Logo Tyfloświat

 

Na stronach Freedom Scientific zamieszczono informację o udostępnieniu publicznej wersji beta czytnika ekranu JAWS.

Wersja dostępna jest w językach: angielskim, hiszpańskim, niemieckim, francuskim, francuskim kanadyjskim oraz holenderskim. Aplikację mogą instalować użytkownicy autoryzowanych wersji JAWS 18 i Fusion 11. Osoby nieposiadające autoryzacji dla aplikacji wymienionych powyżej mogą zainstalować wersję beta i korzystać z niej w czterdziestominutowym trybie demonstracyjnym.

Wsparcie techniczne dla tej wersji oprogramowania będzie dostępne na takich zasadach, jak w przypadku wszystkich wersji beta. Zainstalowanie wersji beta nie spowoduje niemożności korzystania ze stabilnej wersji czytnika ekranu tak samo, jak ma to miejsce w przypadku instalacji kilku stabilnych wersji czytnika na tym samym komputerze.

Uwaga! Należy pamiętać, że wersja beta będzie działać tylko przez czas określony przez deweloperów jako czas przeznaczony na testy oprogramowania, a co za tym idzie, dalsze korzystanie z najnowszej wersji czytnika po zakończeniu okresu testów wymagać będzie zainstalowania najnowszej stabilnej wersji.

Deweloperzy proszą użytkowników, którzy zdecydują się na testowanie wersji beta o zgłaszanie wszelkich problemów pod adresem: https://www.freedomscientific.com/Forms/JAWSBetaReport

Co nowego w tej wersji?

Zmienia się sposób numerowania wersji czytnika ekranu. Rozpoczynając od wersji, o której piszemy, kolejne wersje czytnika, jak i wersje Zoomtext i Fusion, otrzymają numer taki, jak rok, w którym zostały opublikowane. Zmiana ta ma ułatwić użytkownikom orientację w wersjach oprogramowania. Teraz stwierdzenie, czy używamy najnowszej wersji oprogramowania będzie bardzo proste.

Wersja 2018 wprowadza obsługę przeglądarki Microsoft Edge. Wprawdzie funkcje zaznaczania i kopiowania z użyciem kursora wirtualnego, znaczniki czy inteligentna nawigacja nie są jeszcze dostępne, lecz Freedom Scientific deklaruje, że zrobiono wszystko, co tylko możliwe, by korzystanie z tej przeglądarki było tak wygodne, jak korzystanie z Internet Explorera, Firefoxa czy Chroma.

Rozszerzone zostaje działanie funkcji OCR. JAWS rozpozna tekst z obrazów zapisanych na dysku, a ponadto będzie współpracował z kamerą lub skanerem. Możliwe będzie skanowanie i rozpoznawanie wielostronicowych dokumentów.

Poprawiono instalator. Instalacja jest teraz łatwiejsza, a pobieranie składników będzie szybsze. Instalator jest udźwiękowiony i nie potrzebuje tymczasowej wersji czytnika ekranu. Jeżeli podczas instalacji używana będzie starsza wersja JAWS, to udźwiękowienie procesu instalacji będzie odbywać się z użyciem tej wersji.

Wprowadza się trzy poziomy gadatliwości kursora wirtualnego:

  • Wysoki: zostanie wypowiedziana każda informacja o tym, co znajduje się na stronie oraz treść strony.
  • Średni: wypowiadanie informacji o elementach strony zostało zoptymalizowane tak, aby użytkownik otrzymał te informacje o strukturze przeglądanej treści, które są najbardziej przydatne w większości wypadków.
  • Niski: JAWS nie będzie wypowiadał prawie żadnych informacji o strukturze przeglądanego dokumentu.

Wprowadza się możliwość korzystania z syntezatorów mowy udostępnianych przez Microsoft w systemie Windows 10.

Jak pobrać wersję beta?

Aby pobrać wersję beta należy wybrać z listy język wersji – domyślnie jest to angielski. Następnie wybieramy wersję 32 lub 64-bitową. Po pobraniu instalatora i zapisaniu go na dysku uruchamiamy instalator i postępujemy zgodnie z instrukcjami.

Więcej informacji o wersji beta oraz odnośniki do jej pobrania zainteresowani znajdą pod adresem:

https://www.freedomscientific.com/Downloads/Jaws/JawsPublicBeta

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top