Logo Tyfloświat

Chiński koncern Xiaomi to Producent wielu urządzeń zaliczanych do szerokiej kategorii elektroniki użytkowej. Portfolio firmy obejmuje m.in. urządzenia do obsługi inteligentnego domu, sprzęt małego AGD, czy peryferia komputerowe.

W poniższym artykule poświęcę uwagę urządzeniom, które można znaleźć w kategorii inteligentny dom, oraz przeznaczonej do ich obsługi aplikacji Xiaomi Home, która znacznie upraszcza obsługę tych urządzeń i wyposaża je w „Inteligencję”.

Dlaczego inteligentny dom od Xiaomi

Na rynku mamy wiele firm oferujących urządzenia Smart Home. Jedną z nich jest chociaż by Apple, które oferuje technologię HomeKit, ale w tym konkretnym przypadku do działania całego środowiska potrzebujemy urządzeń firm trzecich, które charakteryzują się wysoką ceną.

Konkurencyjne środowisko proponowane przez Samsunga jest wprawdzie coraz bardziej dostępne i najprawdopodobniej nieco tańsze niż rozwiązania od Apple, ale w naszym środowisku ze względu na trwające wiele lat problemy z dostępnością wszystkiego, co na pokładzie ma Androida, rozwiązania te traktowane są bardzo ostrożnie.

Uważam, że ze względu na zdecydowanie niższe ceny warto zainteresować się propozycjami od Xiaomi.

W portfolio chińskiej firmy znajdują się m.in. roboty sprzątające, smart czajniki, oczyszczacze i nawilżacze powietrza, czy kamery monitoringu domowego.

Na zdjęciu znajduje się Centrala inteligentnego domu Xiaomi. Jest to niewielkie, kwadratowe urządzenie o zaokrąglonych rogach. Z tyłu urządzenia znajdują się porty USB typu C i RJ45, oraz przycisk Reset

Urządzenia Xiaomi charakteryzują się również dość prostym interfejsem. Ten ostatni ma niestety pewne wady, o których wspomnę później.

Z własnej perspektywy uważam jednak, że jeśli ktoś chce rozpocząć przygodę ze Smart Home bez posiadania dużej wiedzy na ten temat i nie dysponuje wysokim budżetem, to warto przyjrzeć się ofercie chińskiego koncernu.

Co na początek i od czego zaczynałam

Chcąc rozpocząć przygodę z inteligentnym domem musimy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie ile urządzeń zamierzamy mieć na początek i jak mniej więcej planujemy rozszerzać nasz Smart Home.

Ma to znaczenie zwłaszcza, kiedy planujemy kupić więcej niż jedno urządzenie.

W takim wypadku powinniśmy zaopatrzyć się w centralę inteligentnego domu Xiaomi Mi Smart Home Hub 2, którą podłączamy do routera. Tworzy ona własną sieć, w której znajdują się wszystkie nasze urządzenia.

Zakup centrali ma sens, jeśli w domu mamy lub planujemy mieć więcej niż jedno inteligentne urządzenie. Taka centrala sprawia, że połączenie sieciowe jest stabilniejsze i w konsekwencji występuje o wiele mniej zakłóceń w działaniu inteligentnych elementów naszego domu.

Jeśli na start planujemy kupić tylko jedno urządzenie, to jej zakup nie będzie konieczny i możemy zaopatrzyć się w nią później, obecnie jest to koszt około dwustu złotych.

Robot sprzątający Xiaomi Viomi V3

Moja przygoda z inteligentnym domem rozpoczęła się od robota sprzątającego Xiaomi Viomi V3, który w polskiej dystrybucji nie jest już dostępny.

Jest to robot umożliwiający odkurzanie i mycie podłogi.  Obecnie w ofercie firmy znajdują się bardzo podobne urządzenia.

Dlaczego zaczęłam od robota sprzątającego?

Odpowiedź jest bardzo prosta, chciałam ułatwić sobie sprzątanie.

Decyzja o tym, od jakiego urządzenia chcemy rozpocząć tworzenie inteligentnego domu zależy jedynie od naszych potrzeb.

Bezpieczny dom, czyli kamery monitoringu

W ofercie Xiaomi oprócz urządzeń takich jak na przykład roboty sprzątające znajdują się kamery monitoringu domowego.

Zdjęcie przedstawia kamerę domowego monitoringu

Opcji jest kilka, możemy wyposażyć się w niewielką kamerę monitorującą na przykład tylko obszar przy drzwiach naszego domu czy mieszkania. Jeśli mamy działkę, to możemy tam umieścić jedną z kamer zewnętrznych, odpornych na warunki atmosferyczne.

