Logo Tyfloświat
logotyp finder

Pierwszą rzeczą, którą widzimy po uruchomieniu komputera Apple jest Finder. Najważniejsze, centralne miejsce systemu macOS. Z jego poziomu zarządzamy wszystkim – plikami, dyskami, aplikacjami czy urządzeniami zewnętrznymi. A żebyśmy się w tym wszystkim nie pogubili, powinniśmy wiedzieć, jak umiejętnie korzystać z poszczególnych widoków prezentujących zawartość okna Findera.

Oczywiście osoby, które nie mają  problemów ze wzrokiem, całkiem intuicyjnie wybiorą sobie widok i ustawienia, które będą im się najbardziej podobały oraz będą wg nich najbardziej funkcjonalne. Jednak osoby korzystające z czytnika ekranu muszą wziąć pod uwagę również inne aspekty, takie jak  Ergonomia obsługi z poziomu klawiatury oraz zakres anonsowania dodatkowych informacji przez VoiceOver. Dlatego dziś postaram się nieco przybliżyć różnicę między

poszczególnymi widokami Findera, istotne z punktu widzenia użytkowników czytnika ekranu.

Rozwijana lista menu Widok w Finderze. Widoczne są pozycje Ikony, Lista, Kolumny, Galeria, itd.

Widoki Findera

Zacznijmy od tego, że w Finderze widoki możemy przestawiać bardzo łatwo i szybko, wykorzystując do tego skróty klawiszowe. Tak więc aby wywołać kolejny widok wystarczy nacisnąć:

  • Command + 1 – Widok Ikon;
  • Command + 2 – Widok Listy;
  • Command + 3 – Widok Kolumnowy;
  • Command + 4 – Widok Galerii.

Widok Ikon

Jest to podstawowy widok, preferowany przez większość użytkowników.

    1. Zawartość katalogu prezentowana jest w formie siatki. Jest to układ, w którym wielu użytkowników czytników ekranu ma trudności z odnalezieniem poszukiwanego elementu. Nawigacja w obrębie folderu odbywa się za pomocą strzałek kursora, we wszystkich czterech kierunkach.
  1. VoiceOver anonsuje jedynie typ elementu, na przykład folder lub rozszerzenie pliku. Nie podaje ich wielkości, daty utworzenia czy aktualizacji.
  2. Nie działają skróty klawiszowe Option + strzałka w górę lub dół, do przeskakiwania na początek i koniec katalogu.
  3. Nie mamy możliwości otwierania katalogu strzałką w prawo oraz zamykania go strzałką w lewo.
  4. Katalog otwieramy klasycznie, poprzez naciśnięcie Command+o lub Command + strzałka w dół. Gdy chcemy powrócić do katalogu nadrzędnego, naciskamy Command + strzałka w górę.

Widok Listy

Jest to najbardziej klasyczny widok. Części użytkowników przypomina panel dowolnego eksploratora plików typu Commander.

  1. Zawartość katalogu prezentowana jest w formie pionowej listy. Nawigacja w obrębie folderu odbywa się tylko w dwóch kierunkach – w górę i dół.
  2. VoiceOver oprócz typu elementu, na przykład folder lub rozszerzenia pliku., podaje także ich wielkość i datę utworzenia, lub ostatniej aktualizacji.
  3. Działają skróty klawiszowe Option + strzałka w górę lub dół, do przeskakiwania na początek i koniec katalogu.
  4. Zawartość katalogu możemy wygodnie rozwinąć strzałką w prawo a zwinąć strzałką w lewo.
  5. Katalog otwieramy klasycznie, poprzez naciśnięcie Command+o lub Command + strzałka w dół. Gdy chcemy powrócić do katalogu nadrzędnego, naciskamy Command + strzałka w górę.

Widok Kolumnowy

Widok preferowany przez osoby, które potrzebują szybkiego lub stałego podglądu zawartości katalogów.

  1. Informacje prezentowane są w formie kilku kolumn. W kolumnie na lewo od folderu, w którym znajduje się fokus VoiceOver, wyświetlany jest katalog nadrzędny. W kolumnie po prawej stronie prezentowana jest zawartość katalogu, na którym aktualnie znajduje się fokus czytnika ekranu.
  2. Nawigacja w obrębie folderu odbywa się tylko w dwóch kierunkach – w górę i dół.
  3. VoiceOver anonsuje jedynie typ elementu, na przykład folder lub rozszerzenie pliku. Nie podaje ich wielkości, daty utworzenia czy aktualizacji.
  4. Działają skróty klawiszowe Option + strzałka w górę lub dół, do przeskakiwania na początek i koniec katalogu.
  5. Po naciśnięciu strzałki w prawo fokus VoiceOver przechodzi do prawej kolumny, a po naciśnięciu strzałki w lewo do lewej.
  6. Katalog otwieramy klasycznie, poprzez naciśnięcie Command+o lub Command + strzałka w dół. Jednak skrót Command + strzałka w górę, już nie umożliwia powrotu do katalogu nadrzędnego. Nowo otwarty folder staje się katalogiem głównym i wyświetla się w pierwszej kolumnie.

Widok Galerii

Jest to sposób prezentowania informacji znany z galerii multimediów.

  1. Zawartość katalogu prezentowana jest w formie poziomej listy. Nawigacja w obrębie folderu odbywa się tylko w dwóch kierunkach – w lewo i prawo.
  2. VoiceOver anonsuje jedynie typ elementu, na przykład folder lub rozszerzenie pliku. Nie podaje ich wielkości, daty utworzenia czy aktualizacji.
  3. Działają skróty klawiszowe Option + strzałka w górę, dół, lewo lub prawo do przeskakiwania na początek i koniec katalogu.
  4. Nie mamy możliwości otwierania katalogu strzałką w prawo oraz zamykania go strzałką w lewo.
  5. Katalog otwieramy klasycznie, poprzez naciśnięcie Command+o lub Command + strzałka w dół. Gdy chcemy powrócić do katalogu nadrzędnego, naciskamy Command + strzałka w górę.

Podsumowanie

zrzut ekranu paska statusu
Widok Paska Statusu z informacją, że fokus znajduje się na jednym z
piętnastu elementów oraz że pozostało 451,98 GB wolnego miejsca na dysku.

Nie tylko z mojego doświadczenia, ale także uwag wielu innych użytkowników VoiceOver wynika, że dla czytnika ekranu najlepszym widokiem Findera jest Widok Listy. Zapewnia najwygodniejszy sposób nawigowania klawiaturą po drzewie plików i katalogów oraz dostarcza o nich najwięcej informacji.

Piotr Witek

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top