Logo Tyfloświat

Wśród wielu urządzeń oferujących użytkownikom możliwość korzystania z komputera czy telefonu z użyciem alfabetu brajla na szczególną uwagę zasługuje Actilino.

Ten niewielkich rozmiarów, szesnastoznakowy notatnik i terminal brajlowski zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających użytkowników. Urządzenie jest monitorem brajlowskim z funkcją odsłuchu komunikatów głosowych czytnika ekranu, do którego zostało podłączone. Dzięki tej funkcji możemy np. bez wyjmowania telefonu z kieszeni korzystać z niego, używając brajla i mowy syntetycznej.

Actilino potrafi obsługiwać do czterech urządzeń jednocześnie. Trzy za pośrednictwem Bluetooth i jedno podłączone przez USB. Wydawać by się mogło, że wadą urządzenia jest bardzo niewielki monitor brajlowski. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że komórki monitora są czułe na dotyk, co oznacza, że urządzenie śledzi pozycję palca na tekście brajlowskim i przewija treść automatycznie, to będziemy musieli przyznać, że wada nie jest tak istotna jak początkowo sądziliśmy.

Dodajmy do naszego monitora zestaw wbudowanych aplikacji – urządzenie wyposażono w edytor, kalkulator, terminarz, budzik i stoper – oraz dobry stosunek jakości do oferowanej ceny, a będziemy musieli stwierdzić, że zakup urządzenia wart jest poważnego namysłu. Jakkolwiek Actilino nie jest z pewnością komfortowym czterdziestoznakowym terminalem brajlowskim ani wyposażonym we wszystkie funkcje poszukiwane przez użytkowników notatnikiem brajlowskim, należy stwierdzić, że oferowany przez producenta kompromis pozwoli użytkownikom na skuteczne korzystanie z urządzenia brajlowskiego, dając im jednocześnie bodaj w pewnym stopniu wolność od stałego korzystania z komputera czy smartphone’a.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom Actilino nie wymaga instalowania specjalnych sterowników. Sprzęt jest wykrywany automatycznie po podłączeniu do urządzeń, z którymi współpracuje. Actilino jest zgodne z czytnikami ekranu dla Windows, Mac OS, iOS oraz dla systemu Android.

Szczegółowe informacje wraz ze specyfikacją techniczną omawianego urządzenia można znaleźć na stronie:

https://handytech.de/en/products/mobile-braille-displays/actilino

Wojciech Maj

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top