Logo Tyfloświat
Czarny logotyp firmy Apple na białym tle. Logotyp przypomina nadgryzione jabłko.

Aby nie było żadnych wątpliwości, opisywane poniżej edytor Word pobrałem z Mac App Storę. Jest to Microsoft® Word dla komputerów Mac w wersji 16.82.

Uruchamiamy edytor Microsoft Word. Rozwinięte karty wstążki. Zaznaczono opcję Korespondencja, poniżej opcja Recenzja i Widok

  1. Zaznaczamy opcję wyboru Nowy i klikamy w przycisk Utwórz.
  2. Na wstążce zaznaczamy kartę Korespondencja. Jeśli nie jest ona widoczna, klikamy w przycisk Wszystkie Karty Wstążki i z listy wybieramy pozycję Korespondencja.

Na rozwiniętej karcie Korespondencja klikamy w przycisk Tworzenie. Rozwinie się lista, z której wybieramy przycisk Koperty. Rozwinięta lista Tworzenie, zaznaczona opcja koperty, obok możliwość wyboru opcji etykiety

  1. Po jego kliknięciu, fokus czytnika ekranu zostanie automatycznie przeniesiony na pole edycyjne na adres dostawy. Wchodzimy w interakcję z tym polem i wpisujemy adres odbiorcy.

UWAGA! W Word występuje inna kolejność adresów niż w Pages. W Word najpierw podajemy adresata, a dopiero w kolejnym kroku nadawcę. Czyli odwrotnie niż w Pages. zdjęcie przedstawia widok dwóch wypełnionych pól edycyjnych: adresem dostawy oraz adresem zwrotnym. Przy każdym polu możliwość wybrania czcionki i położenia. Poniżej możliwość zaznaczenia opcji drukowania: ustawień drukarki lub ustawień niestandardowychB

Po wpisaniu danych adresata możemy osobnym przyciskiem zmienić czcionkę i umiejscowienie adresu na kopercie. Użytkownikom czytnika ekranu polecam jednak pozostawić domyślne ustawienie, czyli automatyczne układanie adresów.

  1. W kolejnym kroku przechodzimy do pola edycyjnego na adres zwrotny i wpisujemy w nie dane nadawcy. Jeśli w aplikacji Word mamy zapisane nasze dane, to możemy zaznaczyć pole wyboru Użyj mojego adresu.

Po wpisaniu danych, podobnie jak wcześniej, tu także możemy zmienić czcionkę i umiejscowienie adresu na kopercie.

  1. W następnym kroku klikamy w przycisk Ustawienia Strony. W otwartym oknie pojawi się cały szereg opcji wielkości oraz ułożenia koperty. Nas najbardziej interesuje przycisk Rozmiar Strony. Po jego aktywowaniu, z listy rozwijanej wybieramy wielkość koperty. Ja najczęściej wybieram pozycję Koperta C5 162 na 229 mm, bo takich kopert najczęściej używam..

Innych ustawień nie zmieniamy. Nasz wybór zatwierdzamy klikając w przycisk OK.

  1. Teraz umieszczamy kopertę w drukarce. Koniecznie w takiej orientacji, jakie ustawienie wybraliśmy w opcji Rozmiar Strony. Domyślnie jest to ustawienie pionowe, czyli takie w jakim zwykle wsuwamy kartki do drukarki.

UWAGA! Zmiana tej opcji dotyczy ułożenia kopert wkładanych do drukarki, a nie orientacji wydruku.

  1. I już na sam koniec klikamy w przycisk Drukuj.

Adresy na kopercie wydrukowane zostaną w układzie pionowym. Adres nadawcy zlokalizowany będzie w lewym górnym rogu, a odbiorcy wyśrodkowany, u dołu koperty.

Po wydrukowaniu adresów, podobnie jak w przypadku edytora Pages, warto na przyszłość zapisać sobie stworzony w ten sposób dokument. Szczególnie jeśli częściej wysyłacie korespondencję na dany adres lub do konkretnej osoby. Wtedy w razie potrzeby wystarczy po prostu ponownie otworzyć stworzony w ten sposób plik i kliknąć Drukuj.

 

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top