W moim przypadku wyposażyłam się w kamery o dość szerokim koncie widzenia, ale przeznaczone tylko do użytku wewnętrznego, konkretnie model Xiaomi Smart Camera C200, aby monitorować pomieszczenia w mieszkaniu.

Po co niewidomemu kamera?

Pewnie wielu czytelników zadaje sobie teraz pytanie, ale po co osobie niewidomej kamery monitoringu?

Możemy kamer nie montować, jeśli wychodzimy z założenia, że są nam one zupełnie niepotrzebne i nigdy nie spotkamy się z sytuacją, która wymaga takiego poziomu zabezpieczeń.

Należy jednak wspomnieć, że kamery to nie sam obraz.

Większość tych urządzeń jest wyposażona w głośnik i mikrofon, a te funkcje z pewnością mogą się okazać przydatne.

W moim przypadku montaż kamer był podyktowany tym, że mam zwierzęta. Dzięki kamerom w każdej chwili, zarówno używając sieci wi-fi, jak i danych komórkowych jestem w stanie podsłuchać, a także, przy pomocy osoby widzącej, podejrzeć za pośrednictwem aplikacji co aktualnie robią moi pupile i w razie potrzeby zareagować.

W aplikacji możemy również ustawić kamery tak, by włączały się w konkretnym momencie, na przykład wtedy, gdy opuścimy dom.

Istnieje również możliwość personalizacji powiadomień tak, aby aplikacja dała nam znać, gdy wykryje ruch. Może się to przydać w przypadku, gdy nas nie ma w domu, a mimo to ktoś się w nim pojawi.

Po wykupieniu miejsca w chmurze możemy przechowywać nagrania z kamer, aby mieć możliwość ich przejrzenia w przypadku włamania, lub po prostu gdy chcemy sprawdzić, co działo się w domu w czasie naszej nieobecności.

Jak więc widać kamery mogą zapewnić nam nie tylko większy poziom zabezpieczenia domu, ale także zwyczajnie uspokoić, gdy jesteśmy nieobecni.

Czyste powietrze w naszym domu

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się urządzenia umożliwiające nam utrzymanie dobrej jakości powietrza. U mnie jest nawilżacz i oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza Xiaomi Smart Air Purifier Elite

Xiaomi posiada w swojej ofercie kilka modeli oczyszczaczy powietrza charakteryzujących się różnymi rodzajami zastosowanych w nich filtrów i wielkością oczyszczanej powierzchni.

Opisywany przeze mnie model Xiaomi Smart Air Purifier Elite to największy z dostępnych oczyszczaczy.

Zdjęcie przedstawia oczyszczacz powietrza stojący przy ścianie. Urządzenie jest dość wysokie, ma cylindryczny kształt i ekran dotykowy na froncie

Kupując go uznałam, że to najlepsze rozwiązanie moich problemów z alergią i zanieczyszczeniem powietrza w miejscu, w którym mieszkam.

Mówiąc o jego dostępności na początku należy zaznaczyć, że urządzenie wyposażono w ekran dotykowy.

Na szczęście oczyszczacz może być obsługiwany przez osobę niewidomą, ponieważ wszystkie wskazania i jego najważniejsze funkcje są dostępne z poziomu aplikacji.

Wyświetlacz możemy zablokować, by uniknąć przypadkowego dotknięcia chociaż by przy przechodzeniu obok urządzenia.

Bardzo przydatną funkcją omawianego oczyszczacza jest tzw. tryb uśpienia. Działanie tej funkcji powoduje, że w określonym przez nas czasie urządzenie przechodzi w tryb nocny. Charakteryzuje się on tym, że poziom oczyszczania nie zmniejsza się, ale oczyszczacz pracuje znacznie ciszej, co umożliwia użytkownikowi spokojny sen.

Omawiany tutaj oczyszczacz wyposażono ponad to w lampę UV, która umożliwia bardziej efektywne pozbywanie się z powietrza bakterii i wirusów.

Moim zdaniem spełnia on wszystkie oczekiwania, które miałam sięgając po tego rodzaju urządzenie.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Mi Smart Antibacterial Humidifier 2

Obecnie firma Xiaomi, przynajmniej w polskiej dystrybucji, oferuje dwa modele nawilżaczy powietrza.

Posiadany przeze mnie model Mi Smart Antibacterial Humidifier 2 jest wersją bardziej zaawansowaną.

Zdjęcie przedstawia nawilżacz powietrza stojący na komodzie, urządzenie ma kształt cylindryczny i dwa przyciski na froncie, z góry urządzenia unosi się wodna mgiełka

W przeciwieństwie do oczyszczacza nawilżacz jest wyposażony w przyciski, a nie ekran dotykowy.

