Logo Tyfloświat

 

Etykiety brajlowskie na opakowaniach z lekami towarzyszą nam już od dość dawna. Wielu osobom niewidomym ułatwiły życie, a przy okazji, co jest nie do przecenienia, przyczyniły się do popularyzacji wiedzy o dysfunkcji wzroku wśród lekarzy i farmaceutów. Jednakże wiele osób z dysfunkcją wzroku z różnych powodów nie zna brajla. Dla nich oznaczenia brajlowskie są bezużyteczne. Z drugiej strony etykiety brajlowskie z natury rzeczy zajmują wiele miejsca i wiele ważnych dla pacjenta informacji zwyczajnie się na nich nie zmieści.

Od trzech lat w Turcji realizowany jest projekt, który, jak można mieć nadzieję, przyczyni się w istotny sposób do poprawy jakości życia osób z dysfunkcją wzroku. Jak czytamy w doniesieniu tureckiej agencji Anatolia z Izmiru, wprowadzono tam opakowania na leki , w których zamontowano nośnik umożliwiający nagrywanie krótkich informacji dla użytkowników. Nagranie, obok nazwy i dawki leku oraz terminu przydatności specyfiku do spożycia, może zawierać także zalecenia dotyczące sposobu stosowania. Instrukcję może nagrać lekarz lub farmaceuta. Etykiety audio są dodatkowym, obok oznaczeń brajlowskich, sposobem oznaczania leków w sposób dostępny. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy łatwy dostęp do większej ilości informacji dotyczącej leków – możliwe jest np. nagranie treści ulotki znajdującej się wewnątrz opakowania – a jednocześnie osoby nieznające brajla będą mogły z takiej informacji skorzystać. Radzenie sobie z lekami polegające na układaniu ich w ściśle określonym porządku lub rozpoznawaniu po kształcie czy wielkości opakowania, albo po kształcie i wielkości tabletek, jest rozwiązaniem, które zapewne w wielu wypadkach się sprawdza, ale ze swej natury obciążone jest ono dużym ryzykiem błędu. Doświadczenia tureckie wskazują, że stosowanie wielu form dostępnego etykietowania leków sprawdza się. Można zatem oczekiwać, że z czasem rozwiązanie wyjdzie z fazy projektu o charakterze pilotażowym i zacznie być stosowane na szeroką skalę.

Źródło: http://www.dailysabah.com/life/2016/12/06/pharmaceutical-project-brings-audio-prescriptions-to-visually-impaired

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top