Według dwóch artykułów naukowych opublikowanych na University of Washington (UW), przeprowadzone badania wykazały, że ludzie posiadający niepełnosprawność wzroku od urodzenia mają lepiej rozwinięty zmysł słuchu. „Istnieje założenie, że osoby niewidome są dobre w zadaniach słuchowych, ponieważ muszą dotrzeć do świata bez informacji wizualnych. Chcieliśmy zbadać, jak to się dzieje w mózgu ”- powiedział Ione Fine, profesor psychologii UW i starszy autor obu badań. W obu badaniach zbadano wrażliwość mózgu na niewielkie różnice w częstotliwość dźwięku.
U osób niewidomych zauważono, że mózg wychwycił te różnice. Zespół badawczy wykazał, że obszar mózgu zwany hMT + – który u osób widzących jest odpowiedzialny za śledzenie ruchomych obiektów – pokazuje reakcje nerwowe, które odzwierciedlają zarówno ruch, jak i częstotliwość sygnałów dźwiękowych u osób niewidomych. Sugeruje to, że u osób niewidomych obszar hMT + jest rekrutowany do odegrania analogicznej roli – śledzenia poruszających się „obiektów” słuchowych, takich jak np. poruszające się samochody.
Nad artykułem w Journal of Neuroscience pracowały dwa zespoły – jeden na UW, drugi na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii.
Źródło: https://coolblindtech.com/do-blind-people-have-better-hearing-study-says-yes/