Jeden z nich to przycisk „włącz/wyłącz”, drugi natomiast służy do zmiany trybu nawilżania.

Urządzenie można więc obsłużyć zarówno z poziomu aplikacji, jak i ręcznie.

Nawilżacz wyposażony jest w filtr, jak i wkład służący do użycia olejków do aromaterapii, które są rozpylane wraz z wodną mgiełką.

Urządzenie wykorzystuje lampę UV do pozbywania się bakterii z nawilżanego powietrza.

Xiaomi home, centrum inteligeĘntnego domu i jego blaski i cienie.

Jak w przypadku wszystkich urządzeń Smart Home, tak i w przypadku Xiaomi do ich pełnej obsługi wymagana jest aplikacja. Jeśli chodzi o Xiaomi jest to Xiaomi Home, aplikacja jest dostępna na systemy Ios i Android.

Uwaga! Aplikacja, przynajmniej w sklepie App Store, opatrzona jest etykietą Beta. Używanie wersji beta skłania zazwyczaj użytkowników do wyrozumiałości. Jesteśmy zatem skłonni wybaczyć producentowi pewne błędy w jej działaniu.

Po zakupie pierwszego urządzenia przy jego konfiguracji przez aplikację wymagane jest stworzenie konta Mi Home, które pozwala nam na zarządzanie Smart Home.

Samo stworzenie konta nie powinno sprawić większych trudności. Aplikacja przekierowuje użytkownika na odpowiednią stronę internetową i prowadzi go przez proces rejestracji.

Zdjęcie przedstawia wyświetlacz dotykowy oczyszczacza z informacjami takimi jak między innymi status sieci wi-fi i jakość powietrza

Podczas konfiguracji poszczególnych urządzeń możemy jednak napotkać pewne problemy.

Należy bowiem zaznaczyć, że każdy element inteligentnego domu ma inny interfejs.

Różnice polegają na przykład na tym, że nie każde urządzenie posiada interfejs w języku polskim, czasem zdarza się również, że etykiety przycisków są nie do końca jasno opisane.

Aplikacja jest natomiast na tyle intuicyjna, że mimo tych niewielkich problemów, z konfiguracją powinien sobie poradzić nawet niezbyt zaawansowany użytkownik.

Po konfiguracji pierwszego urządzenia zostaje utworzony nasz dom, w którym możemy zarządzać pomieszczeniami, do których przypisane są urządzenia, jak i samymi urządzeniami.

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że z większością funkcji Xiaomi Home osoba niewidoma jest w stanie poradzić sobie sama. Są jednak niestety takie jej elementy, w których konfiguracji musi nam pomóc osoba widząca.

Najlepszym przykładem są automatyzacje, które obejmują na przykład czas włączania i wyłączania urządzeń, a także warunki, w których mają one działać. Niestety ta sekcja aplikacji jest zupełnie niedostępna. W stworzeniu automatyzacji potrzebna jest pomoc, ale po wprowadzeniu stosownych ustawień nie musimy się już jednak o nic martwić, bo po zastosowaniu wszystko będzie działać tak, jak należy.

Aplikacja Xiaomi Home nie jest więc idealna i potencjalny użytkownik urządzeń chińskiego producenta musi się liczyć z tym, że czasem będzie potrzebował czyjeś pomocy. Plusem jest jednak to, że po konfiguracji wszystko działa na tyle dobrze, aby można było korzystać z niej w komfortowy sposób.

Podsumowanie

Inteligentny dom od Xiaomi jest odpowiedzią dla poszukujących tanich rozwiązań Smart Home.

Niestety trzeba pamiętać o pewnych mankamentach tej opcji. Aplikacja Xiaomi Home nie jest w pełni dostępna i w niektórych przypadkach do pełnego jej wykorzystania wymagana jest pomoc osoby widzącej.

Uważam jednak, że osoba niewidoma dysponująca nawet stosunkowo niskimi dochodami spokojnie może postawić na chińską markę chcąc rozpocząć swoją przygodę z technologią Smart Home licząc się jednak z kilkoma niedogodnościami.

Zdaję sobie sprawę, że ujęłam tu tylko ułamek tego, co oferuje nam Xiaomi. Są to jednak informacje mające jedynie przedstawić to, jak można zacząć i czy osoba niewidoma jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z technologią i urządzeniami tej firmy.

Mam jednak nadzieję, że tym krótkim artykułem zainteresowałam potencjalnych użytkowników tym, co oferuje nam chiński producent i zainspirowałam ich do odkrywania ekosystemu Xiaomi.

Po nieco więcej informacji odsyłam do audycji w tyflopodcaście, w której opowiadam wraz z Konradem Skrzydlewskim o rozwiązaniach tej marki.

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top