Logo Tyfloświat

Naukowcy współpracujący z firmą Microsoft stworzyli model sztucznej inteligencji, która będzie informować osoby niewidome i niedowidzące m.in. o tym, że ktoś do nich podchodzi oraz umożliwi rozpoznawanie spotykanych osób – informuje portal VentureBeat.

Projekt Tokio został zainaugurowany przez Microsoft we współpracy z naukowcami z Wielkiej Brytanii, Chin, Japonii i Indii. W ciągu czterech lat opracowali oni technologię oparta na AI, wspierającą osoby niewidome i słabowidzące w interakcji z zewnętrznym światem.

System wykorzystuje okulary HoloLens oraz szereg algorytmów, które pomagają użytkownikom lepiej orientować się w przestrzeni. I tak np. umieszczona w urządzeniu kamera śledzi osoby, zbliżające się do użytkownika i zapala zielone światło, jeśli zostaną one zidentyfikowane jako znane użytkownikowi. W ten sposób przechodnie otrzymują informację o tym, że zostali rozpoznani i że mogą np. rozpocząć rozmowę z użytkownikiem sprzętu.

Czujniki są w stanie również dostarczyć wiedzy o tym, gdzie znajduje się dana osoba, daleko, czy blisko. Wszystkie te informacje są przekazywane użytkownikowi za pośrednictwem wskazówek dźwiękowych. I tak np. jeśli HoloLens wykryje osobę stojącą po lewej stronie użytkownika i w odległości metra od niego, wówczas system wyśle sygnał – np. cmoknięcia albo pstryknięcia, który osoba niewidoma usłyszy po swojej lewej stronie. Jeśli AI rozpozna daną osobę, wyśle sygnał przypominający stuknięcie, a jeśli imię tej osoby będzie zapisane w systemie, to również wypowie jej personalia.

Żeby opracować tę technologię, naukowcy najpierw obserwowali zawodników i widzów, biorących udział w Paraolimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 r. Chodziło o to, żeby prześledzić jak niewidzący i słabowidzący sportowcy radzą sobie np. na lotniskach i w obiektach sportowych oraz jak przebiegają ich kontakty z innymi ludźmi.

Jak donosi VentureBeat, Microsoft chce, żeby system posłużył zwłaszcza niewidomym i niedowidzącym dzieciom i pomógł im w nawiązywaniu relacji społecznych.
Szacuje się, że na świecie żyje 285 milionów osób niewidomych i słabowidzących, z czego 39 milionów to osoby całkowicie niewidzące.

Źródło: https://www.wnp.pl/tech/ai-pomoze-osobom-niewidomym-i-slabowidzacym,369318.html

Partnerzy

 Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego                     Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Back to top