. Pod nim znajduje się sekcja Current Location z napisem Bytom. Niżej w ramce podany jest dokładny adres: 11 Moniuszki, 41-902 Bytom, Polska.

Drugi ekran programu zawiera informację o naszych współrzędnych geograficznych oraz wysokości nad poziomem morza.

Ekran Apple Watch z wyświetlonym napisem Where Am I w zielonym kolorze. Poniżej prezentowana jest mapa, która pokazuje mapę z lokalizacją oznaczoną zieloną kropką. Na mapie widać sieć ulic.

Z kolei ekran trzeci zawiera jedynie przycisk anonsowany przez VoiceOver jako Położenie. Umożliwia on uruchomienie systemowej aplikacji Mapy.

Warto Where Am I ustawić na ekranie zegarka jako komplikację. Wtedy błyskawicznie możemy określić swoją lokalizację i dowiedzieć się w ten sposób, czy na przykład niedługo będziemy musieli wysiadać z autobusu, czy pod jaki adres powinniśmy zamówić taksówkę. Niektóre tarcze Apple Watch umożliwiają wyświetlanie bieżącego adresu bezpośrednio na ekranie zegarka.

Tarcza Apple Watch zawierająca 3 komplikacje. Jedną z nich jest ikona aplikacji Where Am I

Korzystając z programów typu Where Am I na zegarku pamiętaj tylko, że te aplikacje zawsze i w każdych warunkach podadzą ci współrzędne geograficzne. Lecz do wskazania lokalizacji adresowej wymagają połączenia z internetem. Dlatego właśnie warto posiadać Apple Watch z funkcją eSIM zapewniającą dostęp do internetu. W przeciwnym razie aby skorzystać z podobnych aplikacji na zegarku, powinniśmy mieć sparowanego iPhone’a w pobliżu.

Aplikację Where Am I możesz bezpłatnie pobrać korzystając z poniższego odnośnika:
Pobierz Where Am I – Find My Address z App Store

Skróty

Trzecią opcją są systemowe Skróty. A właściwie jeden skrót utworzony i polecany przez Marcina. Wystarczy z poziomu iPhone kliknąć w poniższy link, aby zainstalować go w telefonie i na Apple Watch.

Skrót o nazwie Gdzie jestem? można uruchomić z aplikacji Skróty na zegarku, ale o wiele lepiej sprawdzi się w formie komplikacji na tarczy zegarka.

Ekran Apple Watch z zawierający informację o bieżącej lokalizacji i napisem Where Am I w zielonym kolorze. Pod nim znajduje się sekcja Current Location z napisem Bytom. Niżej w ramce podany jest dokładny adres: 11 Moniuszki, 41-902 Bytom, Polska.

Po jego uruchomieniu stukamy w widoczny na ekranie przycisk Uruchom, a po chwili systemowy głos zaanonsuje nam bieżącą lokalizację. Co ważne, skrót możecie uruchamiać, zarówno na iPhone, jak i na Apple Watch.

Pobierz skrót – Gdzie jestem?

Mapy

Ostatnią aplikacją, o której chciałbym dzisiaj wspomnieć, są systemowe Mapy.

Zrzut ekranu z aplikacji Mapy na Apple Watch. W centrum ekranu znajduje się niebieski punkt oznaczający aktualną lokalizację użytkownika. Wokół tego punktu jest jasny okrąg wskazujący obszar, w którym użytkownik się znajduje. Pomimo określonej lokalizacji, adres nie jest widoczny na ekranie. Aby go zobaczyć konieczne jest przesunięcie ekranu.

Po uruchomieniu programu wystarczy przewinąć ekran do pozycji Moje Położenie, aby VoiceOver odczytał naszą bieżącą lokalizację.

Jeśli w aplikacji Mapy będziemy mieli zapisane jakieś ulubione punkty, to przy braku połączenia z internetem, program określi naszą lokalizację względem tych punktów.

Zrzut ekranu z aplikacji Mapy na Apple Watch. W centrum mapy znajduje się niebieski punkt oznaczający aktualną lokalizację użytkownika. Wokół tego punktu jest okrąg, który wskazuje zasięg lokalizacji. Na górze mapy widnieje napis "Miechowicki Las", co sugeruje, że użytkownik znajduje się w samym lesie lub jego pobliżu.

Podsumowanie

Od dwudziestu lat możliwość łatwego oraz szybkiego ustalenia własnej lokalizacji stanowi podstawę bezpiecznego, samodzielnego przemieszczania się osób niewidomych i słabowidzących. Opcja umieszczenia takiej informacji na nadgarstku jedynie zwiększa komfort podróży, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Ze swej strony polecam wszystkie opisane powyżej rozwiązania. Korzystam z nich naprzemiennie, w zależności od aktualnie używanej tarczy zegarka.

Piotr Witek

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top