Logo Tyfloświat

Firma Adobe poinformowała o nowej wersji swojego czytnika książek elektronicznych o nazwie Digital Editions. Dzięki tej aplikacji możliwe jest czytanie książek elektronicznych w formatach PDF oraz e-PUB, również w wersjach zabezpieczonych DRM.

Wersja programu 1.8 to w chwili obecnej tzw. wersja ?Preview?, co oznacza, że nie zostały w niej jeszcze zaimplementowane wszystkie funkcje, jakie dostępne były w wersjach poprzednich.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, że producent pomyślał o potrzebach użytkowników niewidomych i słabowidzących. Dla tych ostatnich, dostępna jest możliwość czytania książek w ustawieniach wysokiego kontrastu. Niewidomych natomiast ucieszy implementacja wsparcia dla części programów odczytu ekranu. Użytkownicy systemów Windows mogą od tej pory korzystać z cyfrowo zabezpieczonych książek za pomocą Jawsa oraz darmowego NVDA, natomiast osoby korzystające z komputerów Apple otrzymają wsparcie dla wbudowanego w system czytnika ekranu VoiceOver.

Program Adobe Digital Editions można bezpłatnie pobrać ze strony producenta. Firma Adobe zapowiada, że mechanizmy dostępnościowe zostaną zaimplementowane i będą rozwijane również w kolejnych wersjach aplikacji

Więcej o e-bookach, w tym zabezpieczeniach Adobe DRM, w artykule Magdaleny Szyszki opublikowanym w ostatnim tegorocznym numerze Tyfloświata.

Źródło: Adobe

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top